Διενισχυση Ηχειου

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596
OK, αλλά διαφωνώ! :135::135::135::135::135:

Κατ'αρχήν δε προτείνω σε κανένα να χρησιμοποιήσει 2 διαφορετικούς ενισχυτές, δε το πρότεινα ποτέ. Και 32 ενισχυτές να χρειάζονται, όλοι ίδιοι να είναι!

Την φασική συμπεριφορά των παθητικών φίλτρων θέλεις στην ουσία να πετάξεις από το σύστημα, όχι να τη διατηρήσεις! Οι δήθεν υπολογισμένες εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι στο γάμο του καραγκιόζη πάντα, με μόνη εξαίρεση κάτι μουρλές υλοποιήσεις όπως οι ναυτίλοι.... Η φασική σύγλιση των μεγαφώνων στα σημεία κρος (εκεί συνήθως πονάνε όλες οι "καλές" υλοποιήσεις κρος) ανευρίσκεται ευκολότατα με ένα τόνο στο σημείο κρός κι ένα ντεσιμπελόμετρο ανα χείρας!

Ο ιδιοσυντονισμός του μεγαφώνου δεν έχω δει να παλεύεται σε κανένα παθητικό φίλτρο, στο ενεργό μπορείς όμως!

Οι αλλεπάληλες μετατροπές A-D-A-D-A αποφεύγονται με ένα ψηφιακό κρος μετά το transport, γιατί να είμαστε πόντιοι?:142:

Γιά όλα αυτά αλλά και για πολλλλλά ακόμα επιμένω στην ενεργή πολυενίσχυση με χρήση ψηφιακού κρος. Τα "μπέρια" κάνουν άψογη δουλειά και το κόστος τους είναι πέρα για πέρα λογικό.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Πω,πω έμπλεξες!Ετοιμάσου για το μεγαλύτερο τρεξιμο της audio ενασχόλησης σου.Δεν έχω 'αποψη για την ενεργή πολυενίσχυση(δεν έχω ασχοληθεί)αν και οι εταιρίες που ασχολούνται με την πολυενισχυση(LINN) παίζουν με ενεργά cross.
Όσον αφορα την παθητική,η προσωπική μου ενασχόληση υπήρξε άκαρπη.Δεν μπορούσα με τίποτα να βρώ ενισχυτή για τα πρίμα που να κάθεται στο σύστημα μου(parasound 1000- a.s. xanadu).Πιθανόν να είναι πιο δύσκολο εγχείρημα σε 2δρομο ηχειο(συγκεκριμένα απο την spectrum μου είπαν να πάρω απλώς έναν καλύτερο τελικό),ή το budget μου να ήταν χαμηλο για τέτοιους πειραματισμούς.Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι :ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
OK, αλλά διαφωνώ! :135::135::135::135::135:

Κατ'αρχήν δε προτείνω σε κανένα να χρησιμοποιήσει 2 διαφορετικούς ενισχυτές, δε το πρότεινα ποτέ. Και 32 ενισχυτές να χρειάζονται, όλοι ίδιοι να είναι!

Την φασική συμπεριφορά των παθητικών φίλτρων θέλεις στην ουσία να πετάξεις από το σύστημα, όχι να τη διατηρήσεις! Οι δήθεν υπολογισμένες εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι στο γάμο του καραγκιόζη πάντα, με μόνη εξαίρεση κάτι μουρλές υλοποιήσεις όπως οι ναυτίλοι.... Η φασική σύγλιση των μεγαφώνων στα σημεία κρος (εκεί συνήθως πονάνε όλες οι "καλές" υλοποιήσεις κρος) ανευρίσκεται ευκολότατα με ένα τόνο στο σημείο κρός κι ένα ντεσιμπελόμετρο ανα χείρας!

Ο ιδιοσυντονισμός του μεγαφώνου δεν έχω δει να παλεύεται σε κανένα παθητικό φίλτρο, στο ενεργό μπορείς όμως!

Οι αλλεπάληλες μετατροπές A-D-A-D-A αποφεύγονται με ένα ψηφιακό κρος μετά το transport, γιατί να είμαστε πόντιοι?:142:

Ολα τα προηγουμενα ειναι αποψεις. Ειναι φανερο οτι εχουμε διαφορετικες. Ομως δεν θα ορισουμε και ραντεβου στις 6 το πρωι με τους μαρτυρες μας :142:

Δυο τινα εχω να παρατηρησω.
1) Λιγο δυσκολο να παρει δευτερο McIntosh, προκειμενου να εχει δυο ιδιους Ενισχυτες.
Με αλλα λογια του προτεινεις να αλλαξει και τον υπαρχοντα νεοαγορασμενο McIntosh. Ιεροσυλια !!!

2) "Με ένα ψηφιακό κρος μετά το transport" του απαγορευεις την χρηση Βινυλιου ή αλλης αναλογικης πηγης. Δεν ειναι σοβαρη Χαιεντικη προταση αυτη.

Και ενα τριτο που προεκυψε στην πορεια. Τι πειραζει να ειμαστε Ποντιοι ? Εδω γιναμε χωρις να το θελουμε Αμερικανοι και δεν μας πειραξε, που ως γνωστον ειναι λαος ... Υπερποντιος.


Γιά όλα αυτά αλλά και για πολλλλλά ακόμα επιμένω στην ενεργή πολυενίσχυση με χρήση ψηφιακού κρος. Τα "μπέρια" κάνουν άψογη δουλειά και το κόστος τους είναι πέρα για πέρα λογικό.
Οπα ...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Εννοειται οτι οταν μιλαω για διενισχυση εννοω λαμπα μεσουψηλα και τρανζιστορ χαμηλα για καλυτερο ελεγχο. Αν ειναι να χρησιμοποιησω το ιδιο ενισχυτη, απλα παιρνω ενα μεγαλυτερο μοντελο. Δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα σε αυτο.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Mιχαλη διενισχυση καλο ειναι να κανεις με ιδιους τελικους, γιατι ο καθε τελικος εχει την δικη του ευαισθησια και ισχυ και αντε να τους ταιριαξεις και σε αρχικη ρυθμιση αλλα και μετα καθως θα ανοιγεις το βολιουμ στις διαφορες εντασεις.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Mιχαλη διενισχυση καλο ειναι να κανεις με ιδιους τελικους, γιατι ο καθε τελικος εχει την δικη του ευαισθησια και ισχυ και αντε να τους ταιριαξεις και σε αρχικη ρυθμιση αλλα και μετα καθως θα ανοιγεις το βολιουμ στις διαφορες εντασεις.
Θαναση φτιαχνω κατι ιδανικο για αυτες τις περιπτωσεις.Λαμπατα Μονομπλοκ των 200 Βαττ με ΔΥΟ μετασχηματιστες εξοδου ανα μονομπλοκ, (ισως παγκοσμια πρωτη) που ο καθενας οδηγειται απο ξεχωριστο γκρουπ λυχνιων Ισχυος (2 γκρουπ απο 4 ΚΤ88). Φυσικα αυτα αφορουν το ενα καναλι. Ετσι οδηγειται με καταλληλη συνδεσμολογια ειτε ενα Ηχειο, ειτε δυο ξεχωριστα Ηχεια (το ιδιο καναλι), και κυριως ενα Ηχειο σε διενισχυση (διατηρουνται τα φιλτρα του κροσοβερ). Ολα αυτα κατ' επιλογη του χρηστη μεσω των Binding posts. Σατανικο εε ? Στειλε ΡΜ να σου πω λεπτομερειες. και αμα θελεις βαζω φωτογραφιες. Δες ακριβως διπλα το μηχανικο αναλογο
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
A θελω λεει να δω φωτογραφιες;
Και το ρωτας;
Αυτο παντως δεν το εχω ξαναακουσει.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εννοειται οτι οταν μιλαω για διενισχυση εννοω λαμπα μεσουψηλα και τρανζιστορ χαμηλα για καλυτερο ελεγχο.
Μη κολλάς. Δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δεν εχει νοημα να εχω τον λαμπατο χαρακτηρα μεσουψηλα και τον τρανζιστορατο ελεγχο χαμηλα?
Αν ειναι να βαλω αλλο ενα Mcintosh MC2102 ας πουμε, παω και περνω τον μεγαλυτερο Mcintosh και δεν μπλεκω καθολου με crossover, προ κτλ.....
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μη κολλάς. Δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο.

...
Νικο, τοσοι και τοσοι το εχουν κανει αυτο.
Ειναι απο τις κλασσικοτερες διαρυθμισεις.
Θελει λιγο μαστορεμα και αυτο ειναι ολο.
Θα επανελθω με φωτο απο την δικη μου εφαρμογη, που ειναι λαμπα-λαμπα, και δεν χρειαζεται τιποτε παραπανω.
Ειναι βεβαια εν γνωσει μου οτι ο Διαβολικαλ δεν ακουμπαει τετοια ερασιτεχνικα μιασματα. Σε λιγο ομως που θα αλλαξω ονομα σε Μακ-Σπερτοsh που ξερεις ....
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Μιχαλη μου δεν εχω κανενα τετοια ενδοιασμο, ξερω καλα για τις κατασκευες σου και οτι μου κανει στο αυτι το ακουμπαω. ;)
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άλλο λέω Μιχάλη, λετ μι ριφρέιζ.
Λέω ότι είναι ολίγον άτοπο και πολύ ντεμοντέ :)137:) να κολλάμε σε στερεότυπα όπως πχ "υψηλές: λάμπα, χαμηλές: τρανζίστορ" κλπ. Κατά τα άλλα, εάν κάποιος δεν θέλει να μπλέξει (ακόμη) με ενεργά κροσόβερ (και δη ψηφιακά για να κάνει και μερικές δουλειές εύκολα), τότε η λύση που λες είναι μονόδρομος και δεν αμφιβάλω ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα.
Πάντως η σύγχρονη τάση είναι η άλλη.

...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αφού είσαι ντιτζιταλοφρίκουλας ρε, γιατί δεν το παραδέχεσαι? :114::114:
Πάντως χωρίς πλάκα, ότι και να κάνεις, εφόσον πας σε διενίσχυση το αποτέλεσμα δεν θα έχει καμία σχέση. Όλα αυτά, τείνουν να σου δώσουν το 100% των ηχείων σου και αυτό αρκεί.

...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Οπως ελεγα
Πρωτη και δευτερη φωτο ενα καναλι 200Watt / 2- 4Ω ή ενα καναλι με δυο ξεχωριστες βαθμιδες Εξοδου (ξεχωριστη τετραδα ΚΤ88 - Ξεχωριστος μετ/στης Εξοδου - το κοινο μερος του κυκλωματος τελειωνει στις driver) 100 + 100 Watt / 4- 8Ω.

Η τριτη φωτο ειναι για συγκριση.
Κανονικος 2x 100 Watt stereo ολοκληρωμενος.

Η φωτογραφιες μαλλον τους αδικουν. Ειδικα τα μονομπλοκ.
 

Attachments


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Επ! Ωραία τα θηρία!
Για πες εντυπώσεις...
Εγώ λέω να μείνω στον 2x100 γιατί οι πόρτες (τα Quad 2905) σου ρίχνουν πόρτα από ένα σημείο και μετά anyway... :138:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Μιχαλη για γραψε μας αν ακουσες
διαφορες απο την χρηση του ως μονομπλοκ, σε σχεση με την χρηση του σαν διενισχυτης.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.186
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top