Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σας ευχαριστώ για τον κόπο... Το σχέδιο αυτό είναι ανέφικτο... Και μόνο στη σκέψη να μετακινήσω τόσα έπιπλα μ' έπιασε τρόμος... o_O
Πάντως, αν το πρόβλημα είναι το κουβάλημα, έρχομαι εγώ με τον Αστροναύτη και βάζουμε 4 χεράκια.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.012
Και μόνο στη σκέψη να μετακινήσω τόσα έπιπλα μ' έπιασε τρόμος... o_O
Αν ήταν αυτό το μόνο πρόβλημα εγώ δεν θα δίσταζα. Νομίζω όμως ότι αισθητικά, ίσως και πρακτικά, σε 12 τ.μ. δεν...
Μάλλον η καλύτερη λύση θα είναι απέναντι από το γραφείο στο έπιπλο β
Αυτό

ένα near field σύστημα στο γραφείο
Το πρότεινα και χθες, θα πρέπει ασφαλώς να γυρίσει το γραφείο 180 μοίρες.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ρε σείς έχετε ξεφύγει όλοι σας μπαγάσες.
Θα σας ενημερώσω αύριο. Πάω να δω την 2η ταινία.

Αγαπάμε @JOHN MARKOU, κι εγώ αυτό κάνω βλέπω ταινίες και ρίχνω και κλεφτές ματιές στο avsite, τρεις είδα σήμερα!! :p
Ο @Γιάνννης πόσες μέρες έφαγε ban;
Από εκείνη τη στιγμή κάνει κοιλιά το thread μου φαίνεται...
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Αναφορικά με τον κ. Κοτσίδι, αναγνωρίζω ότι μάλλον παρεξήγησα τα γραφόμενά του γι' αυτό και του ζητώ συγγνώμη. Παρακαλώ, αν γίνεται κάποιος admin ας σβήσει όσα έγραψα.
Αναφορικά με τα όσα γράφτηκαν από εχθές που ανέβασα το σχέδιο του χώρου μου. Αναγνωρίζω, όπως προανέφερε κάποιος, ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε αναγάγει, οτιδήποτε ονομάζουμε γενικά και αόριστα ηχοσύστημα, σε επιστήμη (όχι βέβαια ότι δεν είναι). Καταλαβαίνω επίσης ότι πολλοί από εσάς έχετε εξελίξει την εν λόγω επιστήμη σε χόμπι. Και απ΄ό,τι μπορώ να συμπεράνω από αυτά που διάβασα στο φόρουμ, πολλοί έχετε δαπανήσει πολλές χιλιάδες ευρώ για το χόμπι σας... Αυτό σας καθιστά έμπειρους σε ό,τι έχει σχέση με τον ήχο. Αυτός ήταν και ο λόγος που γράφτηκα εδώ και ζήτησα τη βοήθειά σας.
Ως εδώ είναι όλα κατανοητά και απολύτως σεβαστά...
Όμως, φίλοι μου, δεν είναι δυνατόν κάποιος που δεν έχει τις δικές σας δυνατότητες, όπως κι αν μεταφράζονται αυτές (οικονομικές, χωροταξικές κ.α.), να τον καταδικάζετε "εις τον ήχο τον εξώτερον" και μάλιστα με τους ειρωνικούς χαρακτηρισμούς "πάρε ψείρα", "καλύτερα να πάρεις ακουστικά", "ξέχνα το", "πεταμένα λεφτά" κ.α.
Κάποιοι ήταν σχεδόν έτοιμοι να μου προτείνουν να γκρεμίσω το δωμάτιο και να το ξαναχτίσω σύμφωνα με τα ιδανικά πρότυπα της ψυχοακουστικής επιστήμης...!! Δηλαδή, σύμφωνα με τα πορίσματα κάποιων συμφορουμιτών, είμαι καταδικασμένος να ακούω μουσική μόνο από ηχεία για λαπτοπ.
Σας εξομολογούμε ότι αισθάνθηκα πολύ άσχημα... Μπήκα εδώ με τόσο ενθουσιασμό για να ζητήσω βοήθεια από ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά τι σημαίνει "απολαμβάνω μουσική" και μέσα σε λίγες ώρες ο ενθουσιασμός μετατράπηκε σε πλήρη απογοήτευση.
Ξέρω ότι κάποιοι θα πουν: και τι ήθελες; να σου πούμε ψέμματα και να πετάξεις τα λεφτά σου;
Όχι, αγαπητοί, να μη μου πείτε ψέμματα, αλλά και να μη με αποθαρρύνετε με τέτοιο τρόπο...
Ευτυχώς, για μένα, υπήρξαν κάποιοι άνθρωποι εδώ οι οποίοι, με νηφάλιο και ενθαρρυντικό λόγο, έκαναν τις προτάσεις τους (τις οποίες δεν πρόλαβα ακόμη να μελετήσω) σύμφωνα με τις "δυνατότητές μου". Τους ευχαριστώ μέσα απ' την καρδιά μου!!!
Σταματώ εδώ και επανέρχομαι στο θέμα μου.
Ανεβάζω ξανά το σχέδιο του δωματίου, όπως μου ζητήθηκε, με σωστότερες μετρήσεις και πιο επεξηγηματικό.
View attachment 154907
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, αλλά τα όσα γράφεις εδώ μου ειναι απολύτως κατανοητά.
Εκατομμύρια άνθρωποι απολαμβάνουν τη μουσική τους με το κλασικό δικάναλο σύστημα δηλ μια πηγη, ενισχυτή και ένα ζευγάρι ηχεία, σε τυπικους οικιακούς χώρους, σεβόμενοι καποιους απλους κανόνες όπως:
Α) τοποθετηση ηχείων: με ελευθερο χωρο γυρω τους, οχι κολλητα στον τοίχο, πισω απο πολυθρόνες κτλ
Β) θεση ακροασης ισοσκελες ή ισοπλευρο τρίγωνο με τα ηχεία
Γ) τιμολογιακα οι συσκευές να ειναι της ιδιας κατηγορίας (εντάξει ίσως ένα προβάδισμα στα ηχεία) για να μη "θάβεται" ένα πολύ ακριβό μηχάνημα από συνοδά χαμηλότερης κατηγορίας.

Καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι και μη μου πειτε οτι δεν απολαμβανεις μουσικη με ενα τετοιο συστημα, χωρις 10 sub, άλλα τοσα καναλια, dirac, διαχύσεις κτλ.
Μια χαρά την απολαμβανεις, ολα τα παραπανω ειναι για τους χομπιστες, γι αυτούς που εχουν το χρονο, το χρημα, το μεράκι ή το μικροβιο να ψαχτουν παραπανω για να φτιαξουν και την τελευταια λεπτομερεια του συστήματός τους.
Η δική μου συμβουλή ειναι να διαλεξεις ενα ζευγαρι ηχεια του γούστου σου (στις χαμηλές κατηγορίες τιμής δεν εχουν μεγαλες διαφορες μεταξύ τους πηγαινε σε καποια απο τις γνωστές μαρκες πχ dali, focal, wharfedale κτλ) , πάρε μετά εναν ενισχυτη να μπορει να τα οδηγήσει, συνήθως 60 καλά watt είναι αρκετά, αν εχει και ψηφιακες ευκολιες ακομα καλυτερα (rotel, marantz, yamaha, cambridge κτλ) και τέλος επελεξε και την πηγή σουή απλά ενα pc.
Θα ευχαριστιεσαι τη μουσική σου και μετά αν γουσταρεις συνεχιζεις με sub, ισοσταθμισεις, φροντιδες κτλ.
Να πω και την προσωπικη μου εμπειρία, επειδη εχω ενα απλο συστημα στο σαλονι και ενα καλυτερο σε dedicated δωματιο: αυτο στο dedicated ναι παιζει καλυτερα, αλλα και στο αλλο μια χαρα ευχαριστιεμαι τη μουσικη και θα μπορουσα να ζησω και μόνο με αυτο (και με πολλα περισσοτερα χρηματα στην τσέπη).
Καλές επιλογές.
 


Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, αλλά τα όσα γράφεις εδώ μου ειναι απολύτως κατανοητά.
Εκατομμύρια άνθρωποι απολαμβάνουν τη μουσική τους με το κλασικό δικάναλο σύστημα δηλ μια πηγη, ενισχυτή και ένα ζευγάρι ηχεία, σε τυπικους οικιακούς χώρους, σεβόμενοι καποιους απλους κανόνες όπως:
Α) τοποθετηση ηχείων: με ελευθερο χωρο γυρω τους, οχι κολλητα στον τοίχο, πισω απο πολυθρόνες κτλ
Β) θεση ακροασης ισοσκελες ή ισοπλευρο τρίγωνο με τα ηχεία
Γ) τιμολογιακα οι συσκευές να ειναι της ιδιας κατηγορίας (εντάξει ίσως ένα προβάδισμα στα ηχεία) για να μη "θάβεται" ένα πολύ ακριβό μηχάνημα από συνοδά χαμηλότερης κατηγορίας.

Καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι και μη μου πειτε οτι δεν απολαμβανεις μουσικη με ενα τετοιο συστημα, χωρις 10 sub, άλλα τοσα καναλια, dirac, διαχύσεις κτλ.
Μια χαρά την απολαμβανεις, ολα τα παραπανω ειναι για τους χομπιστες, γι αυτούς που εχουν το χρονο, το χρημα, το μεράκι ή το μικροβιο να ψαχτουν παραπανω για να φτιαξουν και την τελευταια λεπτομερεια του συστήματός τους.
Η δική μου συμβουλή ειναι να διαλεξεις ενα ζευγαρι ηχεια του γούστου σου (στις χαμηλές κατηγορίες τιμής δεν εχουν μεγαλες διαφορες μεταξύ τους πηγαινε σε καποια απο τις γνωστές μαρκες πχ dali, focal, wharfedale κτλ) , πάρε μετά εναν ενισχυτη να μπορει να τα οδηγήσει, συνήθως 60 καλά watt είναι αρκετά, αν εχει και ψηφιακες ευκολιες ακομα καλυτερα (rotel, marantz, yamaha, cambridge κτλ) και τέλος επελεξε και την πηγή σουή απλά ενα pc.
Θα ευχαριστιεσαι τη μουσική σου και μετά αν γουσταρεις συνεχιζεις με sub, ισοσταθμισεις, φροντιδες κτλ.
Να πω και την προσωπικη μου εμπειρία, επειδη εχω ενα απλο συστημα στο σαλονι και ενα καλυτερο σε dedicated δωματιο: αυτο στο dedicated ναι παιζει καλυτερα, αλλα και στο αλλο μια χαρα ευχαριστιεμαι τη μουσικη και θα μπορουσα να ζησω και μόνο με αυτο (και με πολλα περισσοτερα χρηματα στην τσέπη).
Καλές επιλογές.
Όταν όμως μπορεί στα ίδια χρήματα να έχει ένα σύστημα που εκτιμούν οι "χομπίστες", για ποιο λόγο να πάει σε κάτι κατώτερο; Εδώ που φτάσαμε βέβαια, υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα για να ασχοληθεί ο @Moz_art , δηλαδή ο χώρος, το πως θα βάλει το οποιοδηποτε σύστημα μέσα σε αυτόν προκειμένου να λειτουργήσει με βάση τους κανόνες της στερεοφωνίας. Κάτι διόλου ασήμαντο, καθώς αν δεν λειτουργεί ένα σύστημα με βάση αυτούς τους κανόνες ( ξεκινάμε απο το τρίγωνο ακρόασης ), όντως δεν έχει διαφορά απο ένα μονοφωνικό σύστημα.
Υ.Γ. Τα "καλά" 60 βατ κοστίζουν.
Υ.Γ. 2: Η διαφορά ανάμεσα στο "κλασικό" ηχοσύστημα και το "χομπίστικο" με ισοστάθμιση ( αφήνω στην άκρη το dirac, καθώς υπάρχουν λύσεις σε πρώτη φάση χωρίς το κόστος κτήσης τέτοιου μηχανήματος ή άδειας χρήσης ), είναι μέρα με τη νύχτα. Ένα σύστημα συμβατό με αυτό το τρόπο αναπαραγωγής, είναι η πιο έξυπνη λύση.
Φτάνει να λύσει το ζήτημα της χωροταξίας.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Χμμμ, τί να προτιμήσω; Τα 60 καλά βατ που θα περάσουν και μέσα από ένα cross (καλό ή μέτριο, δεν έχει σημασία) ή τα 300 βατ κάποιου ενεργού; Δύσκολη επιλογή, ε; :laugh:
Και 60 "καλά" βατ που θα δουλέψουν full range, σε σύγκριση με τρεις ενισχυτές που λαμβάνει έκαστος κροσαρισμένο σήμα; Μπαααα, μάπα το καρπούζι!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Και φυσικά όσοι έχουν χρόνο ας διαβάσουν και το κατάλληλο νήμα:







 

Μηνύματα
27.242
Reaction score
25.217
Και φυσικά όσοι έχουν χρόνο ας διαβάσουν και το κατάλληλο νήμα:







Εσύ παιδί μου το διάβασες? :rofl:
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Πολύ trolling για τα "καλά" watt...
Εννοούσα να ειναι σε όλο το ευρος συχνοτήτων του ενισχυτη, με χαμηλή παραμόρφωση κτλ , οχι σαν αυτα που καποιοι κατασκευαστες ανακοινώνουν πχ σε 1 συχνότητα ή με 1% thd.
Πχ ενας rotel 60 watt ή ενας cambridge, με καλές τροφοδοσίες και οι 2 (τοροειδής μετ/στής) καλυπτει άνετα τις απαιτησεις του μέσου ακροατή.
Τις δικες σας προφανώς όχι, χωρίς αυτό να είναι μομφή φυσικά.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Επειδή ο χώρος μου είναι κάπως έτσι (το πως και γιατί δεν έχει σημασία στην παρούσα φάση, έτσι κι αλλιώς εγώ με ακουστικά ακούω όταν θέλω να ακούσω κάπως πιο "σοβαρά") :



Όταν άλλαξα τη διάταξη σε κάτι παρόμοιο με το παρακάτω με τα ηχεία αριστερά + δεξιά του γραφείου και θέση ακρόασης των καναπέ, η διαφορά στον ήχο ήταν έτη-φωτός μέρα-με-τη-νύχτα. Δοκιμασμένα 4 διαφορετικά συστήματα με διαφορετικούς ενισχυτές (και παθητικά και ενεργά, με 3 άλλα άτομα). Ουσιαστικά 4 n00bάδες ήταν σα να 'δαμε το φως το αληθινό εκείνη τη μέρα (εκείνοι είχαν ακόμη χειρότερο setup από το δικό μου). Αυτά όλα πριν 1 χρόνο-κάτι, την εποχή που γράφτηκα στο forum και ξεκίνησα το διάβασμα.



My point, καλύτερα να πάρεις π.χ. εξοπλισμό με λιγότερα από 1.000€ και να πληρώσεις μαστόρια να σου μεταφέρουν τα έπιπλα (ή να καλέσεις τα παιδιά που προθυμοποιήθηκαν' καλά είναι δεν δαγκώνουν) παρά να συνεχίσεις να έχεις αυτή τη διάταξη επίπλων στο χώρο σου.
 


Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Πολύ trolling για τα "καλά" watt...
Εννοούσα να ειναι σε όλο το ευρος συχνοτήτων του ενισχυτη, με χαμηλή παραμόρφωση κτλ , οχι σαν αυτα που καποιοι κατασκευαστες ανακοινώνουν πχ σε 1 συχνότητα ή με 1% thd.
Πχ ενας rotel 60 watt ή ενας cambridge, με καλές τροφοδοσίες και οι 2 (τοροειδής μετ/στής) καλυπτει άνετα τις απαιτησεις του μέσου ακροατή.
Τις δικες σας προφανώς όχι, χωρίς αυτό να είναι μομφή φυσικά.
Καμία πρόθεση για τρόλινγκ. Απλά, το παθητικό ηχείο έχει το παθητικό κροσόβερ, με τις απώλειες τόσο σε ενέργεια, όσο και σε ποιότητα ( ειδικά σε φτηνά ηχεία = φτηνά υλικά ). Επίσης, ένας μικρός ενισχυτής καλείται να οδηγήσει ολόκληρο ηχείο.
Αντίθετα στα ενεργά, ο διαχωρισμός συχνοτήτων γίνεται πριν την ενίσχυση. Λειτουργούν ξεχωριστοί ενισχυτές ο αριθμός των οποίων ισούται με τον αριθμό των μεγαφώνων του ηχείου. Και κάθε ενισχυτής ενισχύει συγκεκριμένο φάσμα συχνοτήτων. Άλλος για τα μπάσα, άλλος για τα πρίμα, άλλος για τις μεσαίες ( αν μιλάμε για τρίδρομο ) κ.ο.κ.
Με απλά λόγια, το ενεργό κερδίζει απο τα αποδυτήρια, στο ίδιο περίπου κόστος.
Τα περί ποιότητας κατασκευής, τα βρίσκω αστεία. Μόνο να δεις τα ενισχυτικά στάδια των ενισχυτών αυτής της κατηγορίας για την οποία μιλάμε και μόνο να δεις τα υλικά των ηχείων για τα οποία μιλάμε και ελπιζω να συμφωνήσεις πως είναι αστεία δικαιολογία.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, αλλά τα όσα γράφεις εδώ μου ειναι απολύτως κατανοητά.
Εκατομμύρια άνθρωποι απολαμβάνουν τη μουσική τους με το κλασικό δικάναλο σύστημα δηλ μια πηγη, ενισχυτή και ένα ζευγάρι ηχεία, σε τυπικους οικιακούς χώρους, σεβόμενοι καποιους απλους κανόνες όπως:
Α) τοποθετηση ηχείων: με ελευθερο χωρο γυρω τους, οχι κολλητα στον τοίχο, πισω απο πολυθρόνες κτλ
Β) θεση ακροασης ισοσκελες ή ισοπλευρο τρίγωνο με τα ηχεία
Γ) τιμολογιακα οι συσκευές να ειναι της ιδιας κατηγορίας (εντάξει ίσως ένα προβάδισμα στα ηχεία) για να μη "θάβεται" ένα πολύ ακριβό μηχάνημα από συνοδά χαμηλότερης κατηγορίας.

Καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι και μη μου πειτε οτι δεν απολαμβανεις μουσικη με ενα τετοιο συστημα, χωρις 10 sub, άλλα τοσα καναλια, dirac, διαχύσεις κτλ.
Μια χαρά την απολαμβανεις, ολα τα παραπανω ειναι για τους χομπιστες, γι αυτούς που εχουν το χρονο, το χρημα, το μεράκι ή το μικροβιο να ψαχτουν παραπανω για να φτιαξουν και την τελευταια λεπτομερεια του συστήματός τους.
Η δική μου συμβουλή ειναι να διαλεξεις ενα ζευγαρι ηχεια του γούστου σου (στις χαμηλές κατηγορίες τιμής δεν εχουν μεγαλες διαφορες μεταξύ τους πηγαινε σε καποια απο τις γνωστές μαρκες πχ dali, focal, wharfedale κτλ) , πάρε μετά εναν ενισχυτη να μπορει να τα οδηγήσει, συνήθως 60 καλά watt είναι αρκετά, αν εχει και ψηφιακες ευκολιες ακομα καλυτερα (rotel, marantz, yamaha, cambridge κτλ) και τέλος επελεξε και την πηγή σουή απλά ενα pc.
Θα ευχαριστιεσαι τη μουσική σου και μετά αν γουσταρεις συνεχιζεις με sub, ισοσταθμισεις, φροντιδες κτλ.
Να πω και την προσωπικη μου εμπειρία, επειδη εχω ενα απλο συστημα στο σαλονι και ενα καλυτερο σε dedicated δωματιο: αυτο στο dedicated ναι παιζει καλυτερα, αλλα και στο αλλο μια χαρα ευχαριστιεμαι τη μουσικη και θα μπορουσα να ζησω και μόνο με αυτο (και με πολλα περισσοτερα χρηματα στην τσέπη).
Καλές επιλογές.
....Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! :thumbsup::thumbsup:

Χμμμ, τί να προτιμήσω; Τα 60 καλά βατ που θα περάσουν και μέσα από ένα cross (καλό ή μέτριο, δεν έχει σημασία) ή τα 300 βατ κάποιου ενεργού; Δύσκολη επιλογή, ε; :laugh:
Τα πολλά βατ για δύναμη και ένταση;
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Μη πάμε μακριά: ακόμα και σε ακριβά ηχεία, αρκετοί ψάχνονται με τα "καλύτερα" υλικά στο κροσόβερ. Ε, το ενεργό δεν έχει κροσόβερ όπως το γνωρίζουμε. Γκολάρα κατά τη γνώμη μου.
Τα πολλά βατ για δύναμη και ένταση;
Να σου βάλω εγώ ηχείο με συνιστώμενη ισχύ ενισχυτή απο 25 μέχρι 250 βατ, να στα οδηγήσω με τελικό 2χ70w και με άλλο 2χ250 βατ, όχι σε πολλά βατ, στα 20 ανά κανάλι ( όπως το υπολογίζω χονδρικά ), να καταλάβεις τί σημαίνει απόθεμα ισχύος. ;)
Edit: Τα ηχεία είναι αρκετά ευαίσθητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Μη πάμε μακριά: ακόμα και σε ακριβά ηχεία, αρκετοί ψάχνονται με τα "καλύτερα" υλικά στο κροσόβερ. Ε, το ενεργό δεν έχει κροσόβερ όπως το γνωρίζουμε. Γκολάρα κατά τη γνώμη μου.
Δέ μπορω να αμφιαβητήσω αυτο που λες, ειναι γεγονος. Εχω δει και βιντεάκι της dynaudio, που ξερουμε ποσο δυνατός παίκτης ειναι στα παθητικά ηχεία, να λεει τα ιδια ακριβώς για τα πλεονεκτήματα των ενεργών crossover.
Προσοχη μονο στα ενεργα, να αποφευχθούν φαινόμενα με φυσημα των μεγαφώνων διοτι προσωπικα το θεωρώ πολύ ενοχλητικό.
 

Μηνύματα
27.242
Reaction score
25.217
Μη πάμε μακριά: ακόμα και σε ακριβά ηχεία, αρκετοί ψάχνονται με τα "καλύτερα" υλικά στο κροσόβερ. Ε, το ενεργό δεν έχει κροσόβερ όπως το γνωρίζουμε. Γκολάρα κατά τη γνώμη μου.


Να σου βάλω εγώ ηχείο με συνιστώμενη ισχύ ενισχυτή απο 25 μέχρι 250 βατ, να στα οδηγήσω με τελικό 2χ70w και με άλλο 2χ250 βατ, όχι σε πολλά βατ, στα 20 ανά κανάλι ( όπως το υπολογίζω χονδρικά ), να καταλάβεις τί σημαίνει απόθεμα ισχύος. ;)
Edit: Τα ηχεία είναι αρκετά ευαίσθητα.
Σε οποιοδήποτε παθητικό ηχείο ο μεγάλος ενισχυτής θα παίξει πάντα καλύτερα , ακριβώς λόγω αποθέματος ισχύος.
Αν θες να κάνεις σωστά μία σύγκριση , δεν βάζεις έναν 2χ60 και έναν 2χ250 , τον πρώτο να παίζει στα 50 και τον δεύτερο στα 100. Είναι λάθος και άτοπο. ΄Βάλε και τους δύο να παίξουν στα 20 , να δείς τι γίνεται , να έχουν και οι ΄δυο headroom. Μόνο έτσι βγάζεις κάποια άκρη.
Δέ μπορω να αμφιαβητήσω αυτο που λες, ειναι γεγονος. Εχω δει και βιντεάκι της dynaudio, που ξερουμε ποσο δυνατός παίκτης ειναι στα παθητικά ηχεία, να λεει τα ιδια ακριβώς για τα πλεονεκτήματα των ενεργών crossover.
Προσοχη μονο στα ενεργα, να αποφευχθούν φαινόμενα με φυσημα των μεγαφώνων διοτι προσωπικα το θεωρώ πολύ ενοχλητικό.
Δεν έχει να κάνει με το xover το φύσημα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Σωστά. Πρακτικά είναι η πιο εύκολη λύση, όμως...

... είναι ένα ζήτημα.

Συμπληρώνω. Δεν γνωρίζουμε το πλάτος του έπιπλου Β. Επιτρέπει την σωστή απόσταση μεταξύ των ηχείων?
Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σωστή απόσταση των ηχείων αν τοποθετηθούν στο έπιπλο β';
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.106
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top