Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Και θέλουν σαμπ μεγάλε, οπωσδήποτε όμως θέλουν, και δεν ανήκουν στην"οικονομική κατηγορία" τα δικά τους σαμπ, οπότε μιλάμε για σοβαρό συνολικό κόστος, όχι αστεία.
Ναι ωρέ, τι να λέμε, γίνεται φθηνό και της προκοπής??:laugh:

Μακάρι να γινόταν!!!:D
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.461
Με αυτό τι γίνεται?
Να μην πάρω το mini dsp?
Θα έχω θέμα με συνδεσμολογία κλπ?
Ξέρεις απο dsp και μετρήσεις;
Αν όχι, θα πρέπει να φέρεις κάποιον επαγγελματία.

Το μικρο minidsp δεν είναι και ο,τι καλύτερο ως dac.
Εγω δεν θα το αγόραζα ποτέ. Μόνο το μεγάλο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Από μετρήσεις δεν, και με κουράζει και μόνο η σκέψη να σου πω... αλλά έλεγα μήπως στο μέλλον κάνω μία προσπάθεια.
Χρειάζομαι απλά έναν τρόπο να κόψω συχνότητες από τα ηχεία για να ενσωματωθούν καλύτερα τα sub.
Από dac δεν έχω έτσι κι αλλιώς κανένα σούπερ το ifi micro idsd έχω το πρώτο, δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλύτερο :idk:
Επαγγελματία δεν φέρνω..
1ον, γιατί το πιο πιθανό δεν θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές-κατευθύνσεις οπότε
τσάμπα κόπος.
2ον, αλλάζω κατά διαστήματα διαρρύθμιση, μετακινώ πράγματα για λόγους που δεν έχει νόημα να συζητηθούν τώρα οπότε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.461
Από μετρήσεις δεν, και με κουράζει και μόνο η σκέψη να σου πω... αλλά έλεγα μήπως στο μέλλον κάνω μία προσπάθεια.
Χρειάζομαι απλά έναν τρόπο να κόψω συχνότητες από τα ηχεία για να ενσωματωθούν καλύτερα τα sub.
Από dac δεν έχω έτσι κι αλλιώς κανένα σούπερ το ifi micro idsd έχω το πρώτο, δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλύτερο :idk:
Επαγγελματία δεν φέρνω..
1ον, γιατί το πιο πιθανό δεν θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές-κατευθύνσεις οπότε
τσάμπα κόπος.
2ον, αλλάζω κατά διαστήματα διαρρύθμιση, μετακινώ πράγματα για λόγους που δεν έχει νόημα να συζητηθούν τώρα οπότε...
Καλύτερα τότε πάρε σαμπ με εισόδους εξόδους.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Θεωρητικά και το ρουν κάνει κρος..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Εγώ σας έχω ήδη ''χάσει'' :biggrin:
Αν βρείτε ''διάδρομο'' μιλήστε… :rolleyes:
Αν εννοείς Κώστα κάτι σαν τη δυνατότητα που δίνει ο jRiver player για dsp και cross οκ.
Αλλά η συνδεσμολογία πως θα γίνει?
Τώρα έχω τα sub στα preout του Creek..
Ένα σήμα παίρνουν όλα... δικάναλο :idk:
Γι' αυτό ήθελα το mini DSP...
I am lost in the basics :lol: :lol: :lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.461
Εγώ σας έχω ήδη ''χάσει'' :biggrin:
Αν βρείτε ''διάδρομο'' μιλήστε… :rolleyes:
Αν εννοείς Κώστα κάτι σαν τη δυνατότητα που δίνει ο jRiver player για dsp και cross οκ.
Αλλά η συνδεσμολογία πως θα γίνει?
Τώρα έχω τα sub στα preout του Creek..
Ένα σήμα παίρνουν όλα... δικάναλο :idk:
Lost in the basics :lol: :lol: :lol:
Μην ψάχνεσαι. Δεν υπαρχει αλλη λύση. Minidsp (μεγάλο) για dac (ή κάποιο AV prepro μτχ), ή σοβαρό σαμπακι με εισόδους εξόδους.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Το Minidsp το μεγάλο ποιο λες?
Για βάλε αν μπορείς ένα link...
Αυτό με 1000++ ευρώ λες?
Αν είναι το ακριβό που νομίζω ίσως η πιο οικονομική λύση θα είναι να αντικαταστήσω τα subs...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.461
Το Minidsp το μεγάλο ποιο λες?
Για βάλε αν μπορείς ένα link...
Αυτό με 1000++ ευρώ λες?
Αν είναι το ακριβό που νομίζω ίσως η πιο οικονομική λύση θα είναι να αντικαταστήσω τα subs...

Σαμπ εφόσον είσαι nearfield αρκεί ένα :o, αλλά πάρε καλό κι ας είναι μικρό, θα περνάνε όλα απο το crossover του, μην είναι μάπα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914

Σαμπ εφόσον είσαι nearfield αρκεί ένα :o, αλλά πάρε καλό κι ας είναι μικρό, θα περνάνε όλα απο το crossover του, μην είναι μάπα.
Τότε κάνε κι έναν τελευταίο κόπο και δώσε και μερικά link από προτεινόμενα sub να δω τις επιλογές, γιατί αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να διακρίνω το ''καλό'' εγώ.
Ευχαριστώ..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Σχετικά προσιτό με ένα κάποιο σχεδιασμό εφόσον πουληθούν και τα άλλα... super..
:thumbsup:
Αλλά 1 sub?
Αμαρτία... :biggrin:
Κάτι πιο προσιτό υπάρχει ως επιλογή μήπως και γλυτώσουμε την παρανομία? 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.461
Πιο φτηνό, μάλλον κάνει δουλεια



Για την συγκεκριμένη εφαρμογή, εγω θα έπαιρνα ενα Genelec και όχι δυο presonus.
Είναι εξαίρεση απο τον νόμο.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
In law, outlaw :newrussian:
Με την τοποθέτηση πάντως ήδη έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο, κάτι που είχα δει και παλιότερα φυσικά αλλά βάση άλλων αναγκών το είχα ''θάψει''.. :rolleyes:
Μένει τώρα να ανακαλύψει και το έτερον ήμισυ τις αλλαγές.. :biggrin:
Κρατάω σιγή ασυρμάτου.

:party:
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: PMC

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Στα λεφτά του Genelec και λίγο φθηνότερο είναι και το Dynaudio 9s. Είναι και αρκετά μικρότερο άρα βολεύεται και πιο εύκολα σε γραφείο. Είναι όμως αυστηρά 2.Χ ενώ το genelec στήνει και 5.Χ απ' ότι καταλαβαίνω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Στα λεφτά του Genelec και λίγο φθηνότερο είναι και το Dynaudio 9s. Είναι και αρκετά μικρότερο άρα βολεύεται και πιο εύκολα σε γραφείο. Είναι όμως αυστηρά 2.Χ ενώ το genelec στήνει και 5.Χ απ' ότι καταλαβαίνω.
Καλό φαίνεται και αυτό αλλά η διαφορά στο κόστος με το Genelec είναι μικρή ώστε να υπάρχει πραγματικό όφελος (αγορά 2 sub).
Ευχαριστώ..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.461
Στα λεφτά του Genelec και λίγο φθηνότερο είναι και το Dynaudio 9s. Είναι και αρκετά μικρότερο άρα βολεύεται και πιο εύκολα σε γραφείο. Είναι όμως αυστηρά 2.Χ ενώ το genelec στήνει και 5.Χ απ' ότι καταλαβαίνω.
Και το κρος του είναι ψηφιακό. Σωστα; Άρα κανει κι αλλη διπλή μετατροπή στο σήμα που θα παει στα ηχεία.

Προς @Δημητρης 777 : εννοείται πως για τέτοιο σεταπ η ρύθμιση έντασης πρέπει να γίνεται στο dac ή στο software, και όχι στον ενισχυτή, ο οποιος θα δουλεύει ουσιαστικά ως τελικός.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.295
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top