Γυψοσανίδα οροφη


Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Aρα συνοψίζοντας προκύπτει το σχεδιο. σωστο η εχει καπου λαθος? τα μετρα ειναι συμβολικα . οι αναλογιες ενδιαφερουν.
 

Attachments


Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
μετα απο προσεκτικο φ=διαβασμα ολου του ποστ οι μισοι υποστηριζουν την τοποθετηση νουμερο 2 και αλλοι την ΝR3.
Ποια απο τις δυο ενδεικνυται τελικα/?
 

Attachments


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
μετα απο προσεκτικο φ=διαβασμα ολου του ποστ οι μισοι υποστηριζουν την τοποθετηση νουμερο 2 και αλλοι την ΝR3.
Ποια απο τις δυο ενδεικνυται τελικα/?
περα σπο τη συνηθισμένη λύση 1, η οποία μπορεί να έχει διατρυτη γυψοσανιδα, τις άλλες δυο τις χαρακτηρίζω μπελαλίδικες, ειδικά αν στην 2 βάλεις σταυρωτά τον πετροβαμβακα. Επιπλέον στην 2 πρέπει να λάβεις υπ όψιν το διπλάσιο βάρος του πετροβαμβακα απ ότι στην 3.
Θεωρώ ότι θα βάλεις πετροβαμβακα >75 κιλών/κυβικό.
Ερωτηση: στις περιπτώσεις 2 και 3 διακρίνω δυο γυψοσανίδες - ισχύει ;
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
περα σπο τη συνηθισμένη λύση 1, η οποία μπορεί να έχει διατρυτη γυψοσανιδα, τις άλλες δυο τις χαρακτηρίζω μπελαλίδικες, ειδικά αν στην 2 βάλεις σταυρωτά τον πετροβαμβακα. Επιπλέον στην 2 πρέπει να λάβεις υπ όψιν το διπλάσιο βάρος του πετροβαμβακα απ ότι στην 3.
Θεωρώ ότι θα βάλεις πετροβαμβακα >75 κιλών/κυβικό.
Ερωτηση: στις περιπτώσεις 2 και 3 διακρίνω δυο γυψοσανίδες - ισχύει ;
μονη γυψωσανιδα ειναι. η διαφορα ειναι στο που θα τοποθετηθει ο ορυκτοβαμβακας. 2 στωματα των 5 ακουπησμενα πανω στους οδηγους της γυψωσνδ ? η μια στρωση 5αρα κατω και μια πανω κολλημενη στο ταβανι και κενο αναμεσα?
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
μονη γυψωσανιδα ειναι. η διαφορα ειναι στο που θα τοποθετηθει ο ορυκτοβαμβακας. 2 στωματα των 5 ακουπησμενα πανω στους οδηγους της γυψωσνδ ? η μια στρωση 5αρα κατω και μια πανω κολλημενη στο ταβανι και κενο αναμεσα?
προφανώς κατάλαβα τα ερωτήματα.

θεωρητικά, ηχητικά είναι όμοιες οι 2 και 3.
Αλλά
Η επιλογή λύσης άπτεται άλλων παραγόντων, όπως :
1) η ανάρτηση θα είναι με λάστιχο / ελατήριο ; στην 3 είναι δύσκολο
2) θα μπουν στην 2 , με σταυρωτή τοποθέτηση ;
3) υπάρχουν πρακτικά θέματα τοποθέτησης , τι γνώμη έχει ο γυψοσανιδας ; Μίλησες μαζί του ;
Έχει εμπειρία από τέτοιες κατασκευές ;

Δεν απάντησες για :
1) θα βάλεις διάτρυτη ;
2) τι βάρος πετροβάμβακα ;
3) τι ανάρτηση ;
4) τι σκέφτηκες για φωτισμό ; Αν βάλεις Χωνευτά σποτ, στην 2 δυσκολεύει λόγω υπερθέρμανσης
5) τι γίνεται με τα atmos ? Προφανώς δεν χωράνε χωνευτά, αν όχι , πως θα τα στηρίξεις ; Θα δημιουργηθούν και στις δυο (2,3) περιπτώσεις ηχογέφυρες.
ομοίως για προτζέκτορα και πανί.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
προφανώς κατάλαβα τα ερωτήματα.

θεωρητικά, ηχητικά είναι όμοιες οι 2 και 3.
Αλλά
Η επιλογή λύσης άπτεται άλλων παραγόντων, όπως :
1) η ανάρτηση θα είναι με λάστιχο / ελατήριο ; στην 3 είναι δύσκολο
2) θα μπουν στην 2 , με σταυρωτή τοποθέτηση ;
3) υπάρχουν πρακτικά θέματα τοποθέτησης , τι γνώμη έχει ο γυψοσανιδας ; Μίλησες μαζί του ;
Έχει εμπειρία από τέτοιες κατασκευές ;

Δεν απάντησες για :
1) θα βάλεις διάτρυτη ;
2) τι βάρος πετροβάμβακα ;
3) τι ανάρτηση ;
4) τι σκέφτηκες για φωτισμό ; Αν βάλεις Χωνευτά σποτ, στην 2 δυσκολεύει λόγω υπερθέρμανσης
5) τι γίνεται με τα atmos ? Προφανώς δεν χωράνε χωνευτά, αν όχι , πως θα τα στηρίξεις ; Θα δημιουργηθούν και στις δυο (2,3) περιπτώσεις ηχογέφυρες.
ομοίως για προτζέκτορα και πανί.
λοιπον.
1. συμπαγης σε ολο το χωρο εκτος απο το κιτρινο τετραγωνο που φαινεται στο σχημα οπου θα μπει διατρητη
2. ορυκτοβαμβακας θα μπει 5αρης ( δυ στρωματα 5αρη συνολο 10)
3. αναρτηση δεν εχω βαλει. κλασσικα στηριγματα σκελετου γυψωσανιδας με αποροφιτικη ταινια σε ολες τις ενωσεις.
4. χωνευτά σποτ θα μπουνε με μλαμες led.
5. atmos X4 μεσα σε δικα τους κουτια. αναγκαστικα εκει που θα ειναι τα ατμος θα κουκουλωθουν με το νορυκτοβαμβακα απο πανω απο τα κουτια.
προτζεκτορας κρεμαστος - οθονη χωνευτη σε εγκοπη Π.
Ο γυψωσανιδας ειπε για την κλασσικη τοποθετηση. δε νομιζω οτι εχει και αποψη περι αυτων των τεχνικων.


ο μονος μου προβληματιμσος για το ποια λυση ειναι καλυτερη εχει να κανει με την ταλαιπωρία του να τρυπήσω σχεδον ολο το ταβανι για να στηρίξω τον ορυκτοβαμβακα στην 3η λυση. δεν ειναι ευκολο.
για να μην μπερδεύεσαι εβαλα και σκιτσο
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
14
Reaction score
13
θεση διάτρητης
ο γυψοσανιδας οτι του πω θα το κανει.
Καλησπέρα,
Επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, διαμόρφωσης του χώρου σε νέο σπίτι , τελικά πως προχώρησες τη δική σου εγκατάσταση; Επιλογή 2 ή 3 τελικά? Καλοδεχούμενες φωτο αν υπάρχουν για να πάρουμε καμμιά ιδέα γιατί έχω πελαγώσει!
Επίσης αν δε κουράζω, τον προτζέκτορα πως τον κρέμασες, σταθερή βάση κάτω από τη γυψοσανίδα ή lift;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Καλησπέρα,
Επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα, διαμόρφωσης του χώρου σε νέο σπίτι , τελικά πως προχώρησες τη δική σου εγκατάσταση; Επιλογή 2 ή 3 τελικά? Καλοδεχούμενες φωτο αν υπάρχουν για να πάρουμε καμμιά ιδέα γιατί έχω πελαγώσει!
Επίσης αν δε κουράζω, τον προτζέκτορα πως τον κρέμασες, σταθερή βάση κάτω από τη γυψοσανίδα ή lift;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
καλημερα.
αυτο που εκανα εγω ειναι η επιλογη 2
εβαλα να κατσουν δυο στρώσεις απο μονωτικο υλικο . μια απο ενα 5αρη ορυκτοβαμβακα και απο πανω μια στρώση απο 5αρη ρικοφον. η διαφοροποίηση που εκανα ηταν να μην ειναι ομοιόμορφη η κατανομή αλλα τυχαια. αλλου δηλαδη απο κατω ο ορυκτοβαμβακας και αλλου το ρικοφον. Και τα τοποθέτησα επικαλυπτόμενα ( μπορεις να τα βαλεις και σταυροτα πιο δυσκολη επιλογη για τον μαστορα)
τον προτζεκτορα θα τον κρεμασω πανω στην γυψοσανίδα αλλα ειπα στην γυψοσανιδά να μου περασει απο πριν απο μεσα 2-3 αλουμινένια δοκαρακια και να ενισχύσει εκείνο το σημειο ωστε αν μελλοντικά χρειαστεί να αντέχει εναν βαρύτερο προβολεα.( ο δικος μου τωρα ειναι πολυ ελαφρυς) .
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top