ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!

Μηνύματα
4.872
Reaction score
3.959
Τελικα εφερε ο φιλος μου την πτυσομενη. Καναμε δοκιμες. Τι δοκιμες δηλαδή. Με τη μια φανηκε αμεσως. Το νοβοπάν παει για το τζακι. Καμμια σχεση το ένα με το άλλο. Μενει το πτυσομενο.

Εν τω μεταξυ συμπτωματικα οι διαστασςεις στο πλατος είναι ιδιες. Απλα το πτυσομενο το κανεις στο υψος οσο θελεις. Βασικα το εχω μονιμα ανοικτο. Δεν ξερω πως καταφερνει και κρατιεται ορθιο. Δεν ακουμπαει πουθενα παρα μονο η βαση του απο κατω στο ρακ.
 






Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.542
Τελικα εφερε ο φιλος μου την πτυσομενη. Καναμε δοκιμες. Τι δοκιμες δηλαδή. Με τη μια φανηκε αμεσως. Το νοβοπάν παει για το τζακι. Καμμια σχεση το ένα με το άλλο. Μενει το πτυσομενο.
:lolsign: :lolsign:
 

Μηνύματα
6.638
Reaction score
5.182
Χτες μου προεκυψε και μια ακομη οθονη απο φιλο. Ειναι πτυσομενη απο Σουηδια. Ανοιγει απο κατω προς τα πανω και ξαναμαζευει (στην περιπτωση μου δεν χρειαζεται να ξαναμαζευει). Πηρε μεγαλη τηλεοραση OLED και δεν την χρειαζεται. Ειναι ιδιο μεγεθος με αυτη που εκανα. Θα κανω μια συγκριση. Ειμαι περιεργος αν θα φανει διαφορά.
Την καλύτερη κίνηση ο φίλος την έκανε μου φαίνεται.
Κι εσύ με nearfield monitors, τι καλύτερο από nearfield θέαση μιας OLED;
 

Μηνύματα
4.872
Reaction score
3.959
Αφου ρωτησα!
Μου ειπαν (εδώ μεσα) θα πονανε τα ματια σου. Η μεγαλη τηλεοραση αντανακλα το φως προς τα εσενα. Δεν είναι το ιδιο με το πανι προβολης.

Αν μαλιστα βαλουμε την λογικη της 4κ, οπου συμφωνα με τας γραφας, η αποσταση για να δεις 4Κ πρεπει να είναι πολύ μικρη. Δηλαδη για 4Κ θες 82ιντσες στα δυο μετρα (και πολλα εβαλα). Σε OLED όμως θα πας σε 65 ιντσες (πιο πανω τσουζει πααααρα πολυ). Συμφωνα με τις μετρήσεις 65 ιντσες πρεπει να εισαι σε αποσταση αρκετα μικροτερη από 1,5 μετρο. Ασε που μπαινουν κι αλλα διλημματα. Τι γινεται όταν καποιες φορες θα δεις 2Κ ταινια? Θα βαλεις ροδακια κατω από την πολυθρονα και θα πηγαίνεις πιο μακρια?

Οποτε καπως εφτασα στο σημειο να προτιμησω προβολεα (ακομη όμως δεν είμαι σιγουρος ότι εκανα την σωστη επιλογη)
 



Μηνύματα
4.872
Reaction score
3.959
Ρώτα τον Καστρουνη.
Κάνε ο,τι σου πει αυτός.
Μολις εφυγε.
Συμφωνησε οτι στην μεγαλη τηλεοραση θα ηταν κουραστικο σε μικρη αποσταση. Οποτε η λυση αυτη που ακολουθησα ηταν η ενδεδειγμενη. Μου ειπε να μην ακολουθησω το επαγγελμα του μπογιατζη, δεν το εχω το σπορ.

Μου εκανε πολυ χρησιμες προτασεις ακουστικες για τον χωρο μου. Όταν με το καλο θα ερθει ο καιρος θ ακολουθησω κατα γραμμα τις σουμβουλες.
 

Μηνύματα
6.638
Reaction score
5.182
Κουραστική η κορυφαία αντίθεση της OLED με το τέλειο μαύρο, το 4Κ, το HDR/Dolby Vision κτλ κτλ, και ξεκούραστη η ξεπλυμμένη εικόνα ενός προβολέα παρουσιάσεων με το χουρχούρι το ανεμιστηράκι να σου παίρνει τα αυτιά κιόλας;
 

Μηνύματα
4.872
Reaction score
3.959
Χε χε. Ενταξει το χουρχουρι μπορεις και να μην το ακους. Αυτό νομιζω δεν είναι το πρόβλημα.

Κατά τα αλλα, όπως ειπωθηκε από καποια μελη, η τηλεοραση στελνει το φως προς τα εσενα, ενώ ο προβολεας στο πανι. Με αυτό τι κανεις?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
Το πρόβλημα με τις τηλεοράσεις είναι πως έχεις μια τεράστια ανακλαστική επιφάνεια ανάμεσα απο τα ηχεία σου. Και αυτό κάνει ζημιά στον ήχο που δεν συμμαζεύεται με τίποτα.

Αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα εγώ θα έπαιρνα τηλεόραση 85in+ στην επόμενη κίνηση.
 

Μηνύματα
4.872
Reaction score
3.959
Για κανε μια αναλυση.
Ανακλαση από τον ηχο που αντανακλάται από τον τοιχο πισω από την πλατη μας?
Μαλλον.
Αν βαλουμε στις δυο πλαινες πλευρες ισχυρούς ανεμιστήρες και σκορπίζουμε την αντανακλαση θα παρουμε λαικ από τον Μπουτχια? :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Βρε έχεις ένα μεγάλο τζάμι μπροστά σου, που παίζει ...αντανακλάσεις.

Δεν είναι καλό να έχεις ένα μεγάλο τζάμι εκεί μπροστά, εντάξει;

Γι'αυτό βάζουμε πανί, να μην έχουμε τζάμι.

Ειδάλλως, θα είχαμε μια μεγάλη τιβί όλοι μας...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Βρε έχεις ένα μεγάλο τζάμι μπροστά σου, που παίζει ...αντανακλάσεις.

Δεν είναι καλό να έχεις ένα μεγάλο τζάμι εκεί μπροστά, εντάξει;

Γι'αυτό βάζουμε πανί, να μην έχουμε τζάμι.

Ειδάλλως, θα είχαμε μια μεγάλη τιβί όλοι μας...
Και το ερώτημα που καλείται να απαντήσει ο καθένας μας που στήνει εικόνα/ήχο είναι: ευκολία (tv) ή το κυνήγι του απόλυτου (!) ήχου (πανί);;;
(το ερώτημα είναι αιώνιο και αφορά και άλλες περιπτώσεις μας π.χ. spotify ή cd κ.λπ. κ.λπ.)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Σωστά.

Ας απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του με βάση τις δικές του προτεραιότητες. ;)

Όσον αφορά την εικόνα αυτή καθεαυτή, προσωπικά θα διάλεγα τηλεόραση ασυζητητί.

Λόγω του ήχου, και λόγω του φτηνότερου μεγέθους, συμβιβάζομαι με προβολέα και πανί.
 

Μηνύματα
6.638
Reaction score
5.182
Χε χε. Ενταξει το χουρχουρι μπορεις και να μην το ακους. Αυτό νομιζω δεν είναι το πρόβλημα.
Πάντα το ακούς, ακόμη κι όταν το σκεπάζει η ένταση.
Εδώ ακόμη κι ένα ψυγείο σε σαλοκουζίνα κάνει ζημιά, το ανεμιστηράκι δεν κάνει;
Άλλη αίσθηση έχεις κατά την ακρόαση όταν ακούγεται και η βελόνα που πέφτει στο πάτωμα και άλλη με ένα μόνιμο φφφφφφφφφ από τον ανεμιστήρα.
Η απόλυτη σιγή στον χώρο είναι όσο θεμελιώδους σημασίας είναι το απόλυτο μαύρο στην εικόνα.

Το θέμα της ανακλαστικής επιφάνειας είναι το κύριο αρνητικό μιας μεγάλης TV στο κέντρο, αλλά όποιος θέλει θα σκεφτεί τρόπο να το αντιμετωπίσει, π.χ, να τη σκεπάζει την TV σε σοβαρές ακροάσεις. Σάμπως όλη μέρα συναυλίες θα βλέπει; Ή όταν βλέπει συναυλία είναι τόσο υψηλές οι απαιτήσεις της απόλυτης ηχητικής που θα του χαλάσει το όνειρο η ανακλαστική επιφάνεια της TV;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.399
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top