Διενισχυση Ηχειου

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχαλη για γραψε μας αν ακουσες
διαφορες απο την χρηση του ως μονομπλοκ, σε σχεση με την χρηση του σαν διενισχυτης.
Νομιζω οτι κατι τετοιο πρεπει να το κρινουν αλλοι.Παντως ουσιαστικα δεν αλλαζει οτιδηποτε και στις δυο περιπτωσεις.....Ειδικα στην περιπτωση διενισχυσης το καθε τμημα του συγκεκριμενου μονομπλοκ που παιζει πχ το δεξι καναλι φορτωνεται διαφορετικα, καθως το ενα γκρουπ λυχνιων οδηγει πχ το μεγαφωνο χαμηλων, ενω το αλλο γκρουπ οδηγει το υπολοιπο Ηχειο πχ μεσαιο-τουιτερ. Αυτο δεν μας απασχολει ομως διοτι ουσιαστικα προκειται για δυο ξεχωριστες γεννητριες, που δεν αλληλοεπιρρεαζονται, ή εστω ελαχιστα, λογω του κοινου τροφοδοτικου, και καποιου κυκλωματος σταυρωτης συζευξης τοπικων αναδρασεων, που σιγουρευει την συμμετρια του ολου πραγματος. Για καποιον που θελει να δανειστει την ιδεα λεω οτι στην περιπτωση της μονοφωνικης λειτουργιας για 200 Watt, μια εναλλακτικη συνδεσμολογια που θα μπορουσε να εφαρμοστει πανευκολα ειναι η συνδεση των δυο γκρουπ σε Γεφυρα, αντι του παραλληλισμου των Εξοδων. (Γιαννη εσυ με καταλαβαινεις). Το εξτρα κοστος που απαιτειται για αυτην την πολυμορφικη εφαρμογη εγκειται στην χρηση δυο μετ/στων των 100 Watt ανα καναλι αντι ενος των 200 Watt. Κατα τα αλλα δεν υπαρχει κατι πλεονασματικο. Δηλαδη οι 8 ΚΤ88 θα υπηρχαν ουτως ή αλλως για τα 200 Watt. Α ναι ... χρειαζεται και ενα ζευγαρι επιπλεον Binding posts.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Φίλος που μέχρι χτες έπινε νερό στο όνομα του Behringer που έχει, μόλις πήρε στα χέρια του δική μου πρόταση επαγγελματικού τελικού (2 x 200 watt, dual mono, βάρος 22 kgr) με κόστος 320 ευρώ που έχει υποστεί κάποιες βελτιώσεις είπε χαρακτηριστικά: ένα σκατό και μισό είναι ο Behringer, αποτυχημένη αγορά. Θα αγοράσω τον άλλον.
Στο θέμα μας τώρα... μια που έχω ακούσει διάφορα (και εδώ μέσα) για κοντό μήκος καλωδίων ηχείων θα πω το εξής. Ότι ένα ηχείο (δύο δρόμων) έχει στο εσωτερικό του τουλάχιστον 20 μέτρα καλώδιο το γνωρίζατε? Αν δε είναι τριών δρόμων πολύ περισσότερο? Και μάλιστα καλώδιο διατομής 1 άντε 1,2 χιλιοστά και στα πανάκριβα μόνο ηχεία 1,6.
Αναφέρομαι στο πηνίο που βρίσκεται σε σειρά με τα woofer και τα mid. Λοιπόν κέρδος πρώτο πολύ μεγάλο από τη χρήση ενεργού crossover αυτά πάνε περίπατο. Κέρδος δεύτερο η πολύ μεγάλη κλίση των φίλτρων αυτών (24 db συνήθως) που αφήνει τα μεγάφωνα να δουλεύουν στη <<καλή>> περιοχή τους και μόνο. Κέρδος τρίτο τα υψηλά ρεύματα που απαιτούνται για τη λειτουργία του woofer δεν επηρεάζουν καθόλου τη λειτουργία των μεσουψηλών. Κέρδος τέταρτο τα φίλτρα στο ενεργό λειτουργούν πολύ ποιο σταθερά αφού τα ρεύματα που τα διαρρέουν είναι πολύ μικρότερα και τα φορτία τους δε μεταβάλλονται. Το μόνο θέμα είναι ότι απαιτείται κύκλωμα χρονικής καθυστέρησης στο τμήμα των χαμηλών ώστε να είναι εφικτή η διόρθωση προβλημάτων ακόμα και από διαφορετικούς ενισχυτές στους δύο κλάδους. Αυτό ακριβώς κάνω στο δικό μου σύστημα (φαίνεται στο θέμα: τι ηχεία και ενισχυτές έχουμε).
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ότι ένα ηχείο (δύο δρόμων) έχει στο εσωτερικό του τουλάχιστον 20 μέτρα καλώδιο το γνωρίζατε? Αν δε είναι τριών δρόμων πολύ περισσότερο?

Δηλαδη εκανα μαμακια που πουλησα το Kharma που ειχε εσωτερικη καλωδιωση απο χρυσο. Θα ημουν πλουσιος τωρα. Αυτο δεν ηταν ηχειο. Ηταν χρυσοχοειο. Μηπως υπερβαλεις λιγο φιλε μου? Εκτος αν ηθελες να γραψεις 2 μετρα και οχι 20.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Παρεπιπτοντως το kharma το εχω δει εσωτερικα, αντε να ειχε 2 μετρα καλωδιο-βαρια.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Δηλαδη εκανα μαμακια που πουλησα το Kharma που ειχε εσωτερικη καλωδιωση απο χρυσο. Θα ημουν πλουσιος τωρα. Αυτο δεν ηταν ηχειο. Ηταν χρυσοχοειο. Μηπως υπερβαλεις λιγο φιλε μου? Εκτος αν ηθελες να γραψεις 2 μετρα και οχι 20.
τα έχεις μπερδέψει.
Αναφέρεται κυρίως στο μήκος του σύρματος του πηνίου.
Και λίγα λέει.
Υπαρχουν ηχεία που το συνολικό μήκος του πηνιοσύρματος
φτάνει τα 100μ.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδή Μιχάλη (έχεις τόση υπομονή - και τρέλα, που) ξετύλιξες και μέτρησες τα πηνία του κρος του κάρμα και τα έβγαλες δύο μέτρα; :114:

...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δηλαδη εκανα μαμακια που πουλησα το Kharma που ειχε εσωτερικη καλωδιωση απο χρυσο. Θα ημουν πλουσιος τωρα. Αυτο δεν ηταν ηχειο. Ηταν χρυσοχοειο. Μηπως υπερβαλεις λιγο φιλε μου? Εκτος αν ηθελες να γραψεις 2 μετρα και οχι 20.
Φίλτατε κάνε το κόπο να διαβάσεις όλο το σχετικό πριν βγάλεις συμπεράσματα. Τα 20 μέτρα που αναφέρω είναι το ελάχιστο...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Eνταξει ρε παιδια δεν καταλαβα οτι εννοουσε και το πηνιο μαζι.
Καλημερες.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Eνταξει ρε παιδια δεν καταλαβα οτι εννοουσε και το πηνιο μαζι.
Καλημερες.
Όχι. Θα το μετανιώσεις πικρά. Θα έρθουμε αύριο σπίτι σου και θα ξηλώσουμε τα πηνία από τα ηχεία σου. :137:

...
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
τα έχεις μπερδέψει.
Αναφέρεται κυρίως στο μήκος του σύρματος του πηνίου.
Και λίγα λέει.
Υπαρχουν ηχεία που το συνολικό μήκος του πηνιοσύρματος
φτάνει τα 100μ.
ΚΑΙ για αυτο υπαρχει γιατρια.
Καπως ακριβη βεβαια.
Πηνια τυλιγμενα με Flat wire (Alpha core, Mundorf)
Τυπικα για πηνιο αερος 4.7mH η ωμικη αντισταση ειναι 0.33 Ω. Για κλασσικο πηνιοσυρμα του ενος χιλιοστου η αντισταση ειναι πανω απο 1Ω.
Οποιος εχει ακουσει αυτην την εφαρμογη εχει παψει να ψαχνει προς την κατευθυνση των ενεργων φιλτρων (και των καλωδιων)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για σοβαρή εφαρμογή Μιχάλη δε βάζεις πηνιόσυρμα 1 χιλιοστό αλλά τουλάχιστον 1,6 (μη σου πω 2,2). Όποιος έχει ακούσει ατάκα από woofer απευθείας συνδεδεμένο, με καλώδιο 8 gauge, σε βαρβάτο ενισχυτή καταλαβαίνει γιατί μιλάω.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Για σοβαρή εφαρμογή Μιχάλη δε βάζεις πηνιόσυρμα 1 χιλιοστό αλλά τουλάχιστον 1,6 (μη σου πω 2,2). Όποιος έχει ακούσει ατάκα από woofer απευθείας συνδεδεμένο, με καλώδιο 8 gauge, σε βαρβάτο ενισχυτή καταλαβαίνει γιατί μιλάω.
Σωστα.
Παντως την χαμηλοτερη αντισταση ανα μοναδα μηκους εχουν τα flat wire που αναφερω. Τωρα εαν βαλεις πηνιοσυρμα σαν τους καβους του "Hellas Phos" μπορει να γινεται ακομα καλυτερα η δουλεια, αλλα το πηνιο δεν θα σηκωνεται παρα μονο με .... μαγγιωρο βιντσι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σωστα.
Παντως την χαμηλοτερη αντισταση ανα μοναδα μηκους εχουν τα flat wire που αναφερω. Τωρα εαν βαλεις πηνιοσυρμα σαν τους καβους του "Hellas Phos" μπορει να γινεται ακομα καλυτερα η δουλεια, αλλα το πηνιο δεν θα σηκωνεται παρα μονο με .... μαγγιωρο βιντσι.
Συμφωνώ ότι τα πηνία με flat wire (και ιδίως τα κρυογεννημένα) έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά ήχου. Τα χρησιμοποιώ στους δορυφόρους μου και πήγαν πολύ καλύτερα από το πηνιόσυρμα 1,6. Αλλά θέλουν και έναν σκασμό λεφτά...
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
ΚΑΙ για αυτο υπαρχει γιατρια.
Καπως ακριβη βεβαια.
Πηνια τυλιγμενα με Flat wire (Alpha core, Mundorf)
Τυπικα για πηνιο αερος 4.7mH η ωμικη αντισταση ειναι 0.33 Ω. Για κλασσικο πηνιοσυρμα του ενος χιλιοστου η αντισταση ειναι πανω απο 1Ω.
Οποιος εχει ακουσει αυτην την εφαρμογη εχει παψει να ψαχνει προς την κατευθυνση των ενεργων φιλτρων (και των καλωδιων)
Δηλαδη εγω που στο παθητικο μερος χρησιμοποιω τετοια πηνια (mundorf) αλλα παιζω και ενεργα χαμηλα ειμαι υπερβολικος ε?
 

Μηνύματα
45
Reaction score
9
Συμφωνώ ότι τα πηνία με flat wire (και ιδίως τα κρυογεννημένα) έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά ήχου. Τα χρησιμοποιώ στους δορυφόρους μου και πήγαν πολύ καλύτερα από το πηνιόσυρμα 1,6. Αλλά θέλουν και έναν σκασμό λεφτά...
Καλημέρα κι από μένα...
[ξερόλας mode on] Αν προτιμάτε να "σκάτε" λεφτα σε τελικούς κι ενεργά crossover, κι όχι σε flat wired πηνία, πάω πάσο... [ξερόλας mode off]

Από ενεργά ηχεία , δυστυχώς δεν έχω και πολλά ακούσματα , αλλά ένα ζευγάρι B&W active 1 πού 'χα ακούσει κα'να τέταρτο του αιώνα πριν, σε κάποια έκθεση , με direct to disc βινύλιο και ένα άψογο συνοδό σύστημα (της εποχής , πάντα) δηλ: πικάπ LUXMAN με αναρρόφηση αέρα στο πλατώ, βραχίονα δε θυμάμαι, κεφαλή VDH MC1, προ Luxman c5,
έκανε τα B&W 801 matrix ,που πρωτοκυκλοφόραγαν , να μη ξέρουν που να κρυφτούν, από μουσικότητα , ατάκα και 3D στερεοφωνία...
Και τα τελευταία τα οδηγούσαν με Luxman M5 , 100W A class dual mono ...

Πραγματικά, πιστεύω, πως η ΣΩΣΤΑ μελετημένη κι υλοποιημένη ενεργή οδήγηση ηχείων αναιρεί πολλά εγγενή προβλήματα και συμβιβασμούς των παθητικών φίλτρων, βγάζοντας τον καλύτερο εαυτό των ηχείων...
Αλλά θέλει δουλειά ...
Πάντως το αποτέλεσμα μετράει και μάλιστα ΠΟΛΥ...

Μιλάω, τώρα , έχοντας ένα ζευγάρι AVM A class monoblocks κι ένα ζευγάρι δίδρομα , παθητικά DYNAUDIOs ARIES kit ιδιοκατασκευή, με πηνία Φ1 mm στο woofer, κι 6db/οκτάβα cross ...
Που , ώς απλό σύστημα, έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε μεταβατικά και στερεοφωνία...(τα 6 db/οκτάβα) , αν και ψιλοαναίσθητα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πραγματικά, πιστεύω, πως η ΣΩΣΤΑ μελετημένη κι υλοποιημένη ενεργή οδήγηση ηχείων αναιρεί πολλά εγγενή προβλήματα και συμβιβασμούς των παθητικών φίλτρων, βγάζοντας τον καλύτερο εαυτό των ηχείων...
Αλλά θέλει δουλειά ...
Πάντως το αποτέλεσμα μετράει και μάλιστα ΠΟΛΥ...

Μιλάω, τώρα , έχοντας ένα ζευγάρι AVM A class monoblocks κι ένα ζευγάρι δίδρομα , παθητικά DYNAUDIOs ARIES kit ιδιοκατασκευή, με πηνία Φ1 mm στο woofer, κι 6db/οκτάβα cross ...
Που , ώς απλό σύστημα, έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε μεταβατικά και στερεοφωνία...(τα 6 db/οκτάβα) , αν και ψιλοαναίσθητα...
Να σου εξηγήσω αρχικά ότι τα flat wire πηνία είναι ακριβά σε σύγκριση με ένα κοινό πηνίο και όχι ότι συγκρίνονται με το κόστος ενός ενισχυτή ας πούμε. Απλά είναι μια αναβάθμιση που ανάλογα τη δουλειά του κροσόβερ αξίζει το κόπο.
Δεύτερον ποιος σου είπε ότι διαφωνεί κανείς με αυτό? Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενη απάντηση μου για να καταλάβεις. Μάλιστα στο δικό μου σύστημα έχω ενεργό κροσάρισμα στους 120 κύκλους για την οδήγηση των subwoofers και των δορυφόρων και παθητικό κροσάρισμα στους δορυφόρους (με μονάδες DYNAUDIO) χρησιμοποιώντας τέτοια πηνία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.099
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top