Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)


Μηνύματα
236
Reaction score
145
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Αν κατάλαβα καλά, εσείς λέτε ότι τα 60 watt του cambridge δεν επαρκούν για τη μουσική που ακούω. Σωστά;
Αν δεν έχεις καταλήξει ακόμα, πολύ καλός είναι και ο Audiolab 6000 με παρόμοιες δυνατότητες και
Καταπληκτικό ψηφιακό τμήμα, επίλογο προ/τελικού κλπ. Τιμή περίπου 650.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
155
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα! Μετά από απουσία δύο, περίπου, χρόνων επανέρχομαι και εύχομαι να σας βρίσκω όλους καλά! Οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες για μένα έστω κι αν τελικά δεν κατέληξα σε αγορά κάποιου ηχοσυστήματος, αλλά σε ακουστικά ☺. Οτιδήποτε σοβαρό έμαθα περί ήχου, το έμαθα από εδώ. Ειλικρινά, σας ευχαριστώ όλους για την ανιδιοτελή βοήθεια!
Κλείνω την εισαγωγή και προχωρώ στο κυρίως θέμα.
Όπως προανέφερα, δεν κατάφερα να αποκτήσω το ηχοσύστημα που ήθελα κι έτσι βρίσκομαι και πάλι στην αναζήτηση. Να σημειώσω ότι πλέον οι επιλογές μου στρέφονται γύρω από ενεργά ηχεία και η πηγή ακρόασης θα είναι από λάπτοπ (σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό σε Tidal).
Το zen dac v2 και δύο ενεργά ηχεία με καλύπτουν γι' αυτό που θέλω ή κάνω λάθος; Α και αργότερα μάλλον θα προσθέσω και sub.
Τα ενεργά ηχεία είναι:
  • Adam T5V
  • Kali Audio LP-6 2nd Wave
  • Focal Alpha 50 Evo
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα! Μετά από απουσία δύο, περίπου, χρόνων επανέρχομαι και εύχομαι να σας βρίσκω όλους καλά! Οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες για μένα έστω κι αν τελικά δεν κατέληξα σε αγορά κάποιου ηχοσυστήματος, αλλά σε ακουστικά ☺. Οτιδήποτε σοβαρό έμαθα περί ήχου, το έμαθα από εδώ. Ειλικρινά, σας ευχαριστώ όλους για την ανιδιοτελή βοήθεια!
Κλείνω την εισαγωγή και προχωρώ στο κυρίως θέμα.
Όπως προανέφερα, δεν κατάφερα να αποκτήσω το ηχοσύστημα που ήθελα κι έτσι βρίσκομαι και πάλι στην αναζήτηση. Να σημειώσω ότι πλέον οι επιλογές μου στρέφονται γύρω από ενεργά ηχεία και η πηγή ακρόασης θα είναι από λάπτοπ (σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό σε Tidal).
Το zen dac v2 και δύο ενεργά ηχεία με καλύπτουν γι' αυτό που θέλω ή κάνω λάθος; Α και αργότερα μάλλον θα προσθέσω και sub.
Τα ενεργά ηχεία είναι:
  • Adam T5V
  • Kali Audio LP-6 2nd Wave
  • Focal Alpha 50 Evo
Προυπολογισμός;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.910
Καλημέρα και από μένα. Επειδή ακούω και εγώ κλασσική μουσική θα σου πρότεινα το παρακάτω σύστημα που ήδη έχω και είναι αψογο από όλες τις πλευρές.

Tannoy Gold 8, 2 τεμάχια
Ifi zen dac v2
4.4 ifi xlr cable για την διασύνδεση των ηχειων με το dac/pro
Ifi powerX τροφοδοτικό

Αψογο σύστημα ποιοτικό αθόρυβο και συναγωνιζεται συστηματα πολλων χιλιαδων ευρω. Τελική τιμή κάτω από χίλια.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο προϋπολογισμός κυμαίνεται, περίπου, στα 800 ευρώ.
@hawkwind78, τα tannoy τ' άκουσα σε κανάλι στο yt που κάνει συγκρίσεις μεταξύ ενεργών αλλά δεν μου τράβηξαν την προσοχή. Θα πρέπει να τα ξανακούσω. Λαμβάνω πολύ σοβαρά την πρότασή σας μιας και έχουμε ίδια ακούσματα. ;) Έχω και κάποια ερωτήματα σχετικά με το zen dac και τα καλώδια, αλλά θα τα θέσω λίγο αργότερα.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
τα tannoy τ' άκουσα σε κανάλι στο yt που κάνει συγκρίσεις μεταξύ ενεργών αλλά δεν μου τράβηξαν την προσοχή.
δε θα βγάλεις ακρη με "ακροάσεις" απ το youtube

Tannoy Gold 8, 2 τεμάχια
Ifi zen dac v2
4.4 ifi xlr cable για την διασύνδεση των ηχειων με το dac/pro
Ifi powerX τροφοδοτικό
θα "έκοβα" το καλώδιο και το τροφοδοτικό, θα έπαιρνα λίγο μικρότερα ηχεία (Tannoy έστω, καμιά αντίρρηση) και με τα χρήματα αυτά θα έβαζα subwoofer...
 



Μηνύματα
103
Reaction score
155
@wnet, δεν έχετε άδικο ως προς το yt. Θεωρώ, όμως, πως μια άποψη, έστω και μικρή, μπορεί να σχηματίσει κάποιος αν ακούσει με καλά ακουστικά. Το sub είναι στα σχέδια.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.910
Δυστυχώς και εγώ έχω πέσει στην λούμπα του youtube αλλά τελικά κατάλαβα ότι κάθε φορά άκουγα τα ηχεία που είχα ή τα ακουστικά και όχι τα συστήματα που έβλεπα. Το θαύμα ήρθε με την κατοχή του ηχείου. Αυτή την στιγμή έχω ένα σύστημα 5.2 φτιαγμένο με Tannoy Gold Series ηχεία και πίστεψε με αν τελειώσω και την ισοστάθμιση κτλ. που σχεδιάζω, το σύστημα θα είναι αναφοράς για μένα. Το ίδιο επίσης και στο γραφείο που είχα το παραπάνω σύστημα που σου προτείνω. Ωστόσο το μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο χώρος και το στήσιμο του για να πετύχεις το καλύτερο που μπορεί να βγάλει το σύστημα σου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Κωνσταντίνε, ευχαριστώ για την απάντηση! Αναφορικά περί χώρου και στησίματος, ήταν καθοριστική η συμβολή των παιδιών του φόρουμ για να κατανοήσω κάποιες βασικές αρχές. Αν διαβάσετε μερικά post πιο πίσω θα καταλάβετε τι εννοώ. Με την ευκαιρία, θέλω να σας ρωτήσω αν υφίσταται κάποιο ζήτημα με το λεγόμενο hiss στα συγκεκριμένα ηχεία.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Με την ευκαιρία (έστω και μετά από δύο χρόνια), κι επειδή παρατηρώ τα like από ονόματα μελών που, πραγματικά, συνέβαλλαν με τις γνώσεις τους και τη νηφάλια άποψή τους, οφείλω να τους ευχαριστήσω διπλά μνημονεύοντας τα ονόματά τους. Αγαπητοί, @Σταύρος Λαγκαδιανός, @Astronaut Jr., @vastsar, @Petros_Dalipis, @dionisp, @wnet και @Dimifoot, 👍❤.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Με την ευκαιρία (έστω και μετά από δύο χρόνια), κι επειδή παρατηρώ τα like από ονόματα μελών που, πραγματικά, συνέβαλλαν με τις γνώσεις τους και τη νηφάλια άποψή τους, οφείλω να τους ευχαριστήσω διπλά μνημονεύοντας τα ονόματά τους. Αγαπητοί, @Σταύρος Λαγκαδιανός, @Astronaut Jr., @vastsar, @Petros_Dalipis, @dionisp, @wnet και @Dimifoot, 👍❤.
Επίσης, δύο παιδιά που ξέχασα να αναφέρω είναι ο @ZaBBalos και ο @Kotsidis John :thumbsup: ❤.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.910
Κωνσταντίνε, ευχαριστώ για την απάντηση! Αναφορικά περί χώρου και στησίματος, ήταν καθοριστική η συμβολή των παιδιών του φόρουμ για να κατανοήσω κάποιες βασικές αρχές. Αν διαβάσετε μερικά post πιο πίσω θα καταλάβετε τι εννοώ. Με την ευκαιρία, θέλω να σας ρωτήσω αν υφίσταται κάποιο ζήτημα με το λεγόμενο hiss στα συγκεκριμένα ηχεία.
Στο δικό μου σύστημα με απευθείας σύνδεση xlr απο το zen στα tannoy απλά αθόρυβο παντελώς. Παλαιότερα με πρό ενισχυτή της Advance Paris είχα ανεπαίσθητο hiss μόνο όταν ακούμπαγα το αυτί μου στο tweeter.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.204
Reaction score
26.938
Με την ευκαιρία (έστω και μετά από δύο χρόνια), κι επειδή παρατηρώ τα like από ονόματα μελών που, πραγματικά, συνέβαλλαν με τις γνώσεις τους και τη νηφάλια άποψή τους, οφείλω να τους ευχαριστήσω διπλά μνημονεύοντας τα ονόματά τους. Αγαπητοί, @Σταύρος Λαγκαδιανός, @Astronaut Jr., @vastsar, @Petros_Dalipis, @dionisp, @wnet και @Dimifoot, 👍❤.
Ευχαριστώ για την τιμή, έχω πάντως υποχρέωση να διευκρινίσω ότι εγώ είμαι απλός μαθητής των λοιπών συνδετημόνων και ορισμένων άλλων ακόμα. Είμαι στο νηπιαγωγείο ακόμα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.155
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top