Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Αν το πάρουμε οικονομοτεχνικά, είχες ένα ζευγάρι ηχεία που στοίχιζαν πόσο; Πες Χ.
Είχες ένα ζευγάρι ενισχυτικά για αυτά τα ηχεία που στοίχιζαν πόσο; Πες Ψ.

Χ+Ψ= πολύ περισσότερο από ένα ζευγάρι 8361.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Είναι τρομερά φτηνά τα 8361 για αυτά που δίνουν, ασχέτως αν η τιμή κτήσης τους δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

😎

Ναι, τα 9 τεμάχια είναι ζορικα.

Δεκτον.

Ωστόσο, λίγα λίγα, γίνεται.

Επίσης, μπορείς να κόψεις χρήμα, με 3 τεμάχια 8361 και όλα τα υπόλοιπα 8351.

Αυτό πρότεινα άλλωστε. Για λόγους κόστους προφανώς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μετά από την πώληση των μεγάλων B&W 802 Nautilus ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το επόμενό μου ταξίδι στο χώρο της μουσικής.

Η σκέψη έχει ως εξής:

Ξεκινάμε με 2 κανάλια και subwoofer (2 τεμ που ήδη υπάρχουν) και σιγά σιγά όταν το επιτρέψει ο χώρος, θα χτιστεί ένα πολυκάναλο-immersive σύστημα. Χρονικός ορίζοντας υλοποίησης…άγνωστος.

Πιστεύω στο πολυκάναλο και νομίζω είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματική εμπειρία.

Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή των 2 αρχικών ηχείων. Λάβετε υπόψιν ότι υπάρχουν 2 subwoofer Arendal 1723 S1 τα οποία όμως, όσο καλά και αν είναι, δεν θα διστάσω να τα αλλάξω με κάποια άλλα εάν χρειαστεί.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με τα απαραίτητα για την επιλογή των ηχείων.

Διαστάσεις χώρου (προς το παρόν): 9.9mx3.72mx2.7m

Απόσταση ακρόασης: 2-2.5m

Έχει γίνει μια μικρή παρέμβαση στο χώρο για καλύτερη ακουστική (παρουσίαση στο… Το πείραμα...).

Έχω σκέψεις για τις παρακάτω επιλογές:

1) Genelec 8341B(πιθανόν είναι στο δρόμο προς υλοποίηση από την εταιρία και πιο κοντά στον προϋπολογισμό)/8351B (οριακά εντός προϋπολογισμού). Μαζί με GLM.

2) Neumann KH 310.

3) Genelec 1032 CPM.

4) KEF LS60 όπου ο μοναδικός τρόπος υλοποίησης σε multichannel είναι έσω RCA AUX είσοδο που έχει (not ideal). Κάνουν όμως όοοολα τα άλλα.

5) Buchardt A500. Ενδιαφέρον επιλογή αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς γίνετε υλοποίηση σε multichannel. Επίσης αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται μόνο με Wisa subwoofer.

Θα γίνει ειλικρινής προσπάθεια για ακρόαση όσο περισσοτέρων μπορώ…=χρόνος.

Καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις για να μπω με το δεξί στο immersive.
H πραγματική λίστα από τα παραπάνω θα έπρεπε να περιοριστεί στα εξής :
Genelec 8351B
Neumann KH310

Genelec 8341 αποκλείεται λόγω περιορισμών δυναμικού εύρους στην τρίτη οκτάβα.
Το δε 1032 CPM ως δίδρομο με μονό mid-woofer.

Buchardt A500 δεν προκρίνεται ως άγνωστη σχετικά οντότητα και μη έχον Έλληνα αντιπρόσωπο ή δυνατότητα για service στην Ελληνική επικράτεια.

KEF LS60 ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη εφαρμογή επειδή δεν παρακάμπτεται το δικό του λίαν επεμβατικό λογισμικό DSP.

Προσωπικά δεν λαχταράω ιδιαιτέρως κανένα από τη λίστα για συμβίωση σε καθημερινή βάση. Ίσως άμα περιεχόταν κάποιο Geithain...

Άμα θέλεις μοντέλο χωρίς ενσωματωμένο DSP αλλά λιγότερο ομαλό spinorama υπάρχει και το Focal Trio 11 Be . Έχει προβλεφθεί και οριζόντια τοποθέτηση γι αυτό...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σωστά.

Ίδιο κόστος με το 8361 έχει το 801 της φακεβριθινγκ.

Αν χωράει, μη το σκέφτεσαι καν, είναι χαζομάρα και να το σκέφτεσαι.

Φακ εντελώς εβριθινγκ.

Δυστυχώς σε μένα δε χωράει, γιατί άμα χωρούσε, θα τα είχα πάρει ήδη. 13 όμοια. Άνευ πλάκας. Από πέρσι θα τα είχα.

Με τα τζενελεκ είμαι χαλαρός, αν και όταν έχω λεφτά για σκότωμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Α, ναι, το 901.

Για άλλη μια φορά. 😂🤪😁😜

Το 901 έχει πιο μικρό εύρος απόστασης ακρόασης, το 801 πιο μεγάλο, οπότε ναι, είναι πιο "μεγάλο" ηχείο.





ΥΓ. 😁😂🤪😜
Να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

Τα φακ εβριθινγκ είναι τα μόνα με καρδιοειδες λοβό, οπότε είναι τα μόνα στη λίστα που δεν θα έχουν σκαμπανεβάσματα απόκρισης μέχρι το άνω πέρας της ζώνης σροεντερ, ενώ όλα τα υπόλοιπα θα χρειαστούν κάποια ισοστάθμιση.

Ως εκ τούτου, κερδίζουν πανηγυρικά και χωρίς πολλά πολλά, σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Ταυτόχρονα, λόγω του μεγέθους του γουφερ τους, ιδίως εάν έχεις στο δωμάτιο μια αρμαθιά από αυτά, θεωρώ ότι δεν χρειάζονται καμίας μορφής bass management και χρήση σαμπ, οπότε μειώνουν το κόστος πανηγυρικά.

Φυσικά, για το κανάλι .1 θα χρειαστεί ένα ομοσταυλο σαμπ.
Ένα.
Ναι, ένα.
Καρδιοειδες γαρ...

Άντε γεια.

Κερδίζουν με 17 γκολ στο πρώτο λεπτό.

Πάμε όμως στα μειονεκτήματα τοποθέτησης.

Θέλουν 1μ απόσταση από τον πίσω τοίχο.
Ειδάλλως, παίρνεις τα εντοιχιζόμενα, που είναι και πολύ πιο οικονομικά.

Δυστυχώς τα 2 ανωτέρω (1 μέτρο από τον πίσω τοίχο και εντοιχισμός) είναι δύσκολα σε κοινό σπίτι, σε τυπικό δωμάτιο. Θέλει μεγάλο δωμάτιο, για απόσταση ακρόασης 2,5 μέτρων θέλει δωμάτιο διαστάσεων μίνιμουμ 8*8, δηλαδή 65 τμ μίνιμουμ.

Ε, να.

Οπότε να, αυτά. Δεν χωράνε.

Είναι τέρατα.
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
...

Προσωπικά δεν λαχταράω ιδιαιτέρως κανένα από τη λίστα για συμβίωση σε καθημερινή βάση. Ίσως άμα περιεχόταν κάποιο Geithain...
Μοντελάκια; Είναι μεγαλούτσικα τα 901, 801.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Υπάρχουν και μικρότερα, που χωράνε. Αλλά το κόστος τους δεν είναι αναλογικά μικρότερο.
Αν αγόραζα σήμερα ηχεία, θα τα είχα στην shortlist
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Πάμε όμως στα μειονεκτήματα τοποθέτησης.

Θέλουν 1μ απόσταση από τον πίσω τοίχο.
Οι οδηγίες τοποθέτησης της εταιρείας πάντως για το 901 είναι οι εξής:

1676385837850.png
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Στα χαρακτηριστικά του 901 φαίνεται πως 43cm είναι το βάθος του ηχείου, πες 27cm αφήνεις από τον πίσω τοίχο για να βγουν στρογγυλά, και 2,5μ απόσταση ακρόασης, είναι σύνολο 3,2μ Χ2 είναι 6,4μ από τοίχο σε τοίχο.

Αυτό το ηχείο θα το ήθελα σε απόσταση ακρόασης 3μ (προτεινόμενη απόσταση ακρόασης έχει 2-4 μέτρα, άρα 3 είναι εντελώς ιδανικά).

Με 3μ απόσταση ακρόασης, για κύκλο ακρόασης με ίσες αποστάσεις δορυφόρων, η ελάχιστη διάσταση του δωματίου είναι 7,4 μέτρα.

Συνολικά και χονδρικά, από 6,5 έως 7,5 μέτρα ελάχιστη διάσταση δωματίου, θα έχεις απόσταση ακρόασης από 2,5 έως 3 μέτρα.

Προσωπικά, μέσα στο μυαλό μου έχω θέσει το ~8μ ως διάσταση, για τυχόν μελλοντικό σπίτι, ώστε να μπορώ να τα φχαριστηθώ σε ιμερσιβ σεταπ μαζί με εικόνα, σε ένα άνετο σαλόνι ~ 60-65τμ.

Και ύψος δωματίου 4μ. Σούπερ.

Βάζεις και μια οθονάρα 160" κι έτοιμο.

Σινεμά κανονικό. ❤❤❤




ΥΓ. 😜🤪😂😁
Τιμές για τα 901, βλέπω στο ίντερνετ από 6.000.
Έψαξα όλους τους πωλητές, το Δεκέμβρη του 19 ήμουν έτοιμος να τα χτυπήσω, με το δάχτυλο στη σκανδάλη...

Καλή τιμή πέτυχα.

Πρώτα μια 5-αδα και μετά τα υπόλοιπα:

Screenshot_20230214-173255~2.png



4,873 το τεμάχιο, δωρεάν μεταφορικά.
Η sindy μου έκανε τιμή χωρίς ΦΠΑ.(...)
Μια παλέτα.
 
Last edited:


Μηνύματα
153
Reaction score
316
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω υλοποιήσει ένα σύστημα με 5 τεμάχια genelec 1032 (σύντομα θα γίνουν 7) και 4 οροφής, genelec 8050 .
Φυσικά, υπάρχουν και 5 sub 3χ12" και 2χ15".
Έχει τοποθετηθεί σε σαλόνι , περίπου σαν αυτό που διαθέτεις και το αποτέλεσμα είναι αξιόλογο
Δεν συγκρίνεται όμως, με τα 8351 ή 8361 ,γιατί μιλάμε για διαφορετικά προϊόντα, με διαφορετικά κοστολόγια.
Σαφώς και τα μεγαλύτερα μοντέλα είναι και καλύτερα.
Της genelec τα ηχεία και οι βάσεις, βγαίνουν σε λευκό οπότε τα οροφής χάνονται κατά κάποιο τρόπο
Αποφάσισε πρώτα απ όλα το ποσό που θέλεις να δαπανήσεις και ξεκίνησε αμέσως την αγορά.
Από μια τέτοια υλοποίηση, λαμβάνεις τόση ενέργεια, που ούτε καν τη φαντάζεσαι.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καλές αγορές
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω υλοποιήσει ένα σύστημα με 5 τεμάχια genelec 1032 (σύντομα θα γίνουν 7) και 4 οροφής, genelec 8050 .
Φυσικά, υπάρχουν και 5 sub 3χ12" και 2χ15".
Έχει τοποθετηθεί σε σαλόνι , περίπου σαν αυτό που διαθέτεις και το αποτέλεσμα είναι αξιόλογο
Δεν συγκρίνεται όμως, με τα 8351 ή 8361 ,γιατί μιλάμε για διαφορετικά προϊόντα, με διαφορετικά κοστολόγια.
Σαφώς και τα μεγαλύτερα μοντέλα είναι και καλύτερα.
Της genelec τα ηχεία και οι βάσεις, βγαίνουν σε λευκό οπότε τα οροφής χάνονται κατά κάποιο τρόπο
Αποφάσισε πρώτα απ όλα το ποσό που θέλεις να δαπανήσεις και ξεκίνησε αμέσως την αγορά.
Από μια τέτοια υλοποίηση, λαμβάνεις τόση ενέργεια, που ούτε καν τη φαντάζεσαι.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καλές αγορές
 

Attachments


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
H πραγματική λίστα από τα παραπάνω θα έπρεπε να περιοριστεί στα εξής :
Genelec 8351B
Neumann KH310

Genelec 8341 αποκλείεται λόγω περιορισμών δυναμικού εύρους στην τρίτη οκτάβα.
Το δε 1032 CPM ως δίδρομο με μονό mid-woofer.

Buchardt A500 δεν προκρίνεται ως άγνωστη σχετικά οντότητα και μη έχον Έλληνα αντιπρόσωπο ή δυνατότητα για service στην Ελληνική επικράτεια.

KEF LS60 ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη εφαρμογή επειδή δεν παρακάμπτεται το δικό του λίαν επεμβατικό λογισμικό DSP.

Προσωπικά δεν λαχταράω ιδιαιτέρως κανένα από τη λίστα για συμβίωση σε καθημερινή βάση. Ίσως άμα περιεχόταν κάποιο Geithain...

Άμα θέλεις μοντέλο χωρίς ενσωματωμένο DSP αλλά λιγότερο ομαλό spinorama υπάρχει και το Focal Trio 11 Be . Έχει προβλεφθεί και οριζόντια τοποθέτηση γι αυτό...
προσωπικα θα κοιτουσα genelec & neumann απο την λιστα και αν ειχα το μπατζετ θα επελεγα Genelec 8351B δαγκωτο.
και τα 2 ειναι near και midfield μονιτορς. To Focal ειναι ενα κλασσικο midfield monitor. Το συγκεκριμενο δεν θα το επελεγα διοτι πρωτον εχει τις χειροτερες μετρησεις σε σχεση με τα αλλα 2, κοστιζει παραπανω, εχει μεγαλυτερο ογκο, μικροτερη ευελιξια και στην τελικη δεν χρειαζομαι (απ την στιγμη που θα αναλαβουν τα σαμπς ) το μοναδικο προσον που εχει στις χαμηλες.
Θεωρω πολυ σημαντικο στο τζενελεκ οτι προσομοιαζει με την διαταξη των μεγαφωνων την σημειακη πηγη, εχει καλυτερη αποκριση στον αξονα απ το φοκαλ με μικροτερες διακυμανσεις ενω ο ομοιομορφος τροπος που ακτινοβολει στον οριζοντιο και κατακορυφο αξονα ειναι με διαφορα ο καλυτερος απ τα υπολοιπα. Γιατι να δωσω αρκετα χρηματα να αποκτησω κατι που στο τελος θα μου ειναι ουσιαστικα αχρηστο με την χρηση σαμπς ενω παραλληλα δεν θα εχω σε καμια σταθμη την υποδειγματικη διασπορα ενος τζενελεκ οεο?
Οσον αφορα την ικανοτητα αναπαραγωγης των χαμηλων συχνοτητων δεν βλεπω καποιο θεμα.
max. Nutzlautstärke (μεγιστη <<ωφελιμη>> σταθμη) : 106,3 dB (3% THD 100 Hz − 10 kHz) Genelec 8351
Ας το τοποθετησει κοντα στα τοιχωματικα ορια αν δεν του φτανει :biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
προσωπικα θα κοιτουσα genelec & neumann απο την λιστα και αν ειχα το μπατζετ θα επελεγα Genelec 8351B δαγκωτο.
και τα 2 ειναι near και midfield μονιτορς. To Focal ειναι ενα κλασσικο midfield monitor. Το συγκεκριμενο δεν θα το επελεγα διοτι πρωτον εχει τις χειροτερες μετρησεις σε σχεση με τα αλλα 2, κοστιζει παραπανω, εχει μεγαλυτερο ογκο, μικροτερη ευελιξια και στην τελικη δεν χρειαζομαι (απ την στιγμη που θα αναλαβουν τα σαμπς ) το μοναδικο προσον που εχει στις χαμηλες.
Θεωρω πολυ σημαντικο στο τζενελεκ οτι προσομοιαζει με την διαταξη των μεγαφωνων την σημειακη πηγη, εχει καλυτερη αποκριση στον αξονα απ το φοκαλ με μικροτερες διακυμανσεις ενω ο ομοιομορφος τροπος που ακτινοβολει στον οριζοντιο και κατακορυφο αξονα ειναι με διαφορα ο καλυτερος απ τα υπολοιπα. Γιατι να δωσω αρκετα χρηματα να αποκτησω κατι που στο τελος θα μου ειναι ουσιαστικα αχρηστο με την χρηση σαμπς ενω παραλληλα δεν θα εχω σε καμια σταθμη την υποδειγματικη διασπορα ενος τζενελεκ οεο?
Οσον αφορα την ικανοτητα αναπαραγωγης των χαμηλων συχνοτητων δεν βλεπω καποιο θεμα.
max. Nutzlautstärke (μεγιστη <<ωφελιμη>> σταθμη) : 106,3 dB (3% THD 100 Hz − 10 kHz) Genelec 8351
Ας το τοποθετησει κοντα στα τοιχωματικα ορια αν δεν του φτανει :biggrin:
Καταρχάς θα ήθελα να επιβεβαιώσεις το επιχείρημα πόσο χειρότερες μετρήσεις έχει το Focal Trio 11 Be παραθέτοντάς μας το σχετικό λινκ... Αν δεν το κάνεις το επιχείρημα λογαριάζεται άκυρον...

Από πλευράς τιμής το Focal έρχεται αρκετά φθηνότερο από 8351Β, λίγο φθηνότερο από το LS 60 , σε παρεμφερή κατηγορία με το A500 και ακριβότερο ανά τεμάχιο από ΚΗ310 και το 1032 CPM...

Δεν παίρνεις τρίδρομο ηχείο με αυτόνομο woofer τόσο για το κάτω όριο απόκρισης όσο για την απόδοση στην τρίτη οκτάβα, ενώ η απόκριση στη ζώνη μεσοχαμηλών-χαμηλομεσαίων θα πρέπει να βγαίνει και με χαμηλότερα ποσοστά παραμορφώσεων στην περίπτωση του τρίδρομου.

Γιατί τώρα να εξέταζε σοβαρά το Focal... Επειδή δεν λειτουργεί με ενσωματωμένο DSP & firmware λογισμικό οπότε αυτό το χαρακτηριστικό υπόσχεται ανώτερη αξιοπιστία στα ηλεκτρονικά του και απλούστερη διαχείριση από τον αναγκαίο κεντρικό επεξεργαστή ενώ αποκλείει την εμπλοκή ενσωματωμένης DSP ισοστάθμισης για να έβγαινε ΄΄τελειοποιημένη΄΄ απόκριση σε βάρος δυναμικού περιθωρίου κι ενδεχομένως φυσικότητας στο άκουσμα.

Δε λέω, χρήσιμο μέρος ο πλανήτης των γραφημάτων αλλά υπό πραγματικές συνθήκες το Focal ακούγεται καλύτερα από το ανταγωνιστικό του ADAM S3V που λειτουργεί με εκνευριστικό κιόλας για τον χρήστη firmware. Επίσης θεωρώ εσφαλμένη τακτική να προμηθευόμασταν ηχεία με διαφορετικό χαρακτήρα από τα προηγούμενα με τα οποία θα ήμασταν ήδη εξοικειωμένοι χωρίς να τα έχουμε ακούσει πρώτα. Ακόμα χειρότερη δε την τακτική να ξεφορτωνόμασταν ΄΄άρον άρον΄΄ ηχεία που θα μας ικανοποιούσαν στην καθημερινή συμβίωση μόνο και μόνο επειδή διαβάσαμε σ'ένα forum πόσο εκλεκτότερα υπάρχουν και πόσο ανώτερες μετρήσεις θα είχαν τα άλλα.

Άλλος ένας λόγος είναι ότι ειδικά με τα Focal υπάρχει υποστήριξη και φορέας στην Ελληνική επικράτεια για ν'αποταθεί ο χρήστης σε περίπτωση που κάτι θα πήγαινε στραβά, φαινόμενο διόλου απίθανο σε ότι αφορά σε σύγχρονα ενεργά ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Α, ναι.

Η υποστήριξη του προϊόντος είναι μεγάλη υπόθεση.

Δεν γίνεται να μη ληφθεί κι αυτή η παράμετρος σοβαρά υπόψιν.

Όλα χαλάνε, ενεργά παθητικά καις ένα μεγάφωνο σου πέφτει δεξερωγωτι δεν έχει σημασία.

Να ξέρεις πως έχεις κοντά σου καλή αντιπροσωπεία με ισχυρό τμήμα σέρβις και ικανοποιημένους πελάτες.

Μετά από τόσα χρόνια στο σπορ, έχουν δει πολλά τα ματάκια μου κι έχουν ακούσει τρελά πράγματα τα αφτιά μου από εισαγωγείς (α, πρέπει να το στείλεις Γαλλία με δικά σου έξοδα, εγώ δεν εμπλέκομαι δεν έχω σέρβις).

Οπότε, τουλάχιστον για μένα, αυτή η παράμετρος μετράει πολύ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Α, ναι.

Η υποστήριξη του προϊόντος είναι μεγάλη υπόθεση.

Δεν γίνεται να μη ληφθεί κι αυτή η παράμετρος σοβαρά υπόψιν.

Όλα χαλάνε, ενεργά παθητικά καις ένα μεγάφωνο σου πέφτει δεξερωγωτι δεν έχει σημασία.

Να ξέρεις πως έχεις κοντά σου καλή αντιπροσωπεία με ισχυρό τμήμα σέρβις και ικανοποιημένους πελάτες.

Μετά από τόσα χρόνια στο σπορ, έχουν δει πολλά τα ματάκια μου κι έχουν ακούσει τρελά πράγματα τα αφτιά μου από εισαγωγείς (α, πρέπει να το στείλεις Γαλλία με δικά σου έξοδα, εγώ δεν εμπλέκομαι δεν έχω σέρβις).

Οπότε, τουλάχιστον για μένα, αυτή η παράμετρος μετράει πολύ.
Πολύ σημαντικό. Το οποίον... πέφτει προβληματισμός για τα MEG? 🤔
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Επίσης θεωρώ εσφαλμένη τακτική να προμηθευόμασταν ηχεία με διαφορετικό χαρακτήρα από τα προηγούμενα με τα οποία θα ήμασταν ήδη εξοικειωμένοι χωρίς να τα έχουμε ακούσει πρώτα.
Με το ανωτέρω δεν συμφωνώ, ιδίως εάν η ως τώρα "εμπειρία" μας, βασίζεται σε ηχεία που δεν διακρίνονται από ισορροπία.
Βλέπε μπιεντάμπλεγιου, λέω γω τώρα.😁😂😎

Αυτό σημαίνει ότι "μάθαμε" στο λάθος, και κάθε επαφή με το "σωστό" θα μας ξενίζει στις πρώτες ακροάσεις, θα χρειαστεί να δώσουμε χρόνο στον εαυτό μας να το "μάθει" το σωστό σιγά σιγά.

Μετά, δεν υπάρχει επιστροφή.

Ωστόσο, δεν αντιλέγω στην ύπαρξη χαρακτήρα σε όλα τα ηχεία, ακόμα και μεταξύ αυτών που στα γραφήματα είναι όμοια. Όμοια γραφήματα στο μάτι, αλλά διαφορές μεταξύ τους θα ακούσουμε, είναι αναπόφευκτη συνέπεια των κατασκευαστικών διαφορών τους.

Αλλά νομίζω ότι κάνουμε την τρίχα τριχιά πλέον.
Σιγά τα ωά, μια ρημαδα μουσική ακούμε, δε χρειάζεται τόσο υπερβολική σημασία να του δίνουμε, να ξεψαχνιζουμε τις μικροδιαφορές των διαφορετικών τουίτερς. Μόμπι ρουλζ.
Κιπ ιτ σιμπλ, as simple as possible. 😎

ΥΓ. Κρίνω σημαντικό ωστόσο, να μη μας "ενοχλεί" ο χαρακτήρας του προϊόντος. Δηλαδή, όχι να κάνουμε "ακροάσεις" για να δούμε ποιο χαρακτήρα προτιμάμε, αυτό καταντάει αηδία. Χρήσιμο όμως είναι, να ακούσουμε το πράμα που θα ακούμε για χρόνια, ώστε να δούμε μη τυχόν μας ενοχλεί το ρημαδι, πχ το Τουίτερ του, διότι κάποια αυτιά σε κάποια Τουίτερ, βγάζουν σπυργιά, δε πα να μετράνε τέλεια.
Άρα, άμα πας να δώσεις πολλά λεφτά, δες τουλάχιστον αυτό, μη τυχόν σε ενοχλεί κάπου.
Μέχρι εκεί.
Πολύ σημαντικό. Το οποίον... πέφτει προβληματισμός για τα MEG? 🤔
Κανένας.
Νάκας.
Εγγύηση.
Και τρινοβ, Νιούμαν, τζενελεκ, Άνταμ, και ένα σκασμό μεγάλες φίρμες..
Μεγάλη εταιρεία, δεν είναι μαγαζάκι της γειτονιάς που μπορεί και να κλείσει μεθαύριο, σοβαρό σέρβις.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Α, ναι.

Η υποστήριξη του προϊόντος είναι μεγάλη υπόθεση.

Δεν γίνεται να μη ληφθεί κι αυτή η παράμετρος σοβαρά υπόψιν.

Όλα χαλάνε, ενεργά παθητικά καις ένα μεγάφωνο σου πέφτει δεξερωγωτι δεν έχει σημασία.

Να ξέρεις πως έχεις κοντά σου καλή αντιπροσωπεία με ισχυρό τμήμα σέρβις και ικανοποιημένους πελάτες.

Μετά από τόσα χρόνια στο σπορ, έχουν δει πολλά τα ματάκια μου κι έχουν ακούσει τρελά πράγματα τα αφτιά μου από εισαγωγείς (α, πρέπει να το στείλεις Γαλλία με δικά σου έξοδα, εγώ δεν εμπλέκομαι δεν έχω σέρβις).

Οπότε, τουλάχιστον για μένα, αυτή η παράμετρος μετράει πολύ.
Τεράστια υπόθεση, για μένα ίσως και η No1. Σοβαρή υποστήριξη χωρίς ναι μεν αλλά.
Νάκας.
Εγγύηση.
Και τρινοβ, Νιούμαν, τζενελεκ, Άνταμ, και ένα σκασμό μεγάλες φίρμες..
Μεγάλη εταιρεία, δεν είναι μαγαζάκι της γειτονιάς που μπορεί και να κλείσει μεθαύριο, σοβαρό σέρβις.
Πριν πολλά πολλά χρόνια που ο τότε Yamaha A2 χρειάστηκε service, δεν θα έλεγα πως έμεινα και με τις καλύτερες εντυπώσεις. Και δεν πήγα εκεί καθώς με έστειλαν εκείνοι σε εξωτερικό συνεργάτη. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Μιλάμε για 15 χρόνια πίσω, ίσως και παραπάνω.

Αν και μαστόρια υπάρχουν. Ο Anthem πέρσι χρειάστηκε γιατρό, ο Ζαπ με έστειλε εκεί που έπρεπε και βρήκαν άλλα τόσα. Με 200€ όλα ήρθαν ευθεία μετά από 10 χρόνια χρήσης. Φαντάσου πως για να τα φέρει το Anthem Room Correction σε ισορροπία έδινε διαφορά ακόμα και +12db.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top