'' ΕΝΑ ARTVOICE ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ VISATON MONITOR 890 MKII''



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Μοιάζει μ' αυτά τα αμερικάνικα τα πώς τα λεν'...

Πώς παίζει;
Πώς προέκυψε η αγορά;
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
IMG_9333.jpeg

Και το DAC υπό το έργον! Παίζει τα πάντα τέλεια με υπέροχο ήχο και στερεοφωνική εικόνα!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Η αγορά προέκυψε μετά απο μεγάλη έρευνα στις αγορές της Ασίας για ένα μηχάνημα που θα παίζει τα πάντα, με καταπληκτική κατασκευή και προσιτή τιμή...
 


Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
κόστος με την μετατροπή του paypal, 407 euro.
Το παρέλαβα σε μόνο μια εβδομάδα! Προσοχή! Μόνο απο αυτόν τον πωλητή που έχει πουλήσει πολλά και έχει 100% βαθμολογία και όχι απο τους λίγο φθηνότερους.
Και να επιμένετε να σας το στείλει με EMS. Προς θεού, όχι με άλλη...
 


Μηνύματα
452
Reaction score
96
μεγεια Δημητρη!!!! καλοακουστο!!!!! μην το καταχονιασεις ομως στο ρακ σου για να μπορεσουμε να το βγαλουμε ευκολα οταν ελθω απο κει:p
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.028
Reaction score
20.577
Το DAC του artvoice εξωτερικά μοιάζει με τα DACs της W4S. Από πλευράς μετρήσεων/ακουστικών εντυπώσεων κτλ, αναμένουμε τα posts του artvoice.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
942
Reaction score
1.632
Άντε πάλι, ζήλεψα, εκεί που λέω να αναβαθμίσω το αναλογικό μου, με πριζώνεις και για το ψηφιακό.
Μπαϊ δε γουέι μου αρέσει πολύ το πλέξι στο πικαπ.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Το DAC του artvoice εξωτερικά μοιάζει με τα DACs της W4S. Από πλευράς μετρήσεων/ακουστικών εντυπώσεων κτλ, αναμένουμε τα posts του artvoice.
Αγαπητέ Wizzy!
Μην μου ζητάς μετρήσεις, μιάς και το μόνο μέτρο που έχω, είναι ένα αναδιπλούμενο μεταλικό που μετράμε πόσο μεγάλη την έχουμε εδώ μέσα σύμφωνα με τα μηχανήματά μας!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Όσον αφορά τις ακουστικές εντυπώσεις πάλι...
Δεν είμαι χρυσαυτιάς να καταλαβαίνω τόσο πολύ τις διαφορές αν δεν ακούσω ένα μηχάνημα σε άμεση παραβολή με άλλο (εδω και πάλι υπάρχουν αντιρήσεις μιας και πολλοί χρυσαυτιάδες την έχουν πατήσει στο Α-Β).
Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι το dac έχει μιά στιβαρή κατασκευή που με φτιάχνει και ακούγεται υπέροχα!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Στην αρχή παραξενεύτηκα, γιατί ενώ έπαιζε κανονικά τα αρχεία μέχρι 192, στα αρχεία SACD ISO και DSD (dsf) έκανε διακοπές.
Στην αρχή πίστεψα ότι φταίει το καλώδιο USB που νόμιζα ότι δεν είναι έκδοση 2.0.
Όμως όταν έπαιζα dsd μέσω του JRiver, δεν εμφάνιζε στην οθόνη DSD, αλλά 352KHZ . Απο εκεί κατάλαβα ότι κάτι γίνεται με το JRiver.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Επικοινώνησα με τον πολύ καλό πωλητή στην Κίνα και του εξέθεσα τα δύο προβλήματα μήπως ήξερε κάτι. Μου είπε ότι δεν ξέρει γιατί δεν έχει δουλέψει ούτε Mac ούτε JRiver, αλλά θα επικοινωνούσε με τον τεχνικό της Gustard και θα με ενημέρωνε. Η απάντησή του ήρθε μέσα σε δύο ώρες!
Ο τεχνικός μου είπε ότι χρειάζεται καλώδιο USB 2.0 για να παίξει και ότι απ'ότι κατάλαβε το πρόβλημα ήταν στα DSP που χρησιμοποιεί το JRiver. Γενικά μου είπε ότι στο DAC δεν του αρέσουν τα πολλά DSP και προτιμάει να παίζει Native.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Επικοινώνησα και με τον Κώστα Παππά, ο οποίος μου επιβεβαίωσε αυτό που υποψιαζόμουν. Το JRiver παίζει τα πάντα μέσω αλγορίθμων που ονομάζει Core audio, τα δε sacd και Dsd δεν τα υποστηρίζει native, αλλά τα παίζει μέσω αλγορίθμων upsapling στα 352KHZ 64bit. Η λύσεις για να τα ακούσεις όλα στο JRiver χωρίς διακοπές, είναι στις ρυθμίσεις DSP, στις συχνότητες πάνω απο 192KHZ, να τις ορίσεις με downsapling στα 192KHZ, ή να επιλέξεις το DAC σαν DSD, οπότε τα παίζεις όλα σαν DSD, το οποίο εμφανίζεται πλέον και κανονικά στην οθόνη του Dac αλλά όλα εκτός τα DSD παίζουν με μετατροή σε DSD μέσω πρωτοκόλου Dolp και όχι native. Παίζεις δηλαδή ακριβώς όπως έπαιζες και με το dac της SCHIIT που ήταν καθαρα΄DSD.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.572
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top