Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μετά από τόσα χρόνια στο σπορ, έχουν δει πολλά τα ματάκια μου κι έχουν ακούσει τρελά πράγματα τα αφτιά μου από εισαγωγείς (α, πρέπει να το στείλεις Γαλλία με δικά σου έξοδα, εγώ δεν εμπλέκομαι δεν έχω σέρβις).
...
Με το ανωτέρω δεν συμφωνώ, ιδίως εάν η ως τώρα "εμπειρία" μας, βασίζεται σε ηχεία που δεν διακρίνονται από ισορροπία.
Βλέπε μπιεντάμπλεγιου, λέω γω τώρα.😁😂😎

Αυτό σημαίνει ότι "μάθαμε" στο λάθος, και κάθε επαφή με το "σωστό" θα μας ξενίζει στις πρώτες ακροάσεις, θα χρειαστεί να δώσουμε χρόνο στον εαυτό μας να το "μάθει" το σωστό σιγά σιγά.
...
Επειδή δεν υφίσταται εύνοια προς συγκεκριμένους αντιπροσώπους και η αναφορά περί Γαλλίας θα παρέπεμπε σε Focal ή Trinnov , αναφέρεται ότι η δική μου υπόθεση ως προς τον αντιπρόσωπο των Focal βασίζεται στις ευνοϊκές αναφορές που έχουν κάνει για το after sales service τα μέλη gonis και geomiat στα δικά τους εννοείται μηχανήματα...

Άμα υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος γενικώς θα ήταν εύκολο να πληροφορηθεί αξιόπιστα ο υποψήφιος αγοραστής για συγκεκριμένη μάρκα εκ των προτέρων ποια θα ήταν η διαδικασία και ο τρόπος εξυπηρέτησης σε περίπτωση δυσλειτουργίας ή βλάβης.

Ως προς το δεύτερο σκέλος κρίνεται απαραίτητη δοκιμαστική ακρόαση σε ηχεία που θα είχαν διαφορετική φιλοσοφία χρήσης και λειτουργίας σε σχέση με όσα θα ήταν εξοικειωμένοι οι εκάστοτε ενδιαφερόμενοι από τη μέχρι τώρα διαβίωση μαζί τους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Να θυμίσω εδώ πως ο ίδιος ο Sean Olive και μάλιστα on camera έχει παραδεχτεί πως σε όλα αυτά τα ηχεία που έκαναν tests και βγήκαν αυτά τα σπινοράματα τραγωδίες που οι περισσότεροι έχουμε δει και γελάσει, και εγώ βέβαια, υπήρξε ζεύγος ηχείων το οποίο αν και τραγωδία στο γράφημα, στο άκουσμα αυτό που άκουγες δεν συμβάδιζε με το γράφημα. Μάλιστα ήταν εξαιρετικό. Είπε δε πως αν τον ρωτήσουν γιατί συμβαίνει αυτό θα απαντήσει πως δεν ξέρει.

Για τα ίδια ηχεία "τραγωδία" o Toole έχει πει πάλι on camera, πως είχαν την καλύτερη αναπαραγωγή ως live experience που έχει ζήσει από ηχείο.

Τονίζω το on camera ώστε να μην ειπωθεί πως "δεν τα είπαν ποτέ" κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Πριν πολλά πολλά χρόνια που ο τότε Yamaha A2 χρειάστηκε service, δεν θα έλεγα πως έμεινα και με τις καλύτερες εντυπώσεις. Και δεν πήγα εκεί καθώς με έστειλαν εκείνοι σε εξωτερικό συνεργάτη. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Μιλάμε για 15 χρόνια πίσω, ίσως και παραπάνω.
Κι εγώ ταλαιπωρήθηκα από τον Νάκα που με έβαλε να τρέχω με το KH870 για να βρω το μαγαζάκι ενός μάστορα με τον οποίο συνεργάζεται απλά για ένα dip switch που δεν έκανε καλά επαφή.

Θα το πήγαινα σε οποιονδήποτε μάστορα για κάτι τόσο απλό, αλλά ο Ear προτού μου το αγοράσει ήθελε την και καλά σιγουριά της επίσημης αντιπροσωπείας. :errwhat:

Η υποστήριξη δεν είναι όπως τη φαντάζεται κανείς, να αφήνεις το μηχάνημα στην αντιπροσωπεία, να επεμβαίνει επίλεκτη ομάδα τεχνικών να διορθώσει το πρόβλημα, να παίρνει μετρήσεις με όργανα, να ελέγχει συνολικά το μηχάνημα και να υπογράφει και χαρτί καλής συνολικής λειτουργίας, με την αντίστοιχη 6μηνη ή 12μηνη εγγύηση.
Στην πραγματικότητα η αντιπροσωπεία σού γράφει σε ένα χαρτάκι το τηλέφωνο του κυρ Μήτσου του μάστορα και γεια σας.

Και αφού μπορείς να παρακάμψεις την αντιπροσωπεία και να πας κατευθείαν στον μάστορα της γειτονιάς - εξωτερικό συνεργάτη, ποιο το νόημα να προτιμήσεις μηχάνημα που "έχει υποστήριξη" από την εγχώρια αντιπροσωπεία;

Έναν Karan Acoustics που έκαψα και τον έστειλα στο εξωτερικό κατευθείαν στον κατασκευαστή για επισκευή, μου αντικατέστησαν ολόκληρη πλακέτα, και μάλιστα δωρεάν. Μου τον έστειλαν πίσω σαν καινούριο, με εκτυπωμένες εκ νέου μετρήσεις και με εγγύηση καλής λειτουργίας. Και η επικοινωνία άριστη μέσω email.

Από τη μια χαρτάκι με το τηλ. του μάστορα, και από την άλλη ολοκληρωμένο, υπεύθυνο κι επίσημο σέρβις.
Μετά από τις πιο πάνω εμπειρίες, δεν είχα κανέναν μα κανέναν ενδοιασμό να πάρω Adam S3H στη θέση των KH310.
Αν γίνει κάτι στα S3H, πακετάρισμα στις αρχικές τους συσκευασίες και αποστολή στη Γερμανία. Σιγά το δύσκολο.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Από τη μια χαρτάκι με το τηλ. του μάστορα, και από την άλλη ολοκληρωμένο, υπεύθυνο κι επίσημο σέρβις.
Μετά από τις πιο πάνω εμπειρίες, δεν είχα κανέναν μα κανέναν ενδοιασμό να πάρω Adam S3H στη θέση των KH310.
Αν γίνει κάτι στα S3H, πακετάρισμα στις αρχικές τους συσκευασίες και αποστολή στη Γερμανία. Σιγά το δύσκολο.
Εκτός και αν έκριναν είτε ότι το ηχείο δεν θα είχε εντοπιζόμενο πρόβλημα στο firmware αφού σ'εκείνους δεν θα το παρουσίαζε, είτε πως για κάποια βλάβη στα ηλεκτρονικά κυρίως - που χρεώνονται σε δυσανάλογο βαθμό - θα ήταν υποτίθεται υπεύθυνος ο χρήστης....

Επόμενη συμβουλή σε κοστοβόρες αγορές είναι ο υποψήφιος αγοραστής να ξόδευε χρήματα περισσευούμενα κρατώντας επιπλέον καβάντζες για οποιαδήποτε αναποδιά που θ'αφορούσε στα αποκτούμενα αγαθά. Δεν πρέπει να χρεωνόμαστε με ... καμία κυβέρνηση , ιδίως όταν όσοι οικονομικοί οργανισμοί κυβερνούν πάντα θ'απαιτούν με το καλό ή με το ζόρικο και μετά θάνατον ακόμα όποια ΄΄λίβρα σάρκας΄΄ θα όριζαν ότι δικαιούνται
 
Last edited:

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Εκτός και αν έκριναν είτε ότι το ηχείο δεν θα είχε εντοπιζόμενο πρόβλημα στο firmware αφού σ'εκείνους δεν θα το παρουσίαζε, είτε πως για κάποια βλάβη θα ήταν υποτίθεται υπεύθυνος ο χρήστης....
Έστειλες στην Adam τα S3V σου με πρόβλημα, και στα επέστρεψαν επειδή δεν εντόπισαν πρόβλημα;
Και το πρόβλημα ποιο ήταν τελικά;
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Καταρχάς θα ήθελα να επιβεβαιώσεις το επιχείρημα πόσο χειρότερες μετρήσεις έχει το Focal Trio 11 Be παραθέτοντάς μας το σχετικό λινκ... Αν δεν το κάνεις το επιχείρημα λογαριάζεται άκυρον...

Από πλευράς τιμής το Focal έρχεται αρκετά φθηνότερο από 8351Β, λίγο φθηνότερο από το LS 60 , σε παρεμφερή κατηγορία με το A500 και ακριβότερο ανά τεμάχιο από ΚΗ310 και το 1032 CPM...

Δεν παίρνεις τρίδρομο ηχείο με αυτόνομο woofer τόσο για το κάτω όριο απόκρισης όσο για την απόδοση στην τρίτη οκτάβα, ενώ η απόκριση στη ζώνη μεσοχαμηλών-χαμηλομεσαίων θα πρέπει να βγαίνει και με χαμηλότερα ποσοστά παραμορφώσεων στην περίπτωση του τρίδρομου.

Γιατί τώρα να εξέταζε σοβαρά το Focal... Επειδή δεν λειτουργεί με ενσωματωμένο DSP & firmware λογισμικό οπότε αυτό το χαρακτηριστικό υπόσχεται ανώτερη αξιοπιστία στα ηλεκτρονικά του και απλούστερη διαχείριση από τον αναγκαίο κεντρικό επεξεργαστή ενώ αποκλείει την εμπλοκή ενσωματωμένης DSP ισοστάθμισης για να έβγαινε ΄΄τελειοποιημένη΄΄ απόκριση σε βάρος δυναμικού περιθωρίου κι ενδεχομένως φυσικότητας στο άκουσμα.

Δε λέω, χρήσιμο μέρος ο πλανήτης των γραφημάτων αλλά υπό πραγματικές συνθήκες το Focal ακούγεται καλύτερα από το ανταγωνιστικό του ADAM S3V που λειτουργεί με εκνευριστικό κιόλας για τον χρήστη firmware. Επίσης θεωρώ εσφαλμένη τακτική να προμηθευόμασταν ηχεία με διαφορετικό χαρακτήρα από τα προηγούμενα με τα οποία θα ήμασταν ήδη εξοικειωμένοι χωρίς να τα έχουμε ακούσει πρώτα. Ακόμα χειρότερη δε την τακτική να ξεφορτωνόμασταν ΄΄άρον άρον΄΄ ηχεία που θα μας ικανοποιούσαν στην καθημερινή συμβίωση μόνο και μόνο επειδή διαβάσαμε σ'ένα forum πόσο εκλεκτότερα υπάρχουν και πόσο ανώτερες μετρήσεις θα είχαν τα άλλα.

Άλλος ένας λόγος είναι ότι ειδικά με τα Focal υπάρχει υποστήριξη και φορέας στην Ελληνική επικράτεια για ν'αποταθεί ο χρήστης σε περίπτωση που κάτι θα πήγαινε στραβά, φαινόμενο διόλου απίθανο σε ότι αφορά σε σύγχρονα ενεργά ηχεία.
Εκ παραδρομής είδα το τεστ για το Genelec 8351A και το συγκρίνα με το Focal Trio 11Be.Δεν νομίζω ότι έγινε στην νέα έκδοση χειρότερο, το αντίθετο θα έλεγα.
Τα λινκ που ζήτησες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εκ παραδρομής είδα το τεστ για το Genelec 8351A και το συγκρίνα με το Focal Trio 11Be.Δεν νομίζω ότι έγινε στην νέα έκδοση χειρότερο, το αντίθετο θα έλεγα.
Τα λινκ που ζήτησες
Δεν εντοπίζονται επαρκή μετρητικά δεδομένα για το Focal, ενώ για τα Genelec διατίθενται μπόλικα αλλά...από άλλες πηγές.

Ακόμα και στα λινκ που παραθέτεις έχουν ισοδύναμη βαθμολογία στο Sound Quality.
Έστειλες στην Adam τα S3V σου με πρόβλημα, και στα επέστρεψαν επειδή δεν εντόπισαν πρόβλημα;
Και το πρόβλημα ποιο ήταν τελικά;
To ότι διατυπώνεται μια επικρατούσα τακτική σε διάφορες εταιρείες - όπως και η δυσανάλογη χρέωση των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων σε μορφή ΄΄κομπλέ΄΄ - δεν σημαίνει ότι αναφέρομαι υποχρεωτικώς σε προσωπικό επίπεδο.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Α, καλά, αν είναι να λέμε τι ακούσαμε κάπου από κάποιον...

Εγώ κατέθεσα προσωπικές πραγματικές εμπειρίες, που με κάνουν να μην καταλαβαίνω τη βαρύτητα που θέτουν πολλοί υποψήφιοι αγοραστές στην εγχώρια αντιπροσώπευση ενός προϊόντος.

Στις εύκολες επισκευές θα ταλαιπωρηθεί ο κάτοχος, και στις δύσκολες πάλι το μηχάνημα στο εξωτερικό θα φύγει.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Δεν εντοπίζονται επαρκή μετρητικά δεδομένα για το Focal, ενώ για τα Genelec διατίθενται μπόλικα αλλά...από άλλες πηγές.

Ακόμα και στα λινκ που παραθέτεις έχουν ισοδύναμη βαθμολογία στο Sound Quality.
Μίλησα για μετρήσεις όπου η βαθμολογία για το τζενελεκ είναι σαφώς καλύτερη.
Επιπλέον ο φίλος μας θέλει να στήσει πολυκαναλο, εάν υποθέσουμε ότι θέλει να τοποθετήσει 7 ηχεία στο κάτω επίπεδο τότε με βάση τις διαστάσεις του χώρου θα πρέπει να μπουν αναγκαστικά τα σαραουντ σε αποστάσεις μικρότερες των 2 μέτρων, σε τέτοιες αποστάσεις κερδίζει το τζενελεκ λόγω της αρχιτεκτονικής του.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Δεν είναι δεδομένο ότι θα φύγει εξωτερικό. Κυρίως αν είναι Αμερική - Καναδά αυτό είναι μέχρι και απίθανο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Α, καλά, αν είναι να λέμε τι ακούσαμε κάπου από κάποιον...

Εγώ κατέθεσα προσωπικές πραγματικές εμπειρίες, που με κάνουν να μην καταλαβαίνω τη βαρύτητα που θέτουν πολλοί υποψήφιοι αγοραστές στην εγχώρια αντιπροσώπευση ενός προϊόντος.

Στις εύκολες επισκευές θα ταλαιπωρηθεί ο κάτοχος, και στις δύσκολες πάλι το μηχάνημα στο εξωτερικό θα φύγει.
Οι διατυπώσεις μου - όπως και παλαιότερα που αναφερόμουν σε αυχενικά - περιγράφουν μια γενικότερη κατάσταση πραγμάτων. Δεν θίγονται συγκεκριμένοι φορείς και ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος έχει διακριτική ευχέρεια να τις αγνοήσει κατά τον ίδιο τρόπο που δεν είναι αναγκαίο να θεωρεί πως θ'αφορούσαν σε προσωπικά περιστατικά. :wink:
Πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση είναι η επιλογή processor. Ειδικά αν επιλεγούν ηχεία με ψηφιακή είσοδο και dsp
Η απάντηση είναι προφανής : Χρειάζονται επεξεργαστές με ψηφιακές εξόδους αλλά και οι δορυφόροι με διαχείριση DSP θα έπρεπε να διαθέτουν οι ίδιοι συμβατές ψηφιακές εισόδους για παράκαμψη πρόσθετων βρόχων AD-DA.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Το service του Νάκα το είχα επισκευθεί όταν ήταν μεγάλο στα πατήσια , κάπου μετά την πλατεία Αμερικής.
Μιλάμε για ένα χαοτικό service , με μία πολύ περίεργη διαχείριση και άκρως αναποτελεσματικό .
Ως χρόνους παράδοσης , όριζαν το τηλέφωνο που έπρεπε να καλέσει ο πελάτης στον μήνα για να ενημερωθεί για την ενδεχόμενη επισκευή της συσκευής του . Αν και εφόσον και αν και και , απαράδεκτοι . Φυσικά και πήρα το μηχάνημα εντός εγγύησης , και ζήτησα αντικατάσταση , όπως και έγινε.
Δεν ξαναπάτησα ever.
Μαθαίνω ότι έχει μικρύνει και έχει γίνει ακόμη χειρότερο. Μακριά.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Το θέμα της εγγύησης και της μετέπειτα υποστήριξης του προϊόντος είναι πολύ σημαντικό, ειδικά αν μιλάμε για τέτοια ποσά και θα ληφθεί σοβαρά υπόψιν.
Για τον επεξεργαστή, που θα έρθει αργότερα πιστεύω, όπως έχω πει στην αρχή, αναμένονται σημαντικές εξελίξεις όπως δείχνουν τα πράγματα. Όπως αναφέρθηκε καλό θα είναι να μην έχουμε "περιττές" AD-DA διαδικασίες.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Για πολυκάναλο τύπου 5(7).1.4 η πιο οικονομική λύση θα ήταν η επιλογή ηχειων της neumann, kh 160 με σαμπς ή και συνδυασμός με KH 310.
Τα τζενελεκ είναι πρόκληση, αν υπάρχει το μπάτζετ θα επέλεγα 8351 παντού ή και συνδυασμό πάλι με διδρομα τζενελεκ που είναι φθηνότερα χωρίς ιδανικη διασπορά στον κατακόρυφο αλλά με μεγαλύτερο κέρδος στην τρίτη οκτάβα.
Πχ 8350Α
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Για τον επεξεργαστή, που θα έρθει αργότερα πιστεύω, όπως έχω πει στην αρχή, αναμένονται σημαντικές εξελίξεις όπως δείχνουν τα πράγματα.
Τίποτα δεν αναμένεται σε επίπεδο hardware.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Αναμένεται το νέο Dirac το οποίο δεν είναι βέβαιο ότι θα τρέξει σε όλα τα μηχανήματα, ακόμα και σε αυτά που έχουν ήδη κάποιο Dirac.
Αυτό δεν θα εξαρτηθεί από την ίδια την Dirac αλλά από τους κατασκευαστές και τις δυνατότητες των μηχανημάτων. Υπάρχουν αυτά που δεν μπορούν. Υπάρχουν όμως και εκείνα που μπορούν αλλά δεν είναι δεδομένο ότι θα πάρουν την αναβάθμιση καθώς αυτό εξαρτάται ξεκάθαρα από την πολιτική της εκάστοτε εταιρείας, είπε ο υπεύθυνος της Dirac σε σχετική ερώτηση.

Μια ωραία ευκαιρία για νέο hardware στα ίδια μηχανήματα, με νέα τιμή, για να τρέξει το νέο Dirac.
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Όσον αφορά τα ποσά, και τις βλάβες, η άποψή μου είναι ότι πρέπει να είναι τέτοιας τιμής τα ενεργά ηχεία, ώστε ακόμα και ένα ολόκληρο ηχείο να σου μείνει στο χέρι (π.χ. να μην επισκευάζεται ή να είναι ασύμφορη η επισκευή του) να μη ματώσεις οικονομικά να το αντικαταστήσεις. Ή μπορεί το κόστος τμήματος αυτού να είναι τόσο υψηλό που να πλησιάζει την τιμή νέου, ολόκληρου.

Μεγαλύτερο πλεονέκτημα θεωρώ την ευρεία διαθεσιμότητα ενός ηχείου στα μεταχειρισμένα (βλ. ΚΗ310), παρά την εγχώρια αντιπροσώπευση. Κάνει 2 χιλιάρικα, από δω από κει αν χρειαστεί να ψάξεις, θα βρεις μεταχειρισμένο με 1 ή 1 και κάτι, θα κάνεις τη δουλειά σου αν πάθει ζημιά ένα από τα δικά σου.
Με τέσσερα κομμάτια ΚΗ310 ήμουν κάποια στιγμή + ΚΗ870, κανένα δεν αγοράστηκε καινούριο.

Αν η τσέπη δεν είναι πολύ βαθιά, δεν συμφωνώ με την ιδέα να ματώνει κανείς κάθε χρόνο και να παίρνει ένα ηχείο του πεντοχίλιαρου κάθε φορά μέχρι να φτάσει τον απαιτούμενο αριθμό καναλιών για immersive. Ο πιο έξυπνος τρόπος είναι επιλογή ηχείου που κυκλοφορεί ευρέως στην αγορά, ώστε να αγοράζονται κάποια κομμάτια σε προσφορές και σε μεταχειρισμένα, ενδεχομένως και κάποια στην κανονική τους τιμή, ώστε το τελικό συνολικό κόστος να μην είναι υπερβολικό. Όπως καλή ώρα έκανε ο Ear με τα 310. Δεν ήταν ότι δεν τον έπαιρνε να πάρει ακριβότερα, αλλά το σκέφτηκε έξυπνα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top