Γυψοσανίδα οροφη

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το κενο ειναι για οικονομια .Εαν θες το μεγιστο δυνατο αποτελεσμα θες αρκετο παχος με ελαφρυ μονωτικο .
Το κενο λεγεται γιατι εισαι κοντα στο συνορο τεινει να μιδενιστει η ταχυτητα(αρα ετσι οπως δουλεουν τα πορωδη) αρα και το οφελος ειναι μικρο.
Εαν βαλεις τωρα 100αρι π.χ. μια στρωση δεν την ακουμπας στον τοιχο θελει μικρη αποσταση, ή απο πισω μια στρωση χαμηλου βαρους για να μπορει να ταλαντωθει.(εδω προσομοιαζουμε το ελατηριο οπως τον αερα του κλειστου κουτιου στις υλοποιιησεις μεμβρανης) Αυτο για τοιχο, στο ταβανι το βαρος του αρκει οποτε κενο. Αυτο να μην ειναι πανω απο 10 εκατοστα ....
Για δυο στρωσεις βαζεις δυο 50 κιλων κοκ.
Το ιδανικο ειναι αυτο που λεει ο Κωστας, Αλλα θελει χωρο ...
Εαν το θεμα ειναι το κοστος τα βαζεις πακετα στοιβαγμενα οπως ειναι 60 εκατοστα και εαν εχεις χωρο αφηνεις κενο πισω για να τσιμπησεις κιαλλο προς τα κατω οφελος.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Οι κατασκευές με γυψοσανιδες και απορροφητικα υλικά είναι κυρίως για επαγγελματικούς χώρους, εστιατόρια, μπαρ, καφετεριες, κλπ. Για να περιορίζεται η βαβούρα που σε πιάνει πονοκέφαλος και θέλεις να φύγεις τρέχοντας.

Μία αντίστοιχη βαριά κατασκευή σε σαλονι σπιτιού μπορεί να νεκρώσει ακουστικά το χώρο σε σημείο που δεν ξέρω αν θα είναι και τόσο επιθυμητό.

Για το σπίτι τα πολλά subwoofer, ίσως είναι προτιμότερη επιλογή.

Πάντως, την πιο βαριά απορροφηση κάνει ο πετροβάμβακας που βγαίνει σε πυκνότητες έως και 200 kg/m3.
Ακολουθεί ο ορυκτοβάμβακας.
To aritherm είναι πολυεστερικές ίνες, χαμηλής πυκνότητας συγκριτικά μόλις 18-34 kg/m3 .

Όσον αφορά αν το ηχοαπορροφητικό θα κολλαει στον τοίχο /οροφή ή στο εσωτερικό της γυψοσανίδας, το κριτήριο είναι ποιες συχνότητες θέλεις να επηρεάσεις. Φροντίζεις απλά να βρίσκονται συγκεντρωμένες στρώσεις σε απόσταση λ/4 από τον ακλόνητο τοίχο, εκεί που η σωματιδιακή ταχύτητα ταλαντώσεων είναι υψηλή.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ωραια σας ευχαριστώ όλους ας μπούνε πρώτα τα sub και βλέπουμε πως θα μετράει.
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.317
Καλημερα
Σε ψευδοροφή , πχ 25 εκ κάτω από ταβάνι ...
Βάζεις την απορρόφηση σε δυο στρωσεις , σταυρωτά πχ 5 εκ παράλληλα με το τοίχο της οθονης στερεωμένη στην πλάκα του ταβανιού και την δεύτερη στρώση κάθετα με τον τοίχο της οθονης , ώστε να μην εχεις κενά στη μόνωση και την βάζεις απλά πάνω από τον σκελετό στήριξης των γυψοσανιδων, προσέχοντας να μην αφήνεις κενά.
Άρα από πάνω προς τα κάτω έχεις : πλάκα μπετόν, κολλητά στερεωμένη μόνωση, κενό , μόνωση , σκελετοί , γυψοσανιδα (διάτρητης ή απλής) Αν βάλεις διάτρητη , ακολουθεί διάχυση.
στο σκελετό (όχι εντός του) αλλά δίπλα, κολλητά με ταϊραψ βάζεις εύκαμπτα σπιράλ για οδευσεις καλωδίων, χώρια τα ισχυρά ρεύματα από τα υπόλοιπα και προσοχή στις καμπές / στροφές.
τα στηρίγματα των σκελετών πρέπει να είναι ειδικά, κλειστού τύπου για να μην δημιουργείτε ήχογέφυρες σε κάθε βίδα/βύσμα.
Προσοχη : μη μείνουν βίδες ή άλλο μέσα στους σκελετούς , θα συντονίζουν κ θα κουδούνιζουν.
οι οικολογικές μονώσεις είναι καλές αλλά ακριβές , επόμενη επιλογή ο ορυκτοβαμβακας και μετά ο πετροβαμβακας.
συνιστώμενη βάρη : 75-100 κιλά ανα κυβικό.
οι διάτρητες γυψοσανίδες έχουν επένδυση από πίσω, μια «γαζα» για να μην περνάνε τα τρίμματα του πετροβαμβακα.
Μην προσπαθείτε να κάνετε συνήχηση με γυψοσανιδα , παραλείποντας το μεσαίο βιδωμα/στήριξη αυτής. Θα σας πέσει στο κεφάλι. Είναι εκτός προδιαγραφών.
Ένα πρόβλημα της διάτρητης είναι η βαφή της, αν δεν μείνει λευκή, θέλει ψέκασμα με πιστόλι , για να πάρει χρωμα το τοίχωμα των οπών.

Περίπου αντιστοιχα , απαιτούνται για τους τοίχους όπου μπαίνει είτε μια διάτρητη είτε 2 γυψοσανίδες απλές κ διάχυση και βέβαια δεν πακτώνουμε στο δάπεδο (ηχογέφυρες) αλλά παρεμβάλλονται ειδικά εφεδρανα η πλωτά δάπεδα κλπ κλπ

σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ψαγμένος γυψοσανιδας που θα του υποδείξει ο μηχανικός , που γνωρίζει τι πρέπει φτιαχτεί , κατοπιν μελέτης του χώρου , αφού πρώτα θέσει στόχους ο χρήστης /ιδιοκτήτης και μέσα στο μπατζετ που θα οριστεί.

ολα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται για να περνά η ώρα με την καραντίνα:dance2: ααα και μην ξεχνιόμαστε ... το σπορ είναι ... ακριβούτσικο και ή το κανείς σωστά ή όχι. Ημίμετρα δεν αποδίδουν ... δεν υπάρχει το «ολίγον έγκυος», και η θεωρία του χάους , που ούτως ή άλλως ψιλόισχύει στην ακουστική απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις για να λειτουργήσει και να αποδώσει. :wink:.

οβερ εντ αουτ. :drinks:
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Απο ότι μου ελεγε ο γυψοσανιδας, υπαρχει η δυνατότητα τοποθέτησης "αμορτισερ". Αρχικά το θεωρησε υπερβολη αλλα μολις εβαλα μπασατο κομμάτι στο +2 αναθεωρησε.
Θεωρει οτι αισθητικα αν κατεβω πιο κατω απο εικοσι πόντους θα ειναι υπερβολή (285 ταβανι τωρα). Καναλια σιγουρα θα περασω για ενδεχομενο Atmos ceiling.
Εχει κανεις χαμηλοτερο ταβανι απο 260?
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Θεωρει οτι αισθητικα αν κατεβω πιο κατω απο εικοσι πόντους θα ειναι υπερβολή (285 ταβανι τωρα). Καναλια σιγουρα θα περασω για ενδεχομενο Atmos ceiling.
Εχει κανεις χαμηλοτερο ταβανι απο 260?
Αφού σκέφτεσαι για Atmos αργοτερα,το κατεβασμα θα πρεπει να το υπολογισεις αναλογα με την αποσταση της θεσης ακροασης απο τα εμπρος ηχεια για να εισαι μεσα στις προδιαγραφες του.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αφού σκέφτεσαι για Atmos αργοτερα,το κατεβασμα θα πρεπει να το υπολογισεις αναλογα με την αποσταση της θεσης ακροασης απο τα εμπρος ηχεια για να εισαι μεσα στις προδιαγραφες του.
Σχετικα με την αποσταση, απο τα μπροστινα απεχω 280 απο τα περιφεριακα 220 λογω περιορισμών χωρου. Τα ατμος, ποσο τα υπολογιζω?
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Με αυτό. Κάνε δοκιμές με σταθερή την υποτείνουσα (c),γωνια απο 30° εως 55° και αναλογα το υψος στην θεση ακροασης(σταθερο και αυτο) για να πεσεις οσο γινεται πιο κοντα στην σωστη τοποθετηση.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Θεωρητικα θες ισες αποστασεις, πρακτικα πολλες φορες δεν γινεται αυτο. Οποτε αν θεωρησουμε οτι η αποσταση των ατμος ρυθμίζεται κατα βουληση, και οπως ειπα οι αποστάσεις που ηδη έχω ειναι 280 και 220 (μπροστινά και περιφερειακα αντίστοιχα), τα ατμος, τα βαζω στα 280 ή στα 220?
Θεωρω δεδομενο ότι θα πάρω το 8αρι γουφερ για ceiling.
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
280 σε σχέση με τα εμπρός. Τι ύψος έχεις στην θέση ακρόασης;
Παράδειγμα: Αν υποθέσουμε ότι το ύψος στην θέση ακρόασης είναι 90cm,η υποτεινουσα 280 και γωνια 35° θα πας στο 1.61+90cm υψος, δλδ 251 θα κατεβει η οροφη σου.
 


Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Αλλο είναι το ερώτημα, το Πυθαγόρειο το ξερω.
Αν το πρόβλημα σου είναι το ύψος της οροφής να μην πάει κάτω από 2.60 πάρε αυτό ως σταθερό και την απόσταση από τα εμπρός ηχεία.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Επισης μπορείς να βάλεις απορροφηση μπροστά και πίσω του χώρου της ακρόασης και όχι ταβάνι
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Γιατί μπερδεύουμε το ύψος της οροφής με την τοποθέτηση των ηχείων ταβανιού? Είναι 2 (σχεδόν) ανεξάρτητα μεγέθη.

Εννοείται πως μεγαλύτερη προτεραιότητα έχει (ως οφείλει) το ύψος της οροφής, σε συνάρτηση με τη γενικότερη ακουστική του χώρου και ό,τι προσπαθούμε να επιτύχουμε σε χρόνους αντήχησης και room modes.

Τα ηχεία οροφής θα τοποθετηθούν εκεί που πρέπει, αναλόγως των προδιαγραφών Dolby Atmos, ανεξαρτήτως (ή μάλλον, σε συνέχεια) του ύψους της οροφής.

Με ύψος οροφής στα 2,5 μέτρα θα αισθάνεται ότι ζει σε μπουντρούμι, θεωρώ. Ίσως φταίει ότι έχω συνηθίσει να ζω σε ψηλοτάβανα, αλλά και πάλι...
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Και ξαναρωτω, δεδομενου οτι εχω δυο αποστάσεις, 220 και 280, τι επιλεγω για τα ατμος; 220? 280? Κατι ενδιαμεσο;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Η απόσταση από τον ακροατή έως το εκάστοτε ηχείο οροφής (όπου βεβαίως οι 4 οφείλουν να είναι αντίστοιχες) καθορίζεται από την ιδεατή γωνία (εδώ υπεισέρχεται πάλι το Πυθαγόρειο θεώρημα).

Πχ, για 4 ηχεία οροφής:



Τα σημεία τοποθέτησης των εμπρός ηχείων οροφής είναι όπου αυτά δημιουργούν γωνία 45μοιρών σε σχέση με τον ακροατή (και των πίσω ηχείων γωνία 135μοιρών). Η απόσταση εξαρτάται, προφανώς, από το ύψος των αυτιών σου στη θέση ακρόασης και το ύψος του ταβανιού (ή καλύτερα, το ύψος των ηχείων στη θέση τοποθέτησης, καθώς ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν βάσεις οι οποίες τα "κατεβάζουν" χαμηλότερα από το ταβάνι).
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Με ύψος οροφής στα 2,5 μέτρα θα αισθάνεται ότι ζει σε μπουντρούμι, θεωρώ. Ίσως φταίει ότι έχω συνηθίσει να ζω σε ψηλοτάβανα, αλλά και πάλι...
Όλα είναι σχετικά. 2.27 είναι το δικό μου,δεν ήταν επιλογη μου βέβαια,ενοίκιο είναι και μια χαρά νοιώθω πάντως. :)

Το σκεπτικό μου από την αρχή είναι να είναι σταθερή η υποτείνουσα μόνο για να ισαπέχουν τα ηχεία από την θέση ακρόασης. Όλα τα αλλά μπορούν να αλλάξουν ανάλογα τις ανάγκες του χώρου.

Και ξαναρωτω, δεδομενου οτι εχω δυο αποστάσεις, 220 και 280, τι επιλεγω για τα ατμος; 220? 280? Κατι ενδιαμεσο;
Σου είχα απαντήσει.
280 σε σχέση με τα εμπρός.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενσιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

Κοιτάζοντας εικόνες απο speaker placement, παρατηρώ ότι για dts ειναι διαφορετικό και νομιζω πιο ευκολα υλοποιήσημο καθότι δεν βάζεις στο ταβάνι αλλά στον τοίχο ψηλά. Εντύπωση μου ειναι ότι οι περισσότερες ταινίες είναι με ατμος, σωστα; Κι από όσο έχω παρατηρήσει κατα καιρούς, οι περισσότεροι κάνετε εγκατάσταση κατά άτμος, σωστά;
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενσιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

Κοιτάζοντας εικόνες απο speaker placement, παρατηρώ ότι για dts ειναι διαφορετικό και νομιζω πιο ευκολα υλοποιήσημο καθότι δεν βάζεις στο ταβάνι αλλά στον τοίχο ψηλά. Εντύπωση μου ειναι ότι οι περισσότερες ταινίες είναι με ατμος, σωστα; Κι από όσο έχω παρατηρήσει κατα καιρούς, οι περισσότεροι κάνετε εγκατάσταση κατά άτμος, σωστά;
Η πλειοψηφία των ταινιών είναι σε Atmos. Ρίξε μια ματια εδώ να δεις τι επιλογες εχεις σε καθε φορματ.
Και το Atmos στο ταβάνι εύκολο είναι,εκτός αν βάλεις εντοιχισμένα ηχεία,που θα ειναι πιο δύσκολο να κάνεις αλλαγές αν χρειαστεί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top