Γυψοσανίδα οροφη

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Απο ότι μου ελεγε ο γυψοσανιδας, υπαρχει η δυνατότητα τοποθέτησης "αμορτισερ". Αρχικά το θεωρησε υπερβολη αλλα μολις εβαλα μπασατο κομμάτι στο +2 αναθεωρησε.
Θεωρει οτι αισθητικα αν κατεβω πιο κατω απο εικοσι πόντους θα ειναι υπερβολή (285 ταβανι τωρα). Καναλια σιγουρα θα περασω για ενδεχομενο Atmos ceiling.
Εχει κανεις χαμηλοτερο ταβανι απο 260?
εμένα το ταβάνι μου είναι στα 2.70 και είναι μπετό. Τι επιλογές έχω? Θέλω να βάλω 4 ηχεία οροφής, αλλά φοβάμαι ότι με γυψοσανίδα το ταβάνι θα μικρύνει πολύ και θα είμαι οριακά με το ελάχιστο το διπλάσιο ύψος από τη θέση ακρόασης (1.20) που ορίζει η dolby
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
elevation speakers

το ταβάνι σας σε τι απόσταση είναι? το δικό μου είναι στα 2.70 και αμφιβάλλω αν μπορώ να πάω με κάποιο τρόπο σε in ceiling speakers. Ποιά είναι η επαγγελματική σας άποψη?
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Στην φώτο είναι η Ultimate Audio στην Ηλιούπολη.
Περνά μια βόλτα, εξαιρετικό κατάστημα με καταρτισμενους ανθρώπους.

Θα ακούσεις και το σύστημα της φώτο να πυροβολεί..
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Στην φώτο είναι η Ultimate Audio στην Ηλιούπολη.
Περνά μια βόλτα, εξαιρετικό κατάστημα με καταρτισμενους ανθρώπους.
το γνωρίζω, έχω βρεθεί στο χώρο παλαιότερα γιαυτό και χρησιμοποίησα τη λέξη "επαγγελματική"
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλησπέρα κε Κώστα, και αυτό το γνωρίζω. αυτό που δε γνωρίζω, είναι ότι από τη στιγμή που το ταβάνι μου είναι στα 2,70 και μπετό, αν υπάρχει άλλη λύση τοποθέτησης χωνευτών ηχείων, χωρίς να ξεφύγω από αυτά που ορίζει η dolby, δηλαδή στην περίπτωση μου από το 2.40 (1.20Η1 Χ 2). Δηλαδή πόσο θα κατέβει το ταβάνι αν βάλω γυψοσανίδα, ή ο.τι άλλο προκειμένου όπου θα μπορέσουν να μπουν τα ηχεία.
 

Attachments


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
καλησπερα παιδι μου..... :roflmao:

κερια και λιβανια βρε :lolsign:


μπορεις να βαλεις και φλατ ηχεια ασπρα .....
.....γιατι να κατεβασεις ολο το ταβανι, δεν υπαρχει λογος...
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλησπερα παιδι μου..... :roflmao:

κερια και λιβανια βρε :lolsign:


μπορεις να βαλεις και φλατ ηχεια ασπρα .....
.....γιατι να κατεβασεις ολο το ταβανι, δεν υπαρχει λογος...
flat ηχεία όπως? σχετικά με το υπόλοιπο 5.1 σκέφτομαι να αγοράσω τα polk s60. νομίζω ότι μπορέσουν να καλύψουν τον χώρο μου, γιατί όπως μπορείτε να δείτε είναι το σαλόνι, δεξιά η κουζίνα και πίσω ένας διάδρομος από εκεί που είναι η φώτο και λίγο πιο πίσω. Δε πρέπει τα ηχεία οροφής να ταιριάζουν ακουστικά με το υπόλοιπο 5.1?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
η διαλεγεις αλλα ηχεια που να υποστηριζουν φλατ ηχεια η elevation
....η παιρνεις απο αυτα και φτιαχνεις κουτι και τα βαζεις....
δεν υπαρχει λογος να κατεβασεις το σπιτι σε υψος για 4 η 6 η 8 ηχεια..
...δεν θα ειναι ωραιο να κατεβει αλλο το σπιτι, γιαυτο στο λεω....
να ηταν 3μ οκ, αλλα στα 2.7μ υψος ειναι κοντο και θα χασει πολυ αν κατεβει κιαλλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
243
Reaction score
40
η διαλεγεις αλλα ηχεια που να υποστηριζουν φλατ ηχεια η elevation
....η παιρνεις απο αυτα και φτιαχνεις κουτι και τα βαζεις....
δεν υπαρχει λογος να κατεβασεις το σπιτι σε υψος για 4 η 6 η 8 ηχεια..
...δεν θα ειναι ωραιο να κατεβει αλλο το σπιτι, γιαυτο στο λεω....
να ηταν 3μ οκ, αλλα στα 2.7μ υψος ειναι κοντο και θα χασει πολυ αν κατεβει κιαλλο.
δηλαδή όπως ta klipsch 280FA που έχουν ενσοματτωμενα atmos ή όπως τα svs που έχεις στη φώτο. τα Micca τα 8ιντσα ή τα Polk RC80i σκεφτόμουν, αλλά τι ακριβώς εννοείς σε κουτι? Πρέπει να φτιάξω 4 κουτιά και να τα βάψω άσπρα δλδ????
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ναι....πηγαινε σε ενα μαγαζι που ξερουν να φτιαχνουν κουτια για ηχεια με τα ηχεια που θες και θα στα φτιαξουν....
τα βαφεις και εισαι ετοιμος...
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
ναι....πηγαινε σε ενα μαγαζι που ξερουν να φτιαχνουν κουτια για ηχεια με τα ηχεια που θες και θα στα φτιαξουν....
τα βαφεις και εισαι ετοιμος...
σε τι μαγαζί πρέπει να πάω? οι κούτες στο ταβάνι πως μπαίνουν?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
θα τους πεις που θες να τα βαλεις και θα στα φτιαξουν.....
.......και σε car audio να πας θα στα φτιαξουν .....

οποιοδηποτε μαγαζι επισκευης ηχειων νομιζω φτιαχνουν....η θα σου πουν που να πας.

Μπορεις να πεις και του PeterMeni που ασχολειται με το diy να σου πει-φτιαξει.
Και ο Car_Audio_Test μπορει ...
 
Last edited:

Μηνύματα
243
Reaction score
40
θα τους πεις που θες να τα βαλεις και θα στα φτιαξουν.....
.......και σε car audio να πας θα στα φτιαξουν .....

οποιοδηποτε μαγαζι επισκευης ηχειων νομιζω φτιαχνουν....η θα σου πουν που να πας.
το θέμα είναι να βρω κάποιον που ξέρει. ηχητικά και εμφανισιακά, ποια πιστευεις οτι θα είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση μου? σε ευχαριστώ πολύ.
 







Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top