Δοκιμή του Mede8er MED400X



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εχει περάσει καιρός που είχα τα Mede8er 1ης γενιάς και δεν το θυμάμαι αν υπηρχε αυτό το πρόβλημα.Στα 2ης γενιάς Mede8er X2 δε συμβαίνει κάτι τέτοιο πάντως.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Έχω το 400Χ2 το αγόρασα πριν μερικές μέρες, το ξαναδοκίμασα σε αρχεία που έχουν ήχο dts και πραγματικά μόνο το mute δουλεύει, στα υπολοιπα αρχεία λειτουργεί κανονικά η αυξομείωση από το remote control.
 


Μηνύματα
70
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Ναι, όταν το αγόρασα (πριν μια βδομάδα) μου έβαλε ο Αποστόλης το τελευταίο. Το συνδέω με οπτική ίνα σε έναν ενισχυτη 5.1 .Όταν επιλέγω στις ρυθμίσεις audio του mede8er SPDIF PASSTHROUGH τότε ο ήχος δεν ρυθμίζεται από το remote. Όταν αλλάζω τη ρύθμιση σε SPDIF DOWN MIX τότε ρυθμίζεται κανονικά ο ήχος αλλά όμως χάνω τη ποιότητα του DTS ή του Dolby Digital.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εγώ το έχω συνδεδεμένο με hdmi στον ενισχυτή και δεν έχω αυτό το πρόβλημα.Με Spdif passthrough δεν το ξέρω κια δεν έχω πρόχειρο καλώδιο αυτή τη στιγμή να το δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Προφανώς και δεν πρέπει να λειτουργεί η αυξομείωση της έντασης από το τηλεκοντρόλ του player όταν το έχουμε ψηφιακά συνδεδεμένο με έναν AV ενισχυτή. Αν το player επενέβαινε στην διαμόρφωση του ψηφιακού σήματος τότε ο AV ενισχυτής θα έπαυε να το αναγνωρίζει ως dts και θα "ξεκλείδωνε"
Συνεπώς σωστά λειτουργεί το volume μόνο ως mute όταν πάει στο 0. Δεν είναι bug.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Καλημέρα, σε όλους. Εχω εδώ και μερικούς μήνες το med500X αναβαθμισμένο με το τελευταίο firmware, αλλά αυτο που παρατηρώ είναι οτι στις περισσότερες ταινίες με δικαναλο ήχο, ο ήχος δεν συγχρονίζεται με την εικόνα, περιπου μισο δευτερόλεπτο διαφορά. Στις υπόλοιπες ταινίες που ό ήχος ειναι 6ch δεν υπάρχει πρόβλημα.Τον player τον εχω συνδεδεμένο μονο με την τηλεόραση μεσω hdmi, δεν χρησιμοποιώ ενισχυτή για τον ήχο. Καμία ιδέα;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Σκοπευω να προτεινω σε φιλο την αγορα του 500x.

Υπαρχει καποιος λογος να μην το κανω; (Θα του προτεινα το Netgear 550 που εχω και γω αλλα τα νεα απο την εταιρεια οσον αφορα νεοτερα firmware δεν ειναι αισιοδοξα και εχει ακομα καποια μικρο θεματακια..)..
Εχει το mede8er καποιο σοβαρο προβλημα ακομα; Η υποστηριξη συνεχιζεται ή το παρατησαν με την ελευση του x2;

H χρηση που προοριζεται θα ειναι για αναπαραγωγη αποκλειστικα mkv, εχει καποιο θεμα με τα headers ή τα HD format ηχου;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

To X500 είναι δύσκολο να το βρεις πλέον,καθώς έχει σταματήσει η παραγωγή του.Firmware δε νομίζω να βγάλουν άλλο για το x500.
Το Mede8er 500X2 είναι πολύ καλύτερο μοντέλο σε όλα από την προηγούμενη σειρά και η υποστήριξη συνεχίζεται.
Καλύτερα να του προτείνεις το X2.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

To X500 είναι δύσκολο να το βρεις πλέον,καθώς έχει σταματήσει η παραγωγή του.Firmware δε νομίζω να βγάλουν άλλο για το x500.
Το Mede8er 500X2 είναι πολύ καλύτερο μοντέλο σε όλα από την προηγούμενη σειρά και η υποστήριξη συνεχίζεται.
Καλύτερα να του προτείνεις το X2.
Ευχαριστω για την απαντηση.
Δυστυχως δεν ανεβαινει σε τετοιο ποσο, στο 100αρικο θα παιξει και σκεφτομουν κατι μεταχειρισμενο, δοκιμασμενο και να τη βγαλει κανα δυο χρονια...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Το 400x2 που δεν δέχεται εσωτερικό σκληρό δίσκο έχει 120-125 ευρώ περίπου.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Re: Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ folder,bacgkround κλπ με τα γνωστά προγράμματα υποστήριξης των Mede8er.Οτι δουλεύει στο 500αρι,δουλεύει και στο 400αρι.Εγώ για τα artwork χρησιμοποιώ το DuneX,που είναι μόνο για mac και υποστηρίζει πλέον και τα mede8er!Υπάρχουν πολλά ανάλογα προγράμματα και για τα windows όπως tvxie,Movie gui Builder (mac & windows) κλπ
Λεωνίδα καλησπέρα.Για βοήθησέ με λίγο με αυτά τα προγράμματα σε παρακαλώ!
Τα εγκαθιστάς στον υπολογιστή,το player συνδέεται σ'αυτόν,επικοινωνεί με κάποιο
τρόπο με το πρόγραμμα και σου εμφανίζονται οι πληροφορίες για κάθε media file
στην tv?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Τα προγράμματα αυτά μέσω internet παίρνουν τις πληροφορίες για τις ταινίες.Το Mede8er πρέπει να είναι συνδεδεμένο μέσω δικτύου με τον υπολογιστή ή με usb.Εσύ πιο μοντέλο έχεις και που αποθηκεύεις τις ταινίες σου?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Re: Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Δεν έχω Mede8er.Ένα turbo x έχω και οι ταινίες είναι σε εξωτερικό δίσκο.Μπορεί να τις εμφανίζει
σε σε βελτιομένο περιβάλλον ενώ ο σκληρός είναι συνδεδεμένος επάνω στο Oscar?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Σε turboX δεν το ξέρω καθόλου.Δοκίμασε κατι απλό:Κατέβασε το cover μιας ταινίας,σαν αυτά που θα βρεις σε sites ελληνικών υποτίτλων βάλτο στο folder της ταινίας και ονόμασε το εξώφυλλο folder.jpeg και δες αν το βλέπεις μετά στο turbox.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

To TurboX είναι κλώνος του Mede8er αλλά λογικά λίγο πολύ τα ίδια πράγματα θα ισχύουν. Από 'κει και πέρα είναι θέμα τι υποστηρίζει το firmware του καθενός. Αλήθεια έχει δοκιμάσει να φορτώσει κανείς στο TurboX το firmware του Mede8er;
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

(Video Formats Supported: AVI / BDMV Light / BDISO Light /)

Παιδιά τι σημαινει το BDISO Light... στο MED400X2S...?
Αν ριπαρεις το BD σε ISO με το ImageBurn το βλέπει το MED400X2S...? τι ειναι το light..?
Eυχαριστω για οποια απαντηση...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.532
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top