Δίσκοι βινυλίου εξωφρενικά ακριβοί


H

HuxFlux

Guest
Καλά το αν είναι official ή unofficial μικρή σημασία έχει, όλα τα testpressing είναι unofficial, την αξία του ψάχνουμε στην συγκεκριμένη περίπτωση μια και το έφερε η κουβέντα, δες εδώ στο επίσημο site του Roger Taylor τι αναφέρει για τα testpressing.
Τα ΤP θεωρούνται official , σε καμία περίπτωση δεν είναι pirated όπως αυτό του 2007.
Eπίσης όταν αναφερόμαστε στην αξία ενός αντιτύπου, μόνο μικρή σημασία δεν έχει το αν είναι official ή πειρατική κόπια!
Τέλος πάντων, αν και είναι στα όρια του απίθανου να έπεσε υπερσπάνιο TP από την Αγγλία στα χέρια σου με τον τρόπο που περιέγραψες, φαντάζομαι οτι εύκολα το διασταυρώνεις με βάση όσα λέει το site : Υπάρχει UK catalog number στο αντίτυπό σου; Έχει printed inner sleeves όπως είχε το official (και δεν είχε το pirated)?
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Eπίσης όταν αναφερόμαστε στην αξία ενός αντιτύπου, μόνο μικρή σημασία δεν έχει το αν είναι official ή πειρατική κόπια!
Αυτό μου θυμίζει την περίπτωση ενός τύπου που κατεβάζει σε όλα τα παζάρια δίσκων ντάνες "συλλεκτικών" (έτσι τα χαρακτηρίζει στην ταμπέλα του) βινυλίων κλασικών ηχογραφήσεων (από beatles και stones μέχρι stooges και sonic youth), σφραγισμένων, υποτιθεμένα original. Εννοείται πως είναι όλα bootlegs.
 

C

chrispo

Guest
Η συλλογή δίσκων, κάτ εμένα είναι μία από τις μεγαλύτερες και χειρότερες ψυχαναγκαστικές διαδικασίες , που φλερτάρει με τα όρια της ανωμαλίας.
Πολύ μα πάρα πολύ ..ιδεοληπτική κατάσταση...:tongue:
 
Last edited by a moderator:

H

HuxFlux

Guest
Αυτό μου θυμίζει την περίπτωση ενός τύπου που κατεβάζει σε όλα τα παζάρια δίσκων ντάνες "συλλεκτικών" (έτσι τα χαρακτηρίζει στην ταμπέλα του) βινυλίων κλασικών ηχογραφήσεων (από beatles και stones μέχρι stooges και sonic youth), σφραγισμένων, υποτιθεμένα original. Εννοείται πως είναι όλα bootlegs.
Όταν ακούω Έλληνα να αναφέρεται σε συλλεκτικά και υψηλής αξίας περιζήτητα Beatles και Rolling Stones είναι μαθηματικά βέβαιο οτι θα σπάσουμε πλάκα στα επόμενα 1-2 λεπτά που θα αποκαλυφθεί με 3 κλικ στο discogs οτι πρόκειται για bootlegs ή στην καλύτερη ελληνικά press ελαχιστότατης αξίας :p
Η συλλογή δίσκων, κάτ εμένα είναι μία από τις μεγαλύτερες και χειρότερες ψυχαναγκαστικές διαδικασίες , που φλερτάρει με τα όρια της ανωμαλίας.
Πολύ μα πάρα πολύ ..ιδεοληπτική ...:tongue:
Κατ' εσένα :)
Αντίστοιχα ένας κοντράκιας στην παραλιακή έχει την ίδια άποψη (κατ'εκείνον) για όποιον χαλάει πάνω απο 300 ευρώ σε όλη του ζωή γενικότερα για το θέμα audio, ένας άλλος που ασχολείται με πίνακες ζωγραφικής θα πει το ίδιο για τον κοντράκια που χαλάει το είναι του στα μοτέρια και κάπως έτσι πάνε όλα τα χόμπι στον μάταιο τούτο κόσμο.
Οπότε, κατ'εσένα.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.212
Τα ΤP θεωρούνται official , σε καμία περίπτωση δεν είναι pirated όπως αυτό του 2007.
Eπίσης όταν αναφερόμαστε στην αξία ενός αντιτύπου, μόνο μικρή σημασία δεν έχει το αν είναι official ή πειρατική κόπια!
Ένας δίσκος είναι συλλεκτικός για διάφορους λόγους και ο συλλέκτης το γνωρίζει αυτό. Και πολλές φορές είναι διατεθειμένος να πληρώσει εξωφρενικά ποσά - παράλογα για τους περισσότερους από εμάς.

Πχ αυτό εδώ το "αριστούργημα" των ΜΑΥΗΕΜ https://www.discogs.com/Mayhem-The-Dawn-Of-The-Black-Hearts/release/382961 το ψάχνουν διότι ο κιθαρίστας έβαλε στο εξώφυλλο του δίσκου την φωτογραφία του αυτοκτονημένου τραγουδιστή που πήρε πρίν έρθει η αστυνομία ενώ λέγεται ότι πρόσθεσε σε κάθε δίσκο και τμήματα κρανίου - εγκεφάλου - τρίχες κλπ που περισυνέλεξε κλπ έ για τέτοιο κελεπούρι να μην τα σκάσει κανείς...

R-382961-1160600853.jpeg.jpg


Άντε και καλή σας όρεξη :drinks:
Όταν ακούω Έλληνα να αναφέρεται σε συλλεκτικά και υψηλής αξίας περιζήτητα Beatles και Rolling Stones είναι μαθηματικά βέβαιο οτι θα σπάσουμε πλάκα στα επόμενα 1-2 λεπτά που θα αποκαλυφθεί με 3 κλικ στο discogs οτι πρόκειται για bootlegs ή στην καλύτερη ελληνικά press ελαχιστότατης αξίας :p

Κατ' εσένα :)
Υπάρχουν όμως και οι σαμπάνιες των Beatles
 

C

chrispo

Guest
Κατ' εσένα :)
..είναι και πολλοί άλλοι ...μην αγχώνεσαι...εσείς είστε η μειοψηφία της μειοψηφίας..απλά δεν τό´χετε πάρει χαμπάρι..:confused:
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
..είναι και πολλοί άλλοι ...μην αγχώνεσαι...εσείς είστε η μειοψηφία της μειοψηφίας..απλά δεν τό´χετε πάρει χαμπάρι..:confused:
Πάντως, ρε σεις, σε αυτό το φόρουμ διακρίνω έντονο άγχος να πειστούν ΟΛΟΙ για την ορθότητα των προσωπικών επιλογών του καθενός. Επίσης, το να ανήκω σε μειοψηφία ποτέ δεν αποτέλεσε λόγο να μεταπειστώ.
 

H

HuxFlux

Guest
..είναι και πολλοί άλλοι ...μην αγχώνεσαι...εσείς είστε η μειοψηφία της μειοψηφίας..απλά δεν τό´χετε πάρει χαμπάρι..:confused:
'Εχεις μπερδευτεί λιγάκι.
Να αγχωθώ για ποιό πράγμα ακριβώς; Επειδή ένας τύπος που μου είναι άγνωστος και από τα γραφόμενά του μάλλον και αδιάφορος, έχει μια προφανή πρεμούρα με τους βινυλιάδες και τρώγεται (με τα ρούχα του) για να τους χαρακτηρίσει ιδεοληπτικούς κι ανώμαλους; Η να αγχωθώ επειδή τους λέει μειοψηφία;
Κάπου υπερεκτιμάς την άποψή σου θα έλεγα, αν νομίζεις οτι αυτή μπορεί να με αγχώσει για οποιοδήποτε λόγο.
Στα της μειοψηφίας/πλειοψηφίας, μου είναι κι αυτά αδιάφορα, γιατί ποτέ δεν ήμουν ο τύπος που κοίταζε πρώτα την μάζα για να ακολουθήσει ή έστω να προσδιορίσει τα γούστα του, ούτε είχα ποτέ την έννοια μην πεταχτεί κανείς ταλαίπωρος από την μάζα και του πει "είσαι μειοψηφία, ενώ εγώ είμαι με τη μάζα".
ΥΓ. Δεν είμαι καν βινυλιάς, αλλά ως μέσο δεν το απορίπτω (περι ιδεοληψιών που προανέφερες) και ακόμα περισσότερο δεν μπορώ να χαρακτηρίσω ή να απορριψω καθ'οιοδήποτε τρόπο τους συλλέκτες όπως κάνουν οι αυτοαποκαλούμενοι, μη ανώμαλοι, μη ιδεοληπτικοί και κατ'επέκταση open minded...
 
Last edited by a moderator:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
για βαλτε και κανα κριτηριο ....πχοιος ειναι μουσικοφιλος...πχοιος ειναι συλλεκτης...πχοιος ειναι ανωμαλος... 🐒
 

C

chrispo

Guest
Πάντως, ρε σεις, σε αυτό το φόρουμ διακρίνω έντονο άγχος να πειστούν ΟΛΟΙ για την ορθότητα των προσωπικών επιλογών του καθενός. Επίσης, το να ανήκω σε μειοψηφία ποτέ δεν αποτέλεσε λόγο να μεταπειστώ.
diskoκέφαλε, κουβέντα κάνουμε δεν προσπαθώ να μεταπείσω κανένα.8-)
( απλά ανταλλαγή απόψεων ..και τίποτα άλλο)

'Εχεις μπερδευτεί λιγάκι.
Να αγχωθώ για ποιό πράγμα ακριβώς; Επειδή ένας τύπος που μου είναι άγνωστος και από τα γραφόμενά του μάλλον και αδιάφορος, έχει μια προφανή πρεμούρα με τους βινυλιάδες και τρώγεται (με τα ρούχα του) για να τους χαρακτηρίσει ιδεοληπτικούς κι ανώμαλους; Η να αγχωθώ επειδή τους λέει μειοψηφία;
Κάπου υπερεκτιμάς την άποψή σου θα έλεγα, αν νομίζεις οτι αυτή μπορεί να με αγχώσει για οποιοδήποτε λόγο.
Στα της μειοψηφίας/πλειοψηφίας, μου είναι κι αυτά αδιάφορα, γιατί ποτέ δεν ήμουν ο τύπος που κοίταζε πρώτα την μάζα για να ακολουθήσει ή έστω να προσδιορίσει τα γούστα του, ούτε είχα ποτέ την έννοια μην πεταχτεί κανείς ταλαίπωρος από την μάζα και του πει "είσαι μειοψηφία, ενώ εγώ είμαι με τη μάζα".
ΥΓ. Δεν είμαι καν βινυλιάς, αλλά ως μέσο δεν το απορίπτω (περι ιδεοληψιών που προανέφερες) και ακόμα περισσότερο δεν μπορώ να χαρακτηρίσω ή να απορριψω καθ'οιοδήποτε τρόπο τους συλλέκτες όπως κάνουν οι αυτοαποκαλούμενοι, μη ανώμαλοι, μη ιδεοληπτικοί και κατ'επέκταση open minded...
..από τα γραφόμενά σου βλέπω ...ότι μάλλον πρέπει να διαβάζεις πιό προσεκτικά τα γραφόμενα των άλλων, ώστε να οδηγείσαι σε πιό ασφαλή συμπεράσματα και επιπλέον να μην αυτοαναιρείσαι μέσω αυτών, για να αυξήσεις την ακρίβεια και αξιοπιστία των....( έστω και σαν ¨μειοψηφία ¨..που δεν είσαι..:geek:)
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
127
Reaction score
134
Εγώ πάντως εντοπίζω το πρόβλημα στο γεγονός ότι πολύς κόσμος δεν επικεντρώνεται πλέον στη μουσική αξία των δίσκων, αλλά στη χρηματιστηριακή τους αξία.
Ακόμα και οι συζητήσεις μουσικόφιλων πολλές φορές ξεπεύτουν στο ευτελές επίπεδο της χρηματικής αξίας των δίσκων.
Μουσικά ρεύματα τα οποία απέκτησαν δημοτικότητα εξαιτίας του αντικομφορμισμού και της επαναστατικότητας που "πουλούσαν" ή και πραγματικά εξέφραζαν , έχουν γίνει πλέον είδος πολυτελείας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Μουσικά ρεύματα τα οποία απέκτησαν δημοτικότητα εξαιτίας του αντικομφορμισμού και της επαναστατικότητας που "πουλούσαν" ή και πραγματικά εξέφραζαν
απαλλοτριωθηκαν εκφυλιστηκαν
(μτφ τα απαλλοτριωσαν τα εκφυλισαν).
οπως και οχι μονο τα μουσικα κινηματα.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Εγώ πάντως εντοπίζω το πρόβλημα στο γεγονός ότι πολύς κόσμος δεν επικεντρώνεται πλέον στη μουσική αξία των δίσκων, αλλά στη χρηματιστηριακή τους αξία.
έχουν γίνει πλέον είδος πολυτελείας.
αυτο ειναι το μεσο (ειτε φορματ, ειτε μεσο αναπραγωγης), καθοτι πλεων υπαρχει ελευθερη προσβαση στη μουσικη.
Δεν μου εχει τυχει αναφορα σε χρηματικη αξια-ποσο μαλλων χρηματιστηριακη-, αλλα αυτο μαλλον επειδη προσεχω παρα πολυ τις παρεες μου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Μουσικά ρεύματα τα οποία απέκτησαν δημοτικότητα εξαιτίας του αντικομφορμισμού και της επαναστατικότητας που "πουλούσαν" ή και πραγματικά εξέφραζαν , έχουν γίνει πλέον είδος πολυτελείας.
Διότι οι τότε φανς έχουν γίνει κοιλαράδες γέροι με ζάχαρο, πίεση, λεφτά και απωθημένα. Όπου υπάρχουν λεφτά και απωθημένα, οι τιμές παίρνουν την ανηφόρα.
 



Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Άλλο ένα ωραίο θεματάκι που έπρεπε, όχι, έπρεπε πραγματικά, να το σκίσουμε. Επίσης, δεν ξέρω πού το είδατε γραμμένο ότι το fat shaming είναι ΟΚ.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top