Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Χαίρετε, καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για το φόρουμ!
Μια μικρή εισαγωγή για μένα:
Αγαπώ την καλή και ποιοτική μουσική. Πρώτον, γιατί με ταξιδεύει σε άλλους πιο όμορφους κόσμους από τον δικό μας... Δέυτερον, γιατί η μουσική μού χαρίζει στιγμές απόδρασης από οποιαδήποτε προβλήματα με απασχολούν.
Μέχρι τώρα όμως δεν κατάφερα να έχω ένα ποιοτικό ηχοσύστημα. Ακούω μουσική από ένα λαπτοπ με ηχεία και γουφερ της logitech και μ' ένα απαρχαιωμένο στερεοφωνικό technics.
Όταν πριν λίγο καιρό έτυχε να ακούσω μουσική σ' ένα κατάστημα με ηχοσυστήματα κυριολεκτικά "μαγεύτικα"! Ήξερα ότι δεν ακούω ποιοτικό ήχο με τα μηχανήματα που έχω, αλλά δεν είχα εμπειρία από ποιοτικό ηχοσύστημα. Συνειδητοποίησα λοιπόν τι έχανα τόσα χρόνια...
Κάπως έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση για hi-fi και ανακάλυψα το φόρουμ! Όμως, όντας νέος και άσχετος (όπως γράφω και στον τίτλο) με τα ηχοσυστήματα, δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα κι αυτό δυσκολεύει την επιλογή. Για να μη σας κουράζω, θέλω τη βοήθειά σας για να επιλέξω ένα, όσο είναι δυνατόν, πιο κατάλληλο στις προτιμήσεις μου και δυνατότητές μου ηχοσύστημα. Σίγουρα χρειάζομαι έναν δικάναλο ενισχυτή μιας και μ' ενδιαφέρει μόνο η μουσική. Από κει και μετά όμως... χάος... :idk:
Ραδιοενισχυτή ή ολοκληρωμένο; Ισχύς; Ωμική αντίσταση; Ταίριασμα με ηχεία; Ισχύς RMS ηχείων, μεγαλύτερη ή μικρότερη από τον ενισχυτή; Δαπέδου ή βάσης; Ενεργά ή παθητικά; Καλώδια ποιας διατομής;
Για να διευκολύνω όσους μπουν στον κόπο να με βοηθήσουν να αναφέρω τα εξής:
α) με ενδιαφέρει όπως έγραψα και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο η μουσική
β) το cd player μάλλον δεν το χρειάζομαι γιατί θέλω να ακούω μουσική κυρίως από pc και streaming οπότε απαραίτητο wi-fi και bluetooth
γ) ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 12 τ.μ.
δ) δεν μ' ενοχλεί αν τα ηχεία θα είναι βάσης ή δαπέδου, φτάνει να απολαμβάνω τη μουσική
ε) τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι, περίπου, 1.000 ευρώ

Κάποιοι ενισχυτές που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον είναι αυτός και αυτός
Και ηχεία αυτά και αυτά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... καλωσηρθες νεε στη πορτα μας, οι αλλοι θα τρωνε, οποτε θα σε καλοσωρισω εγω.. cheers & welcome.. λοιπον..
... ας κανω την ερωτηση που κανω λιγο πολυ παντα.. για τι μουσικες μιλαμε γενικα ?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
συγχαρητήρια για το φόρουμ!
να σαι καλά :biggrin:


εφόσον θέλεις 2καναλο για αρχή(να δούμε για πόσο)
και εφόσον είσαι για στριμινγκ

μπορείς να πάρεις άνετα και χωρίς τύψεις αυτά

ρώτα το μέλος @Mpanis τα αγόρασε πρόσφατα και έπαθε σοκ8-)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Και sub! (ένα). Άρα δεν φτάνουν τα λεφτά για αυτά τα ηχεία. Θα πρότεινα ομοαξονικά.
για 12 τμ υπολογίζω 3x4 πάνω κάτω

ο mpanis έπαθε πλακίτσα με το μπασάκι,,,10άρι είναι

για αρχή και επειδή τον βλέπω με μεράκι για συνέχεια καλό κατά τη γνώμη μου θα ναι να επενδύσει all in σε αυτά
και μετά ας κοιτάξει για sub...
έτσι και αλλιώς άπειρος είναι....θα γουστάρει

@Mpanis άσε τα like και κάνε έναν πρόλογο στο παιδί για τη μονιτοριά :biggrin:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Και sub! (ένα). Άρα δεν φτάνουν τα λεφτά για αυτά τα ηχεία. Θα πρότεινα ομοαξονικά.
Σε 12τμ με τα krk 10g4 θα του πέσουν τα σφραγίσματα από το μπάσο....!!! :biggrin:
Και ένα Kali MV-BT και είσαι έτοιμος!!!;)
 

I

iason

Guest
Χαίρετε, καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για το φόρουμ!
Μια μικρή εισαγωγή για μένα:
Αγαπώ την καλή και ποιοτική μουσική. Πρώτον, γιατί με ταξιδεύει σε άλλους πιο όμορφους κόσμους από τον δικό μας... Δέυτερον, γιατί η μουσική μού χαρίζει στιγμές απόδρασης από οποιαδήποτε προβλήματα με απασχολούν.
Μέχρι τώρα όμως δεν κατάφερα να έχω ένα ποιοτικό ηχοσύστημα. Ακούω μουσική από ένα λαπτοπ με ηχεία και γουφερ της logitech και μ' ένα απαρχαιωμένο στερεοφωνικό technics.
Όταν πριν λίγο καιρό έτυχε να ακούσω μουσική σ' ένα κατάστημα με ηχοσυστήματα κυριολεκτικά "μαγεύτικα"! Ήξερα ότι δεν ακούω ποιοτικό ήχο με τα μηχανήματα που έχω, αλλά δεν είχα εμπειρία από ποιοτικό ηχοσύστημα. Συνειδητοποίησα λοιπόν τι έχανα τόσα χρόνια...
Κάπως έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση για hi-fi και ανακάλυψα το φόρουμ! Όμως, όντας νέος και άσχετος (όπως γράφω και στον τίτλο) με τα ηχοσυστήματα, δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα κι αυτό δυσκολεύει την επιλογή. Για να μη σας κουράζω, θέλω τη βοήθειά σας για να επιλέξω ένα, όσο είναι δυνατόν, πιο κατάλληλο στις προτιμήσεις μου και δυνατότητές μου ηχοσύστημα. Σίγουρα χρειάζομαι έναν δικάναλο ενισχυτή μιας και μ' ενδιαφέρει μόνο η μουσική. Από κει και μετά όμως... χάος... :idk:
Ραδιοενισχυτή ή ολοκληρωμένο; Ισχύς; Ωμική αντίσταση; Ταίριασμα με ηχεία; Ισχύς RMS ηχείων, μεγαλύτερη ή μικρότερη από τον ενισχυτή; Δαπέδου ή βάσης; Ενεργά ή παθητικά; Καλώδια ποιας διατομής;
Για να διευκολύνω όσους μπουν στον κόπο να με βοηθήσουν να αναφέρω τα εξής:
α) με ενδιαφέρει όπως έγραψα και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο η μουσική
β) το cd player μάλλον δεν το χρειάζομαι γιατί θέλω να ακούω μουσική κυρίως από pc και streaming οπότε απαραίτητο wi-fi και bluetooth
γ) ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 12 τ.μ.
δ) δεν μ' ενοχλεί αν τα ηχεία θα είναι βάσης ή δαπέδου, φτάνει να απολαμβάνω τη μουσική
ε) τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι, περίπου, 1.000 ευρώ

Κάποιοι ενισχυτές που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον είναι αυτός και αυτός
Και ηχεία αυτά και αυτά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Καλώς όρισες Αγαπητέ, μια ερώτηση Τι σύστημα ήταν αυτό που άκουσες έξω σε κατάστημα και σε ενθουσίασε τόσο?
Για να χουμε μέτρο σύγκρισης.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- νομίζω πως σε 12τμ και τυπικού μεγέθους βάσης θα παίξουν , δεν ρωτάω απόσταση διότι αυτή στην καλύτερη των σωστών περιπτώσεων θα είναι λίγο κάτω από 3m

- μόλις τα βρούμε , πάμε για επιλογή ενισχυτή . . . ή πας κατ΄ευθείαν σε ενεργά , οπότε ας μιλήσουν οι υπόλοιποι




- καλώς ήρθες στα πικάπ εεεεεεεεεε στο φόρουμ
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Λείπουν βασικά στοιχεία:

1. Απόσταση ακρόασης (πάνω από 2 θα μαλώσω)

2. Επιθυμητές στάθμες (λάιβ ή μεγαλύτερες;)

3. Επιθυμητή ενέργεια μπάσου (πχ "ε, να βαράει λίγο" ή "12 Ρίχτερ δε φτάνουν")

4. Γιου νόου αρ τι σιξτι; (Φωτογραφίες, τοποθέτηση)

5. Επίπεδο παντόφλας (τσοκαρου, έστω)

6. Ντιρακ. Τι σου λέει η λέξη; (Χιντ: δε τρώγεται και χιντ 2: μακριά από μπάμιες)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
να σαι καλά :biggrin:


εφόσον θέλεις 2καναλο για αρχή(να δούμε για πόσο)
και εφόσον είσαι για στριμινγκ

μπορείς να πάρεις άνετα και χωρίς τύψεις αυτά

ρώτα το μέλος @Mpanis τα αγόρασε πρόσφατα και έπαθε σοκ8-)
Και με ποιον προενισχυτή να τα οδηγήσει;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ενεργά. Τί να τον κάνει τον ενισχυτή, που σε αυτά τα κοστολόγια θα είναι αναιμικός και ανεπαρκής;

Και με ποιον προενισχυτή να τα οδηγήσει;
Από το pc κατευθείαν.
Αν και φίλος (κάτοχος) ενεργών όπως ξέρεις... έχει και ο ενισχυτής τα καλά του...
- Volume control της προκοπής
- Μερικές εισόδους ακόμα για π.χ. tv και ότι άλλο γουστάρουμε
- Συνήθως 2 tone control για τα γούστα μας
- Πιθανότατα ένα κουμπί loudness
- Ενισχυτή ακουστικών
- Πιθανότατα κάποιο εισαγωγικό αλλά αξιοπρεπές dac
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλώς όρισες Αγαπητέ, μια ερώτηση Τι σύστημα ήταν αυτό που άκουσες έξω σε κατάστημα και σε ενθουσίασε τόσο?
Για να χουμε μέτρο σύγκρισης.
Και σε τι ειδους καταστημα;Με ηλεκτρονικες συσκευες γενικα ή σε αποκλειστικο χωρο ακροασεων;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Και σε τι ειδους καταστημα;Με ηλεκτρονικες συσκευες γενικα ή σε αποκλειστικο χωρο ακροασεων;
με παραδοσιακά είδη από το Καμερούν:cry::lol::lol:
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Γειά σας και πάλι!
Καταρχάς, σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!
Ας ξεκινήσω λοιπόν...
... καλωσηρθες νεε στη πορτα μας, οι αλλοι θα τρωνε, οποτε θα σε καλοσωρισω εγω.. cheers & welcome.. λοιπον..
... ας κανω την ερωτηση που κανω λιγο πολυ παντα.. για τι μουσικες μιλαμε γενικα ?
Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! :) Με συγχωρείτε, αυτό ξέχασα να το αναφέρω. Η μουσική, κυρίως, θα είναι κλασσική.

Καλώς ήρθες. Η πρώτη ερώτηση πρέπει να είναι "Σε τί απόσταση ακούς;"
Η απόσταση μετρημένη είναι περίπου στα 2,70 με 2,80 μέτρα.

να σαι καλά :biggrin:


εφόσον θέλεις 2καναλο για αρχή(να δούμε για πόσο)
και εφόσον είσαι για στριμινγκ

μπορείς να πάρεις άνετα και χωρίς τύψεις αυτά

ρώτα το μέλος @Mpanis τα αγόρασε πρόσφατα και έπαθε σοκ8-)
Ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτά, αν δεν κάνω λάθος, είναι ηχεία μόνιτορ που παίζουν χωρίς ενισχυτή;

Και sub! (ένα). Άρα δεν φτάνουν τα λεφτά για αυτά τα ηχεία. Θα πρότεινα ομοαξονικά.
Ωχ... ομοαξονικά; Κι άλλο μπέρδεμα; Σ' ένα νήμα για ενεργά ηχεία που διάβαζα σήμερα υπήρξε μια "διαμάχη" για τον αριθμό των sub... ελπίζω να μη συμβεί κι εδώ... γιατί δεν θα βγάλω άκρη. :thumbsdown:
για 12 τμ υπολογίζω 3x4 πάνω κάτω

ο mpanis έπαθε πλακίτσα με το μπασάκι,,,10άρι είναι

για αρχή και επειδή τον βλέπω με μεράκι για συνέχεια καλό κατά τη γνώμη μου θα ναι να επενδύσει all in σε αυτά
και μετά ας κοιτάξει για sub...
έτσι και αλλιώς άπειρος είναι....θα γουστάρει

@Mpanis άσε τα like και κάνε έναν πρόλογο στο παιδί για τη μονιτοριά :biggrin:
Ευχαριστώ! Δεν θα ήταν καλύτερο να κάνω εξ' αρχής μια καλή επένδυση σε ενισχυτή και λιγότερο σε ηχεία;
Όσο για το "άπειρος" έχετε απόλυτο δίκιο... :)

Σε 12τμ με τα krk 10g4 θα του πέσουν τα σφραγίσματα από το μπάσο....!!! :biggrin:
Και ένα Kali MV-BT και είσαι έτοιμος!!!;)
Μου αρέσει το μπάσο, αλλά αν είναι να δώσω τα χρήματα στα σφραγίσματα προτιμώ να τα επενδύσω στον ενισχυτή. :laugh:

Καλώς όρισες Αγαπητέ, μια ερώτηση Τι σύστημα ήταν αυτό που άκουσες έξω σε κατάστημα και σε ενθουσίασε τόσο?
Για να χουμε μέτρο σύγκρισης.
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ!
Ο ενισχυτής ήταν σίγουρα yamaha χωρίς να ξέρω περισσότερα... Όσο για τα ηχεία, δεν γνωρίζω μάρκα, θυμάμαι μόνο ότι ήταν δαπέδου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top