Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα 310 τα πήρα πολύ κοντά στο χιλιάρικο.
Καναδυό μόνον, έφτασαν τα 1400.. αισχος. 😁

Σαφώς είναι η οικονομικότερη επιλογή.

Άμα θες να τα ακούσεις, οι πόρτες μου είναι ορθάνοιχτες. 😎

Παίζει ρουν, τινταλ, κιομπουζ, σποτιφαι, sacd, bd audio, τα πάντα όλα.
Έλα με δικες σου λίστες.

Με δικές σου μουσικές, ούτε να ανακατευτω δε θέλω. Και φιλ φρι στο volume, no problem, Πάντο τέρμα και κάτσε κει μέχρι να κουφαθεις, εγώ θα βρίσκομαι σε άλλο όροφο. 😁
 

Μηνύματα
4.465
Reaction score
7.741
Επαγγελματικά ηχεία που προορίζονται για καθημερινή χρήση σε στούντιο δεν νομίζω να χαλάνε τόσο εύκολα. Αν έχεις και πολυκαναλο με όμοια ηχεία βάζεις και άλλο στην θέση του εάν χαλάσει κάποιο. Ο δικάναλος βέβαια είναι ποιο άτυχος, θα ακούει μονοφωνικα μέχρι να επισκευαστεί το τεμάχιο. 😛😀
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.517
Αναμένεται το νέο Dirac το οποίο δεν είναι βέβαιο ότι θα τρέξει σε όλα τα μηχανήματα, ακόμα και σε αυτά που έχουν ήδη κάποιο Dirac.
Αυτό δεν θα εξαρτηθεί από την ίδια την Dirac αλλά από τους κατασκευαστές και τις δυνατότητες των μηχανημάτων. Υπάρχουν αυτά που δεν μπορούν. Υπάρχουν όμως και εκείνα που μπορούν αλλά δεν είναι δεδομένο ότι θα πάρουν την αναβάθμιση καθώς αυτό εξαρτάται ξεκάθαρα από την πολιτική της εκάστοτε εταιρείας, είπε ο υπεύθυνος της Dirac σε σχετική ερώτηση.

Μια ωραία ευκαιρία για νέο hardware στα ίδια μηχανήματα, με νέα τιμή, για να τρέξει το νέο Dirac.
Αν θέλουμε το νέο dirac και ψηφιακές εξόδους παίρνουμε storm, θα το τρέχει και μάλιστα πρώτοι αυτοί.
Δεν βλέπω να βγαίνει άλλο με dirac και ψηφιακές εξόδους
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Αν θέλουμε το νέο dirac και ψηφιακές εξόδους παίρνουμε storm, θα το τρέχει και μάλιστα πρώτοι αυτοί.
Δεν βλέπω να βγαίνει άλλο με dirac και ψηφιακές εξόδους
Είναι απαραίτητη η AES/EBU για το νέο Dirac; Δεν έχω δει κάτι τέτοιο κάπου.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
όχι για το dirac, για τα genelec
Να αποφύγει τα DA/AD/DA
Ε εντάξει. Ούτε εκεί είναι απαραίτητη. Σαφώς καλύτερα, αλλά τεράστια τα κοστολόγια.

Το Dirac ARC θα παίξει και σε πολύ χαμηλότερα πορτοφόλια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.517
Το Dirac ARC θα παίξει και σε πολύ χαμηλότερα πορτοφόλια.
Από όσα έχω καταλάβει, θα χρειάζεται πολλά σαμπ ή πολλά μεγάλα ηχεία εδάφους. Οπότε πάλι τσουχτερός θα είναι ο λογαριασμός
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Από όσα έχω καταλάβει, θα χρειάζεται πολλά σαμπ ή πολλά μεγάλα ηχεία εδάφους. Οπότε πάλι τσουχτερός θα είναι ο λογαριασμός
Ναι, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα. Το ίδιο κατάλαβα και εγώ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επαγγελματικά ηχεία που προορίζονται για καθημερινή χρήση σε στούντιο δεν νομίζω να χαλάνε τόσο εύκολα....
Το μηχανικό τμήμα (λ.χ. μεγάφωνα) σε ποιοτικά studio ηχεία και sub μπορεί να είναι αρκετά ανθεκτικό στη σκληρή και παρατεταμένη χρήση. Το αμιγώς ηλεκτρονικό τμήμα όμως σε σύγχρονης τεχνολογίας ενεργά ηχεία είναι τόσο επιρρεπές όσο και οποιουδήποτε καταναλωτικού προϊόντος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Τα ενεργά ηχεία μπορεί να βγούν off πολύ εύκολα ΑΝ κάνεις ακατάλληλη αγορά. Επειδή είναι ακριβά αρκετοί παίρνουν μικρά ηχεία για εργασίες που χρειάζονται μεγαλύτερα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τους βγάζουν τα μάτια γρήγορα και μετά να "φταίνε" τα ηχεία. Δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Το service του Νάκα το είχα επισκευθεί όταν ήταν μεγάλο στα πατήσια , κάπου μετά την πλατεία Αμερικής.
Μιλάμε για ένα χαοτικό service , με μία πολύ περίεργη διαχείριση και άκρως αναποτελεσματικό .
Ως χρόνους παράδοσης , όριζαν το τηλέφωνο που έπρεπε να καλέσει ο πελάτης στον μήνα για να ενημερωθεί για την ενδεχόμενη επισκευή της συσκευής του . Αν και εφόσον και αν και και , απαράδεκτοι . Φυσικά και πήρα το μηχάνημα εντός εγγύησης , και ζήτησα αντικατάσταση , όπως και έγινε.
Δεν ξαναπάτησα ever.
Μαθαίνω ότι έχει μικρύνει και έχει γίνει ακόμη χειρότερο. Μακριά.
δια πρωτην φορα ;)εγκρινω και επαυξανω το σερβις του Νακα ειναι της πλακας πικρα εμπειρια;)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040
Με το ανωτέρω δεν συμφωνώ, ιδίως εάν η ως τώρα "εμπειρία" μας, βασίζεται σε ηχεία που δεν διακρίνονται από ισορροπία.
Βλέπε μπιεντάμπλεγιου, λέω γω τώρα.😁😂😎

Αυτό σημαίνει ότι "μάθαμε" στο λάθος, και κάθε επαφή με το "σωστό" θα μας ξενίζει στις πρώτες ακροάσεις, θα χρειαστεί να δώσουμε χρόνο στον εαυτό μας να το "μάθει" το σωστό σιγά σιγά.

Μετά, δεν υπάρχει επιστροφή.

Ωστόσο, δεν αντιλέγω στην ύπαρξη χαρακτήρα σε όλα τα ηχεία, ακόμα και μεταξύ αυτών που στα γραφήματα είναι όμοια. Όμοια γραφήματα στο μάτι, αλλά διαφορές μεταξύ τους θα ακούσουμε, είναι αναπόφευκτη συνέπεια των κατασκευαστικών διαφορών τους.

Αλλά νομίζω ότι κάνουμε την τρίχα τριχιά πλέον.
Σιγά τα ωά, μια ρημαδα μουσική ακούμε, δε χρειάζεται τόσο υπερβολική σημασία να του δίνουμε, να ξεψαχνιζουμε τις μικροδιαφορές των διαφορετικών τουίτερς. Μόμπι ρουλζ.
Κιπ ιτ σιμπλ, as simple as possible. 😎

ΥΓ. Κρίνω σημαντικό ωστόσο, να μη μας "ενοχλεί" ο χαρακτήρας του προϊόντος. Δηλαδή, όχι να κάνουμε "ακροάσεις" για να δούμε ποιο χαρακτήρα προτιμάμε, αυτό καταντάει αηδία. Χρήσιμο όμως είναι, να ακούσουμε το πράμα που θα ακούμε για χρόνια, ώστε να δούμε μη τυχόν μας ενοχλεί το ρημαδι, πχ το Τουίτερ του, διότι κάποια αυτιά σε κάποια Τουίτερ, βγάζουν σπυργιά, δε πα να μετράνε τέλεια.
Άρα, άμα πας να δώσεις πολλά λεφτά, δες τουλάχιστον αυτό, μη τυχόν σε ενοχλεί κάπου.
Μέχρι εκεί.

Κανένας.
Νάκας.
Εγγύηση.
Και τρινοβ, Νιούμαν, τζενελεκ, Άνταμ, και ένα σκασμό μεγάλες φίρμες..
Μεγάλη εταιρεία, δεν είναι μαγαζάκι της γειτονιάς που μπορεί και να κλείσει μεθαύριο, σοβαρό σέρβις.
Το μαγαζί του Νάκα το γνωρίζω καλά. Πάνω από 35 χρόνια. Δεν αντιπροσωπεύει τα MEG. Και ρίχνει το μεγαλύτερο βάρος στα όργανα.

Να θυμίσω εδώ πως ο ίδιος ο Sean Olive και μάλιστα on camera έχει παραδεχτεί πως σε όλα αυτά τα ηχεία που έκαναν tests και βγήκαν αυτά τα σπινοράματα τραγωδίες που οι περισσότεροι έχουμε δει και γελάσει, και εγώ βέβαια, υπήρξε ζεύγος ηχείων το οποίο αν και τραγωδία στο γράφημα, στο άκουσμα αυτό που άκουγες δεν συμβάδιζε με το γράφημα. Μάλιστα ήταν εξαιρετικό. Είπε δε πως αν τον ρωτήσουν γιατί συμβαίνει αυτό θα απαντήσει πως δεν ξέρει.

Για τα ίδια ηχεία "τραγωδία" o Toole έχει πει πάλι on camera, πως είχαν την καλύτερη αναπαραγωγή ως live experience που έχει ζήσει από ηχείο.

Τονίζω το on camera ώστε να μην ειπωθεί πως "δεν τα είπαν ποτέ" κλπ κλπ.
Ποιο είναι αυτό το ηχείο?
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Εγώ προσωπικά θα πήγαινα μάλλον σε Neumann. Ο λόγος είναι ότι το 310 και μετράει και παίζει καλά. Αν για κάποιο λόγο δεν σε φτάνει υπάρχει και το 420. Βασικά τριάδα μπροστά 420 θα επερνα αν είχα τα λεφτά και τα υπόλοιπα 310. Ο λόγος είναι ότι βρίσκεις εύκολα 310 σε μτχ κοντά στο χιλιάρικο και μόλις φτάσεις τα 8 ηχεία για surround και οροφής η τιμή των genelec αρχίζει και χτυπάει πολύ. Επίσης τα 310 τα έχω ακούσει στον ear ενώ τα genelec πρέπει να βασιστώ στις καλές μετρήσεις και στο διαδίκτυο για τα πάρω. Στην τελική πάντως θα έριχνα το budget των ηχείων για να πάρω ένα trinnov. Αν το μπάτζετ δεν βγαίνει έστω ένα arcam avm41. Μην πας σε κάτι παρακάτω.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Από ηλεκτρονικά δεν αγοράζω τίποτα* μεταχειρισμένο. Ας το δίνει όσο θέλει.

Μόνο καινούργια και μέχρι εκεί που φτάνω.

*Μοναδική εξαίρεση αν ξέρω προσωπικά τον πωλητή, δηλαδή κάνουμε παρέα, έχω πάει σπίτι Χ φορές, ξέρω πως έχει το μηχάνημα κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
4.465
Reaction score
7.741
Εγώ στα ηχεία φοβάμαι, απ έξω κούκλα και από μέσα. Διάβασα και έναν οδηγό αγοράς μεταχειρισμένων μόνιτορς, κρύος ιδρώτας μ έπιασε. :biggrin:
Να δοκιμάζει μεμονωμένες συχνότητες για να δει πως ανταποκρίνεται κτλπ, απαπα:p😀
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Από ηλεκτρονικά δεν αγοράζω τίποτα* μεταχειρισμένο. Ας το δίνει όσο θέλει.

Μόνο καινούργια και μέχρι εκεί που φτάνω.

*Μοναδική εξαίρεση αν ξέρω προσωπικά τον πωλητή, δηλαδή κάνουμε παρέα, έχω πάει σπίτι Χ φορές, ξέρω πως έχει το μηχάνημα κλπ κλπ.
Εσύ γενικά δεν κάνεις αγορές, όπως έγραψες αλλού, οπότε εύκολο να λες ότι τίποτα δεν αγοράζεις μεταχειρισμένο. :)

Εδώ μιλάμε για αγορά ενεργών με την ντουζίνα. Δεν είναι απλή υπόθεση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Εσύ γενικά δεν κάνεις αγορές, όπως έγραψες αλλού, οπότε εύκολο να λες ότι τίποτα δεν αγοράζεις μεταχειρισμένο. :)

Εδώ μιλάμε για αγορά ενεργών με την ντουζίνα. Δεν είναι απλή υπόθεση.
Φίλος αντιπρόσωπος μου είχε πει κάποτε πως είμαι από τους ποιό υγιείς πελάτες και η κατάρα του κάθε έμπορα. Δηλαδή δεν δουλεύω για να τα στάζω στα στέρεα.

Σιγά μη δουλεύουν για αυτούς. 😋
Μια χαρά τα είπε.

Για να αλλάξω κάτι πρέπει να συμβαίνει ένα από τα δύο. Το βαρέθηκα ή χάλασε.

Όοοοοταν έρθει η ώρα για το επόμενο Home Cinema θα είναι και το τελευταίο.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Αν είσαι απλας περνεις τα πάντα καινούργια και τελειώνει η ιστορία. Αν τώρα θες 11 ηχεία εγώ προτιμώ το ρίσκο και να βγουν και δύο με πρόβλημα ας πούμε πιο φτηνά θα μου βγει και πάλι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.307
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top