ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αργοπορημένη ερώτηση:
Διαχείριση πολυκάναλου κάνεις με τη Μέτρικ? Έχει και αποκωδικοποίηση?
Βασικα ο πλαιυερ δινει πολυκαναλο σημα στην μετρικ. Μετα αυτη κανει τα υπολοιπα ολα. Πριν το σημα φτασει στην μετρικ περναει απο την αρβους (μετατρεπει το hdm1 se aes). Εκει τελειωνουν ολα.
IMG_20201125_221257.jpg

Πριν λιγο παρελαβα τα 2 Α77Χ.
Με συνοπτικες διαδικασιες βγηκαν απο τις κουτες και πηραν την θεση εμπρος αριστερα και δεξια.
Τωρα ειμαι στην φαση των πρωτων ακουσματων.
Με το καλο να βγουμε απο την καραντινα και να ρυθμιστει το συστημα να παιζει πλεον επτακαναλο.

Εντυπωσεις αυριο. Τωρα (την) ακουμε.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το κεντρικό το άφησες παραπονεμένο!
Αλλά εντάξει, φαντάζομαι σκέφτηκες να μην περισσέψει το ένα ε; (πέρα από το οικονομικό)
 






Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις ευχες!

Τα ηχεια τα πηρα μεταχειρισμενα σε αριστη κατασταση απο μελος του φορουμ. Βοηθησε και ο Ζαπαντης σ αυτο και τον ευχαριστω. Συσκευασμενα - πακεταρισμενα. Προσωπικα δεν κραταω ποτε συσκευασιες, ευτυχως δεν ολοι σαν κι εμενα.

Η τοποθετηση τους εγινε πολυ γρηγορα. Βγηκαν τα εμπρος αριστερα και δεξια και στην θεση τους μπηκαν τα Α77. Ενα καλωδιο ρευματος κι ενα xlr και τελος. Η προηγουμενη βαση χωρις να ειναι ιδανικη ωστοσο τα χωρεσε. Μ αυτες θ ασχοληθω εντος των ημερων, να εχω μια μονιμη και καλυτερη λυση. Εχω περισσεμα 4-5 βασεις ισως βαλω τον Μελιδη να κανει καποια αλχημεια μ αυτες.
Τα ηχεια πηγαν σε μεγαλυτερη αποσταση. Πολυ κοντα στον πισω τοιχο. Πλεον βρισκονται απο τη θεση ακροασης κοντα στα 2,5 μετρα.

O ογκος των ηχειων ειναι παραπανω απο διπλασιος απο τα προηγουμενα. Νιωθεις πλεον ανδρας :lol:

Οι ακροασεις ξεκινησαν με ησυχα κομματια και φωνες. Ηθελα να δω οτι τα ηχεια δεν επιβαλονται του κεντρικου και οτι οι φωνες εστιαζονται κανονικα στο κεντρο. Ολα πηγαν καλα. Ακολουθησαμ ακροασεις με δυναμικα εκει σαφως κι ενιωθες εντονα την διαφορα του πριν και μετα. Φυσικα τ ακουσματα περιελαμβαναν αποκλειστικα πολυκαναλη μουσικη. Εμεινα ικανοποιημενος οτι ο ηχος των νεων δεν σκεπαζε τα υπολοιπα ηχεια. Νιωθεις φυσικα οτι εχεις μεγαλυτερα σωματα. Πιο ρωμαλεο. Εχεις ενα ακομη πιο εντυπωσιακο περιβαλλον. Ο χαρακτηρας δεν αλλαξε αφου φυσικα εχουμε ηχεια της ιδιας εταιριας και της ιδιας σειρας.

Για το κεντρικο, ιδανικα σιγουρα θα ηταν ενα ακομη Α77Χ (ασε που τωρα παει να γινει της μοδας να βαζεις δυο κεντρικα, ευτυχως προς το παρων δεν ξεκινησαν τα προστιμα!) Ιδανικα βεβαια θα ηταν να ειχα και τη Ναομι Καμπελ γκομενα, αλλα...

Παντως εχω την εντυπωση οτι για μουσικη δεν ξερω ποσο σημαντικη αλλαγη θα φερει το κεντρικο. Κραταω μικρο καλαθι. Για τον κινηματογραφο ομως ναι.

Γενικως μην ξεχναμε οτι στον πολυκαναλο ηχο ολα τα ηχεια συμβαλουν στο ηχητικο αποτελεσμα. Ειναι λαθος να κρινεις το αποτελεσμα μονο απο τα εμπρος αριστερα και δεξια.

Ειμαι ικανοποιημενος απο τις κινησεις γενικα που εκανα.

Το επομενο βημα θα ειναι ενα ακομη σαμπ ιδιο. Μαλλον ομως θα παει χρονικα αρκετα πισω. Αλλωστε νεοι ειμαστε εχουμε το χρονο με το μερος μας!

Τωρα μενει ν ανακοινωθει απο το κρατος οτι επιτρεπεται να κυκλοφορουμε δυο - δυο. Την ιδια στιγμη θα παω να κανω κανταδες ...στον Κωστα! Πρεπει ανα συνδεθουν και τ αλλα δυο ηχεια. Επειγοντως, Θα σταματησει να γινεται η συμπιεση του ηχου απο 7.1 σε 5.1 Μεχρι τοτε, συμβιβασμοι!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
O ογκος των ηχειων ειναι παραπανω απο διπλασιος απο τα προηγουμενα. Νιωθεις πλεον ανδρας :lol:
Άντε τώρα άσε και μουστάκι. :lol:

Δε με λες; Στα άλλα 2 βύσματα εξόδων της μετρικ, τα σύνδεσες αυτά που έβγαλες από μπρος; Δε παίζουν; Νομίζω το είχα ετοιμάσει για 7.1.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Άντε τώρα άσε και μουστάκι. :lol:

Δε με λες; Στα άλλα 2 βύσματα εξόδων της μετρικ, τα σύνδεσες αυτά που έβγαλες από μπρος; Δε παίζουν; Νομίζω το είχα ετοιμάσει για 7.1.
Αχα! Δεν το εκανα, φοβηθηκα μη με μαλωσεις!
ε τώρα αμαρτία δεν είναι να μείνει το κεντρικό μισακό;
Ναι ναι, τετοια πες τε μου και να δουμε τι θα τρωω. Θα το γυρισω στις μπαμιες!
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Λοιπον. Πανδεσια ηχοχρωματων. Επαιξαν και τα 7. Ηταν τελικα ευκολο. Απλα εβαλα τα καλωδια κι επαιξαν ολα! Φυσικα για ελεγχο ξεκινησα απο τους Πινκ Φλουντ. Μετα εβαλα τα δικα μου. Εντυπωσιακο το αποτελεσμα. Τι εντυπωσιακο δηλαδη, χανεις το μυαλο σου.

Εκανα λαθος οσον αφορα τις αναβαθμισεις. Πρωτη αναβαθμιση καλωδια. Αυτες τις κλωστες που εχω θα τις αλλαξω. Παραγγελια αμεση για χαιενταδικη αρμαδια καλωδιων (xlr). Τα ρευματος δεν τ αλλαζω.

Οντως στο ματι μου χαλαει το κεντρικο. Αλλα εδω θα κανω υπομονη. Οποτε κατσει καποια καλη περιπτωση. Ωστοσο ακομη κι ετσι το αποτελεσμα ειναι ακρως εντυπωσιακο. Με το πασο μας.

Στα μειονεκτηματα επανηλθε εδω και καποιο διαστημα το τσικι τσικι. Δεν τ αντεχω. Εχω ενα φανταστικο αποτελεσμα και μου την σπαει αυτο το τσικ τσικ. Σε μετριες εντασεις δεν ακουγεται. Εγω ομως πολυ τακτικα το τερματιζω. Εκει ειναι σπαστικο. Το πιο πιθανο ειναι οτι κατι τρεει με τη μετρικ. Με την αλλαγη καλωδιων θα μου φυγει η υποψια των καλωδιων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Νταξ, δε το'χω χάσει ακόμα, καλά θυμόμουν. :lol:

Βασίλη την αναβάθμιση από 5.1 σε 7.1 πως θα την "βαθμολογουσες" τρόπον τινά;
Με τι είναι συγκρισημη, δώσε ένα στίγμα.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Στα μειονεκτηματα επανηλθε εδω και καποιο διαστημα το τσικι τσικι. Δεν τ αντεχω. Εχω ενα φανταστικο αποτελεσμα και μου την σπαει αυτο το τσικ τσικ. Σε μετριες εντασεις δεν ακουγεται. Εγω ομως πολυ τακτικα το τερματιζω. Εκει ειναι σπαστικο. Το πιο πιθανο ειναι οτι κατι τρεει με τη μετρικ. Με την αλλαγη καλωδιων θα μου φυγει η υποψια των καλωδιων.
Μεγειά και καλές ακροάσεις Βασίλη.
Το τσικι-τσίκι είναι σφάλμα στον χρονισμό. Μπες στο MIO console και πάτα πάνω στο πράσινο κουμπάκι να δείς τις επιλογές.
Αν θυμηθώ θα μπω αργότερα στην κάρτα και θα σου στείλω πμ.
Ή κατεβάστε ρε 'σείς το any desk στους υπολογιστές, να στο φτιάξει ο Κώστας απ το σπίτι του.
Ή:
Δώσε στολή παραλλαγής στον Κώστα, νάρθει έρπειν να στο αλλάξει!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top