Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλησπέρα. Ισχύει ότι τα ενεργά ηχεία υστερούν αρκετά χωρίς sub;
Ισχύει το ίδιο και για τα παθητικά;
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Πάει το καταστρέψαμε το παιδί, η δεν θα πάρει ποτέ ηχεία (το πιο πιθανό) η θα έρθει σε έναν χρόνο και θα σας ρωτάει, παιδιά τα 4 sub που να τα βάλω???

Αγαπητέ Moz_art (μπαινω στο σοβαρό μου τώρα). Τα ηχεια σου πρότειναν είναι εξαιρετικά για τα λεφτά τους. Ναι χωρίς sub υπάρχει πρόβλημα. Αλλά με την εμπειρία σου αν πάρεις 2 απ' αυτά τα ηχεία, τα στήσεις σωστά και ακούσεις μουσική που είναι και το ζητούμενο το πιθανότερο είναι να σου πέσει το σαγόνι. Το θέμα με τα sub δεν έχει να κάνει με ενεργά ή όχι έχει να κάνει με τα όλα τα ηχεία.

Πρέπει να κάνεις μια αρχή. Πάρε τα ηχεία και κάποιο καλό Dac, ιδανικά κάποιας εταιρίας που σέβεται επαρκώς τον πελάτη για να μην δίνει έξοδο σε TRRRS, και άκουσε τα λίγο. Στην συνέχεια βλέπεις τι κάνεις, δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις όλα ταυτόχρονα. Αν σε ανυσηχει η ενσωμάτωση sub όσον αφορά το hardware είπαμε ότι αυτό δεν γίνεται εύκολα με δικαναλο Dac οπότε θα ψάξεις τότε , όταν είναι η ώρα να βρεις κάτι που θα σε βολεψει. Αν θες να ξεμπερδευεις από τώρα μπορεί να πάρεις ένα minidsp shd αλλά είναι εκτός του budget σου.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
@ppkstat ευχαριστώ για την απάντηση. Πράγματι, εκεί που έλεγα ότι ξεκαθάρισα αν θέλω ενεργά η παθητικά ηχεία, άρχισα να έχω αμφιβολίες για το ηχητικό αποτέλεσμα και φοβάμαι τη λάθος επιλογή και κυρίως τα χρήματα. Ωστόσο, όσα προανέφερες βοηθούν αρκετά ώστε να μετριαστεί κάπως ο φόβος 🙂.
Θ' ακολουθήσω λοιπόν τη συμβουλή σου σχετικά με τα ηχεία και το sub αργότερα. Το dac που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το zen v2. Ποια η άποψή σου;
Επίσης, είμαι ανάμεσα στα kali lp-6 και τα tannoy gold 8 που πρότεινε ο @hawkwind78 . Ακούω, κυρίως, κλασσική μουσική. Έχεις άποψη γι' αυτά τα ηχεία;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Το τι μουσική ακούς δεν έχει ή δεν θα έπρεπε να έχει σημασία. Αυτά που έχουν μεγαλύτερη σημασία είναι ο χώρος που θα μπουν και τα χαρακτηριστικά των ηχείων γενικότερα. Προφανώς θα πας σε ενεργά, ειδικά σε αυτό το budget (και γενικότερα αλλά είναι μεγάλη συζήτηση αυτή και λίγο άχρηστη εδώ).

Ανάμεσα στα 2 για τις ανάγκες/budget θα προτιμούσα τα tannoy.

Για Dac προσωπικά θα προτιμούσα κάποιο entry level κινέζικο. Smsl su8s ή αν θες και ενισχυτή ακουστικών topping EX 5. Αυτά είναι στο εύρος 350-370 ευρώ και συνδέονται με φυσιολογικά καλώδια με τα ηχεία σου. Επίσης θυμούνται και τα 2 την θέση της έντασης που είναι βασικό στην περίπτωση σου (φαντάζομαι ότι και το ifi το κάνει).

Τέλος, για να μειωθεί λίγο το άγχος σου, όλος ο εξοπλισμός που έχουμε συζητήσει εδώ, δηλαδή τα tannoy, όλα τα dacs κτλπ είναι εξοπλισμός που θα φύγει άμεσα σε αγγελίες αν κάτι δεν σου κάτσει καλά. Που δεν το βλέπω εκτός και αν το δωμάτιο είναι χάλια.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Απ' ότι καταλαβαίνω προτείνεις το smsl su8s dac επειδή έχει εξόδους xlr ενώ το zen v2 δεν έχει. Αυτό συμβάλλει και σε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Απ' ότι καταλαβαίνω προτείνεις το smsl su8s dac επειδή έχει εξόδους xlr ενώ το zen v2 δεν έχει. Αυτό συμβάλλει και σε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα;
Καλημέρα. Το ifi zen dac v2 έχει true balanced έξοδο και μπορείς να την εκμεταλλευτείς μέσω της εξόδου TRS 4.4 σε XLR. Balanced έξοδο έχει το ένα balanced έξοδο έχει και το άλλο. Οπότε αν θέλεις balanced έξοδο παίρνεις και από τα δύο είτε IFI είτε SMSL. Για την γνώση τα τυπικά RCA είναι unbalanced.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλημέρα, κι ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα, ουσιαστικά και τα δύο dac είναι ίδια; Συγγνώμη που επιμένω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπερέχει το ένα από τ' άλλο και γιατί. 🙄
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα, κι ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα, ουσιαστικά και τα δύο dac είναι ίδια; Συγγνώμη που επιμένω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπερέχει το ένα από τ' άλλο και γιατί. 🙄
Και οι δύο εταιρείες είναι αξιόλογες και έχουν εξαιρετικά προϊόντα. Πλεονέκτημα του Smsl su8s είναι ότι έχει coaxial input για cd player με την ανάλογη έξοδο, τηλεκοντρόλ για απομακρυσμένη διαχείριση και Bluetooth για όσους το χρειάζονται. Ηχητικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθότι το SMSL δεν το έχω ακούσει. Είχα όμως στο παρελθόν συσκευές SMSL και ήταν εξαιρετικές.

1660035422344.png
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Καλημέρα, κι ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα, ουσιαστικά και τα δύο dac είναι ίδια; Συγγνώμη που επιμένω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπερέχει το ένα από τ' άλλο και γιατί. 🙄
Είναι διαφορετικές στα features όπως σου εξήγησε πολύ σωστά και ο hawkwind (με το πολύ ωραίο άβαταρ). Στο άκουσμα όμως θα είναι πανομοιότυπες. Μην περιμένεις να ακούσεις διαφορές δηλαδή.

Θα χρησιμοποιήσεις μόνο balanced έξοδο για τα ηχεία σου και το ifi έχει μια χαρά τέτοια έξοδο, δεν τα είπαμε αυτά? Απλά έπαθε Steve jobs o hardware engineer της ifi και την έκανε εκεί την τσαχπινιά του. Και δεν είναι TRS που αναφέρθηκε. Είναι TRRRS, 5 επαφές σε 4.4 βύσμα. Έβγαινα άνετα για ποτάκι με τον σχεδιαστή, είναι του bdsm σίγουρα. Αυτό είναι θέμα σχεδιασμού και interface δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου. Η balanced σχεδίαση δεν πρόκειται να κάνει διάκριση μεταξύ xlr και trrrs. Απλά στην πρώτη περίπτωση θα πάρεις ένα καλώδιο από την γειτονιά σου που θεωρείται standard και υπάρχει σε όλο τον κόσμο και δεν θα σκάσεις 100ευρω, χωρίς λόγο για το χαιεντάδικο καλώδιο της ifi.
 
Last edited:


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Μπορεί να πάρει mogami , με 6 γωγούς αν θέλει ή και με 8 , να κάνει την δουλειά του .
Φυσικά και μπορεί και εγώ αυτό του πρότεινα. Θα πρέπει όμως να βρει ένα 4.4 trrrs (λογικά μόνο εξωτερικό) και μετά να βρει κάποιον να του κολλήσει 5 καλώδια σε αυτό το μικροσκοπικό αυτό βύσμα. Επίσης από την μεριά του trrrs και τα 2 αυτά mogami ( φανταζομαι αναφερεσαι στα 2534 και 2549) δεν γίνεται να τερματιστούν φυσικά σωστά όποτε θα πρέπει να βάλει ένα θερμοσυστελόμενο εκεί και καλύτερα με κόλα. Είναι clusterfuck all over δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Δεν λέω ότι δεν θα γίνει η δουλειά, την σχεδιαστική επιλογή σχολίασα.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση και την κατανόησή σας στις απορίες ενός άσχετου.
@ppkstat το είδα το βιντεάκι με την κατασκευή καλωδίων, αλλά δεν είναι για μένα αυτά. Εγώ δεν μπορώ, ακόμη, να ξεχωρίσω τα καλώδια, ποιο δηλαδή είναι TRS και TRRRS και ποιο το XLR. Σκέψου ν' ασχοληθώ και με κολλήσεις καλωδίων 🤣.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως προτιμώ το Smsl su8s για τα χαρακτηριστικά του και νομίζω πως σ' αυτό θα καταλήξω αν και δεν βρήκα να το πουλάνε Ελλάδα.
Σχετικά με τα καλώδια, μπορείς να μου πεις τι καλώδια θα χρειαστώ και αν υπάρχει κάποιο καλό ιντερνετικό κατάστημα για αγορά;
Επίσης, επειδή μάλλον καταλήγω στα tannoy gold 5 ή 7 και σχεδιάζω να τα τοποθετήσω επάνω στο γραφείο, με κάτι τέτοιο θα είναι εντάξει ή τελικά να προτιμήσω τις μεγάλες (και άχαρες) βάσεις δαπέδου;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ναι μπορώ να στα πω όλα αυτά (μην νομίζεις και εγώ εκπλήσσομαι).

Το Dac δεν παίζει Ελλάδα πάρτο από εδώ (δοκιμασμένο και γνωστό)
.

Για καλώδια υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που κάνει custom, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ γιατί συνήθως τα φτιάχνω μόνος μου. Φαίνεται αξιόπιστο όμως. Θα σου πρότεινα όμως από εκεί αυτά τα καλώδια. Είναι σχεδόν ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Αν σου φαίνονται ακριβά υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις.


Όχι αυτό που δείχνεις σαν βάση δυστυχώς δεν κάνει. Αυτό κάνει για μηχανική αποσυζευξη του ηχείου από το γραφείο που αν και σημαντική δεν λύνει το πρόβλημα που συζητάμε. Σου στελνω ένα βίντεο που περιγράφει λίγο το πρόβλημα. Γενικά καλό θα ήταν να ασχοληθεις λίγο, όλοι άσχετοι ήμασταν στην αρχή.

 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Επίσης αν ενδιαφέρεσαι μόλις ανακάλυψα ότι αυτός ο τύπος φτιάχνει και TRRRS σε XLR με mogami διαμετρήματος καθετήρα. Εν τω μεταξύ, αν δεν το έχει παστωσει εσωτερικά στο XLR το καλώδιο δεν έχει καν strain relief, γενικά το βλέπω και το OCD μου βαράει κόκκινο σε πολλαπλά επίπεδα. Μισή τιμή βέβαια από το ifi, και υποψιάζομαι και καλύτερο.

 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Απλά στην πρώτη περίπτωση θα πάρεις ένα καλώδιο από την γειτονιά σου που θεωρείται standard και υπάρχει σε όλο τον κόσμο και δεν θα σκάσεις 100ευρω, χωρίς λόγο για το χαιεντάδικο καλώδιο της ifi.
TRS και TRRRS
Tip - Ring - Sleeve = TRS

Αν έχει παραπάνω Rings, βάζουν παραπάνω "R" στην ονομασία.

TRRRS = Tip - Ring - Ring -Ring -Sleeve
 


Μηνύματα
103
Reaction score
155
Ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις, αλλά και την υπομονή και τον κόπο σας. Θα τα μελετήσω προσεκτικά και θα επανέλθω.
@ppkstat ελπίζω να μην πυροδότησα, άθελά μου, καμιά έξαρση στο OCD σου, διότι ίσως ακολουθήσουν κι άλλες απορίες. ☺
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top