Δυναμικό εύρος. Το θέλουμε. Το θέλουμε;

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Οπότε, 2 κροσαρισμένα σαμπ, που θα μπορεί το καθένα να βγάλει 105 ντεσιμπέλ στάθμης στη θέση ακρόασης
Λίγο το 105, πολύ λίγο.
115db (σύνολο) το ελάχιστο. Βοηθάει και το ρουμ γκέιν βέβαια.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Για τα σαμπ, αν θέλετε 6 ντεσιμπέλ δυναμικό περιθώριο, πάμε στα 123+6= 129 στη θέση ακρόασης.

Για τους δορυφόρους 105+6= 111 στη θέση ακρόασης.

Χονδρικά, για ασυμπίεστα ριφερενς λεβελς με 6 ντεσιμπέλ dynamic headroom:

Δορυφόροι 110 Μαξ εσπιέλ στη θέση ακρόασης
Σαμπ 130 Μαξ εσπιέλ στη θέση ακρόασης
105 db ως 7.1 καναλια
102 db για περισσοτερα καναλια δλδ 11.1 +
Δεν τους ειπες σε ποιες συχνοτητες ειναι η μεγιστη σταθμη 105db :p:D
....και τι γινεται στις υπολοιπες συχνοτητες σε db.

ολα αυτα τα db δεν μπορεις να τα ακουσεις αν δεν εχεις καλο χωρο σε χρονους και καλο setup
...μην ακουτε τον ear θα κουφαθειτε.;)
[DOUBLEPOST=1552727552][/DOUBLEPOST]
Λίγο το 105, πολύ λίγο.
115db (σύνολο) το ελάχιστο. Βοηθάει και το ρουμ γκέιν βέβαια.
ολα μαζι φτανουν παραπανω αρκετα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
ολα μαζι φτανουν παραπανω αρκετα...
Για τα σαμπ λέω. Δεν φτάνουν για κλασική, μετρημένο.
Δεν τους ειπες σε ποιες συχνοτητες ειναι η μεγιστη σταθμη 105db :p:D
....και τι γινεται στις υπολοιπες συχνοτητες σε db.
Αναφέρθηκαν στις προηγούμενες σελίδες με διαγράμματα και παραδείγματα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Διαβάζω όλα τα πόστ μέρες τώρα και το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον και λέω το εξής,μήπως τώρα που ο καιρός ανοίγει να βρεθούμε σε ξέφωτο με μεζέδες και αλκοόλ για μία ωραία συζήτηση;πρόσωπο με πρόσωπο υπάρχει μια αμεσότητα στις ερωτοαπαντήσεις ....λέω τώρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Λίγο το 105, πολύ λίγο.
115db (σύνολο) το ελάχιστο. Βοηθάει και το ρουμ γκέιν βέβαια.
Είναι 105 Μαξ εσπιέλ από το κάθε κανάλι ξεχωριστά στη θέση ακρόασης.

Προφανώς, τα 2 κανάλια μαζί, αθροίζουν υψηλότερα στιγμιαία peaks.

Αυτή είναι η στάθμη αναφοράς.

Το είπα ότι θα είναι δυσάρεστο για όλους μας. :o:p:p:p

Φυσικά, πρόκειται για χαμηλή στάθμη αναπαραγωγής.

Τα στιγμιαία peak στους 105, δεν τα νιώθεις για δυνατή ένταση, κι ας λέει το μέλος τις αρλούμπες του.:D

Το δυστυχές αγαπητέ μου ντιμιφουτ, είναι ότι σε υψηλότερη στάθμη που ξέρω ότι θες να ακούς, ακούς "λιγότερα".8-)

Αποδεδειγμένα, και μετρημένα (ψυχοακουστική).

Βέβαια, είναι πολύ πιο ευχάριστο.8-)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Φυσικά, ο δικάναλος ήχος είναι μια παρωδία τη σήμερον ημέρα. :D

Τα δεδομένα στον πολυκάναλο ήχο, με διακριτό .1 κανάλι και με bass management των δορυφόρων, τα ανέφερα, και ενώ δεν αλλάζει η απαίτηση max spl από τον δορυφόρο, είναι σημαντικά υψηλότερες οι απαιτήσεις σε χαμηλές συχνότητες από τα σαμπ, διότι έχουμε επιπρόσθετο bass management, και μιλάμε για σημαντικά υψηλότερο δυναμικό εύρος αναπαραγωγής (όπως έχω εξηγήσει αναλυτικά)!8-)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Θεωρώ ότι δεν έχετε οι περισσότεροι, και ότι δε ξέρετε να το κάνετε.:drinks:

Ως εκ τούτου, μόλις βρω λίγο χρόνο, θα σας ετοιμάσω ένα φλακ διάρκειας 60" με ροζ θόρυβο στα -20 dBspl.

Μόνο το ένα κανάλι θα έχει σήμα ροζ θόρυβου, το άλλο θα είναι νεκρό, δηλαδή θα γράψω ένα τόνο σε στάθμη -96 dBfs, για να δείτε αν το ακούτε. :p

Αυτό λοιπόν το τρακ ροζ θόρυβου, θα πρέπει να το βάλετε να παίξει από το ηχείο και να μετρήσετε με σοβαρό μικρόφωνο στάθμη 85 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης.

Κι είστε έτοιμοι (θεωρητικά όλα τα ηχεία παίζουν στην ίδια στάθμη).

Αν παρεμπιπτόντως κάποιος με προλάβει και το φτιάξει πριν από μένα, για να το ανεβάσει εδώ, θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη.8-)

Με το άλλο κανάλι, με τον χαμηλά γραμμένο τόνο, θα μπορέσετε να διαπιστώσετε του λόγου το αληθές για όσα σας έχω γράψει σε αυτό το θρεντ. 8-)

Πιθανώς να ρίξω κι ένα υψηπερατό στο ροζ θόρυβο, στους 200 κύκλους, για να μη ξεβολευτείτε με τα σαμπ. Όσον αφορά τη στάθμη, αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Εξ'άλλου δεν είναι δική μου ιδέα... :D
Στα περισσότερα σοβαρά μεγάλα στούντιο και σε εργασίες της AES που έχω δει, στήνουν στάθμη με ροζ θόρυβο άνω των 200 κύκλων. 8-)
Γιατί άραγε;:p:p:p
 
Last edited:

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Αν μου πεις πόσο είναι σε σχέση με τη μονάδα τα -20 db και τα -96, μπορώ να το φτιάξω. Εκείνο το μάθημα με τον πίνακα που τα έλεγε, δεν το θυμάμαι!
Αν δεν κάνω λάθος τα -20 dB είναι 0,01 της μονάδας. Τα -96 πόσο; Αν θυμάμαι καλά, για κάθε -20 dB προσθέταμε 2 μηδενικά ανάμεσα στην υποδιαστολή και το ένα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αν μου πεις πόσο είναι σε σχέση με τη μονάδα τα -20 db και τα -96, μπορώ να το φτιάξω. Εκείνο το μάθημα με τον πίνακα που τα έλεγε, δεν το θυμάμαι!
Αν δεν κάνω λάθος τα -20 dB είναι 0,01 της μονάδας. Τα -96 πόσο; Αν θυμάμαι καλά, για κάθε -20 dB προσθέταμε 2 μηδενικά ανάμεσα στην υποδιαστολή και το ένα;
Βρε αν πας στο cooledit να φτιάξεις τόνους, ορίζεις σε ντεσιμπέλ τη στάθμη.
Βεβαίως, ορίζεις και το συχνοτικό περιεχόμενο του ροζ θόρυβου, είναι πλήρως παραμετροποιήσιμη η λειτουργία generate tone, αλλά μπορείς να εφαρμόσεις φίλτρα και σε δεύτερο χρόνο.

Προϋπόθεση για να στήσεις στάθμη είναι να παίζει φλατ το ρημάδι, ε; :p
 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Πολύ διδακτικό θρεντ και προσωπικά θέλω να ευχαριστήσω τους κυρίους που εξήγησαν όλα αυτά τα βασικά με σαφήνεια και παραδείγματα.
Εγώ θέλω να πω πως έχω καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσματα για το δυναμικό εύρος και τις στάθμες όχι με τον επιστημονικό τρόπο, αλλά απλά εμπιστευόμενος την ακοή μου και ουχί τον καλό μου φίλο τον χαιεντά (sic) ή τον εκάστοτε επαίοντα (χμ...) πωλητή.
Κυρίως όσον αφορά την αναγκαιότητα του/των υποβαθύφωνων ακόμα και στον μικρό μου χώρο ακρόασης και τη στάθμη στην οποία είναι πράγματι "ακουστά". Γενικά συνιστώ σε όλους να πάρουν έστω ένα sub και να το εντάξουν στο δικάναλό τους. Η διαδικασία να το σετάρουν/κροσάρουν σωστά θα τους βοηθήσει να καταλάβουν πολλά πράγματα για τον ήχο και τη μετάδοσή του ανάλογα τη συχνότητα, για το εύρος σε hz της μουσικής που ακούνε, για τη βέλτιστη θέση ακρόασης αλλά και των ηχείων και αρκετά άλλα. Έτσι λειτούργησε σε εμένα. Με έχει γλιτώσει από πολλά έξοδα και πολλές ώρες δοκιμών μηχανημάτων που τα έχω διαθέσει στη μουσική.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Είναι 105 Μαξ εσπιέλ από το κάθε κανάλι ξεχωριστά στη θέση ακρόασης.
Εγώ αναφερόμουν σε σαμπ, και όχι δορυφόρους.

Το εχεις γράψει προηγουμένως, μην τα ξαναμπλέκουμε:
Subwoofers must be capable of 115dB peaks
(123dB peaks for bass managed 7.1)
Και τέλος: θα σε στεναχωρήσω. Αλλά το 105db δεν φτάνει ούτε για πλάκα για κλασική, ούτε αν παίξουμε πολυκάναλα, διοτι απο τα surround και τα back δεν παίρνεις σοβαρά db, μόνο ambience παίζουν.
Αν θες να ακούς 8 ώρες σερί, τότε φτάνουν, μάλιστα. Αν θες μια συμφωνία HiRes ρεαλιστικά, 45 -60 λεπτών, τότε δεν φτάνουν. Θα μείνεις με το πτηνό στο χέρι. Και βαλε και 6db headroom ε, να μην ξεχνιόμαστε.
115db στην τρίτη οκτάβα (117 στην πρώτη, 116 στην δεύτερη), με το headroom μέσα, η καλύτερη τιμή που θα σου κάνω. Πιο φτηνά δεν έχουμε. Και χαριστικά.

(Αν θες ZZ Top, φτάνουν τα 105db)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
τι τραβάνε κάποιες ψυχούλες για να ακούσουν μουσική :frown:
Όντως, παιδεύονται αδίκως με λάμπες και καλώδια! :p

Είναι πανεύκολο να στήσεις σωστό ήχο, και να ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις και ακριβώς πώς θα παίξει, αν υπολογίσεις σωστά μερικά βασικά πράγματα.8-)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Και τέλος: θα σε στεναχωρήσω. Αλλά το 105db δεν φτάνει ούτε για πλάκα για κλασική, ούτε αν παίξουμε πολυκάναλα, διοτι απο τα surround και τα back δεν παίρνεις σοβαρά db, μόνο ambience παίζουν.
Αν θες να ακούς 8 ώρες σερί, τότε φτάνουν, μάλιστα. Αν θες μια συμφωνία HiRes ρεαλιστικά, 45 -60 λεπτών, τότε δεν φτάνουν. Θα μείνεις με το πτηνό στο χέρι. Και βαλε και 6db headroom ε, να μην ξεχνιόμαστε.
115db στην τρίτη οκτάβα (117 στην πρώτη, 116 στην δεύτερη), με το headroom μέσα, η καλύτερη τιμή που θα σου κάνω. Πιο φτηνά δεν έχουμε. Και χαριστικά.

(Αν θες ZZ Top, φτάνουν τα 105db)
ποσα db εχεις μετρηση και δεν σου φτανουν ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
ποσα db εχεις μετρηση και δεν σου φτανουν ;
Εχω μετρήσει 112db κορυφή με Umik (αν ρωτάς αυτό) και είχε και άλλο διαθέσιμο. Εκεί ήμουν καλά για γούστα. Τα 105db είναι καλά για καθημερινή ακρόαση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top