Δυναμικό εύρος. Το θέλουμε. Το θέλουμε;

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
αφου δεν παιζεις παραπανω και εχεις δυνατοτητα να πας ακομα γιατι λες οτι ειναι λιγα τα 105db ;

το 18ρη umik εχεις ;

ειναι αρκετα τα 105 αν εχεις κανει καλη ρυθμιση.....παιζεις και με χαμηλο rt60 για κλασσικη μουσικη

και με 7.1.4 θα πρεπει να κατεβεις 2-3 db σε καθε ηχειο...!!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
αφου δεν παιζεις παραπανω και εχεις δυνατοτητα να πας ακομα γιατι λες οτι ειναι λιγα τα 105db ;
Αφού παίζω λέμε, 112db σου γράφω, σε μια τυχαία μέτρηση. +3 Headroom, πάμε 115db.
To Umik clipάρει φυσικά εκεί.
 



Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
αν το περιεχομενο εχει την δυνατοτητα ....τα 105db του καθε ηχειου μπορουν να δωσουν ανετα στο συνολο 120db
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
αν το περιεχομενο εχει την δυνατοτητα ....τα 105db του καθε ηχειου μπορουν να δωσουν ανετα στο συνολο 120db
Όσον αφορά την κλασική μουσική αυτό δεν ισχύει, το έγραψα προηγουμένως:
διότι απο τα surround και τα back δεν παίρνεις σοβαρά db, μόνο ambience παίζουν.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
παρε να ακουσεις και αυτο αν εισαι οκ σε ρυθμισεις..
http://www.2l.no/pages/album/050.html

και αν εχεις το umik -18db να το κανεις -12db να φτανεις τα 120+ σε μετρηση
H 2L βάζει πολύ πληροφορία στα surrounds. Έχω κάποια, δεν ειναι τα αγαπημένα μου.

Πως γίνεται το -12?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πως γίνεται το -12?
και εγώ το 18αρι έχω. Μου είπαν ότι έχει μια βίδα όταν ξεβιδώσεις το καπάκι εκεί που κουμπώνει το usb.

δε το έχω κάνει γιατί δεν ξέρω τι παίζει με το calibration file
[DOUBLEPOST=1552859927][/DOUBLEPOST]
και εγώ το 18αρι έχω. Μου είπαν ότι έχει μια βίδα όταν ξεβιδώσεις το καπάκι εκεί που κουμπώνει το usb.

δε το έχω κάνει γιατί δεν ξέρω τι παίζει με το calibration file
Annotation 2019-03-18 000139.jpg
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
H 2L βάζει πολύ πληροφορία στα surrounds. Έχω κάποια, δεν ειναι τα αγαπημένα μου.
χαχαχαχα!!!!...δεν βγαζει πολυ πληροφορια στα sur
......το θεμα ειναι ο ακροατης στην μεση των οργανων ....διαβασε καημενε γιατι εχει γραφτει ετσι

ανοιγεις το umik του περνας το -12 και εισαι αν θιμαμαι καλα 123db
.....αν το κανεις 0 εισαι στα 136 db αν θυμαμαι καλα.....

βεβαια χανεις σε λεπτομερεια κατα την μετρηση καμπυλης.
...το -12db ειναι μια χαρα...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
το θεμα ειναι ο ακροατης στην μεση των οργανων ....διαβασε καημενε γιατι εχει γραφτει ετσι
Don’t like.
ανοιγεις το umik του περνας το -12 και εισαι αν θιμαμαι καλα 123db
Άσε, θα μπλέξω.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
2. Subwoofers must be capable of 115dB peaks
(123dB peaks for bass managed 7.1)


The low frequency effects channel is handled slightly differently and has a 10dB boost relative to the other channels. The maximum SPL that subwoofers could be asked to reproduce from the low frequency effects track is therefore 115dB at the listening position. In reality the situation is nearly always worse because the subwoofer must additionally reproduce bass managed* content from other channels. These challenges mean that multiple large subwoofers are typically needed to be able to properly reproduce the soundtrack as the director intended.

* Bass managed content is that from other speaker channels that has been diverted to the subwoofer. In home audio video receivers (AVRs) and pre-processors this is done by setting the speakers to small in the bass management menu and specifying a crossover frequency. With surround speakers, for example, an 80Hz crossover is typically used. This means that any content in the surround channels under 80Hz is essentially diverted to the subwoofer. For 5 bass managed speakers an additional 6dB and for 7 bass managed speakers an additional 8dB of output may be required from the subwoofer channel.

115+8= 123 dB max spl

Οπότε να πάρουμε ένα υπαρκτό sub.

Έχουμε το sub μου pb13 ultra. Σύμφωνα με τα specs στα 2μ σε ανοιχτό χώρο βγάζει max spl 118db (cea 2010)

από τη θέση ακρόασης απέχει 2.5 μέτρα.

από τι στιγμή που έχω 7.1 πάμε στα 123db. είναι 5db τουλάχιστον πάνω από τα όριά του. επειδή όμως οι μετρήσεις είναι σε ανοιχτό χώρο μήπως μέσα σε δωμάτιο μπορεί να βγάλει με room gain παραπάνω spl? σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να ρίξω τα db του .lfe ( υπάρχει επιλογή στο marantz μέχρι -10 db) σε format dts και dolby.

Από τη στιγμή που προσθέτοντας άλλο ένα ίδιο στη καλύτερη έχουμε +3db. Οπότε για να παίξουμε reference (130db) πρέπει να δώσουμε 10000euro σε sub. οπότε με τα μικρά που αναφέρετε συνέχεια έστω και 8 πως θα πιάσουμε αυτά τα spl όταν το κάθε ένα βγάζει γύρο στα 105db max spl?

Καταγραgfbfgbφή.PNG
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Οπότε να πάρουμε ένα υπαρκτό sub.

Έχουμε το sub μου pb13 ultra. Σύμφωνα με τα specs στα 2μ σε ανοιχτό χώρο βγάζει max spl 118db (cea 2010)

από τη θέση ακρόασης απέχει 2.5 μέτρα.

από τι στιγμή που έχω 7.1 πάμε στα 123db. είναι 5db τουλάχιστον πάνω από τα όριά του. επειδή όμως οι μετρήσεις είναι σε ανοιχτό χώρο μήπως μέσα σε δωμάτιο μπορεί να βγάλει με room gain παραπάνω spl? σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να ρίξω τα db του .lfe ( υπάρχει επιλογή στο marantz μέχρι -10 db) σε format dts και dolby.

Από τη στιγμή που προσθέτοντας άλλο ένα ίδιο στη καλύτερη έχουμε +3db. Οπότε για να παίξουμε reference (130db) πρέπει να δώσουμε 10000euro σε sub. οπότε με τα μικρά που αναφέρετε συνέχεια έστω και 8 πως θα πιάσουμε αυτά τα spl όταν το κάθε ένα βγάζει γύρο στα 105db max spl?

View attachment 121335
Εχεις μπλέξει τα Μπούτια σου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εχεις μπλέξει τα Μπούτια σου.
όλα τα έχω μπλέξει :roflmao: . αλλά νομίζω ότι το πρώτο σκέλος του ερωτήματος είναι ξεκάθαρο. ένα 13αρι δε μπορεί να παίξει 130db είναι δεδομένο.
και ξέρουμε ότι κάθε διπλασιασμός ηχείων μας δίνει 3db.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
13αρι δε μπορεί να παίξει 130db είναι δεδομένο.
και ξέρουμε ότι κάθε διπλασιασμός ηχείων μας δίνει 3db.
Με τι θα το διπλασιάσεις το 13αρι; αφού δεν έχεις άλλο. Οι δορυφόροι δεν μετράνε σε αυτόν τον υπολογισμό.
Και δεν θες 130 db, με 123 είπαμε είσαι υπερ καλυμμένος. Ειδικά σε μη φροντισμένο χώρο, μην ζητάς πολύ περισσότερη στάθμη. Καλύτερη κατανομή χρειάζεσαι μόνο.
Σαλόνι έχεις, όχι dedicated ;)

Επίσης οι μετρήσεις CEA γίνονται σε χωράφι, ανοιχτωσιά. Σε κλειστό χώρο αλλάζουν τα νούμερα, παίρνεις db bonus :biggrin:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
από τι στιγμή που έχω 7.1 πάμε στα 123db.
Η αναφορά (0dBFS) στο home cinema είναι 115dB peaks στο LFE+bass management στη θέση ακρόασης. Με το PB13 έχεις και headroom και room gain.
Τι ψάχνεις και τρώγεσαι σε σαλόνι; Πάρε άλλο ένα στο μέλλον για στρώσιμο συχνοτήτων και τέλος.

Αποσύρω την διεκδίκηση του sub σου. :p
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η αναφορά (0dBFS) στο home cinema είναι 115dB peaks στο LFE+bass management στη θέση ακρόασης. Με το PB13 έχεις και headroom και room gain.
Τι ψάχνεις και τρώγεσαι σε σαλόνι; Πάρε άλλο ένα στο μέλλον για στρώσιμο συχνοτήτων και τέλος.

Αποσύρω την διεκδίκηση του sub σου. :p
:p δε το δίνω. η συζήτηση γίνεται γιατί ψάχνω το επόμενο.
[DOUBLEPOST=1552910061][/DOUBLEPOST]
Η αναφορά (0dBFS) στο home cinema είναι 115dB peaks στο LFE+bass management στη θέση ακρόασης. Με το PB13 έχεις headroom + room gain.
Τι ψάχνεις και τρώγεσαι σε σαλόνι; Πάρε άλλο ένα στο μέλλον για στρώσιμο συχνοτήτων και τέλος.

Αποσύρω την διεκδίκηση του sub σου. :p
εδώ μου τα λες σωστά. σε προηγούμενα post to bass managemnet για 7.1 είναι μετά τα 115 db

For 5 bass managed speakers an additional 6dB and for 7 bass managed speakers an additional 8dB of output may be required from the subwoofer channel.

115+8= 123 dB max spl


[DOUBLEPOST=1552910170][/DOUBLEPOST]
Επίσης οι μετρήσεις CEA γίνονται σε χωράφι, ανοιχτωσιά. Σε κλειστό χώρο αλλάζουν τα νούμερα, παίρνεις db bonus
Έχουμε το sub μου pb13 ultra. Σύμφωνα με τα specs στα 2μ σε ανοιχτό χώρο βγάζει max spl 118db (cea 2010)
μήπως μέσα σε δωμάτιο μπορεί να βγάλει με room gain παραπάνω spl?
σωστά τα έγραψα, βιάστηκες να μου πεις ότι τα μπέρδεψα.

ψάχνουμε το επόμενο λέμε. :D:D:D
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.374
Reaction score
125.453
Η αναφορά (0dBFS) στο home cinema είναι:
(115dB peaks στο LFE) + (bass management στη θέση ακρόασης).
Φικσντ. :drinks:

Δηλαδή 115+8= 123 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης. ;)

Καλό είναι να μη τερματίζει το σαμπ σε αυτή τη στάθμη, και να μετράει τρελές παραμορφώσεις...

Για στάθμη αναφοράς αυτά, δηλαδή, όχι να ακούγεται "δυνατά", δεν είναι για καγκουριές και σεισμούς αυτά τα νούμερα.8-)

Άμα θες ψηλές στάθμες, την έκατσες τη βάρκα. :p

Για να μετρήσεις στάθμη σαμπ, είναι απλό, βάζεις τόνους και μετράς. :D

Από το χώρο μπορείς κάλλιστα να πάρεις μια 10-αρια ντεσιμπέλ.
Το κακό είναι ότι αν θες "πχιότητα", δε θες τα ντεσιμπέλ του χώρου. :D:D:D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.964
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top