Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.


Μηνύματα
66
Reaction score
123
Είμαι ίσως κολημένος, όμως έχω όμως ερωτευτεί τον ήχο της Goldenear (έχω τα Triton One). Τα δουλεύω σε 7.0 γιατί τα LR έχουν 1600W ενεργό sub τμήμα το καθένα. Παρότι λοιπόν για C - SR - SL έχω τα μικρότερα της εταιρείας (Supersat 3) που είχα πάρει παλαιότερα τόσο το δέσιμο όσο και ο συνολικός ήχος είναι εκπληκτικά.
Πλέον η αντιπροσωπεία φέρνει στην Ελλάδα από Two+ (5k€) και κάτω αλλά αν θες τα One.R ή τα Reference, τα φέρνουν κατά παραγγελία.
Το μεγάλο καλό τους για μένα είναι ότι με τις ίδιες ή σχεδόν ίδιες μονάδες AMT (folded ribbon tweeter) & VPP (mid) έχουν κορυφαία LCR, εντοιχιζόμενα (LCR+) και οροφής, ενώ ακόμα και τα "μικρά" έχουν τεράστιο ήχο με τις ίδιες μονάδες.
Επίσης, η σειρά SuperSat (τα "μικρά") είναι τέλεια για να χωρέσει το κεντρικό μπροστά σε UST προβολέα ή ως περιφερειακά κρεμασμένα στον τοιχο.
Happy to show them (off) ;)
Όσον αφορά στο DSP, με το Dirac live να έχει ενσωματωθεί στους Cinema 40 & 50 της Marantz και τους αντίστοιχους Denon, ξεμπερδεύεις με πολλαπλά μηχανήματα και συνδέσεις. Πηγή - AVR - τελικός (τελικοί).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κι αυτοί από στέρεο ξεκίνησαν.
Όπως όλοι μας.

Τι να κάνεις, αυτή είναι η φυσική εξέλιξη του ήχου.

Ας ελπίσουμε σε πολλές ωραίες παραγωγές, να'χουμε ωραίες μουσικές να ακούγονται υπέροχα.
Τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία αξία.
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Έχω ξεκινήσει διάβασμα αν και θα πάρει λίγο χρόνο η υλοποίηση. Με τα ηχεία έχουμε έρθει σε ένα "λογαριασμό" με τις εξής επιλογές για 5.2.4:
3 Neumann KH 310 και 6χNeumann 150
5 Neumann KH 310 και 4χNeumann 150
ή αν τα καταφέρουμε...
ΚΗ 310 all over.
Τώρα από επεξεργαστή θέλω να περιμένω να δω τι θα υπάρχει διαθέσιμο σε Dirac Live Active Room Treatment στο προσεχές μέλλον.

Α είχαμε και νέες αφίξεις...
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
3 Neumann KH 310 και 6χNeumann 150
Δε ξέρω πόσα λεφτά γλυτώνεις, αλλά τα μικρότερα Νιούμαν έχουν ενσωματωμένο DSP, και είναι 2 δρόμων. Μεγάλες διαφορές.

Ωστόσο, είναι πιο βολικά στην τοποθέτηση.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Δε ξέρω πόσα λεφτά γλυτώνεις, αλλά τα μικρότερα Νιούμαν έχουν ενσωματωμένο DSP, και είναι 2 δρόμων. Μεγάλες διαφορές.

Ωστόσο, είναι πιο βολικά στην τοποθέτηση.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολλά τα χρήματα αλλά παραμένουν φθηνότερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κι έχουν μπας ριφλεξ όλα τα μικρότερα...

Αν δεν ζοριζεσαι οικονομικά, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις μικρότερα.

Νομίζω πως αυτά τα ηχεία είναι αρκετά οικονομικά ώστε να μη ματώνεις όταν προσθέτεις τεμάχια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ο καθένας ξέρει την τσέπη του, αυτή αποφασίζει.

Ωστόσο για τον νηματοθέτη, τα 310 ήταν η οικονομικότερη επιλογή από όσες ο ίδιος αρχικά έθεσε, άρα υποθέτω πως είναι εντός μπάτζετ όλα 310.

Βεβαίως τα μικρότερα, πιθανώς να έχουν πλεονέκτημα στην αισθητική του χώρου, λόγω μικρότερου μεγέθους.

Ας τα ζυγίσει ο ίδιος τα προτερήματα και μειονεκτήματα κάθε επιλογής.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Βλέποντας ξανά τις τιμές (νόμιζα πως η διαφορά είναι μικρότερη) αλλάζω την ψήφο μου σε 3x310+6x150. :biggrin:
 






Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μια χαρά γίνεται αν είναι κοντά τα ηχεία
@costas EAR το είδες αυτό; :rolleyes:
Πέρα από την πλάκα έφυγαν τα 802 που ήταν κατηγορίας 25κ: Δεν διαφωνώ ότι μια χαρά θα παίξουν τα μικρά Neumann στο 1.5 μέτρο αλλά δεν υπάρχει και λόγος να πάει στο εντελώς κάτω άκρο. Τα 310 δίνουν την δυνατότητα τοποθέτησης σε ίσες αποστάσεις από όλα τα ηχεία, πράγμα που θα αυξήσει την αίσθηση του immersion σίγουρα και θα κάνει πιο εύκολη την δουλειά του επεξεργαστή.
Επίσης έχε υπόψη @Drioannis ότι μάλλον θα χρειαστείς και σαμπ. Οπότε υπολόγισε και μπάτζετ για αυτά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πέρα από την πλάκα έφυγαν τα 802 που ήταν κατηγορίας 25κ: Δεν διαφωνώ ότι μια χαρά θα παίξουν τα μικρά Neumann στο 1.5 μέτρο αλλά δεν υπάρχει και λόγος να πάει στο εντελώς κάτω άκρο. Τα 310 δίνουν την δυνατότητα τοποθέτησης σε ίσες αποστάσεις από όλα τα ηχεία, πράγμα που θα αυξήσει την αίσθηση του immersion σίγουρα και θα κάνει πιο εύκολη την δουλειά του επεξεργαστή
Συμφωνώ, με δυο πρυποθέσεις: Να μας αρκεί το μπάτζετ και να μην φαίνονται άσχημα στον χώρο, εάν είναι σαλόνι.
Αν είναι dedicated ή entertainment room, όλα 310
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Πολύ γεμάτο ηχείο ...τα έχει όλα. Θα το ευχαριστηθείς. Δώσε σημασία στο στήσιμο του. Δεν φημίζεται στο να βγάζει 'εικονα'
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
2) Neumann KH 310.
έχει τρελαθεί ο άλλος εδώ

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top