Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δηλαδή αν βγάλω στην άκρη το cross (βρω άλλο τρόπο), και πάω σε κάτι τέτοιο π.χ.
Magnat Tempus Sub 300A - Skroutz.gr
(τυχαία επιλογή μόνο λόγο τιμής) θα είμαι καλύτερα?
Η τυχαία επιλογή έχει πολύ μικρό ενισχυτή για σαμπ..

12" με 120 βατ; Ξέρω γω; Λίγα δε φαίνονται;

Αν έχει άλλες μετρήσεις, θα ήθελα να τις δω.

Βεβαίως είναι θετικό το 12", η κλειστή καμπίνα (αν είναι κλειστή, δε ξέρω), η τιμή, και το συμμαζεμένο μέγεθος.


ΥΓ. Είδα έχει 2 τρύπες μπας ριφλεξ πίσω.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Γιατί είναι θετικό η κλειστή καμπίνα Κώστα?
Με την ίδια λογική είναι θετικό και ο παθητικός ακτινοβολητής?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Η τυχαία επιλογή έχει πολύ μικρό ενισχυτή για σαμπ..

12" με 120 βατ; Ξέρω γω; Λίγα δε φαίνονται;

Αν έχει άλλες μετρήσεις, θα ήθελα να τις δω.

Βεβαίως είναι θετικό το 12", η κλειστή καμπίνα (αν είναι κλειστή, δε ξέρω), η τιμή, και το συμμαζεμένο μέγεθος.


ΥΓ. Είδα έχει 2 τρύπες μπας ριφλεξ πίσω.
Δεν είναι κλειστή η καμπίνα Κώστα όχι, μόνο λόγο μεγέθους το έβαλα. Σε κλειστή το μόνο που βρήκα είναι το svs 1000 αλλά πάνω από το μπάτζετ και αυτό. Επίσης είδα ένα της Αcoustic Energy το AE 108 με 8'' οδηγό όμως στα 150 watt, 108db και 30-110hz. Αυτό έχει και controller, χλίδα.. :biggrin:
Κοντά στα 500€.
Πάντως αν βρώ κάποιο με 12'' οδηγό έστω και χώρίς κλειστή καμπίνα αν έχει αρκετά watt κλπ θα είναι καλύτερη επιλογή από το 10'' της Presonus?
Υπάρχουν διάφορα... π.χ.
SW-12 – WHARFEDALE
Μπερδεύτηκα λίγο τώρα... (περισσότερες επιλογές).
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Γι αυτο σου ειπα μην το ψειρίζεις, εφόσον θα πας αργά η γρήγορα σε 2 πάρε κάτι που να έχει διαθεσιμότητα και να είναι δοκιμασμένο (T10 , jbl 310s κλπ κλπ). Εγώ περίμενα 2 xtz edge κοντά 3 μήνες και τελικά ακυρωσα την παραγγελία, να το χέσω το 5-10% καλύτερο, τώρα που γεννάω μπορώ να το έχω να χαρώ σαν παιδί κι εγώ ???

Επαιζε μια προσφορά το sb2000 της svs στα 7 κατοστάρικα, αγόρασα ενα για το γραφείο, τώρα που θέλω δευτερο επειδή yolo παίρνω απο τα 3 το μακρύτερο (δεν υπάρχει διαθεσιμότητα)...

Πάτα το κουμπί του buy σύντομα, δεν αγοράζεις σπίτι, και λάθος να κανεις θα ειναι μικρό !
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Γι αυτο σου ειπα μην το ψειρίζεις, εφόσον θα πας αργά η γρήγορα σε 2 πάρε κάτι που να έχει διαθεσιμότητα και να είναι δοκιμασμένο (T10 , jbl 310s κλπ κλπ). Εγώ περίμενα 2 xtz edge κοντά 3 μήνες και τελικά ακυρωσα την παραγγελία, να το χέσω το 5-10% καλύτερο, τώρα που γεννάω μπορώ να το έχω να χαρώ σαν παιδί κι εγώ ???

Επαιζε μια προσφορά το sb2000 της svs στα 7 κατοστάρικα, αγόρασα ενα για το γραφείο, τώρα που θέλω δευτερο επειδή yolo παίρνω απο τα 3 το μακρύτερο (δεν υπάρχει διαθεσιμότητα)...

Πάτα το κουμπί του buy σύντομα, δεν αγοράζεις σπίτι, και λάθος να κανεις θα ειναι μικρό !
Σε βάθος χρόνου θα πάω σε 4 ίδια..
Από το εξωτερικό με διαθεσιμότητες κλπ δεν ψάχνομαι γιατί δεν έχω υπομονή.. Ακόμα κι αν χάσω χρήμα αν και το μπάτζετ είναι στενό.
Γι΄ αυτό δεν κοιτάζω και στα μεταχειρισμένα για sub.
Αν είχα υπομονή και δεν ήμουν παρορμητικός θα είχα πιο ισορροπημένο σύστημα από την αρχή :biggrin: Προτερήματα είναι αυτά, τι να κάνουμε.. :roflmao:

Συμφωνώ μαζί σου, μόνο που η επιλογή μεγέθους οδηγού είναι σημαντικός παράγοντας και αν ένα sub ας πούμε ''οικιακό'' με 12'' οδηγό λόγο μεγέθους μου δίνει περισσότερα από τα sub που συνοδεύουν studio monitors στα ίδια χρήματα γιατί να μην το κοιτάξω? Άλλο 4 8'' άλλο 4 12''. Φτάνει να μην έχουν αλλού σημαντικά ελαττώματα, π.χ. στον ρυθμό, στο να ακολουθούν τα ηχεία.
Πάτα το κουμπί του buy σύντομα, δεν αγοράζεις σπίτι, και λάθος να κανεις θα ειναι μικρό !
Δεν θα είναι μικρό, εδώ είναι το θέμα..
Γιατί το μπάτζετ είναι στενό και θα χάσω αν κάνω λάθος και αλλάξω γνώμη στην πορεία.
Αλλά ακόμα χειρότερα επειδή βαριέμαι θανάσιμα τις εκ νέου αγοραπωλησίες-αλλαγές αργότερα..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πάντως αν βρώ κάποιο με 12'' οδηγό έστω και χώρίς κλειστή καμπίνα αν έχει αρκετά watt κλπ θα είναι καλύτερη επιλογή από το 10'' της Presonus?
Γιατί να μην είναι;
Τα μεγάλα "θετικά" του προσονους, είναι η τιμή και η ονομαστική απόκριση.

Δεν έχουμε κανένα άλλο έρωτα με το οποιοδήποτε πρισονους.

Κοιτάς χαρακτηριστικά, όσες μετρήσεις βρεις, αν βρεις, και διαλέγεις.

Σε βάθος χρόνου, η σοβαρή υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης, είναι το κυριότερο προσόν. Όλα χαλάνε.

Μια σοβαρή φίρμα από πίσω, πχ Genelec (ο αρχηγός), σημαίνει υποστήριξη επ'αοριστου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Γιατί να μην είναι;
Τα μεγάλα "θετικά" του προσονους, είναι η τιμή και η ονομαστική απόκριση.
Ok θα κάνω μια εκ νέου ''έρευνα'' στις τιμές που αντέχω και θα βάλω εδώ link από μοντέλα να μου πείτε αν θέλετε τη γνώμη σας για αυτά..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πάρε το νέο κεφ, στόχευσε στην κορυφή, θα δίνεις εφόρου ζωής 100€ το μήνα με πιστωτική, κάθε χρόνο τέτοια εποχή θα προσθέτεις ένα, μέχρι να σε βαρεθεί η γυναίκα σου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάρε το νέο κεφ, στόχευσε στην κορυφή, θα δίνεις εφόρου ζωής 100€ το μήνα με πιστωτική, κάθε χρόνο τέτοια εποχή θα προσθέτεις ένα, μέχρι να σε βαρεθεί η γυναίκα σου.
:roflmao: :roflmao:
Καλά θα ήταν Κώστα αλλά δεν είναι θέμα δόσεων, έχω βάλει συνολικό όριο στο μπάτζετ και για τα 4 τεμάχια ασχέτως βάθους χρόνου ή ευκολιών ώστε να μην χαλάσω πολύ περισσότερα για τον ήχο από όσα χαλάω για άλλες ανάγκες..
Αυτό..
Διαφορετικά παρασύρομαι εύκολα, δίνω μεγάλα ποσά (για εμένα) και δεν το θέλω..
Το συγκεκριμένο δεν είναι θέμα παντόφλας αλλά δικών μου προτεραιοτήτων.. ;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ξέρει κανείς αυτή την εταιρία?
Kanto Audio | Immerse Yourself in Sound
Με έδρα στην Αμέρικα νομίζω και βγάζει ένα 8'' sealed στα 250watt σε προσιτή τιμή..
Τα μαμούνια εδώ μέσα μπορούν να δώσουν κάποιο tip?
Με αυτή την τιμή (κάτω από 300 ευρώ) αν και 8'' είναι μάλλον καλό deal αν η εταιρία είναι φερέγγυα βεβαίως.
Παίρνουμε και περισσότερα κομμάτια άμα λάχει.. :roflmao: :roflmao:
Και παίρνω 2 για αρχή..
Έψαχνα για sealed και την βρήκα..
Τι με βάζετε και ψάχνω βρε αλήτες.. :biggrin: :whistling:
Δεν έχει αντιπρόσωπο εδώ από όσο είδα... :(
Να αναιρέσω για πρώτη φορά την πολιτική μου για αγορά από Ελλάδα μόνο?
 
Last edited:



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Έχε υπ'όψιν σου ότι αν θες να κροσαριστούν οι δορυφόροι απ'το sub δεν μπορείς να το κάνεις με τα οικιακά που κοιτάς αλλά μόνο με τα στουντιακά σ'αυτά τα κοστολόγια.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Έχε υπ'όψιν σου ότι αν θες να κροσαριστούν οι δορυφόροι απ'το sub δεν μπορείς να το κάνεις με τα οικιακά που κοιτάς αλλά μόνο με τα στουντιακά σ'αυτά τα κοστολόγια.
Ναι το ξέρω φυσικά, θα περιμένω λίγο ακόμα σε τέτοια περίπτωση να πάρω ένα dsp ή κάτι ανάλογο..
Τόσα χρόνια είμαι έτσι δεν πειράζ'..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν είναι να πάρεις mini dsp κάνε την μικρή υπέρβαση και πάρε 2 sb1000 να ξεμπερδεύεις
Πολύ λίγα λεφτά για αυτό που δίνουν σε όλα τα επίπεδα
Για το σύνολο του ποσού βγαίνει μεν το μπάτζετ για 2 svs sb1000, απλά για διάφορους λόγους έχω επιλέξει να πάω σε περισσότερα τεμάχια έναντι λίγων και μεγαλύτερων. Να πω σε αυτό το σημείο πως ναι θα ήθελα να κατεβαίνει χαμηλά το sub αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να έχω αρκετά κομμάτια για πιό ομαλή και διαχειρίσιμη διασπορά στον χώρο.
2 sub έχω ήδη, θέλω να πειραματιστώ με περισσότερα τεμάχια..
Αν στην τελική δεν βρω άκρη, δεν μου αρέσ' βρε παιδί μου ή βαρεθώ-κουραστώ, έχω δύο στημένα συστήματα θα σπάσω τα sub ανά 2 σε κάθε σύστημα και τέλος..
Λάθος, σωστό έτσι το έχω σκεφτεί.. :p
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτά βρήκα με light ψαξιματάκι στο skroutz προς στιγμής..

Wharfedale Sw-12 392€ 12''
Wharfedale Sw-10 342€ 10''
Presonus Temblor T10 375€ 10''
Yamaha NS-SW300 403€ 10''
JBL LSR310S 395€ 10''
Klipsch R-120SW 440€ 12'' Τσιμπημένο, αλλά έχω ήδη ένα 10'' Klipsch και ίσως κρατηθεί..
Taga Harmony TSW-212 340€ 12'

Και..

Kanto Audio sub8 270€ 8''
(Υπολογίζω πάνω-κάτω τιμή για παραγγελία 2+ κομμάτια) το μόνο από αυτά sealed

Με αυτά θα παρασυρθώ και θα πάρω 6 με 8 να ξέρετε..
Θα παίξω Arrey :p
Έτσι δεν λέγεται?

Και τα Link..

SW-12 – WHARFEDALE
SW-10 – WHARFEDALE
Temblor T10 | PreSonus
NS-SW300 - Overview - Speaker Systems - Audio & Visual - Products - Yamaha - Other European Countries
LSR310S | JBL Professional Loudspeakers
R-120SW Subwoofer | Klipsch
TSW-212 - TAGA Harmony
SUB8 Powered Subwoofer | Kanto Audio

Αυτάαααα...

Ξεκατινιαστείτε βρε... :p
Πωωω.. κουράστηκα. :sleep:
 
Last edited:





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top