Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μετά από την πώληση των μεγάλων B&W 802 Nautilus ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το επόμενό μου ταξίδι στο χώρο της μουσικής.

Η σκέψη έχει ως εξής:

Ξεκινάμε με 2 κανάλια και subwoofer (2 τεμ που ήδη υπάρχουν) και σιγά σιγά όταν το επιτρέψει ο χώρος, θα χτιστεί ένα πολυκάναλο-immersive σύστημα. Χρονικός ορίζοντας υλοποίησης…άγνωστος.

Πιστεύω στο πολυκάναλο και νομίζω είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματική εμπειρία.

Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή των 2 αρχικών ηχείων. Λάβετε υπόψιν ότι υπάρχουν 2 subwoofer Arendal 1723 S1 τα οποία όμως, όσο καλά και αν είναι, δεν θα διστάσω να τα αλλάξω με κάποια άλλα εάν χρειαστεί.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με τα απαραίτητα για την επιλογή των ηχείων.

Διαστάσεις χώρου (προς το παρόν): 9.9mx3.72mx2.7m

Απόσταση ακρόασης: 2-2.5m

Έχει γίνει μια μικρή παρέμβαση στο χώρο για καλύτερη ακουστική (παρουσίαση στο… Το πείραμα...).

Έχω σκέψεις για τις παρακάτω επιλογές:

1) Genelec 8341B(πιθανόν είναι στο δρόμο προς υλοποίηση από την εταιρία και πιο κοντά στον προϋπολογισμό)/8351B (οριακά εντός προϋπολογισμού). Μαζί με GLM.

2) Neumann KH 310.

3) Genelec 1032 CPM.

4) KEF LS60 όπου ο μοναδικός τρόπος υλοποίησης σε multichannel είναι έσω RCA AUX είσοδο που έχει (not ideal). Κάνουν όμως όοοολα τα άλλα.

5) Buchardt A500. Ενδιαφέρον επιλογή αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς γίνετε υλοποίηση σε multichannel. Επίσης αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται μόνο με Wisa subwoofer.

Θα γίνει ειλικρινής προσπάθεια για ακρόαση όσο περισσοτέρων μπορώ…=χρόνος.

Καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις για να μπω με το δεξί στο immersive.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Μετά από την πώληση των μεγάλων B&W 802 Nautilus
Σε ποιόν τα πούλησες ; Στον Ιάρ σίγουρα ε ; 😀

Καλή επιτυχία στο ταξίδι σου, γιατρός είσαι εξάλλου, φάρμακα μπορείς να γράφεις στον ευατό σου για να αντέξεις, όλα καλά θα πάνε. 😀

Σοβαρά τώρα .. Καλή αναζήτηση και επιτυχία.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Μετά από την πώληση των μεγάλων B&W 802 Nautilus ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το επόμενό μου ταξίδι στο χώρο της μουσικής.

Η σκέψη έχει ως εξής:

Ξεκινάμε με 2 κανάλια και subwoofer (2 τεμ που ήδη υπάρχουν) και σιγά σιγά όταν το επιτρέψει ο χώρος, θα χτιστεί ένα πολυκάναλο-immersive σύστημα. Χρονικός ορίζοντας υλοποίησης…άγνωστος.

Πιστεύω στο πολυκάναλο και νομίζω είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματική εμπειρία.

Θα ήθελα την βοήθειά σας στην επιλογή των 2 αρχικών ηχείων. Λάβετε υπόψιν ότι υπάρχουν 2 subwoofer Arendal 1723 S1 τα οποία όμως, όσο καλά και αν είναι, δεν θα διστάσω να τα αλλάξω με κάποια άλλα εάν χρειαστεί.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με τα απαραίτητα για την επιλογή των ηχείων.

Διαστάσεις χώρου (προς το παρόν): 9.9mx3.72mx2.7m

Απόσταση ακρόασης: 2-2.5m

Έχει γίνει μια μικρή παρέμβαση στο χώρο για καλύτερη ακουστική (παρουσίαση στο… Το πείραμα...).

Έχω σκέψεις για τις παρακάτω επιλογές:

1) Genelec 8341B(πιθανόν είναι στο δρόμο προς υλοποίηση από την εταιρία και πιο κοντά στον προϋπολογισμό)/8351B (οριακά εντός προϋπολογισμού). Μαζί με GLM.

2) Neumann KH 310.

3) Genelec 1032 CPM.

4) KEF LS60 όπου ο μοναδικός τρόπος υλοποίησης σε multichannel είναι έσω RCA AUX είσοδο που έχει (not ideal). Κάνουν όμως όοοολα τα άλλα.

5) Buchardt A500. Ενδιαφέρον επιλογή αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς γίνετε υλοποίηση σε multichannel. Επίσης αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται μόνο με Wisa subwoofer.

Θα γίνει ειλικρινής προσπάθεια για ακρόαση όσο περισσοτέρων μπορώ…=χρόνος.

Καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις για να μπω με το δεξί στο immersive.
η σειρά είναι αυτή που έβαλες
με 1) τα 8351b.......... είναι τέλος του δρόμου για τις αποστάσεις αυτές
κ μετά τα νιούμαν
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βασικά εφόσον θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει από τώρα να αποφασίσεις με τι subs θα τρέξεις το σύστημα. Αυτά θα καθορίσουν και την αγορά των υπόλοιπων ηχείων.

Αν σε ενδιαφέρει το οπτικό αποτέλεσμα, η εταιρεία που θα επιλέξεις φρόντισε να έχει τα ανάλογα εντοιχισμένα ηχεία για το ταβάνι, ή εργοστασιακό τρόπο στήριξης ώστε να μην τρέχεις και να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα χωρίς λύσεις βάσεων να αγκαλιάζουν ηχεία κλπ.

Από τις εταιρείες που παρουσίασες μόνο η Genelec είναι με full πακέτο λύσεων.
Αν την επιλέξεις μίλησε με το εργοστάσιο και θα σου προτείνουν την καλύτερη λύση για το χώρο σου βάσει budget.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Βασικά εφόσον θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει από τώρα να αποφασίσεις με τι subs θα τρέξεις το σύστημα. Αυτά θα καθορίσουν και την αγορά των υπόλοιπων ηχείων.

Αν σε ενδιαφέρει το οπτικό αποτέλεσμα, η εταιρεία που θα επιλέξεις φρόντισε να έχει τα ανάλογα εντοιχισμένα ηχεία για το ταβάνι, ή εργοστασιακό τρόπο στήριξης ώστε να μην τρέχεις και να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα χωρίς λύσεις βάσεων να αγκαλιάζουν ηχεία κλπ.

Από τις εταιρείες που παρουσίασες μόνο η Genelec είναι με full πακέτο λύσεων.
Αν την επιλέξεις μίλησε με το εργοστάσιο και θα σου προτείνουν την καλύτερη λύση για το χώρο σου βάσει budget.
Εάν καταλήξω σε Genelec θα πάω στις λύσεις που προτείνει στο site της, Neumann το ίδιο. Το θέμα είναι να βγάλουμε τώρα ένα αξιόλογο 2.2 setup με επόμενο βήμα 5.2 και μετά βλέπουμε ανάλογα το χώρο κλπ 5.4.4 ή 5.2.2 κλπ.
Επεξεργαστή προς το παρόν δεν σκέφτομαι γιατί οι εξελίξεις τρέχουν και το project θα πάρει χρόνο.
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Με Adam S3H θα ήθελα να δω πολυκάναλο.
Το V θα ήταν καταλληλότερο για το χώρο λόγω διαστάσεων του ηχείου. Όπως και να το κάνουμε τα 60cm για το πλάτος του H είναι ένας μεγάλος περιορισμός που σε οικιακό χώρο δύσκολα θα βρει λύση.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
3,30 έχω πλάτος τοίχο με τοίχο στον δικό μου χώρο, με 133'' οθόνη. Μια χαρά χωράνε δεξιά αριστερά τα S3H.

Και φυσικά τα S3H είναι τέλεια κεντρικά πάνω κάτω από την οθόνη.

Για immersive όλα ίδια βέβαια θα είναι overkill. Aλλά με S3V πίσω και S2V στην οροφή στήνεται δυνατό immersive.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Όντας λίγο ... προκατειλημμένος 😆 θα πήγαινα σε Genelec.
Αν η απόσταση της κύριας θέσης δε ξεπερνά τα 2,5μ ή και λίγο λιγότερο, θα επέλεγα τα 8341. Γιατί; Η οικονομική διαφορά με τα 8351 είναι αρκετά πάνω από 1000€ το τεμάχιο, επομένως σε immersive αυτό μεταφράζεται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ, αναλόγως αριθμού ηχείων. Επιπρόσθετα, για κάθε ζευγάρι ηχείων η διαφορά μεταξύ 8341 - 8351 σου εξοικονομεί ένα sub 7360, ιδανικό ταίρι για τα 8341. Τα sub της είναι πανάκριβα, αλλά δένουν άψογα με τους δορυφόρους και με το GLM έχεις ένα εξαιρετικό συνολικό αποτέλεσμα, με ελάχιστο κόπο. Κι αν θες μετά, του βάζεις και λίγο χέρι 👐. Σε full Genelec περιβάλλον μπορείς έτσι να εξοικονομήσεις χρήματα απ΄ τον επεξεργαστή, καθώς μπορείς να κάνεις πολλά μέσω GLM (bass managment, correction, curves). Επομένως μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι ¨οικονομικό" με XLR εξόδους και στη συνέχεια είτε να μείνεις εκεί αν σε καλύπτει ή να πας σε κάτι εξωτικότερο αν υπάρχουν παράδες.
Επιπρόσθετα, τα 8341 σου δίνουν μεγαλύτερη άνεση να χρησιμοποιήσεις και 8331 για οροφή , αν η απόσταση δεν είναι αποτρεπτική, είναι λογικότερο ταίριασμα και άρα έξτρα οικονομία.
Μπορείς να είσαι λίγο πιο ελαστικός με τις αποστάσεις, η διαφορά στα χρήματα σε πολυκάναλο μπορεί να είναι μεγαλοτεράστια, αναλόγως μεγέθους συστήματος.
Μίλα με το support, είναι καλοί και υπομονετικοί ανθρώποι (τους έχω δοκιμάσει :laugh: ). Πες για το χώρο σου και τη χρήση που θες και θα σου πούνε τι προτείνουν. Χρησιμοποιούν και ένα Dolby calculator (ή κάτι τέτοιο) για εγκαταστάσεις (το ζήτησα εννοείται, αλλά καταλαβαίνεις... 🖕). Δεν είναι πάντα αυτό που περιμένεις, μόνο στa subs δε πολυκάνουν εκπτώσεις (διαβάζουν avsite :biggrin:).
Κερασάκι στην τούρτα, αμελητέο αρχικά, αλλά αρκετά σημαντικό στην πορεία, το γεγονός οτι για τα Genelec υπάρχουν πολλές έτοιμες λύσεις για βάσεις - στήριξη, γεγονός σημαντικό για πολλά ηχεία, ιδίως σε τοίχο και ακόμη περισσότερο σε ταβάνι. Και τα Neumann έχουν , αλλά οι Φινλανδοί λίγο παραπάνω.
Μειονέκτημα τα λεφτά και ακόμα μεγαλύτερο μειονέκτημα τα πολλά λεφτά όσο μεγαλώνεις σε μοντέλο. Αν υπάρχουν πολλά, νο πρόμπλεμ, 8361 ολούθε! 🤘🤘🤘

Αυτά για κάτι με το οποίο ασχολήθηκα κάπως, άλλοι φίλοι θα βρουν θετικά σε άλλες λύσεις. Δε πειράζει, αγάπη μόνο 💋!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το Dolby calculator είναι ένα μαμήδι το οποίο το έχει η Dolby για να σχεδιάζει τα Studios σωστά.
Έχει μέσα όλα τα διαθέσιμα studio monitors.
Είναι τόσο μαμήδι που θεωρώ αδύνατο να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα να το φέρει βόλτα.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Το Dolby calculator είναι ένα μαμήδι το οποίο το έχει η Dolby για να σχεδιάζει τα Studios σωστά.
Έχει μέσα όλα τα διαθέσιμα studio monitors.
Είναι τόσο μαμήδι που θεωρώ αδύνατο να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα να το φέρει βόλτα.
Σιγά, θα βάλουμε τον Bhutia και τέλος :biggrin:
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
η σειρά είναι αυτή που έβαλες
με 1) τα 8351b.......... είναι τέλος του δρόμου για τις αποστάσεις αυτές
κ μετά τα νιούμαν
Αυτό.

Αν θες τρομερά γκάζια, τα 3 μπροστά 8361.

Σε 2-καναλο, έστω αρχικά, τα 8351 δεν θα σου αρκούν, για στάθμες έστω και λίγο άνω της αναφοράς.

Τουλάχιστον σε μένα δεν αρκούν.

Και συ δεν είχες ψεύτικους δορυφόρους, έβγαζαν γκάζια (κροσαρισμενα) άφθονα.

Προσωπικά, θα άλλαζα και τώρα όλα τα Νιούμαν που έχω, μόνο για τα 8361, εκεί είναι το τέλος του δρόμου.

Αν το έχτιζα από την αρχή, χωρίς να έχω μαγιά για πούλημα, θα ξεκινούσα με 3 τεμάχια 8361 και θα πρόσθετα σιγά σιγά, 8351 για όλα τα υπόλοιπα κανάλια.

Αλλά τώρα, εκεί που είμαι σήμερα, μόνον 8361 κοιτάω και γλυφομαι, γιατί πουλώντας τα 310 θα μου έρθει πιο "γλυκά".

Σίγουρα η λύση με Νιούμαν είναι κλάσεις οικονομικότερη.
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Αυτό.

Αν θες τρομερά γκάζια, τα 3 μπροστά 8361.

Σε 2-καναλο, έστω αρχικά, τα 8351 δεν θα σου αρκούν, για στάθμες έστω και λίγο άνω της αναφοράς.

Τουλάχιστον σε μένα δεν αρκούν.

Και συ δεν είχες ψεύτικους δορυφόρους, έβγαζαν γκάζια (κροσαρισμενα) άφθονα.

Προσωπικά, θα άλλαζα και τώρα όλα τα Νιούμαν που έχω, μόνο για τα 8361, εκεί είναι το τέλος του δρόμου.

Αν το έχτιζα από την αρχή, χωρίς να έχω μαγιά για πούλημα, θα ξεκινούσα με 3 τεμάχια 8361 και θα πρόσθετα σιγά σιγά, 8351 για όλα τα υπόλοιπα κανάλια.

Αλλά τώρα, εκεί που είμαι σήμερα, μόνον 8361 κοιτάω και γλυφομαι, γιατί πουλώντας τα 310 θα μου έρθει πιο "γλυκά".

Σίγουρα η λύση με Νιούμαν είναι κλάσεις οικονομικότερη.
Συμφωνώ ότι το βέλτιστο αποτέλεσμα από πλευράς στάθμης θα ήταν το 8361 αλλά μην ξεχνάμε ότι έχει σχεδόν 5000 το τεμάχιο. Όταν μιλάμε για 9 τεμάχια... είναι ζόρικα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top