Διάφορα (υπολογιστές)

D

Deleted member 35

Guest

Το k9 θα μετατραπεί σε thunderbird για τα κινητά. Θα προστεθούν χαρακτηριστικά από την έκδοση για υπολογιστές.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
IMG_20220605_125649.jpg


Περασμένο μεγαλείο, βαρετή φωτογραφία. Μου τον έδωσε ένας φίλος.

- Πάρτον!
- Τί πάρτον καλέ; Ντόλλυ Πάρτον;
- Δεντονθέλω Πάρτον. Τί να τον κάνω, δεν τον αναγνωρίζει το μόδερ-τέτοιο.
- Κάντου ένα μπίος απντέιτ...
- Αυτά τα κάνετε εσείς οι πυροβολημένοι, οι άθεοι. Εγώ είμαι καλός άθρωπος...

Τον πήρα, έδωσα του Μήτσου τράμπα δυό ram που τις χρειαζόταν, τον άλλαξα με έναν 3570 που έχω κάπου σε ετοιμότητα. Ζεσταινόταν, φυσούσε - ξεφυσούσε το ανεμιστήρι. Τί διάολο, πυρετό έχει; Ήταν φανερό ότι δεν δούλεψε ο IHS, το "καπάκι". Τώρα; Θ' αρχίσω τώρα στα ξεκούδουνα να κάνω delid, αυτά που γελάω με τους πιτσιρικάδες; Ναι, αλλά δε δουλεύει!

Έριξα μια ματιά στο ebay, πού να περιμένω τη μέγγενη του der8auer 10-15 μέρες. Δε βαριέσαι, το πολύ - πολύ να τον διαλύσω. Πετσέτα, ξυραφάκι, γάντια, σε 5 λεπτά τον είχα ανοίξει. Του τα έξυσα (τα υπολείμματα της κόλλας, να ξηγιόμαστε), του έβαλα καλή πάστα, μη φανταστείτε υγρό μέταλλο και τέτοια, μια καλή νόκτουα, και συνήλθε το τσιπάκι. Έτρεξα ένα cinebench 10 λεπτά υπόθεση, πήγε μέχρι 86 βαθμούς, με εργοστασιακή ψύκτρα. Τον πήρα εγώ, κι έδωσα τον ζήον στη μικρή να παίζει.

Ήταν μέτριο κομμάτι απ' το εργοστάσιο. Τον πήρε μτχ ο Μήτσος σχεδόν κοψοχρονιά, ποιος ξέρει πόσα χέρια άλλαξε. Τώρα, δουλεύει...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.947
Του τα έξυσα (τα υπολείμματα της κόλλας, να ξηγιόμαστε), του έβαλα καλή πάστα, μη φανταστείτε υγρό μέταλλο και τέτοια, μια καλή νόκτουα, και συνήλθε το τσιπάκι.
Πώς κόλλησες και πάλι το καπάκι;
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.947
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
μερικοί εκτυπωτές της EPSON με το σύστημε με τα δοχεία μελάνης που γεμίζουν (ECOTANK),
όπως ο δικός μου L110, έχουν κάποια "σφουγγάρια" που μαζεύουν το |περίσσευμα" μελάνης.

Αυτά κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουν. Κατά προσέγγιση ο εκτυπωτής υπολογίζει πότε φτάνει η στιγμή και σταματάει να δουλεύει.

Μου συνεύει πριν 2-3 χρόνια μετά από 5-6 χρόνια σχετικά μικρής χρήσης του εκτυπωτή.
Επειδή τον χρειαζόμουν άμεσα και ήταν ΣΚ, κατέβασα από το ιντερνετ την εφαρμογή* του service του εκτυπωτή και έκανα reset την ένδειξη σαν να άλλαξα τα σφουγγαράκια.
Τον χρησιμοποίησα κανα δυό χρόνια στη συνέχεια χωρίς πρόβλημα.

Μου έχουν πει (χρήστες) ότι μπορείς να το κάνεις 2 φορές reset χωρίς κίνδυνο υπερχείλισης της μελάνης πριν αλλαχτούν τα σφουγγαράκια, αλλά είναι δική σας ευθύνη.
Σφουγγράκια υπάρχουν στο ebay, αλλά τα αλλάζει η ανριπροσωπεία με χαμηλή χρέωση και δεν αξίζει την ταλαιπωρία, εκτός αν κάποιος είναι μακριά.

* μόνο για windows
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.947
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Έχει ήδη διορθωθεί ώστε να δουλεύει με την νέα έκδοση, όλα καλά ;)
Παρακάτω η είδηση με το update της αποκατάστασης.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.947
 

D

Deleted member 35

Guest

Κυκλοφόρησε το F2K σε 64bit beta για Windows. :dance2:

Επίσης και η 2.5 για Mac.

Σημαντικά χαρακτηριστικά.

  • Κοινός κώδικας για όλες τις πλατφόρμες και όσο διάβασα στο changelog και περίπου ίδια εμφάνιση.
  • SQLite βάση για τα αρχεία μας που θεωρητικά θα είναι πιο γρήγορη.
  • Γράφτηκε το Refacets ώστε να αντικαταστήσει το αρχαίο Facets
  • Μπορείς να επιλέξεις ξεχωριστά DSP για κάθε συσκευή ήχου.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το βασικότερο μειονέκτημα είναι η πλήρη έλλειψη addons καθώς στα 64bit όλα θέλουν εκ νέου γράψιμο. Αυτή τη στιγμή δεν έχω επιλογή για τα DSD που έχω και ASIO. Θεωρώ πως θα λυθεί καθώς είναι ενεργά με τελευταία αναβάθμιση το Μάιο.

Τώρα για τίποτα εξωτικά αρχεία ή αρχαία addons τι να πω;

Βέβαια το OCD μου με έπιασε αμέσως. Έχω τα Facets για Itunes look. Δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να το βλέπω καθώς έχει πρόβλημα η στοίχιση στα γράμματα :headbang:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081

Κυκλοφόρησε το F2K σε 64bit beta για Windows. :dance2:

Επίσης και η 2.5 για Mac.

Σημαντικά χαρακτηριστικά.

  • Κοινός κώδικας για όλες τις πλατφόρμες και όσο διάβασα στο changelog και περίπου ίδια εμφάνιση.
  • SQLite βάση για τα αρχεία μας που θεωρητικά θα είναι πιο γρήγορη.
  • Γράφτηκε το Refacets ώστε να αντικαταστήσει το αρχαίο Facets
  • Μπορείς να επιλέξεις ξεχωριστά DSP για κάθε συσκευή ήχου.
το δοκίμασα αλλά επειδή δεν έπαιζαν κάποια add ons που ήθελα, κράτησα μεν την v2.0 beta 2, αλλά σε 32bits... εκεί όλα οκ
 

D

Deleted member 35

Guest
το δοκίμασα αλλά επειδή δεν έπαιζαν κάποια add ons που ήθελα, κράτησα μεν την v2.0 beta 2, αλλά σε 32bits... εκεί όλα οκ
Να σου πω δε με νοιάζει η 32bit έκδοση. Έχω στημένη την 1.6 με "την Άρτα και τα Γιάννενα" οπότε είναι το ίδιο. Θέλω την "καθαρή" 64bit. Δε με απασχολεί προς το παρόν καθώς ούτως ή άλλως θα έχει ελλείψεις. Απλά θέλω να δουλέψει όσο καλύτερα γίνεται.

Γενικά δεν έχω θέματα επιδόσεων καθώς ο μηχανικός αποθήκη που έχω είναι η "καλή" σειρά της WD και συμπεριφέρεται άψογα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ακούω Redbook FLAC 16/44.1 και παρατηρώ ένα λόξιγκα. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Επειδή έχω το Plex για απομακρυσμένη χρήση της βιβλιοθήκης μου μπορεί να διαβάζει το δίσκο την ίδια στιγμή. Αλλά από την άλλη έχω τόσα χρόνια με το ASIO στο παλιό και τώρα κάποιο buffer να μην είναι τόσο μεγάλο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ελάχιστα τα ενημερωμένα addons. Ευτυχώς ενημερώθηκε το ένα που θέλω για τα DSD αρχεία και τώρα έχω το 100% των αρχείων μου διαθέσιμο.

Απομένει το ASIO το οποίο θεωρώ πως δεν θα αργήσει καθώς είναι σχετικά ενεργό σαν project.

Όσο για το "λόξιγκα" έφταιγε το Plex. Το έχω ρυθμίσει να "δένει" την τοπική μουσική με το Tidal και συνεχώς διαβάζει το δίσκο. Αφαίρεσα τη βιβλιοθήκη και έστρωσε.
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top