Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Β
ο οποίος γενικώς διαβάζει τι γράφω και το αναπαράγει με μεγάλη ακρίβεια θα έλεγα
Βρε εγω σε διαβάζω και συμφωνώ, ακριβώς για αυτίό δεν καταλαβαίνω .... τον Αμίρ όμως γιατί κάνεις Θεό δεν μπορώ να καταλάβω (ή τους οπαδούς του για να μην λέω σίγουρα ότ έχω διαβάσει εαν συμφωνεί με αυτά που λες ο Αμιρ, πιυ νομίζω , όχι απο εκεί που βλέπω να μετράει)) χα χα. ?
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Όχι, δεν έλεγες για τα ακουστικά εδώ:


Έλεγες για ενισχυτές. Επιστημονάρα μου εσυ, έχετε και ψευταράκους στο επιστημονικό σου πεδίο, εκτός από αδιάβαστους;

Έλα, συνέχισε, make my day
Δεν έχεις δώσου "νουμεράκι" στον κύριο ακόμα; :roflmao:
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
¨Αρχισαν οι μεγάλες επιστημονικές μυστικές (και μυστικιστικές) εξυπνάδες ειρωνείας , που δεν καταλαβαίνω για να απαντήσω. χα χα

Άντε τώρα όντως φεύγω, έχω αργήσει .... εξάλλου ήρθαν οι μεγάλοι Ντιμιφούτ κλπ , άστα να πάνε. :D Λαμπόγιαλο χα χα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ο αμίρ μια χαρά κάνει τη δουλειά του, οι μετρήσεις που κάνει σχεδόν μου αρκούν.

Σχεδόν. Τι λείπει;

Να σας πω εγώ τι λείπει, και του το έχω ζητήσει εντονως και κατ'επαναληψιν, τόσο δημοσίως όσο και με pm.

Λείπει ένα σχεδιάγραμμα max spl στα ηχεία, σε 1% και 3% παραμόρφωση.

Πακέτο με το χρήσιμο εύρος απόστασης ακρόασης, το οποίο βεβαίως βγαίνει ανέτως από τα 2 παραπάνω ζητούμενα, σε συνδυασμό με τους λοβούς.

Αυτά αν είχε, θα ήταν πλήρης στις μετρήσεις του.

Αυτά τα 2 χωρίζουν τα ηχεία για ασανσέρ από τα ηχεία για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Χωρίς αυτά τα 2, μπορούν να περάσουν για όμοιας αξίας τα ηχεία ασανσέρ με τα ηχεία για σοβαρές ακροάσεις.

Επίσης ο αμίρ είναι στο επίπεδο του Μάρκου όσον αφορά τον πολυκαναλο ιμερσιβ ήχο. Ίσως ο Μάρκου να είναι και καλύτερος του Αμίρ. Τες πα, κοντράρονται μεταξύ τους. 🤣😂😜😁

Δηλαδή, για να το θέσω στην σωστή του βάση, ο αμίρ στο ιμερσιβ είναι ένας άσχετος του κιερατά.

Ανίδεος.


Ωστόσο, αν θέλω να ενημερωθώ για μια συσκευή, δεν έχω προς ώρας κάποια καλύτερη πηγή από τον αμίρ, εκεί θα πάω να δω τι παίζει.

Άλλοι κοιτάζουν στερεοφιλ. Τι να κανς, αυτά έχει η ζωή. 😂🤣😜😁
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Λείπει ένα σχεδιάγραμμα max spl στα ηχεία, σε 1% και 3% παραμόρφωση.
Έχει το διάγραμμα distortion σε 86db και 96db. Και σε κάποια μεγάλα ηχεία το έχει πάει και 106.
Οπότε βγαίνει κάποιο συμπέρασμα από εκεί.

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να περιλαμβάνεται πράγματι και η χρήσιμη απόσταση.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ο αμίρ μια χαρά κάνει τη δουλειά του, οι μετρήσεις που κάνει σχεδόν μου αρκούν.

Σχεδόν. Τι λείπει;

Να σας πω εγώ τι λείπει, και του το έχω ζητήσει εντονως και κατ'επαναληψιν, τόσο δημοσίως όσο και με pm.

Λείπει ένα σχεδιάγραμμα max spl στα ηχεία, σε 1% και 3% παραμόρφωση.

Πακέτο με το χρήσιμο εύρος απόστασης ακρόασης, το οποίο βεβαίως βγαίνει ανέτως από τα 2 παραπάνω ζητούμενα, σε συνδυασμό με τους λοβούς.

Αυτά αν είχε, θα ήταν πλήρης στις μετρήσεις του.

Αυτά τα 2 χωρίζουν τα ηχεία για ασανσέρ από τα ηχεία για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Χωρίς αυτά τα 2, μπορούν να περάσουν για όμοιας αξίας τα ηχεία ασανσέρ με τα ηχεία για σοβαρές ακροάσεις.

Επίσης ο αμίρ είναι στο επίπεδο του Μάρκου όσον αφορά τον πολυκαναλο ιμερσιβ ήχο. Ίσως ο Μάρκου να είναι και καλύτερος του Αμίρ. Τες πα, κοντράρονται μεταξύ τους. 🤣😂😜😁

Δηλαδή, για να το θέσω στην σωστή του βάση, ο αμίρ στο ιμερσιβ είναι ένας άσχετος του κιερατά.

Ανίδεος.


Ωστόσο, αν θέλω να ενημερωθώ για μια συσκευή, δεν έχω προς ώρας κάποια καλύτερη πηγή από τον αμίρ, εκεί θα πάω να δω τι παίζει.

Άλλοι κοιτάζουν στερεοφιλ. Τι να κανς, αυτά έχει η ζωή. 😂🤣😜😁
Ναι το είδα (έπεσα πάνω του, σε άλλο νήμα νομίζω κάτι παρόμοιο είχες πει ). Αλλά σε "άδειασε" ...αφού είναι δικάναλος στην ουσία ο Αμιρ ... αυτά του τα έλεγες κυρίως για το πολυκάναλο. (σε αυτό είχε λίγο δίκιο ο Αμίρ ?)


Εδυτ: όχι δεν είχε, για πολυκάναλο μιλούσατε νομίζω , τεσπα δε θυμάμαι ... δεν τα καταλαβαινω και καλά και δεν γυρνάει και η ζωή μου γυρω απο τέτια θέματα χα χα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Έχει το διάγραμμα distortion σε 86db και 96db. Και σε κάποια μεγάλα ηχεία το έχει πάει και 106.
Οπότε βγαίνει κάποιο συμπέρασμα από εκεί.
Ναι, ξέρω.

Στην αρχή έκανε μέτρηση στα 60 dB κι έπεσα πάνω του να τον φάω ζωντανό, τον δαγκωσα κανονικά, το έφαγε ασαλιωτα δημοσίως. 😂🤣😜

Μετά το πήγε 80, μετά 90, και παίζει γενικώς γύρω γύρω από τα 90, πράγμα που δεν μου αρκεί, θέλω εντελώς συγκεκριμένο γράφημα, max spl σε 1% και max spl σε 3%.

Μαλιστα, για να είμαι απολύτως πλήρης, θέλω κι ένα γράφημα max spl σε 10%, ώστε να δω το χρήσιμο εύρος στην 3η οκτάβα, όπου το 10% το γράφω κανονικά εκεί που δε πιάνει μελάνι.

Τέλος πάντων, για τα ηχεία αυτά που δίνει δεν μου αρκούν για να καταλάβω την χρήση των δορυφόρων, δηλαδή μου λείπουν ουσιαστικές παράμετροι υλοποίησης ενός σεταπ.

Ευτυχώς έχει φίρμες που δίνουν αυτά που ζητώ, άρα διαλέγω με βάση τα δεδομένα που χρειάζομαι. 😎



ΥΓ. Η απόκριση πλάτους με ένα σχεδιάγραμμα παραμόρφωσης στο φάσμα, είναι χρήσιμο να γίνεται στο επίπεδο μέσης στάθμης (80-85) στη θέση ακρόασης. Άρα, σε τι στάθμη θα πα να κάνει μέτρηση παραμόρφωσης και απόκρισης, θα το βρει από την μέγιστη χρήσιμη απόσταση ακρόασης που δύναται το ηχείο να παίξει στάθμη αναφοράς, με αναγωγή στο 1μ.
Δηλαδη εάν ένα ηχείο είναι ικανό για 4m απόσταση ακρόασης, τότε το γράφημα απόκρισης πρέπει να γίνει στα 80-85 συν 12. Οπότε για κείνη τη χρήση, γενικώς καλά το πάει.
(αν και θα ήθελα πιο ψηλά, κι ας σκαρφαλώνουν οι παραμορφωσεις)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Θα είμαι κάπως ωμος συγνώμη.
Βλέπω τις στάθμες, το χώρο και τις τυπικές μετρήσεις όχι βεβαια ως άχρηστες πληροφορίες - κάθε άλλο αλλά λίγο υπερτιμημενες ψιλομπουρδες που χτίζουν καριέρες και βοηθούν το μάρκετινγκ.

Λίγο ανεξέλεγκτη,αμέτρητη, παραμόρφωση ενδοδιαμορφωσης παραπάνω -αλλοιωση των αρμονικών δηλαδη και αυτός που δεν εμπιστεύεται τ'αυτια του
μια χαρά θ'ακουει τα ξύλινα πνευστά ...τσιγκινα και όχι μόνο..
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Αυτή η ριμάδα η επιστήμη σε λίγο θα πάθει λόξιγκα απ΄αυτό το φόρουμ.

Είμαι επιστήμονας (από τους κανονικούς, κάνω έρευνα), έχω NC400 σε 95db ηχεία και έχω την (πολύ) σοβαρή υποψία ότι αν βάλω κάποιον 'καλύτερο' τελικό πάνω, είτε από τις μετρήσεις του Amir είτε όχι δεν θα πάρω χαμπάρι τίποτα. Μηδέν, nada. Και αυτό μάλλον όχι από την ασχετοσύνη μου.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Είμαι επιστήμονας (από τους κανονικούς, κάνω έρευνα), έχω NC400 σε 95db ηχεία και έχω την (πολύ) σοβαρή υποψία ότι αν βάλω κάποιον 'καλύτερο' τελικό πάνω, είτε από τις μετρήσεις του Amir είτε όχι δεν θα πάρω χαμπάρι τίποτα. Μηδέν, nada. Και αυτό μάλλον όχι από την ασχετοσύνη μου.
Αν πάμε με το τι μπορούν τα αυτιά μας να διακρίνουν, καταρρέει μεγάλο μέρος του όλου οικοδομήματος....

Βέρι, βέρι μπαντ φορ μπίζνες..... :biggrin:
 




Μηνύματα
154
Reaction score
397
Βέρι, βέρι μπαντ φορ μπίζνες..... :biggrin:
Aν το σκεφτείς καλά, στο τέλος της ημέρας δεν έχει τόση σημασία. Το industry θα τα πάρει τα λεφτά του (απλά όχι από εκεί).
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
την (πολύ) σοβαρή υποψία ότι αν βάλω κάποιον 'καλύτερο' τελικό πάνω, είτε από τις μετρήσεις του Amir είτε όχι δεν θα πάρω χαμπάρι τίποτα
Στην υπόθεση έχεις μείνει ? Δεν το έχει δοκιμάσεις ακόμη ? Επιστήμονας είσαι , εκπαιδευμένος αρκετά ώστε να ¨ελεγχεις" σε κάποιο σημαντικό βαθμό το epxectation bias σου, εύκολο να θέσεις τις βασικές παραμέτρους που χρειαζονται κάντο και μετά ανέφερε τις υποκειμενικές σου εντυπώσεις. Μετά έλα εδω να σε βγάλουν πλασίμπο.

Μια και το έφερε η κουβέντα σαν επιστήμονας που κάνει και έρευνα, πόσο επιιστήμονα τον κόβεις τον Αμίρ ? χα χα

Α, πες και στο Ντιμιφουτ ότι πολλές φορές σφουγγαρίζουμε κιόλας, δεν είναι ντροπή, δεν είμαστε καθηγητές Ιατρικής με γραβάτα, καναπέδες και χαλιά να βλέπουμε τους τρομαγμένους φοιτητές 1-2 π.μ. μια φορά κάθε χρόνο χα χα.

Αν πάμε με το τι μπορούν τα αυτιά μας να διακρίνουν, καταρρέει μεγάλο μέρος του όλου οικοδομήματος....

Βέρι, βέρι μπαντ φορ μπίζνες..... :biggrin:
Τι θα καταρρεύσει το cargo cult science που λέει ο Feynman ? Και το Νομπελ τι θα γίνει ? :D

The oil drop experiment: The history of published results for this experiment is an example given in Surely You're Joking, Mr. Feynman!, in which each new publication slowly and quietly drifted more and more away from the initial (erroneous) values given by Robert Millikan toward the correct value, rather than all having a random distribution from the start around what is now believed to be the correct result. This slow drift in the chronological history of results is unnatural and suggests that nobody wanted to contradict the previous one, instead submitting only concordant results for publication.
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Μα έχω μείνει στην υπόθεση ακριβώς γιατί είμαι επιστήμονας. Επιστήμονας βασικής έρευνας στην Ελλάδα ισούται με περιορισμένο budget. Eπομένως όπως καταλαβαίνεις δεν έχω κάποια διάθεση να βάλω επάνω έναν AHB2 (η και χειρότερα) μόνο και μόνο για να δω αν υπάρχουν διαφορές όταν όλες οι ενδείξεις δείχνουν το αντίθετο. Ειδικά όταν το setup μου έχει άλλα και πολύ βασικότερα προβλήματα τα οποία χρειάζονται επίλυση και απαιτούν χρήματα. Έτσι μένει ως υπόθεση. Με μεγάλη χαρά θα το έκανα αν δεν υπήρχαν περιορισμοί.

Μπορώ ωστόσο να σου πω πως είναι σε σχέση με ενισχυτές που έχω ήδη. Έναν audiolab 8000A (με καινούριους πυκνωτές και μάλιστα Mundroff για το γέλιο) και έναν Monrio dual mono MC 205. Δεν υπάρχει σύγκριση με αυτούς. Ο χειρότερος εκ των τριών βέβαια ξέρεις ποιος είναι έ? Ο Monrio (είναι βέβαια ο ομορφότερος). Για τον Amir και την επιστήμη τα είπαμε.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Για τον Amir και την επιστήμη τα είπαμε.
Α, καλά δεν θυμάμαι εγω φίλε μου, δεν δίνω και πολύ σημασία. Σε είχα ρωτήσει τι κλάδο είσαι ? ή ήταν άλλος ? γιατι μου την πέφτουν και πολλοι χα χα. Συνήθως οι μηχανικοί και οι γιατροί , στην Ελλάδα ζούμε, αυτούς θεωρεί ο κόομος επιστήμονες απο το 1950, τι να κάνω εγω τώρα ? Τρώνε κάθε μέρα αστομακαρανάδες και ακριβά κρασιά χα χα. Έχουν και Φιλιππινέζες για το σφουγγάρισμα, εμείς με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα χα χα. Οι περιπτεράδες πιο καλά είναι απο εμάς. Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι.

Τα άλλα όλα σωστά, πάνω κάτω, εαν και δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό το πράγμα δεν είναι και ακριβώς επιστήμη και για αυτό βάζεις τέτοια υψηλα στάνταρντ. Είναι λίγο quasi κατάσταση.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Α, καλά δεν θυμάμαι εγω φίλε μου, δεν δίνω και πολύ σημασία. Σε είχα ρωτήσει τι κλάδο είσαι ? ή ήταν άλλος ? γιατι μου την πέφτουν και πολλοι χα χα. Συνήθως οι μηχανικοί και οι γιατροί , στην Ελλάδα ζούμε, αυτούς θεωρεί ο κόομος επιστήμονες απο το 1950, τι να κάνω εγω τώρα ? Τρώνε κάθε μέρα αστομακαρανάδες και ακριβά κρασιά χα χα. Έχουν και Φιλιππινέζες για το σφουγγάρισμα, εμείς με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα χα χα. Οι περιπτεράδες πιο καλά είναι απο εμάς. Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι.

Τα άλλα όλα σωστά, πάνω κάτω, εαν και δεν έχει καταλάβει ότι αυτό το πράγμα δεν είναι και ακριβώς επιστήμη και για αυτό βάζεις τέτοια υψηλα στάνταρντ.
Ήμουν αυτός που είχα γράψει οτι αυτό δεν είναι επιστήμη είναι μηχανική. Και είχες συμφωνήσει. Είπα όμως και ότι όλοι καταλαβαίνουμε γιατί μπήκε εκεί ο όρος.

Επίσης δεν σου την έπεσα ποτέ, με οποιανδήποτε τρόπο και γενικά αποφεύγω να το κάνω αν δεν έχω δει κάποια φωτογραφία πρώτα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top