Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Το πλατος του επίπλου β' είναι 35 cm και η απόσταση του τοίχου πίσω από το έπιλο β' μέχρι την καρέκλα είναι 2,40 μέτρα.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
@Moz_art Δεν μπορείς εκεί που υπολογίζεις να βάλεις το σύστημα, να βάλεις το έπιπλο Α και να κάνει γωνία με το έπιπλο Β? Με αυτό το τρόπο, βάζεις τη βιβλιοθήκη στο κέντρο του τοίχου που την έχεις τώρα, δεξιά και αριστερά της τα ηχεία και γυρίζεις το γραφείο 90 μοίρες προς τα δεξιά. Νομίζω ότι η βιβλιοθήκη εκεί θα κάνει και καλό στον ήχο. Ε? Ε? Ε?
 

P

PMC

Guest
το έπιπλο είναι σχετικά μικρό και φιλοξενεί επάνω έναν εκτυπωτή, αλλά ναι, ίσως να μπορώ να το κάνω αυτό. Νομίζω, βέβαια, ότι η απόσταση ακρόασης θα μικρύνει...

Αυτό μπορεί να είναι και καλό !:)
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
(καλά, εγώ είμαι αρκετά παλαβός ώστε να έκανα τράμπα και τον καναπέ με το γραφείο :p. Φανταστικό mancave! :p )
Ή το γραφείο ανάμεσα στα ηχεία αντί της βιβλιοθήκης, καναπές κέντρο, τα υπόλοιπα πίσω. Εδώ μιλάμε για audio room πια. Αν έχεις τη δυνατότητα δηλαδή να παίξεις με τη διάταξη των επίπλων, μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλό χώρο τόσο για εργασία, όσο και για audio.
 
Last edited:

Μηνύματα
103
Reaction score
155
@Moz_art Δεν μπορείς εκεί που υπολογίζεις να βάλεις το σύστημα, να βάλεις το έπιπλο Α και να κάνει γωνία με το έπιπλο Β? Με αυτό το τρόπο, βάζεις τη βιβλιοθήκη στο κέντρο του τοίχου που την έχεις τώρα, δεξιά και αριστερά της τα ηχεία και γυρίζεις το γραφείο 90 μοίρες προς τα δεξιά. Νομίζω ότι η βιβλιοθήκη εκεί θα κάνει και καλό στον ήχο. Ε? Ε? Ε?
Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει αυτό για διάφορους λόγους...
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει αυτό για διάφορους λόγους...
Καταλαβαίνω. Εδώ που τα λέμε, αν υπήρχε η δυνατότητα, πιθανώς να το είχες προτείνει πρώτος. Άρα, κοίτα για τη λύση των ηχείων απέναντι στο γραφείο.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Το καλύτερο για μένα θα είναι στη γωνία που σας υπέδειξα. Το τρίγωνο όπως το σχημάτισα δεν θα βοηθούσε ως έσχατη λύση; Βέβαια, σκέφτομαι και αυτό που είπε ο φίλος πριν, δηλαδή να μπουν στο επίπλο β' τα ηχεία...
 



Μηνύματα
103
Reaction score
155
(καλά, εγώ είμαι αρκετά παλαβός ώστε να έκανα τράμπα και τον καναπέ με το γραφείο :p. Φανταστικό mancave! :p )
Ή το γραφείο ανάμεσα στα ηχεία αντί της βιβλιοθήκης, καναπές κέντρο, τα υπόλοιπα πίσω. Εδώ μιλάμε για audio room πια. Αν έχεις τη δυνατότητα δηλαδή να παίξεις με τη διάταξη των επίπλων, μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλό χώρο τόσο για εργασία, όσο και για audio.
Αν μπει το γραφείο ανάμεσα στα ηχεία προς τα που θα κοιτάζουν τα ηχεία; Εννοείται, απέναντι, στον καναπέ;
Ίσως δεν διευκρίνισα ότι τις περισσότερες ώρες τις περνάω στο γραφείο γι' αυτό και θα ακούω μουσική από εκεί (καθισμένος στην καρέκλα του γραφείου).
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Πείτε μας ποια έπιπλα έχετε τη δυνατότητα να μετακινήσετε, για να σας γίνουν προτάσεις βάσει των δυνατοτήτων σας. Αν πάντως αποφασίσετε να τοποθετήσετε τα ηχεία στον τοίχο που φιλοξενεί το έπιπλο Β, αγοράστε και βάσεις να τα τοποθετήσετε εκατέρωθεν του επίπλου, γιατί αν τα βάλετε ΠΑΝΩ στο έπιπλο θα έχετε φτιάξει απλώς μία ακριβή ηχομπάρα (κρίνοντας από το πλάτος των 35 εκ. του επίπλου).
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
20200223_204453.jpg

Συμπλήρωσε αυτές τις διαστάσεις που είναι με ερωτηματικά......αν και είμαι σίγουρος ότι και πάλι δεν θα είναι αποδεκτές....!
 



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Αν μπει το γραφείο ανάμεσα στα ηχεία προς τα που θα κοιτάζουν τα ηχεία; Εννοείται, απέναντι, στον καναπέ;
Ίσως δεν διευκρίνισα ότι τις περισσότερες ώρες τις περνάω στο γραφείο γι' αυτό και θα ακούω μουσική από εκεί (καθισμένος στην καρέκλα του γραφείου).
Κάτι πολύ χειρότερο σκεφτόμουν, κάπως έτσι:

moz_art.jpg


Αλλά παραδέχομαι ότι είναι τρελή αλλαγή και σέβομαι το ότι υπάρχουν λόγοι που δεν επιτρέπουν μια τέτοια διάταξη. Οπότε, εκατέρωθεν του επίπλου Β όπως το έχεις τοποθετημένο, θα επέλεγα κι εγω!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Σαν κομμάτι από πίτσα μοιάζει... 8-)

View attachment 154922
@Mpanis αυτές είναι περίπου οι διαστάσεις
Εσύ προσωπικά ( για να μη σε απογοητεύσω εγώ) πως το βλέπεις είναι σωστό?
Με αυτά που διάβασες όλες αυτές τις μέρες εδώ!!!???
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Κάτι πολύ χειρότερο σκεφτόμουν, κάπως έτσι:

View attachment 154921

Αλλά παραδέχομαι ότι είναι τρελή αλλαγή και σέβομαι το ότι υπάρχουν λόγοι που δεν επιτρέπουν μια τέτοια διάταξη. Οπότε, εκατέρωθεν του επίπλου Β όπως το έχεις τοποθετημένο, θα επέλεγα κι εγω!
Σας ευχαριστώ για τον κόπο... Το σχέδιο αυτό είναι ανέφικτο... Και μόνο στη σκέψη να μετακινήσω τόσα έπιπλα μ' έπιασε τρόμος... o_O
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Φαντάζομαι ότι το γραφείο έχει ένα μεγάλο monitor σωστά; Πως ακριβώς θα στηθούν παιδιά στο έπιπλο β με το μόνιτορ στη μέση; Φίλε οι, πολλές φορές υπερβολικές, παρατηρήσεις έχουν να κάνουν με το στοιχειώδες της στερεοφωνιας που σχετίζεται με την ύπαρξη τριγώνου. Όσο φθηνά και να είναι τα ηχεία αυτό το χρειάζεσαι. Αν δεν το καταφέρνεις δεν υπάρχει λόγος να είναι 2 οι πηγές ήχου. Δεν κερδίζεις κάτι και προφανώς δεν πλησιάζεις αυτό που άκουσες και ψάχνεις στο demo room. Αν δεν μπορείς να μετακινήσεις τίποτα στο δωμάτιο στήσε ένα near field σύστημα στο γραφείο αφού εκεί θα ακούς όπως λες. Με πολύ λιγότερο από το budget σου μπορείς να πάρεις πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top