Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν είναι ούτε 5 λεπτά να βάλεις δύο βραχυκυκλώματα σε δύο ρημαδοηχεία.
Είναι το ότι ο Σωκράτης δεν γουστάρει την ιδέα.
Παντα μπορει καποιος να δοκιμασει να τοποθετησει λαστιχα ποδηλατου στο ιχ του...
Παντα μπορει καποιος να βαλει σε μια γραμμη ενος πινακα μια ασφαλεια 20αμπερ και να χρησιμοποιησει 1,5 αρι καλωδιο κοκ. Αρκει να γουσταρει την ιδεα....ενταξυ esos son mas arriesgados :p
Υπαρχει μια πολυ μικρη περιπτωση να συμβει κατι πολυ μικρο με την προυποθεση να εχει επιτευθει το καλυτερο δυνατο coupling resonator factor ως helmholtz παντα.
Αυτοι οι υπολογισμοι βασιζονται στο American Institute of Physics Handbook, 1957 McGRaw Hill, Inc.
Θα μπορουσα να γραψω πολλα γυρω απο την εφαρμογη και τα εντυπωσιακα αποτελεσματα απο πολλες προσωπικες δοκιμες, εφαρμοσμενη θεωρια αλλα δεν εχει νοημα .
Στο τελος θα ακουσει και θα μετρησει μεγαλες διαφορες ....ειμαι σχεδον σιγουρος...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Καλά εντάξει ...
θα "είσαι σχεδόν σίγουρος" και οτι νοιώθεις τις ατάκες ενός σαμπ σε στομάχι και στήθος, αλλά είναι ανίκανες να κουνήσουν έναν ελεύθερο 8ιντσο κώνο των ~9 γραμμαρίων.

Οχι, δεν ξέρω τον συντελεστή σύζευξης, αλλά δεν τον ξέρεις ΟΥΤΕ εσύ.
Με τα SP3/5 όμως να κάθονται ΠΑΝΩ στα SP1, αμφότερα να είναι χωμένα σε μία ΓΩΝΙΑ, ΣΥΝ ένα σαμπ χωμένο στην ΙΔΙΑ γωνία με το αριστερό, ΣΥΝ άλλο ένα στο 1,5 μέτρο από το δεξί, δεν θα κάτσω να μετρήσω. Θα βάλω το τιμημένο το συρματάκι πριν πιω τον πρωινό καφέ μου, και ας γελάσει στο φινάλε ο SOCO όταν θα δικαιωθεί !

Και ξαναλέω οτι χωρίς το συρματάκι, οι ελεύθεροι κώνοι συνεχίζουν να πάλλονται για λίγο αφού τελειώσει κάθε νότα που κατάφερε να τους κουνήσει, σε οποιαδήποτε συχνότητα είναι αυτή, είτε συντονιστεί ο Helmoltz, είτε οχι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Και cross για sub μέσω JRiver θα μπορούσε να εφαρμοστεί εφόσον θα διέθετες πολυκαναλική κάρτα ήχου με τις αντίστοιχες εξόδους στον υπολογιστή
Πήρα μερικά καλώδια του κιλού να δοκιμάσω (έτσι για να δω τι παίζει) και χρησιμοποίησα την κάρτα της μητρικής (έξοδος ηχείων L, R, και έξοδο sub). Στα τέστ μέσα από το σύστημα του πίνακα ελέγχου των Windows και το λογισμικό της Realtek τα ηχεία και το sub παίζουν κανονικά.. Έχω βάλει 5.1 αναγκαστικά γιατί δεν δίνει άλλη επιλογή για sub στο software. Έχω ''σβήσει'' τα side, center speakers για να αναγνωρίζει το σύστημα μόνο αυτά που έχω διαθέσιμα.. Τα front δεν τα έχω fullrange (δεν είναι :biggrin: ) γιατί διάβασα κάπου πως για να παίξει το sub πρέπει να μην είναι fullrange τα main...ok. Το θέμα είναι πως ενώ λειτουργούν όλα στα τεστ δεν μπορώ να βρώ τρόπο να λειτουργήσει το sub όταν παίζω μουσική από youtube ή από spotify ή από οποιονδήποτε player δοκίμασα...
Any f@:rolleyes::dance::dance::o>:(..ig ideas?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Σε ταινίες 5.1 από Netflix ενεργοποιείται το sub...
Πως θα ''πείσω'' τα υπόλοιπα player να παίξουν το sub με αρχεία μουσικής που δεν είναι 5.1?
Γίνεται?
Έχει νόημα?
Θα μπορώ να κάνω κρος μέσω player?
Πειραματάκια κάνω να περάσει η ώρα μέχρι να με καλέσουν για δουλειά...
Μην με δείρετε...
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Εμένα δίνει σήμα στις εξόδους για sub όταν βλέπω βίντεο στο youtube. Πρέπει να πάω σπίτι να δω αναλυτικότερα.
Θυμάμαι τώρα ότι παίρνω σήμα από το WAVE 1 και 2 για τα ηχεία και κάποιο άλλο WAVE (3+4 δε θυμάμαι) για το sub.
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Εμένα δίνει σήμα στις εξόδους για sub όταν βλέπω βίντεο στο youtube. Πρέπει να πάω σπίτι να δω αναλυτικότερα.
Θυμάμαι τώρα ότι παίρνω σήμα από το WAVE 1 και 2 για τα ηχεία και κάποιο άλλο WAVE (3+4 δε θυμάμαι) για το sub.
Έτσι ακριβώς και μάλιστα στο Wave 3 και 4 περνάνε μόνο οι χαμηλές συχνότητες από το δεξί και αριστερό. Μετά, με το πρόγραμμα του audio interface κάνω cross, delay και gain.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Δεν είχα το Waves Nx…. :biggrin:
Κατέβασα και έκανα install την trial version τώρα να παίξω λίγο και αν είμαι οκ θα το αγοράσω, τσάμπα είναι.
Ελπίζω να βρω άκρη, ευχαριστώ... :drinks:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Έτσι ακριβώς και μάλιστα στο Wave 3 και 4 περνάνε μόνο οι χαμηλές συχνότητες από το δεξί και αριστερό. Μετά, με το πρόγραμμα του audio interface κάνω cross, delay και gain.
Πέτρο σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, το ακύρωσα όμως...
Δεν ξέρω αν έφταιξαν τα φτηνά καλώδια ή το ότι πήρα σήμα κατευθείαν από την κάρτα ήχου της μητρικής αλλά είχα σοβαρή υποβάθμιση στον ήχο και λίγο θόρυβο και δεν...
Από την άλλη επέλεξα μια διαφορετική λύση (ημίμετρο μεν, φτηνή λύση δε) που σκεφτόμουν να δοκιμάσω πολύ καιρό τώρα. Για sub δεν με παίρνει οικονομικά για την ώρα και θέλει χρόνο -προσπάθεια μέχρι να πουληθούν τα άλλα κλπ. Πήρα λοιπόν σήμερα από μέλος τον crown XLS 1502 ώστε να δώσω watt και να ''ξυπνήσω'' τα μικρά και αναίσθητα 3/5 αλλά και να έχω τη δυνατότητα να κόψω συχνότητες από τα ηχεία (έχει cross). Χρησιμοποιώ τον creek ως προενισχυτή οπότε υποθέτω κάποιες από τις αρετές του δεν έχουν πάει στράφι. Παιδιά, δεν ξέρω αν ο ''γλυκός'' χαρακτήρας των μικρών βοήθησε σε αυτό καθώς έχει ακουστεί πολλές φορές από μέλη πως ο crown έχει σκληρό ή κακό ήχο κλπ... Στο δικό μου setup με άλλα προβλήματα να κυριαρχούν ήταν αναβάθμιση...
Και καλή μάλιστα...
Τα μικρά απόκτησαν ατάκα και δυναμικά (στα μέτρα τους) και το κυριότερο με το cross ήρθαν τα sub και έδεσαν πολύ καλύτερα και τους έδωσα και λίγο ένταση ακόμα χωρίς να έχω πολύ σοβαρά θέματα. Οι αναίσθητες σκ@τούλες θέλουν watt τελικά..
Πήραν τη ''ζωή'' που έχουν τα ενεργά... κάπως :biggrin:, και κράτησα τον ''χαρακτήρα'' των spendor που καλώς κακώς γουστάρω.
Έχω κόψει τα ηχεία να παίζουν από 125hz και πάνω γιατί με τα sub που έχω δεν με παίρνει για περισσότερο.
Αυτό που θέλω να πώ.
Υπό συνθήκες και ανάλογα με τις ανάγκες φυσικά, ο crown είναι ένα φτηνό και πολύ αξιόλογο εργαλείο τελικά...
Που να γίνουν ισοσταθμίσεις και φροντίδα χώρου δηλαδή...
Καταλαβαίνω καλύτερα τα μέλη που το υποστηρίζουν.
Με ένα ταπεινό οικονομικό μηχάνημα πήρα αρκετά πράγματα..
Αυτά..
Ευχαριστώ πολύ τον dapost που το παλληκάρι μου τον έφερε και στο σπίτι καθώς δεν είχα μέσο να μετακινηθώ.
Να είσαι καλά...
 






dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Πέτρο σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, το ακύρωσα όμως...
Δεν ξέρω αν έφταιξαν τα φτηνά καλώδια ή το ότι πήρα σήμα κατευθείαν από την κάρτα ήχου της μητρικής αλλά είχα σοβαρή υποβάθμιση στον ήχο και λίγο θόρυβο και δεν...
Από την άλλη επέλεξα μια διαφορετική λύση (ημίμετρο μεν, φτηνή λύση δε) που σκεφτόμουν να δοκιμάσω πολύ καιρό τώρα. Για sub δεν με παίρνει οικονομικά για την ώρα και θέλει χρόνο -προσπάθεια μέχρι να πουληθούν τα άλλα κλπ. Πήρα λοιπόν σήμερα από μέλος τον crown XLS 1502 ώστε να δώσω watt και να ''ξυπνήσω'' τα μικρά και αναίσθητα 3/5 αλλά και να έχω τη δυνατότητα να κόψω συχνότητες από τα ηχεία (έχει cross). Χρησιμοποιώ τον creek ως προενισχυτή οπότε υποθέτω κάποιες από τις αρετές του δεν έχουν πάει στράφι. Παιδιά, δεν ξέρω αν ο ''γλυκός'' χαρακτήρας των μικρών βοήθησε σε αυτό καθώς έχει ακουστεί πολλές φορές από μέλη πως ο crown έχει σκληρό ή κακό ήχο κλπ... Στο δικό μου setup με άλλα προβλήματα να κυριαρχούν ήταν αναβάθμιση...
Και καλή μάλιστα...
Τα μικρά απόκτησαν ατάκα και δυναμικά (στα μέτρα τους) και το κυριότερο με το cross ήρθαν τα sub και έδεσαν πολύ καλύτερα και τους έδωσα και λίγο ένταση ακόμα χωρίς να έχω πολύ σοβαρά θέματα. Οι αναίσθητες σκ@τούλες θέλουν watt τελικά..
Πήραν τη ''ζωή'' που έχουν τα ενεργά... κάπως :biggrin:, και κράτησα τον ''χαρακτήρα'' των spendor που καλώς κακώς γουστάρω.
Έχω κόψει τα ηχεία να παίζουν από 125hz και πάνω γιατί με τα sub που έχω δεν με παίρνει για περισσότερο.
Αυτό που θέλω να πώ.
Υπό συνθήκες και ανάλογα με τις ανάγκες φυσικά, ο crown είναι ένα φτηνό και πολύ αξιόλογο εργαλείο τελικά...
Που να γίνουν ισοσταθμίσεις και φροντίδα χώρου δηλαδή...
Καταλαβαίνω καλύτερα τα μέλη που το υποστηρίζουν.
Με ένα ταπεινό οικονομικό μηχάνημα πήρα αρκετά πράγματα..
Αυτά..
Ευχαριστώ πολύ τον dapost που το παλληκάρι μου τον έφερε και στο σπίτι καθώς δεν είχα μέσο να μετακινηθώ.
Να είσαι καλά...
Εγω ευχαριστώ! Καλο-ακουστος. Και το κρος στα 80 για να μη φωναζει ο γιατρος (και πολυ πιο πανω για ατελειωτες καγκουριες)!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Για πολύ πιο πάνω, χωρίς διπλά σαμπ πολύ κοντά στα κυρίως, δεν ξέρω... κινδυνεύεις λίγο να εντοπίζονται τα σαμπ, πιο πολύ όμως από μουτζούρωμα στην πάνω από την συχνότητα κροςς οκτάβα που συνεχίζει να ακούγεται έστω και με 24db κλίση αποκοπής: το μήκος κύματος των 200Hz πχ είναι 1,72m και το έν τέταρτον αυτού μόλις 43 πόντοι.

Χωρίς DSP και μετρήσεις, θα πειραματιζόμουν όμως λίγο γύρω από τα 80Hz , αλλά και με διαφορετικές συχνότητες αποκοπής σε σαμπ και δορυφόρους :
Ο Crown έχει συνεχώς μεταβαλόμενο φίλτρο LR24 και το σαμπ επίσης LR24 (αν όχι, διορθώστε με). Οι δορυφόροι όμως καθότι ακουστικής ανάρτησης έχουν φυσικό ρολλ-οφ 12db ανά οκτάβα, αρα θα'πρεπε και το υψιπερατό τους να έχει άλλα 12db * . Το σφάλμα είναι λιγότερο κρίσιμο απ'ότι φαίνεται εκ πρώτης, καθώς μιλάμε για μπάσα και πολλαπλές ανακλάσεις από το δωμάτιο πριν καν ολοκληρωθούν δυό-τρεις κύκλοι κυματομορφής, με πολύ σοβαρότερη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα, αλλά για τον ίδιο λόγο... και πάλι θα πειραματιζόμουν.

* : . . . όταν κόβεις κάτω από τα ~100 . Αν όμως κόψεις στα ~160Hz πχ, έχεις περιθώριο περίπου μία οκτάβα φλατ απόκρισης στους δορυφόρους, οπότε το LR24 είναι σωστό. Αυτό, συν το ακόμα μεγαλύτερο αλάφρωμα των πολύ μικρών μιντγούφερς απο χαμηλές, πιθανότατα να φέρει καλύτερο ολικό αποτέλεσμα αν η τοποθέτηση των σαμπ δεν αποδειχθεί προβληματική
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Κάνω μεγάλη προσπάθεια να καταλάβω έστω τα μισά... :lol: :lol: :drinks:
Γίνονται πειράματα με το αυτί μόνο, είναι απίθανο να πετύχω κάτι πραγματικά καλό... αλλά προσπαθώ :idk:
Ευχαριστώ για τον μπούσουλα..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
R0010906.jpgz.jpg
R0010913.jpg98.jpg

309396_d3ad7243fe6a0625f0326b0ebafeb4f8.png

Λοιπόοοοον, έβαλα ένα πάνελ αριστερά, ένα δεξιά, έτσι όπως τα βλέπετε και σκέφτομαι να βάλω άλλα 2 στο ταβάνι αριστερά δεξιά από το φωτιστικο κοντά του, (καθρεφτίζεται στο παράθυρο) προς το κέντρο και προς τον μπροστινό τοίχο ώστε να βρίσκονται στην πρώτη ανάκλαση από τα ηχεία. Επίσης ένα θα μπεί στην ''γούρνα'' με κόκκινο στο σχέδιο.. Σύνολο 5 μέχρι στιγμής... Θα μπορούσα υποθέτω να ''ντύσω'' με άλλο ένα τον τοίχο πάνω από το δεξί ηχείο αλλά θέλω να το αποφύγω. Έχω σύνολο 8 πάνελ για πείτε άλλες ιδέες ή διαφωνίες..
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Είμαι με την ''διπλής'' στο χέρι.. ε? :biggrin:
Αφήστε τα like και πείτε να προχω.. ή να κάνω στάκα τώρα που είναι νωρίς?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Πίσω από κάθε ηχείο, θέλει απορροφητικό.
Μπόλικο. 10 πόντους γερή απορρόφηση.
Προσωπικά έχω 40-45cm απορρόφηση πίσω από τα κυρίως και πάνω από 20cm πίσω από τα σαράουντ.. βάλε. Βάλε χωρίς οίκτο.

Τι χρειάζεται αυτή;
Να τρώει τα μεσαία του μπας ριφλεξ.
Να τρώει τα μεσαία που πάνε στο πίσω ντουβαρι και έρχονται ξανά μπροστά.
Το γουφερ βγάζει και προς τα πίσω μεσαία, που περνάνε μια χαρά την καμπίνα. Αυτά θέλουν φιμωμα.
Άμα πιάσεις και λίγο 3η-4η οκτάβα, έχει καλώς, το κάνεις.. καρδιοειδες.

Έτσι γίνονται "γλυκά" τα μεσαία. Ή αυτό, ή παίζε με καβλώδια. :gotcha:

Μετά, θες λίγο να σπάσεις τις άδειες μεγάλες παράλληλες επιφάνειες, τα άδεια ντουβάργια να μην είναι πολύ άδεια.

Αυτά..


ΥΓ. Οι τρύπες του μπας ριφλεξ, μετά το σωστό κρος, θέλουν ταπωμα. Κανονικό.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top