Διενiσχυση (bridging) ψηφιακού ενισχυτή

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω στην κατοχή μου τον SMSL SA300 με το SMSL DAC M100 και ηχεία τα Magnat Monitor Supreme 202 και το σύστημα ακόμα και με αυτά τα ηχεία είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει. Ωστόσο η αγαπητή Amazon μου έστειλε από λάθος έναν ακόμα sa300 και μου ζητάει να τον γυρίσω πίσω χωρίς κόστος ή να τον κρατήσω και να με χρεώσει με το κόστος χωρίς μεταφορικά που δεν είναι πόλη μεγάλο. Εδώ έρχεται η ερώτηση αν τον κρατήσω και τους βάλω και τους δύο σαν monoblock για κάθε ηχείο παίζει ή είναι μαϊμουδια και θα τους πάρω στο χέρι; Τα ηχεία αντέχουν δεν εχουν πρόβλημα. Ως βοήθεια τα specs των sa300 είναι 40Wx2 στα 8ωμ και 80Wx2 στα 4ωμ. Τα ηχεία εχουν 100W RMS και 200W PEAK.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα hawkwind78,
Από τι στιγμή που τα έχεις δε νομίζω ότι είναι κακό να τα χρησιμοποιήσεις όπως σκέφτεσαι.
Θα συνδέσεις τον ένα με το δεξί ηχείο και το άλλο με το αριστερό, αρκεί πιστεύω τα ηχεία σου να έχουν διπλοκαλωδίωση,
αλλά δεν έχουν έτσι δεν είναι ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν έχουν. Όμως μπορεί να αγοράσω αργότερα καλυτερα ηχεία με διπλόκαλωδιωση
Το θέμα τωρα είναι αν γεφυρωσω τις 4 εξόδους σε 2 θα παίξει;
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Στη «Σύνδεση σε Σειρά» των ηχείων με τον ενισχυτή ήχου, αρχικά τα ηχεία ενώνονται μεταξύ τους. Στη συνέχεια ο θετικός ακροδέκτης του πρώτου ηχείου ενώνεται με το θετικό πόλο του ενισχυτή και ομοίως ο αρνητικός πόλος του τελευταίου ηχείου στη σειρά ενώνεται με τον αρνητικό πόλο του ενισχυτή. Ακολουθεί διάγραμμα, όπου απεικονίζεται η σύνδεση των ηχείων με τον ενισχυτή σε σειρά:
Σ΄ αυτή την περίπτωση το άθροισμα των αντιστάσεων των ηχείων θα πρέπει να ισοδυναμεί με τη συνολική αντίσταση του ενισχυτή που χρησιμοποιούμε.
Στη σύνδεση σε σειρά, η συνολική αντίσταση του ενισχυτή που προκύπτει ισούται με το άθροισμα των επιμέρους αντιστάσεων των ηχείων
1606856839799.png
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν θέλω δύο ηχεία σε κάθε A or B θέλω το A+B να συνδεθεί σε ενα ηχείο. Δηλαδή σύνδεση A+B για να οδηγήσει ένα ηχείο.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν το είπα καλά. Εννοώ να συνδέσω left & right channel σε ένα κάναλι και να πέσει σε ένα ηχείο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αν είχες ηχεία με διπλοκαλωδίωση θα μπορούσες να τους χρησιμοποιήσεις ένα ενισχυτή ανά ηχείο.

Όμως τώρα εσύ θες να τους γεφυρώσεις ... αλλά επειδή μάλλον δε σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ο ενισχυτής μην κάνεις πειράματα.... 🙏
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Sorry ξέχασα να σε ενημερώσω ότι το σχεδιάγραμμα που σου έστειλα απλώς θα το κάνεις ανάποδα,
και άρα ο ενισχυτή σου θα πέσει στα 4ωμ.
αυτό ήθελες από την αρχή........
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Δεν το είπα καλά. Εννοώ να συνδέσω left & right channel σε ένα κάναλι και να πέσει σε ένα ηχείο.
Θέλεις να συνδέσεις δύο ηχεία παράλληλα σε μία έξοδο ενισχυτή.
Αν τα ηχεία που θα μπούν παράλληλα είναι 8ωμς , τότε η συνολική αντίσταση που θα δεί ο ενισχυτής στην έξοδό του θα είναι 4 ωμς.
Αν η αντίσταση έστω ενός ηχείου είναι 4 ωμς και του άλλου 8 ώμς ο ενισχυτής θα δεί στην έξοδό του 2,6 ωμς.
Αρα σιγουρέψου τι θες να κάνεις.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αφού έχεις δύο δίδυμους ενισχυτές, δεν παίρνεις και ένα ενεργό κρος, να παίξεις σαν τον Μάρκου;;
Δηλαδή; Για κάνε πρόταση να καταλάβω. Κάτι σαν τα minidsp;
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Κροσάρισμα του σήματος πριν τους τελικούς, άρα ο κάθε τελικός θα παίζει συγκεκριμένο φάσμα ( άρα, θα λειτουργούν όπως οι ενισχυτές που έχουν μέσα τους τα ενεργά ηχεία ). Για δώστε συμβουλες οι πιο έμπειροι στο θέμα!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Από ενισχυτή γραφείου θα το κάνουμε κύριο σύστημα χιχιχι. Δεν με χαλάει έχει και έξοδο για sub οπότε θα εχω δύο sub. Αναμένω προτάσεις.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δηλαδή, είτε θα τους χρησιμοποιήσεις σαν διενίσχυση ( ένας τελικός θα παίζει χαμηλές, ο δεύτερος τις ψηλές, ΑΝ ο προενισχυτής έχει δύο σετ εξόδων ) ή θα κροσάρεις όπως κάνει ο Μάρκου ( και όπως σκεφτόμουν κι εγώ ), οπότε θα είσαι πάλι στη διενίσχυση, αλλά κάθε τελικός θα παίζει συγκεκριμένο φάσμα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Αυτό που λέει ο @Astronaut Jr. δεν νομίζω ότι γίνεται, εφόσον τα ηχεία δεν έχουν διπλοκαλωδίωση.

Αυτό που ζητάει ο @hawkwind78, εκτός από πειραματισμό, δεν ξέρω τι θα είχε να προσφέρει. Να χάσεις δηλαδή τη στερεοφωνική εικόνα για να χρησιμοποιήσεις ντε και καλά 2 ενισχυτές; Σίγουρα το αποτέλεσμα θα ήταν χειρότερο, εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ τι εννοείς όταν λες να στείλεις το left and right channel σε ένα ηχείο.

Το μόνο που ίσως θεωρητικά θα είχε νόημα, θα ήταν να χρησιμοποιήσεις έναν ενισχυτή ανά ηχείο (μόνο το αντίστοιχο κανάλι), με μόνο σκοπό να φέρεις τον κάθε ενισχυτή όσο πιο κοντά γίνεται στο κάθε ηχείο και να χρησιμοποιήσεις μικρό καλώδιο. Εφόσον όμως μιλάμε μάλλον για nearfield (ενισχυτή γραφείου είπες με μικρά monitors), ούτε αυτό έχει νόημα.

Συμπέρασμα; Κανένα νόημα γενικώς.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δεν είδα αυτή τη λεπτομέρεια. Όντως, αν το ηχείο δεν παρέχει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης, δεν μπορεί να γίνει αυτό που πρότεινα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Λοιπόν το ρίσκαρα και έστειλα το πακέτο στην dhl (παράδοση στην Αγ. Παρασκευή το κοντινότερο) για επιστροφή οπότε δεν θα το εξετάσω για διενισχυση ή κάτι άλλο. Φοβήθηκα επίσης μην μείνω με καμένους ενισχυτές και παράλληλα γλίτωσα και 140 ευρώ από τον δεύτερο ενισχυτή. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Λοιπόν το ρίσκαρα και έστειλα το πακέτο στην dhl (παράδοση στην Αγ. Παρασκευή το κοντινότερο) για επιστροφή οπότε δεν θα το εξετάσω για διενισχυση ή κάτι άλλο. Φοβήθηκα επίσης μην μείνω με καμένους ενισχυτές και παράλληλα γλίτωσα και 140 ευρώ από τον δεύτερο ενισχυτή. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις.
Δεν το ρίσκαρες καθόλου, το αντίθετο, διάλεξες το ασφαλές !
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.338
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top