Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.139
Reaction score
18.956
Mην περιμενεις με αυτοενισχυομενα των 600 ευρω, να παρεις τον ηχο που σου δινει ενας συνδυασμος Creek Destiny 1+spendor........μαλλον θα απογοητευτεις. Στησε τα ηχεια καθετα,βαλτα σε κανονικες βασεις και οχι σε ηχεια που λειτουργουν σαν αντιχεια.Παντως αν πας στα LS50,ο ενισχυτης σου δεν θα εχει κανενα θεμα να τα οδηγησει.
Καλό είναι να το γνωρίζω και αυτό, ευχαριστώ.

Εξαφάνισε τις παντόφλες από το σπίτι και τοποθέτησε τα ηχεία σωστά
Αυτός είναι ο χώρος σου, προσαρμόσου.
Εγώ φταίω κυρίως σε αυτό γιατί δεν τον κράτησα λιτό και ισορροπημένο τον χώρο...
Έβαλα πολλά πράγματα μέσα κι έγινε χαμός.
Θα τον φτιάξω...



Ήταν τα επόμενα μετά τα Tannoy Κώστα, και καλές τιμές, ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Τα "μικρά" σπεντορ δε μου πολυγεμίζουν το μάτι, και δε μου πολυκάθισαν στο αυτί ποτέ.

Δεν ξέρω κι αν είναι εντός προδιαγραφών τους μια τόσο μικρή απόσταση ακρόασης, αν και μάλλον λέω βλακείες, σιγά μην ασχολήθηκαν τα αγγλάκια να φτιάξουν σωστά χρονισμένα κρος για δεδομένη απόσταση ακρόασης, χύμα στο κύμα είναι... :lol:

Προτείνω να πας σε κάποιο νιαρφιλντ με την στάμπα, για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιείς, και με τις διαστάσεις που σε βολεύει στο χώρο.



ΥΓ.

Για αντίστοιχη χρήση, προσωπικά θα'θελα να πάρω αυτά τα πιτσιρίκια για το γραφείο: (ομοαξονικά είναι)


φυσικά με σαμπ, και φυσικά όχι μόνο 2 τεμάχια.. ;)


 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.139
Reaction score
18.956
Τα "μικρά" σπεντορ δε μου πολυγεμίζουν το μάτι, και δε μου πολυκάθισαν στο αυτί ποτέ.

Δεν ξέρω κι αν είναι εντός προδιαγραφών τους μια τόσο μικρή απόσταση ακρόασης, αν και μάλλον λέω βλακείες, σιγά μην ασχολήθηκαν τα αγγλάκια να φτιάξουν σωστά χρονισμένα κρος για δεδομένη απόσταση ακρόασης, χύμα στο κύμα είναι... :lol:

Προτείνω να πας σε κάποιο νιαρφιλντ με την στάμπα, για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιείς, και με τις διαστάσεις που σε βολεύει στο χώρο.
Θα το δώ Κώστα σε ευχαριστώ...
Πάντως η αλήθεια είναι πως μπήκα γρήγορα στο mood της ''αναβαθμίτιδας'' :unsure: .
Ο Dimi με προσγείωσε και σωστά αφού δεν έχω κάνει πρώτα τα αυτονόητα.
Τα λέμε-λέτε σε άλλους αλλά..
Θα αραιώσω λίγο τα πράγματα εδώ να στήσω πιο σωστά και από αγορές μάλλον θα πάρω ένα mini dsp 2x4 προς το παρόν να γίνει κρος επιτέλους να ''μαζέψω'' λίγο τα ηχεία και θα το πάω σιγά σιγά που προφανώς είναι και το σωστότερο.. Ίσως πάρω και ένα UMIC μαζί και βλέπουμε... Ίσως αυτά φανούν και πιο χρήσιμα σε βάθος χρόνου αλλά η ''αναβαθμίτιδα'' συνήθως μας κατευθύνει σε αυτό που γυαλίζει περισσότερο...
Υ.Γ. Σταμάτα να βρίζεις τα Αγγλάκια ρε.. :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ένα σαμπάκι presonous T 10 χρειάζεσαι κατά τη γνώμη μου και σωστή τοποθέτηση των ηχείων σου σε βάσεις.
Γιά να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα απο ενεργά θέλεις πολλά περισσότερα χρήματα απο 600Ε.
...άντε, καλή επιτυχία σου εύχομαι!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Δεν νομίζω πως μπορούν τα σπεντορ αυτά να παίξουν "καλά" με τέτοια τοποθέτηση και σε τέτοιο χώρο και απόσταση ακρόασης.

Είναι φτιαγμένα (όπως όλα τα Χάι φάι οικιακά ηχεία) για να μπουν σε βάσεις, με καλουτσικη απόσταση από τον πίσω τοίχο να πάρουν γκεϊν εκεί που πρέπει, και με τους τυπικούς ιδιορρυθμούς να δώσουν και αίσθηση μπάσου, σε μια απόσταση ακρόασης 2-2,5μ. Αυτοί είναι πρακτικά οι στόχοι των κατασκευαστών τους.

Αντιθέτως, ένα νιαρφιλντ μόνιτορ είναι φτιαγμένο ακριβώς για αυτή τη χρήση, δες πως τα λένε οι άνθρωποι στα χαρακτηριστικά του μικρού JBL που σκέφτομαι για πάρτη μου...

Σαμπ σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι άσχετη συζήτηση.

Έχετε γενικά μια τάση να αξιολογείτε ένα ηχείο με κριτήρια διαφορετικά της απόστασης ακρόασης και της χρήσης για την οποία έχουν κατασκευαστεί, με αποτέλεσμα να κάνετε λάθος εκτίμηση. Ας πούμε το S-100 ήταν ένα ωραιότατο ηχείο από την σπεντορ, και μάλιστα αρκετά ακριβό. Ωστόσο, στις συνθήκες που το θες και για αυτή τη χρήση, το μικρό JBL του κατοσταρικου, θα παίξει καλύτερα.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.139
Reaction score
18.956
Δεν νομίζω πως μπορούν τα σπεντορ αυτά να παίξουν "καλά" με τέτοια τοποθέτηση και σε τέτοιο χώρο και απόσταση ακρόασης.

Είναι φτιαγμένα (όπως όλα τα Χάι φάι οικιακά ηχεία) για να μπουν σε βάσεις, με καλουτσικη απόσταση από τον πίσω τοίχο να πάρουν γκεϊν εκεί που πρέπει, και με τους τυπικούς ιδιορρυθμούς να δώσουν και αίσθηση μπάσου, σε μια απόσταση ακρόασης 2-2,5μ. Αυτοί είναι πρακτικά οι στόχοι των κατασκευαστών τους.

Αντιθέτως, ένα νιαρφιλντ μόνιτορ είναι φτιαγμένο ακριβώς για αυτή τη χρήση, δες πως τα λένε οι άνθρωποι στα χαρακτηριστικά του μικρού JBL που σκέφτομαι για πάρτη μου...

Σαμπ σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι άσχετη συζήτηση.

Έχετε γενικά μια τάση να αξιολογείτε ένα ηχείο με κριτήρια διαφορετικά της απόστασης ακρόασης και της χρήσης για την οποία έχουν κατασκευαστεί, με αποτέλεσμα να κάνετε λάθος εκτίμηση. Ας πούμε το S-100 ήταν ένα ωραιότατο ηχείο από την σπεντορ, και μάλιστα αρκετά ακριβό. Ωστόσο, στις συνθήκες που το θες και για αυτή τη χρήση, το μικρό JBL του κατοσταρικου, θα παίξει καλύτερα.
Θα αφήσω τις σκέψεις αυτές να ''κάτσουν'' λίγο, θα ξεκινήσω πειράματα και βλέπουμε... Το mini dsp 2x4 το βλέπεις ως σωστή κίνηση για την ώρα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Δεν νομίζω πως μπορούν τα σπεντορ αυτά να παίξουν "καλά" με τέτοια τοποθέτηση και σε τέτοιο χώρο και απόσταση ακρόασης.
Τα 3/5 που έχει είναι near field. "Κατάγονται" απο το παλιο γνωστό monitor του BBC με τις πολλές εκδοχές του απο Rogers, KEF, Harbeth, Spendor και άλλες τόσες.

Μια χαρά είναι για γραφείο, και κροσαρισμένα με σαμπάκι θα είναι σούπερ

Καλό είναι να εκμεταλλευόμαστε σωστά το υπάρχον υλικό πριν αγοράσουμε νέο.

σιγά μην ασχολήθηκαν τα αγγλάκια να φτιάξουν σωστά
Ξέρεις τι σου λένε τα αγγλάκια; >:(:p
Το mini dsp 2x4 το βλέπεις ως σωστή κίνηση για την ώρα?
Τα σαμπάκια σου έχουν Line in-Line out stereo?
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Αντιθέτως, ένα νιαρφιλντ μόνιτορ είναι φτιαγμένο ακριβώς για αυτή τη χρήση, δες πως τα λένε οι άνθρωποι στα χαρακτηριστικά του μικρού JBL που σκέφτομαι για πάρτη μου...
Kώστα οι μεσαίες και υψηλές του Spendor με μια "κοντινή" τοποθέτηση της προκοπής, θα δώσουν τέτοια επίπεδα που είναι αδύνατο να αναπαράξει οποιδήποτε κλ@νίδι των 200Ε που έχει την ένδειξη εγγύς πεδίου.
Γνώμη μου, μετά απο αρκετούς συνδυασμούς που δοκίμασα (προ-ντακ με ενεργά μονιτορς έως 3000 μπατζετ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Kώστα οι μεσαίες και υψηλές του Spendor με μια "κοντινή" τοποθέτηση της προκοπής, θα δώσουν τέτοια επίπεδα που είναι αδύνατο να αναπαράξει οποιδήποτε κλ@νίδι των 200Ε που έχει την ένδειξη εγγύς πεδίου.
Στο 1μ; Διαφωνώ. Θα ενοχλεί.

Θέλει σοβαρή ισοστάθμιση για να δουλέψει, και η απόσταση μιντγουφερ με Τουίτερ δεν είναι "μηδενική", ίσα ίσα είναι μάλλον μεγάλη, ενώ θα μπορούσε κατασκευαστικά να είναι μικρότερη, άρα εκ των πραγμάτων ξεκινάνε θέματα σε νιαρφιλντ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.139
Reaction score
18.956
Δεν ξέρω τι διαφοροποιήσεις έχει κάνει η εταιρία στα μοντέλα με τα χρόνια γι' αυτό να σας πω το μοντέλο ακριβώς.
Spendor s3/5r, το 2008 βγήκε νομίζω?
Στο 1μ; Διαφωνώ. Θα ενοχλεί.

Θέλει σοβαρή ισοστάθμιση για να δουλέψει, και η απόσταση μιντγουφερ με Τουίτερ δεν είναι μηδενική, άρα εκ των πραγμάτων ξεκινάνε θέματα σε νιαρφιλντ.
Να πω εδώ για να γίνεται και η κουβέντα σε σωστή βάση πως εφόσον αλλάζω θέση στα ηχεία η απόσταση ακρόασης θα μεγαλώσει λίγο.. Στο 1.40-1,60 μέτρα περίπου.. Εκεί θα είναι οκ?
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Naι, είναι γνωστό κοπυ του LS3/5a, πολυ καλό μικρό ηχείο!
Μπορεί ο Κώστας νάχει δίκηο λόγω της πολύ μικρής απόστασης, αλλά για να πάρεις κάτι καλύτερο
χρειάζεται πολύ ψάξιμο.
Εγώ κατέληξα στο δικό μου σύστημα, αφήνοντας στην άκρη ακριβότερους συνδυασμούς προκειμένου να εισπράξω την ανάλυση και την ομοιομορφία που επιθυμούσα.
Βέβαια στο εγγύς πεδίο ξεβρακώνεται κάθε συνδυασμός ως προς το τι σου προσφέρει και πρέπει να τον κρίνεις με ακούσματα αναφοράς ή γούστου.
Και αναφέρω το γούστο διότι διαβάζω κάποιες προτάσεις για ενεργά που απλά χαμογελάω, γούστα είν' αυτά!!!
Να πω εδώ για να γίνεται και η κουβέντα σε σωστή βάση πως εφόσον αλλάζω θέση στα ηχεία η απόσταση ακρόασης θα μεγαλώσει λίγο.. Στο 1.40-1,60 μέτρα περίπου.. Εκεί θα είναι οκ?
Θάσαι οκ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Ναι, σημαντικά καλύτερα νομίζω για τούτα τα ηχεία η απόσταση ακρόασης που λες.

Γενικώς να με συγχωρείτε, αλλά δε τα έχω σε εκτίμηση.

Η απόκριση είναι η κλασσική μπιμπισάδικη με τονισμένα δήθεν μπάσα (120-200 κύκλους) και πρίμα (όλο το Τουίτερ είναι ψηλά), άρα αρεστή. Η βουτιά στο κρος δεν είναι ο,τι καλύτερο και το Τουίτερ θέλει κανονικά κατέβασμα 4-5 ντεσιμπέλ ολόκληρο, και μετά τη σωστή κλίση του ταργκετ κερβ, οπότε και θα πάψει να ακούγεται σα "μπιμπισι" πλέον..
Η καμπίνα βγάζει γερό συντονισμό στους 300-κατι, ντουλάπι, συντονίζει αγρίως, χαρμπεθιά.
Οφ αξις, μοιράζει πρίμα. Ανάλυση νομίζει ο ακροατής, αλλά κατά βάση είναι τιουναρισμενο για βαρυφορτωμενο με χαλιά και τέτοια χώρο.

Δεν εκτιμώ τέτοιο ηχείο. Βέβαια είναι ψαγμένο κατασκευαστικά, είναι παλιά πουτ@να το σχέδιο.

Υπ'οψιν πως έχουν τιουναρει και την απόσταση από το δάπεδο, έχει συγκεκριμένο ύψος η βάση που πρέπει να μπει. Είπαμε, είναι παλιά πτανα. ;)

Πχιασάρικο ηχείο, εντελώς αναίσθητο κάτω από 82 η ευαισθησία), με απόκριση από 75 κύκλους, δεν ξέρω γιατί σας "αρέσει" τη σήμερον ημέρα...

Νομίζω ότι ο μύθος του μπιμπιες σας πείθει ότι είναι καλό, ενώ τα τονισμένα πρίμα πως έχει ανάλυση.

ΙΜΗΟ πάντα, και σόρρυ που χαλάω το μύθο.:angel:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Κώστα συγνώμη, αυτά τα κουρουκου και τα εητσ εσ(έτσι για να μην πολυκαρφώνομαι;)) τάχεις ακούσει ποτέ?o_O
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Κώστα συγνώμη, αυτά τα κουρουκου και τα εητσ εσ(έτσι για να μην πολυκαρφώνομαι;)) τάχεις ακούσει ποτέ?o_O
Όχι, κι ούτε έχω ενδιαφέρον. ;)

Κανένα ενδιαφέρον μάλιστα. Μηδέν. :lol:

Αφού μαρή με ξερς πως είμαι χαϊεντάς, μη με ρωτάς τέτχια! :gotcha:


Αν θες την προσωπική μου εκτίμηση για μικρό ηχείο σε πολύ μικρή απόσταση ακρόασης που να παίζει χαιεντάδικα σωστά όπως θέλω, θα ξεκινούσα μόνο με το Νιούμαν το 80-αρι, και θα συνέχιζα με ομοαξονικό τζενελεκ. Φυσικά με τα δικά τους σαμπ, σε κάθε περίπτωση, αμφότερα. 8-)

Για το μικρό JBL που λέω, δεν έχω κατεύθυνση χαϊεντά στο γραφείο, να εξηγούμαι για να μη παρεξηγούμαι. Απλώς θέλω πολύ μικρού όγκου, βολικό, και για μισού μέτρου απόσταση ακρόασης, οπωσδήποτε ομοαξονικό, και για τον όγκο του να βαράει γερά, ξέρει η τζιμπιελ τα κόλπα στα γκάζια καλύτερα απ'όλους. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
θα ξεκινούσα μόνο με το Νιούμαν το 80-αρι,
...ωραίο φαίνεται αυτό, με το 4αράκι το γουφερ και ιδανική η σύμπραξη με το ομόσταυλο σαμπ!!
Δεν έτυχε να το ακούσω, για τα τζενελεκ ξέρεις τη γνώμη μου, αλλά η δική σου είναι στην άλλη άκρη της διαμέτρου, νεβερρ μαηντ, εξ άλλου ποιός τις μαμεί τις γνώμες!!!
Εγώ δυστυχώς τόχα δώσει το φοκαλάκι το σαμπ και τώρα κρατώ μικρό καλαθάκι για το presonous...
Θα δγιούμε!
Φιλιά στη μούρη μαρή άρρωστη χαιεντού!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
για τα τζενελεκ ξέρεις τη γνώμη μου
Το φτηνότερο ομοαξονικό τζενελεκ είναι αυτό:


Και το επόμενο αυτό:


Και θέλουν σαμπ μεγάλε, οπωσδήποτε όμως θέλουν, και δεν ανήκουν στην"οικονομική κατηγορία" τα δικά τους σαμπ, οπότε μιλάμε για σοβαρό συνολικό κόστος, όχι αστεία.

Και γ@μανε, στο λέω με απόλυτη βεβαιότητα. Βασικά παίζουν as good as it gets, στο φάσμα που μπορούν. ;)

Αλλά φτηνά, δε τα λες, ασχέτως αν είναι πολύ φτηνά για αυτά που προσφέρουν. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. ;)

Ποια μπιμπισιά... :gotcha:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.139
Reaction score
18.956
Το φτηνότερο ομοαξονικό τζενελεκ είναι αυτό:


Και το επόμενο αυτό:


Και θέλουν σαμπ μεγάλε, οπωσδήποτε όμως θέλουν, οπότε μιλάμε για σοβαρό κόστος, όχι αστεία.

Και γ@μανε, στο λέω με απόλυτη βεβαιότητα. Αλλά φτηνά, δε τα λες, ασχέτως αν είναι πολύ φτηνά για αυτά που προσφέρουν. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. ;)
Τα One μπορεί να είναι εξαιρετικά ηχεία, και να σου πω την αλήθεια στην αρχή όταν πρωτοβγήκαν ενθουσιάστηκα και για την εμφάνιση, που καλώς ή κακώς την θεωρώ κομμάτι της ευχαρίστησης.
Μετά είδα τις τιμές... :rolleyes:
Αν ήμουν επαγγελματίας στον ήχο μπορεί να το σκεφτόμουν, δεν ξέρω...
Αν και υπάρχουν εξαιρετικές επιλογές με λιγότερα χρήματα και για αυτό.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top