Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!


D

Deleted member 8307

Guest
Re: Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Σωστος ο Γιαννης,με την διαφορα οτι ενα καλο βινυλιο κοστιζει πανω απο 60-70ε.
υπερβολικό σε βλέπω, σαββατιάτικα. :123:

θυμάμαι μεταξύ 2002-2006 που ανέστησα το πικ-απ, και από ότι βλέπω και τώρα, τα καινούργια βινύλια στοιχίζουν από 17 μέχρι 35 ευρώ, μιλάμε για βινύλια από μεγαλο-εταιρίες μέχρι sundazed, classic records, analogue production, κλπ.). μάλιστα κάποιες special εκδόσεις πχ. της vιnyl factory αλλά και άλλες προσφέρουν και το cd ή 320-ρια mp3s.
ακριβές βέβαια είναι κάποιες κάποιες special editions όπως πχ. της mobile fidelity τα 45-ρια.
τώρα σε μεταχειρισμένο βρίσκεις και φθηνότερα...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Γεια σου

δεν νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές σ' αυτή τη κατηγορία τιμής. Εκείνο που θα κάνει τη διαφορά είναι 1. το phono stage που θα χρησιμοποιήσεις και 2. η ποιότητα ηχογράφησης των δίσκων που θα ακούς.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

υπερβολικό σε βλέπω, σαββατιάτικα. :123:

θυμάμαι μεταξύ 2002-2006 που ανέστησα το πικ-απ, και από ότι βλέπω και τώρα, τα καινούργια βινύλια στοιχίζουν από 17 μέχρι 35 ευρώ, μιλάμε για βινύλια από μεγαλο-εταιρίες μέχρι sundazed, classic records, analogue production, κλπ.). μάλιστα κάποιες special εκδόσεις πχ. της vιnyl factory αλλά και άλλες προσφέρουν και το cd ή 320-ρια mp3s.
ακριβές βέβαια είναι κάποιες κάποιες special editions όπως πχ. της mobile fidelity τα 45-ρια.
τώρα σε μεταχειρισμένο βρίσκεις και φθηνότερα...
Για τσεκαρε τιμες απο βινυλια 180 γραμμαριων.
Μπορεις να δεις του αντιπροσωπου Λουκα Στεφανιδη στην Θεσσαλονικη τι τιμες υπαρχουν.
Ο Μαρκου επιχειρησε να αγορασει κατι βινυλια 180 γραμμαριων για ρωτα τον ποσο τα πουλανε και Ελλαδα και εξωτερικο.
 

D

Deleted member 8307

Guest
Αντώνη αγόραζα τις επανεκδόσεις από acoustic sounds σε ποσότητες με φίλους, όπως σε 2 μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας τα οποία μου κάνανε καλές τιμές χωρίς καμία γνωριμία στη μέση.
Οι φίλοι μου συνεχίζουν να ψωνίζουν δίσκους στο Record House στην Ν. Σμύρνη ή στο Media Markt κλπ. ή να κάνουνε καμία παραγγελία από τον παραπάνω.

Συμφωνώ ότι κάποιες επανεκδόσεις σε βαρύ βινύλιο από τα audiophile ονόματα εταιριών έχουν τρελές τιμές λόγο "συλλεκτικής αξίας". Όταν τα είχαν πρωτοβγάλει οι τιμές τους ήταν κανονικές.
Όμως αρκετά βινύλια έχουν ξανά βγει από τις μεγάλες εταιρίες σε κανονικές τιμές πχ. Led Zeppelin.

Πάντως κάποιος που θέλει να κάνει αγοράζει δίσκους και να ακούει την "μουσικούλα" του σήμερα μπορεί και σε νορμάλ τιμές.

Καλό σαββατόβραδο !!!
 

D

Deleted member 8307

Guest
Να συμπληρώσω ότι, να, σήμερα στο Virgin/Fnac, είδα τα Griderman (2), Tricky (Mixed Race), Underworld (Barking), επανεκδόσεις Rolling Stones, Zeppelin, Hendrix και πολλά άλλα σε τιμές από 16 μέχρι 30 ευρώ, τα μισά μαζί με CD ή mp3.
Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα θα βρίσκονται με λίγο ψάξιμο ή αλλιώς internet.

Επίσης μην κολλάς στο βάρος (αν κολλάς) άμα είναι 120gr ή 200gr ή ... δεν έχει σημασία ...
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Να συμπληρώσω ότι, να, σήμερα στο Virgin/Fnac, είδα τα Griderman (2), Tricky (Mixed Race), Underworld (Barking), επανεκδόσεις Rolling Stones, Zeppelin, Hendrix και πολλά άλλα σε τιμές από 16 μέχρι 30 ευρώ, τα μισά μαζί με CD ή mp3.
Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα θα βρίσκονται με λίγο ψάξιμο ή αλλιώς internet.

Επίσης μην κολλάς στο βάρος (αν κολλάς) άμα είναι 120gr ή 200gr ή ... δεν έχει σημασία ...
Νικολα καλημερα,ριξε μια ερωτηση στον Μαρκου για τα 180 γραμ,εχουν αλλη χαρη.
Δεν μιλαω για βινυλια γενικα, μιλαω για σουπερ ηχογραφησεις που θα αναδειξει το αναλογικο πλατω.
Ο Γιαννης ψαχνει εδω και καιρο να βρει ενα συγκεκριμενο (πανακριβο δισκο) θεμα και δεν μπορει.Το εχει βρει μεταχειρω πανακριβα(δεν εχει την τυχη του συλλεκτικου αυτος ο δισκος ειναι μονο 180 γραμ με ηχογραφηση του 1968 νομιζω).Εχουν αλλο ηχο τα 180 γραμ.(Πντα κατα τα δικα μου ακουσματα).Που εισαι ρε Γιαννηηηηηη...??
 

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Εδω είμαι , καλά τα λες. Ο συγκεκριμένος δίσκος bang baroom, του divk schory, εξαιρετική ηχογράφηση του 61, παρακαλώ.180 gr.
Αν τον εχει ακόμα ο λουκάς στεφανίδης θα τον πάρω πάραυτα.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
446
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

εγω χθες παρελαβα το Thorens td160 καβαλα με εναν rega rb100 και μια nagaoka 555...γιαμ γιαμ γιαμ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

εγω χθες παρελαβα το Thorens td160 καβαλα με εναν rega rb100 και μια nagaoka 555...γιαμ γιαμ γιαμ...
φίλε, καλά στριφογυρίσματα! :126:

όλα όσα είπες μου ακούγονται ε-ξαι-ρε-τι-κά!:145:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.322
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top