Δίσκοι βινυλίου εξωφρενικά ακριβοί

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Φίλε Decembered θέλεις να πεις δλδ ότι πχ για ένα Demo sex pistols God save the queen με υπογραφές από όλους επάνω δεν θα έδινες €2000???Ποιο DSD θα μπορούσε να πληρωθεί τόσο??
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.567
Reaction score
37.867
Φίλε Decembered θέλεις να πεις δλδ ότι πχ για ένα Demo sex pistols God save the queen με υπογραφές από όλους επάνω δεν θα έδινες €2000???Ποιο DSD θα μπορούσε να πληρωθεί τόσο??
... ουτε 10 ευρο δεν θα επαιρνα για σεκς πιστολς.
DAC με 1000 ευρο θα αγοραζα (απλο δικαναλο επαγγελματικο, δεν λεω εταιρια).
 

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Εκεί θεωρώ ότι είναι κ η ομορφιά κ η διαφορά...Θα μου πεις τώρα φίλε,τι μου λες,κ θα κάτσω να πληρωνω την "συλλεκτικοτητα"??? Η απάντηση είναι ότι αυτό εξαρτάται απτον καθένα,όμως κάποιες τέτοιες λεπτομέρειες είναι αυτές που μπορεί να κάνουν το βινύλιο απλά μη συγκρίσιμο σε σχέση με το οποίο ψηφιακό φορμα
 

H

HuxFlux

Guest
Παντώς ο συσχετισμός αυτών που δίνουν 1.000 - 2.000 για ένα δίσκο με αυτόν που θα δώσει 2.000 για καλώδια είναι λανθασμένος.
Ο ένας επενδύει σε συλλεκτική αξία και όχι μόνο και συνήθως ξέρει και για ποιό λόγο ξοδεύει τόσα λεφτά (και ξέρει ακόμα οτι η αξία αυτή δεν θα χαθεί αλλά θα διατηρηθεί εάν δεν αυξηθεί), ενώ ο άλλος επενδύει στην αυθυποβολή και επιζητά την ικανοποιήσή του κυνηγώντας μάγισσες σε μουσικότητες, χρωματισμούς , έμφαση στις μεσαιουψηλές πιο σφιχτά μπάσα, καθαρισμό του ρεύματος στο καλώδιο και ότι άλλη μη μετρήσιμη, μη αυταπόδεικτη, μη αντικειμενική ιστορία σκεφτεί για να δικαιολογήσει την αγορά του/το ψώνιο του.

Όπως τη βρίσκει ο καθένας αλλά η λογική από πίσω δείχνει τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης για να το βάζουμε στο ίδιο καζάνι τόσο απλοικά.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Μην το παιρνεις της μετρητής,σου είπα παράδειγμα είναι οι pistols.Μπορειβεσενα να σου αρέσει ο Mercury η' ο Jackson η' ο Dylan.Μην κόλλας στο αν το demo είναι αυτών...Τι αξία μπορεί να έχει ένα Demo,του εκάστοτε καλλιτέχνη που σου αρέσει που επάνω έχει την υπογραφή του.Που αυτό το πραγματακι δλδ που βάζεις στο πικαπ που,ο ίδιος ο καλλιτέχνης το έχει πιασει με τα χέρια του....Την ίδια κ την αυτή κόπια...Με τι αψυχο ψηφιακό μπορεί αυτό να συγκριθεί??
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο κάποιες εκδόσεις υποτιθέμενων σπάνιων δίσκων είναι μπλοκαρισμένες από το discogs το οποίο αναφέρει το εξής: This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο κάποιες εκδόσεις υποτιθέμενων σπάνιων δίσκων είναι μπλοκαρισμένες από το discogs το οποίο αναφέρει το εξής: This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs.
Ίσως επειδή είναι παράνομες κυκλοφορίες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.567
Reaction score
37.867
Μην το παιρνεις της μετρητής,σου είπα παράδειγμα είναι οι pistols.Μπορειβεσενα να σου αρέσει ο Mercury η' ο Jackson η' ο Dylan.Μην κόλλας στο αν το demo είναι αυτών...Τι αξία μπορεί να έχει ένα Demo,του εκάστοτε καλλιτέχνη που σου αρέσει που επάνω έχει την υπογραφή του.Που αυτό το πραγματακι δλδ που βάζεις στο πικαπ που,ο ίδιος ο καλλιτέχνης το έχει πιασει με τα χέρια του....Την ίδια κ την αυτή κόπια...Με τι αψυχο ψηφιακό μπορεί αυτό να συγκριθεί??
...(αυτα που θελω πραγματικα) τα εχω ηδη, οποτε μιλαω εκ του ασφαλους.. 🐒
 

H

HuxFlux

Guest
Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο κάποιες εκδόσεις υποτιθέμενων σπάνιων δίσκων είναι μπλοκαρισμένες από το discogs το οποίο αναφέρει το εξής: This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs.
bootlegs
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Eγώ ευχαρίστως θα έδινα 1.000 για ένα δίσκο,
Έχω 2-3 πολύ ωραίους, έλα να σε ευχαριστήσω.

Θέλω πολύ να ευχαριστηθείς.

Όχι μόνο λόγια, κανόνισε. Μιλάμε για ευχαρίστηση εδώ.

Έχω και 45-αρια σε άριστη κατάσταση.
Σπάνια.
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Προσωπικά δεν είμαι συλλέκτης δίσκων και δεν αντιλαμβάνομαι καν το νόημα της συλλογής τους για την απλή κατοχή τους κι όχι για να την ακρόαση τους, τυχαία πρίν αρκετά χρόνια έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος του Roger Taylor των Queen "Happiness?" ο οποίος όπως έμαθα αργότερα είναι συλλεκτικός -αν δεν με απατά η μνήμη μου- είχε βγει σε 2000 αριθμημένες κόπιες και σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του καλλιτέχνη τυπώθηκαν και κάποια λίγα κομμάτια ως testpressing χωρίς αρίθμηση τα οποία αναφέρονται ως mega rare, πιθανότατα ένα από αυτά είναι κι αυτό που έχω στην κατοχή μου και είναι ένας δίσκος που έχω βάλει στο πικάπ να ακούσω μία και μοναδική φορά και τον θεωρώ μουσικά εντελώς αδιάφορο.
Επίσης αν δεν ερχόταν στα χέρια μου τυχαία δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να τον αγοράσω ακόμα και σε μια πολύ χαμηλή τιμή, μετά από τόσα χρόνια που τον έχω στην δισκοθήκη μου δεν έχω ψάξει ποτέ να μάθω πόσο κοστίζει στην αγορά των συλλεκτών και μόνο κατά τύχη ανακάλυψα την σπανιότητα του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Προσωπικά δεν είμαι συλλέκτης δίσκων και δεν αντιλαμβάνομαι καν το νόημα της συλλογής τους για την απλή κατοχή τους κι όχι για να την ακρόαση τους, τυχαία πρίν αρκετά χρόνια έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος του Roger Taylor των Queen "Happiness?" ο οποίος όπως έμαθα αργότερα είναι συλλεκτικός -αν δεν με απατά η μνήμη μου- είχε βγει σε 2000 αριθμημένες κόπιες και σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του καλλιτέχνη τυπώθηκαν και κάποια λίγα κομμάτια ως testpressing χωρίς αρίθμηση τα οποία αναφέρονται ως mega rare, πιθανότατα ένα από αυτά είναι κι αυτό που έχω στην κατοχή μου και είναι ένας δίσκος που έχω βάλει στο πικάπ να ακούσω μία και μοναδική φορά και τον θεωρώ μουσικά εντελώς αδιάφορο.
Επίσης αν δεν ερχόταν στα χέρια μου κατά τύχη δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να τον αγοράσω ακόμα και σε μια πολύ χαμηλή τιμή, μετά από τόσα χρόνια που τον έχω στην δισκοθήκη μου δεν έχω ψάξει ποτέ να μάθω πόσο κοστίζει στην αγορά των συλλεκτών και μόνο κατά τύχη ανακάλυψα την σπανιότητα του.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν τέτοια ποσά, νομίζω πως καλή ιδέα είναι να τα πουλήσεις σιγά σιγά.

Αφού τα πληρώνουν αδρά, και τους ευχαριστεί αυτό, ας τα πάρουν. Γιατί να τα κρατάς;
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Κι εγώ θα έδινα τρελά ποσά για πολλά πράγματα αν η τσέπη μου όχι απλά το άντεχε αλλά δεν το καταλάβαινε καν. Τα λεφτά αν τα έχεις χάλασε τα, μαζί σου δε θα τα πάρεις. Στη κατάσταση που είμαι και 20 ευρώ ακριβό θεωρώ τον κάθε δίσκο.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν τέτοια ποσά, νομίζω πως καλή ιδέα είναι να τα πουλήσεις σιγά σιγά.

Αφού τα πληρώνουν αδρά, και τους ευχαριστεί αυτό, ας τα πάρουν. Γιατί να τα κρατάς;
Κώστα πραγματικά δεν ξέρω γιατί τον κρατάω, ευχαρίστως θα τον αντάλλασσα με άλλα βινύλια της αρεσκείας μου αλλά δεν έχω πουλήσει ποτέ μα ποτέ ούτε έναν δίσκο μέχρι τώρα.
 

H

HuxFlux

Guest
Έχω 2-3 πολύ ωραίους, έλα να σε ευχαριστήσω.

Θέλω πολύ να ευχαριστηθείς.

Όχι μόνο λόγια, κανόνισε. Μιλάμε για ευχαρίστηση εδώ.

Έχω και 45-αρια σε άριστη κατάσταση.
Σπάνια.
Όπως έγραψα και στις επόμενες προτάσεις του ποστ που αφαιρέθηκαν τεχνηέντως: Εάν τα 45ρια σου έχουν αξία μεγαλύτερη των 1.000, ένα τηλεφωνάκι σε pm παρακαλώ κι έρχομαι αυθημερόν να με ευχαριστήσεις με 1.000 το ένα. Αναμένω όμως, όχι μόνο λόγια!
Εάν όχι, (που όχι) ευχαριστώ, δε θα πάρω, θα αρκεστώ στο χιούμορ σου, ευχάριστο είναι κι αυτό :)
Προσωπικά δεν είμαι συλλέκτης δίσκων και δεν αντιλαμβάνομαι καν το νόημα της συλλογής τους για την απλή κατοχή τους κι όχι για να την ακρόαση τους, τυχαία πρίν αρκετά χρόνια έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος του Roger Taylor των Queen "Happiness?" ο οποίος όπως έμαθα αργότερα είναι συλλεκτικός -αν δεν με απατά η μνήμη μου- είχε βγει σε 2000 αριθμημένες κόπιες και σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του καλλιτέχνη τυπώθηκαν και κάποια λίγα κομμάτια ως testpressing χωρίς αρίθμηση τα οποία αναφέρονται ως mega rare, πιθανότατα ένα από αυτά είναι κι αυτό που έχω στην κατοχή μου και είναι ένας δίσκος που έχω βάλει στο πικάπ να ακούσω μία και μοναδική φορά και τον θεωρώ μουσικά εντελώς αδιάφορο.
Επίσης αν δεν ερχόταν στα χέρια μου τυχαία δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να τον αγοράσω ακόμα και σε μια πολύ χαμηλή τιμή, μετά από τόσα χρόνια που τον έχω στην δισκοθήκη μου δεν έχω ψάξει ποτέ να μάθω πόσο κοστίζει στην αγορά των συλλεκτών και μόνο κατά τύχη ανακάλυψα την σπανιότητα του.
Barcode? Μόνο έτσι μπορείς να καταλάβεις τι έχεις στα χέρια σου κι αν δε βοηθήσει ούτε αυτό, τότε με matrix runout.
Στα γρήγορα πάντως, φαίνεται οτί η έκδοση που έχεις είναι αυτή: https://www.discogs.com/Roger-Taylor-Happiness-/release/1603231

Και για την οποία αναφέρεται το εξής:
This entry is for the unnumbered copies, first run was numbered.

Recorded at Cosford Mill. Mastered at Abbey Road.

Made in U.K.

Οπότε μάλλον είναι 2nd pressing. Το 1st pressing με τα numbered copies πάει γύρω στα 80 ευρώ στο discogs. Το 2nd σίγουρα φθηνότερα, αλλά για κάποιο λόγο θεωρείται unofficial release στο discogs κι έτσι δεν υπάρχουν διαθέσιμες τιμές.
 
Last edited by a moderator:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.567
Reaction score
37.867
(μυνημα?!) χωρις χρεωση..

καλο (μου θυμιζει απο Love n rockets μεχρι Bowie ) .. cd θα το αγοραζα.. 5-10 ευρο.
αμα δεν ειχε τη κιθαρα απο πισω να σολαρει θα ηταν καλητερο..
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Barcode? Μόνο έτσι μπορείς να καταλάβεις τι έχεις στα χέρια σου κι αν δε βοηθήσει ούτε αυτό, τότε με matrix runout.
Στα γρήγορα πάντως, φαίνεται οτί η έκδοση που έχεις είναι αυτή: https://www.discogs.com/Roger-Taylor-Happiness-/release/1603231

Και για την οποία αναφέρεται το εξής:
This entry is for the unnumbered copies, first run was numbered.

Recorded at Cosford Mill. Mastered at Abbey Road.

Made in U.K.

Οπότε μάλλον είναι 2nd pressing. Το 1st pressing με τα numbered copies πάει γύρω στα 80 ευρώ στο discogs. Το 2nd σίγουρα φθηνότερα, αλλά για κάποιο λόγο θεωρείται unofficial release στο discogs κι έτσι δεν υπάρχουν διαθέσιμες τιμές.
Αν δεν κάνω λάθος (θα το επιβεβαιώσω αργότερα από το σπίτι) είναι Parlophone ‎– PCSD 157 και δεν έχει αρίθμηση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Εάν τα 45ρια σου έχουν αξία μεγαλύτερη των 1.000, ένα τηλεφωνάκι σε pm παρακαλώ κι έρχομαι αυθημερόν να με ευχαριστήσεις με 1.000 το ένα.
Δεν ξέρω ποιος λέει την "αξία" τους, να ένα μικρό δείγμα της συλλογής μου:

IMG_20200518_225935.jpg


Πες μου εσύ την αξία τους, αφού σου είναι οικείο το θέμα.
 

H

HuxFlux

Guest
Δεν ξέρω ποιος λέει την "αξία" τους, να ένα μικρό δείγμα της συλλογής μου:

View attachment 170605

Πες μου εσύ την αξία τους, αφού σου είναι οικείο το θέμα.
Δεν ξέρω αξίες απέξω, discogs είναι ο ρουφιάνος για αυτά.
Όσον αφορά τους δίσκους της φώτο....ας πούμε για τα Genelec :)
Αν δεν κάνω λάθος (θα το επιβεβαιώσω αργότερα από το σπίτι) είναι Parlophone ‎– PCSD 157 και δεν έχει αρίθμηση.
PCSD157A είναι όλα τα pressings.
Λογικά εδώ είναι το δικό σου unumbered που το περιγράφουν σαν unofficial Γερμανικό bootleg του 2007 : https://www.discogs.com/Roger-Taylor-Happiness-/release/1603231
Κι εδώ το numbered 1st press: https://www.discogs.com/Roger-Taylor-Happiness-/release/5443763

Περισσότερα info για το αντίτυπό σου:
1592822708295.png
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
PCSD157A είναι όλα τα pressings.
Λογικά εδώ είναι το δικό σου unumbered που το περιγράφουν σαν unofficial ( ? ) : https://www.discogs.com/Roger-Taylor-Happiness-/release/1603231
Κι εδώ το numbered 1st press: https://www.discogs.com/Roger-Taylor-Happiness-/release/5443763
Καλά το αν είναι official ή unofficial μικρή σημασία έχει, όλα τα testpressing είναι unofficial, την αξία του ψάχνουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση μια και το έφερε η κουβέντα, δες εδώ στο επίσημο site του Roger Taylor τι αναφέρει για τα testpressing.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top