ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Φυσικα και τεχνικα ( περα απο αποψεις και προσωπικα γουστα ) υπαρχει εξηγηση οπου στην Ταξη Α επειδη τα τρανσιστορ ειναι απσχολημενα με την θερμοκρασια και την πολωση στην ουσια δυσκολευονται να κανουν και αλλες πιο πολλες δουλειες ταυτοχρονα με αποτελεσμα να μπορουν να παιξουν ( συγκριτικα ) ενα πραγμα την καθε φορα .

Θέλω να πιστεύω ότι εδώ, θέλεις να πεις κάτι άλλο .... Έτσι ???
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Θέλω να πιστεύω ότι εδώ, θέλεις να πεις κάτι άλλο .... Έτσι ???
Με εκλαικευμενα ηλεκτρονικα ναι βεβαιως εννοω ακριβως αυτο που λεω .... Για παραδειγμα η στανταρ μετρηση για την ισχυ ενος ενισχυτη ειναι 1000 κυκλοι σε ωμικο φορτιο 8Ω στο 100% της ισχυος πριν αρχισει η παραμορφωση . Εαν ο ενισχυτης βγαλει πχ 50 βαττ με αυτη την μετρηση και αλλαξεις την πηγη και δωσεις ας πουμε λευκο η ροζ θορυβο ο ενισχυτης θα βγαλει σαφως λιγοτερα βαττ ....Και το σταδιο εξοδου και το τροφοδοτικο εχουν κατα πολυ περισσοτερα πραγματα να κανουν ταυτοχρονα .

Αν στον ιδιο ενισχυτη αυξησεις την πολωση 50 φορες πανω επισης θα βγαλει λιγοτερα βαττ γιατι πολυ απλα η ισχυς του τροφοδοτικου θα καταναλωνεται στην θερμοκρασια και οχι στον ηχο ...επισης θα παρατηρησεις οτι με 50 φορες παραπανω πολωση θα χασεις και καποια ταχυτητα προφανως για τους ιδιους λογους
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Άνοιξε νήμα με κακές λέξεις !!! :) :drinks:

(ή βοηθάτε με κανένα λίνκ, που το έχετε ήδη κουβεντιάσει...:D)
Η ταξη D ειναι η μετεξελιξη των σκεψεων του Carver πανω στον βαθμο αποδοσης των ενισχυτων ταξης ΑΒ μπορεις να αναζητησεις την ιστορια του καθως και τον ορο 'track down conversion' .....
Η ιδεα παραμενει ιδια απλα σημερα ηρθε η ωρα αυτο να γινεται ψηφιακα .
Χτυπαω εδω ενα καμπανακι οπου αν δει καποιος το σχεδιο του ενισχυτη του Bob απο το true sub θα παρατηρησει οτι η σχεδιαση του ενισχυτη ειναι κυριολεκτικα γελοια .... Το κυκλωμα του ενισχυτη ειναι σχεδιαστικη ιδεα του 1968 με καλης ποιοτητας υλικα ...Το τροφοδοτικο ομως ειναι μια τελεια ιδεα και επισης μια υλοποιηση η οποια λειτουργει απολυτα σωστα παρολη την γενικα φτηνη κατασκευη Made in Taiwan .
Οι ανησυχιες του Bob ηταν προς την τροφοδοσια την συγκεκριμενη εποχη οχι τοσο στο κυκλωμα του ηχου και του ενισχυτη και φυσικα οχι οτι εκει τα ειχε παει και ασχημα στο παρελθον ( διαβασε την ιστορια του και ποσο ευκολα ξευτιλισε πολυ μεγαλους οικους στο παρελθον παραπανω απο μια φορα ) .

Το ολο point ειναι οτι η ταξη D σχεδιαστηκε και μετεξελιχτηκε για να βελτιωσει τον βαθμο αποδοσης στους ενισχυτες ηχου και μαλιστα σε μια εποχη που τα παντα δουλευουν με διακοπτικα τροφοδοτικα υψηλων συχνοτητων . Γενικα για εταιριες PA οπου το βαρος στους ενισχυτες και ο βαθμος αποδοσης παιζουν μεχρι και σημερα τεραστιο ρολο ...

Για παραδειγμα ενας ενισχυτη ψηφιακος 2000W σημερα ζυγιζει λιγοτερο απο 5 κιλα και καταναλωνει μια ισχυ σε ρευμα το πολυ 2200W ( εδω βαζω και καλωδια και απωλειες κλπ και παλι μπορει να κανω λαθος και να καταναλωνει τυπου 2050 W ) Αρα ολη η ισχυς της τροφοδοσιας γινεται ηχος .

Σε εναν αναλογικο ενισχυτη για να παραξεις 2000 W καθαρο ηχο μπορεις ευκολα να θελεις 20-22 κιλα βαρος και τουλαχιστον 4,000W ρευμα ...Αυτα για να παραξεις αληθινα 2,000W επι του φορτιου και συνεχομενα αν μιλαμε για PA Εδω φυσικα δεν μιλαμε για κατι παπατζες που γραφουν οπως ισχυ κορυφης στο ταδε φορτιο και για ταδε χρονικο διαστημα 0,0000000032 του δευτερολεπτου ...Εδω μιλαμε για το αληθινο πραγμα και για ισχυ που θα δουλεψει μπροστα σε 5-10 χιλιαδες κοσμο ....

Σαφως και οπως καταλαβαινεις η διαφορα ειναι απλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...

Οι ενισχυτες σε ταξη D ειναι ενα διακοπτικο τροφοδοτικο που δουλευει σε πολυ υψηλη συχνοτητα και εδω να κανω ενα διαλειμα να εξηγησω τι ειναι αυτο ....

Ενα γραμμικο τροφοδοτικο δουλευει σε συχνοτητα δικτυου ...Στην ευρωπη λοιπον 50 κυκλους ανα δευτερολεπτο με πολυ απλα λογια μπορει να φορτιζει τους πυκνωτες 50 φορες ανα δευτερολεπτο Ομως αυτο ερχονται στιγμες που δεν φτανει ιδιαιτερα εκει που ζηταμε την ισχυ κορυφης ετσι λοιπον ανασχεδιασαν το τροφοδοτικο ωστε να μπορει να κανει την ιδια δουλεια πολυ πιο γρηγορα σε συχνοτητες ουτε καν διπλασιες παρα τις περισσοτερες φορες στην ταξη των 100,000 φορες το δευτερολεπτο ...

Αυτο σαφως μειωσε τον ογκο το βαρος και τις διαστασεις των τροφοδοτικων 90% κατω ενω αυξησε τον βαθμο αποδοσης απο το 50 % κοντα στο 95% και ισως και πιο πανω .

Αυτα αφορουν το πως λειτουργει το τροφοδοτικο τουλαχιστον σαν αρχη λειτουργιας ....Ψηφιακα κυκλωματα μετα διαμορφωνουν την ταση της τροφοδοσια αυτης σε ηχητικο αποτελεσμα .....

Το ρεζουμε
---Στην ουσια στο σπιτι σου ο υψηλος βαθμος αποδοσης ειναι αχρηστος στην πραξη τις περισσοτερες φορες 10-15 βαττ ανα καναλι ειναι υπερ αρκετα για οικιακη ακροαση .
---Για την ωρα η ταξη D αντιμετωπιζει προβληματα να αφαιρεσει τα παραγωγα των συχνοτητων του τροφοδοτικου απο το ηχητικο σημα ...Αυτο γινεται με φιλτρα στην εξοδο τα οποια αναποφευκτα καπου θα πειραζουν το ηχητικο σημα .
---Πηγαινουμε ολοταχως στην εποχη που το DAC θα παραδιδει data κατ ευθειαν στον ψηφιακο ενισχυτη και τα ενδιαμεσα σταδια οπως προενισχυτες κλπ θα παψουν να υπαρχουν
---Για την παραγωγη και τις εταιριες που σχεδιαζουν και παραγουν αυτη την στιγμη το κοστος παραγωγης στο συνολο ειναι σε αναλογια 3προς 10 δηλαδη το κοστος υλικων και μεταφορας μεταξυ αναλογικου και ψηφιακου ενισχυτη ειναι 3 προς 10 εαν ενας ψηφιακος εχει κοστος υλικων στο συνολο μεχρι να παραδοθει στον πελατη 3 ευρω τοτε ο αντιστοιχος αναλογικος εχει 10. Αρα σε ολες τις περιπτωσεις θα παμε ολοι εκει αργα η γρηγορα αρχικα για λογους κοστους .
---Κατα την αποψη μου υπολογιζω οτι σε λιγοτερο απο 10 χρονια απο σημερα επειδη δουλευει παρα πολυς κοσμος πανω στο θεμα το πιθανοτερο ειναι οτι η ταξη D οχι μονο θα φτασει την ταξη ΑΒ ισως και να την ξεπερασει.

Ομως εδω το βασικο θεμα ειναι τα psychoacoustics και αυτα που ο ανθρωπινος εγκεφαλος αντιλαμβανεται ως χροια , αρμονικες , και ηχοχρωμα .....Σαφως ο ανθρωπος δεν ακουει παραπανω απο 16,000 ΗΖ ομως ο ανθρωπινος εγκεφαλος αντιλαμβανεται πολυ περισσοτερα για ολα τα παραπανω απο οτι μπορει να ακουσει το αυτι και αυτο σαφως εχει να κανει με τα παραπανω τα παραγωγα των διακοπτικων τροφοδοτικων αλλα και τις υπαρχουσες μεθοδους σημερα για την αφαιρεση τους .

Επισης σημαντικο ειναι να ξερουμε ενα πραγμα ...πολλοι ακροατες μιλανε για τον "νοσταλγικο τονο " που εχουν τα μηχανηματα vintage και οι ακροασεις βινυλιου ....Σημειωστε οτι οι ακροατες χρησιμοποιουν αυτες τις λεξεις που ενιοτε ακουγονται μαλλον γραφικες γιατι δεν εχουν οργανα να μετρησουν, προφανως και να ειχαν δεν ξερουν να τα χρησιμοποιησουν , και φυσικα δεν εχουν το καλυτερο εργαλειο που ειναι η στατιστικη για να μπορεσουν να κανουν τις επιλογες τους.

Πολυ σιγουρα και πολυ συντομα θα φτασουμε σε μαλλον νεαρους ακροατες που απο την ημερα που ξεκινησαν δεν θα εχει τυχει ποτε να ακουσουν αναλογικα μηχανηματα και ακουν ολη τους την ζωη με ψηφιακα ...σημερα η στατιστικη λεει οτι απο αυτους που ηταν ετσι τα πεταξαν ολοι στα σκουπιδια και οχι μονο γυρισαν σε αναλογικο ηχο πηγαν κατευθειαν και στον χειροτερο...τον πιο βρωμικο .... Αυτο βεβαια συμβαινει σημερα ...κατα την αποψη μου διατηρω αμφιβολιες αν θα συμβει και στο μελλον ...μην ξεχνατε εγω ειμαι μονος μου και απεναντι μου για την ταξη D δουλευει παρα μα παρα πολυ κοσμος .

Σημειωστε εδω οτι αν με εναν μαγικο τροπο καποιος σχεδιαστης επαιρνε ενα μηχανημα vintage και αφαιρουσε απο μεσα ολα τα τεχνικα λαθη που ειχαν τα μηχανηματα στην δεκαετια του 1970 . αφαιρεσει απο μεσα ολες τις παραμορφωσεις , αφαιρεσει απο μεσα ολες τις αρμονικες καλες και κακες και τελος ολες τις παιδικες ασθενειες που ειχαν αυτα τα μηχανηματα τοτε πλεον το αποτελεσμα θα ειναι ιδιο με τα σημερινα μηχανηματα που κυκλοφορουν που η στατιστικη λεει οτι ειναι "ξερα" και "αδεια" .

Σαφως η αληθεια για τα αναλογικα ειναι καπου στην μεση που σημαινει οτι τα μεν του 1970 ειχαν πολυ τονο πολυ μπούγιο και αρκετες παραμορφωσεις , τα σημερινα ναι μεν ειναι απαλλαγμενα απο ολα αυτα τα προβληματα αλλα στην ουσια και για λογους κοστους αλλα και για λογους στοχων σε καποιες φασεις το παρακαναν με αποτελεσμα οι ακροατες σημερα να σχολιαζουν με αυτον τον τροπο ως ξερα και αδεια τα μηχανηματα τους .

Παραμορφωση υπαρχει στον ηχο ακομα και εκει που μιλαμε και ακουει ο φιλος η φιλη μας, αν την αφαιρεσεις στο ανθρωπινο αυτι ακουγεται μαλλον ξενο ...Παραμορφωση υπαρχει και την ωρα που γινεται η ηχογραφηση την ωρα που τραγουδαει καποιος ....αν την αφαιρεσεις ο ηχος γινεται κλινικος ...Κατα ενα παραξενο τροπο οι παραμορφωσεις αυτες αρεσουν στο ανθρωπινο αυτο και στον ανθρωπινο εγκεφαλο για λογους που ισως εγω δεν μπορω να εξηγησω απλα μεταφερω σε εσας τι λεει η στατιστικη ....

Σημειωνουμε εδω οτι σε πολλα μεγαλα setup SUB /LOW mid παιζουν με ψηφιακους και απο εκει και πανω με αναλογικους ενω πολλα studio και παραγωγοι ηχογραφουν επιτηδες με αναλογικα μεσα η προσθετουν pluggins που προσφερουν τετοια αποτελεσματα ...Και για αυτο καποιος λογος θα υπαρχει .... Γενικα πιστευω οτι η μαχη θα χαθει αλλα ευτυχως εγω τοτε δεν θα ειμαι εδω ....

Με εκτιμηση
Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.267
Με εκλαικευμενα ηλεκτρονικα ναι βεβαιως εννοω ακριβως αυτο που λεω .... Για παραδειγμα η στανταρ μετρηση για την ισχυ ενος ενισχυτη ειναι 1000 κυκλοι σε ωμικο φορτιο 8Ω στο 100% της ισχυος πριν αρχισει η παραμορφωση . Εαν ο ενισχυτης βγαλει πχ 50 βαττ με αυτη την μετρηση και αλλαξεις την πηγη και δωσεις ας πουμε λευκο η ροζ θορυβο ο ενισχυτης θα βγαλει σαφως λιγοτερα βαττ ....Και το σταδιο εξοδου και το τροφοδοτικο εχουν κατα πολυ περισσοτερα πραγματα να κανουν ταυτοχρονα .

Αν στον ιδιο ενισχυτη αυξησεις την πολωση 50 φορες πανω επισης θα βγαλει λιγοτερα βαττ γιατι πολυ απλα η ισχυς του τροφοδοτικου θα καταναλωνεται στην θερμοκρασια και οχι στον ηχο ...επισης θα παρατηρησεις οτι με 50 φορες παραπανω πολωση θα χασεις και καποια ταχυτητα προφανως για τους ιδιους λογους

Σάκη εδώ θα διαφωνήσω.
Η στάνταρ μέτρηση ισχύος είναι στο φάσμα 20hz-20khz σε φορτίο 8Ω ή 4Ω ή 2Ω στο 100% της ισχύος σε συγκεκριμένη παραμόρφωση που ορίζει ο εκάστοτε κατασκευατής, με συχνότερη χρήση αυτής το 0,1%.
Στο παρελθόν μεγάλοι κατασκευατές έδιναν εκτός των μετρήσεων που προαναφέρω και τις μετρήσεις που αναφέρεις εσύ κατά DIN.
Δλδ μετρήσεις στον ένα χιλιόκυκλο, οι οποίες κολάκευαν την ισχύ των ενισχυτών λόγω της μίας και μόνης συχνότητας ενίσχυσης και μάλιστα παρουσίαζαν και αυξημένη ισχύ λόγω του ότι αυτή είναι κάπου στην μέση του φάσματος και δεν απαιτεί τρελά ρεύματα και κόπωση του τροφοδοτικού και του τελικού σταδίου.
 




Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μαλλον αναφερεται σε αυτο:

σημερα η στατιστικη λεει οτι απο αυτους που ηταν ετσι τα πεταξαν ολοι στα σκουπιδια και οχι μονο γυρισαν σε αναλογικο ηχο πηγαν κατευθειαν και στον χειροτερο...τον πιο βρωμικο ....
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Σημερα το δελτιο παραλαβης γραφει 1895...αρα δειχνει οτι πριν κλεισει ο χρονος θα φτασουμε τα 2000 δελτια πραλαβης .
Αποφασιστε εδω τι δωρο θελετε να κανουμε στην πελατη 2000 !!!
Ακουω προτασεις ....
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Θελω να εφρασω την απορια μου στο θεμα του recapping σε ενισχυτες πιο συγχρονους δηλαδη δεκαετιας περιπου.Εχω διαπιστωσει οτι στην χωρα μας δεν βρισκουμε επωνυμα υλικα(πυκνωτες) περαν τους Νippon και τους Mudorf.Η μονη λυση ειναι να παραγγελνουμε τα υλικα απο εξω με κοστος και φυσικα πολυ χρονο.Ετσι πολλες φορες αναγκαζομαστε να βαλουμε τα υλικα που υπαρχουν εδω που στην πλειοψηφεια ειναι Nippon.H ερωτηση μου ειναι η εξης,εχουμε εναν ενισχυτη ο οποιος κανει 2000-3000 στην αγορα,η εκανε αν εχει καταργηθει το μοντελο,και αποφασιζουμε να αλλαξουμε πυκνωτες οι οποιοι εχουν χασει ενα μεγαλο ποσοστο την αποδοση τους ,και μεσα εχει nippon τροφοδοτικους και οι προενισχυτικο η αυτοι που ειναι στη διαδρομη ειναι jamicon η Lelon.Eπειδη δεν υπαρχουν εδω αυτοι οι πυκνωτες,για να μην μπλεξουμε με παραγγελιες και επιπλεον εξοδα αντικαθιστουμε και αυτους με Nippon.διαφορετικο βεβαια τυπου απο τις τροφοδοσιας.Εσεις τι πιστευετε οσο αφορα το ηχητικη ταυτοτητα του μηχανηματος θα αλλαξει;Και αν αλλαξει σε ποιο βαθμο;Και η αλλαγη αυτη υπαρχει πιθανοτητα να γινει προς το χειροτερο;;Και γενικα εκτος της γνωμη σας θα ηθελα και τις προτιμησεις σας αν εχετε..Ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Σημερα το δελτιο παραλαβης γραφει 1895...αρα δειχνει οτι πριν κλεισει ο χρονος θα φτασουμε τα 2000 δελτια πραλαβης .
Αποφασιστε εδω τι δωρο θελετε να κανουμε στην πελατη 2000 !!!
Ακουω προτασεις ....
Κλήρωση Phono stage ECHO
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Θελω να εφρασω την απορια μου στο θεμα του recapping σε ενισχυτες πιο συγχρονους δηλαδη δεκαετιας περιπου.Εχω διαπιστωσει οτι στην χωρα μας δεν βρισκουμε επωνυμα υλικα(πυκνωτες) περαν τους Νippon και τους Mudorf.Η μονη λυση ειναι να παραγγελνουμε τα υλικα απο εξω με κοστος και φυσικα πολυ χρονο.Ετσι πολλες φορες αναγκαζομαστε να βαλουμε τα υλικα που υπαρχουν εδω που στην πλειοψηφεια ειναι Nippon.H ερωτηση μου ειναι η εξης,εχουμε εναν ενισχυτη ο οποιος κανει 2000-3000 στην αγορα,η εκανε αν εχει καταργηθει το μοντελο,και αποφασιζουμε να αλλαξουμε πυκνωτες οι οποιοι εχουν χασει ενα μεγαλο ποσοστο την αποδοση τους ,και μεσα εχει nippon τροφοδοτικους και οι προενισχυτικο η αυτοι που ειναι στη διαδρομη ειναι jamicon η Lelon.Eπειδη δεν υπαρχουν εδω αυτοι οι πυκνωτες,για να μην μπλεξουμε με παραγγελιες και επιπλεον εξοδα αντικαθιστουμε και αυτους με Nippon.διαφορετικο βεβαια τυπου απο τις τροφοδοσιας.Εσεις τι πιστευετε οσο αφορα το ηχητικη ταυτοτητα του μηχανηματος θα αλλαξει;Και αν αλλαξει σε ποιο βαθμο;Και η αλλαγη αυτη υπαρχει πιθανοτητα να γινει προς το χειροτερο;;Και γενικα εκτος της γνωμη σας θα ηθελα και τις προτιμησεις σας αν εχετε..Ευχαριστω πολυ!
Αρχικα θε πρεπει να ξεκαθαρισουμε την "αλλαγη πυκνωτων " σε μερικες υποκατηγοριες ...

1)Εχουμε μια καστα ανθρωπων που αλλαζουν τους πυκνωτες καθαρα για λογους συντηρησης Θεωρω λογικο και εγκρινω ...

2)Εχουμε μια καστα ανθρωπων που αλλαζει πυκνωτες για να παει σε μια καλυτερη ποιοτητα υλικου , εστω ενα δυο βηματα πιο πανω σε ποιοτητα κατασκευης το οποιο συνιστα μερικη αναβαθμιση κατω απο δυο παραμετρους :
Α) εχουμε την δυνατοτητα να ανεβουμε σε χωρητικοτητα σε αρκετα σημεια κυριως στην τροφοδοσια και τις επιμερους τροφοδοσιας
Β) δεν εχουμε την δυνατοτητα να πειραξουμε σε χωρητικοτητα πυκνωτες που ειναι σε κυκλωματα timing , αναδρασης , η coupling καθως αλλαγες τετοιου τυπου θα επιρεασουν την σταθεροτητα του μηχανηματος καθως επισης και τις επιδοσεις .
και εκει και κατω απο αυτες τις παραμετρους θεωρω λόγικο και εγκρινω
3) εχουμε και μια τριτη καστα ανθρωπων οι οποιοι πιστευουν οτι εαν βαλουν ηλεκτρολυτικους απο τον πλανητη Αρη στο μηχανημα τους το μηχανημα θα εκτιναχθει η θα αναληφθει στους ουρανους απο επιδοσεις ....

Θετω σαν παραδειγμα πελατη χρονια αλλα και μελος του φορουμ ο οποιος λυσαξε να τους αλλαξω ολους τους ηλεκτρολυτικους στον προενισχυτη του με silmic για να εκτιναχθει το μηχανημα του στον ουρανο απο ηχο ...Ομως το μηχανημα αυτο δνε ειχε κανεναν ηλεκτρολυτικο στην γραμμη του σηματος ....
Μπηκα στον πειρασμο και του εβγαλα ολους τους ηλεκτρολυτικους απο το μηχανημα οι οποιοι ηταν NIppon τους μετρησα στον αναλυτη εναν εναν , δεν βρηκα σχεδον κανενα προβλημα ( το μηχανημα ηταν συγκριτικα νεο σε ηλικια και καλοζωισμενο ) .
Αμεσως μετα επιασα απο τον καδο της ανακυκλωσης πυκνωτες 30-40 ετων στις ιδιες τιμες που ειχε το μηχανημα και τους τοποθετησα ολους μεσα στο μηχανημα του πελατη και το παρεδωσα ....

Την επομενη ημερα με πηρε ο πελατης να μου πει ποσο αδικο ειχα που τον εκραξα για την απαιτηση του και οτι το μηχανημα μετα την "αλλαγη πυκνωτων " παιζει πραγματικα απιστευτα ......
Τον αφησα να βρασει στην επιτυχια του μερικες μερες και μετα τον καλεσα του ζητησα να σηκωσει μονος του το καπακι απο το μηχανημα να δει τι ακριβως εχω κανει και να ξαναμιλησουμε .....
Ηρθε την επομενη ζητησε να του βαλω φρεσκους πυκνωτες μεσα Nippon και παραμενει μεχρι και σημερα καλος πελατης αλλα και φιλος πλεον θα ελεγα .

Αυτα που χρειαζεσαι να ξερεις :

στα βασικα πραγματα οπως ταση και χωρητικοτητα ολοι οι πυκνωτες ειναι ιδιοι αυτο που αλλαζει ειναι κατα το ποσο λενε αληθεια σε αυτα τα δυο που ειναι τα κυρια και τα βασικα και αμεσως μετα ειναι αλλες παραμετροι οπως το ποσο ρευμα μπορουν να δωσουν αλλα και σε ποσο χρονο , ποσο μπορουν να λειτουργησουν κατω απο συνθηκες πιεσης ( οπου ευτυχως στο audio δεν συντρεχουν πολλοι τετοιοι λογοι ) .
Επισης η γραμμικοτητα τους σε σχεση με την συχνοτητα αλλα και η συνθετη εσωτερικη τους αντισταση ειναι πραγμα που παιζει εξαιρετικα μεγαλο ρολο στο audio και σαφως σε μαρκες οπως nippon panasonic sanyo samsung κλπ εχεις σε γενικες γραμμες το κεφαλακι σου ησυχο

Απο τους φτηνιαρηδες lelon teapo sunwha και yageo μονο η καφε σειρα 105 βαθμων της Yageo μπορω να πω οτι ειναι κατι το οποιο ειναι αξιο λογου .

Ενας πυκνωτης 2-3 φορες καλυτερης μαρκας και αντιστοιχου κοστους θα προσφερει καλυτερη γραμμικοτητα εαν δουλευει σε audio , καθαροτερη τροφοδοσια αν δουλευει σε γραμμης τροφοδοσιας και σιγουρα 8πλασια αντοχη στον χρονο ...Δυστυχως ενας πυκνωτης 15 φορες ακριβοτερος δυσκολα θα προσφερει 15 φορες περισσοτερα πραγματα απο αυτα .

Τελος στην κορυφη ολων θα βαλω πελατη ο οποιος μας εφερε ενισχυτη 35 ετων για αναπυκνωτωση οπου για ενα χρονο εψαχνε απο εδω και απο εκει να αγοαρασει ακριβως τον ιδιο τυπο πυκνωτων με την ακριβως ιδια ηλικια με τους δικους του για "να μην αλλαξουν οι επιδοσεις του μηχανηματος του " Του συγκεκριμενου επιφυλασσω μια θεση σε ενα επαιτιακο ποστ στο τελος του χρονου που θα προσπαθησω να συγκεντρωσω ολα τα ανεκδοτα της χρονιας !!!

με κεφι και εκτιμηση
Σακης Πετροπουλος
[DOUBLEPOST=1512745621][/DOUBLEPOST]
Κλήρωση Phono stage ECHO
Αυτο εχει 10 ποντους ...Απολυτο δικο ενα χρονο πισω εχει μεινει αυτο λογο φορτου εργασιας και λογω του οτι πλεον δεν μενει Phono ουτε για δειγμα στο μαγαζι .....

Μπηχτη Δεκτη i stand corrected εδω Θα φροντισω για τις απαραιτητες ενεργειες
 

I

iason

Guest
--Στην ουσια στο σπιτι σου ο υψηλος βαθμος αποδοσης ειναι αχρηστος στην πραξη τις περισσοτερες φορες 10-15 βαττ ανα καναλι ειναι υπερ αρκετα για οικιακη ακροαση .
Πέστα ρε ανθρωπέ μου που εχουμε τυπους που λένε οτι ενισχυτές 150 watt 8 om δεν μπορούν να οδηγησουν ενα ηχείο βιβλιοθηκης με ενα 6,5 ιντσες γουφερ !!!!!! :headbang:
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πέστα ρε ανθρωπέ μου που εχουμε τυπους που λένε οτι ενισχυτές 150 watt 8 om δεν μπορούν να οδηγησουν ενα ηχείο βιβλιοθηκης με ενα 6,5 ιντσες γουφερ !!!!!! :headbang:
Τέρμα όχι.
Μόνο σε χαμηλομέτριες εντάσεις.
 


I

iason

Guest
Τέρμα όχι.
Μόνο σε χαμηλομέτριες εντάσεις.
Τέρμα όχι.
Μόνο σε χαμηλομέτριες εντάσεις.
Αν και διαβάζω αυτά που γράφεις και κατά την αποψή μου εισαι ανθρωπος που εχει τεχνικές(πιθανόν και επαγγελματικές) γνώσεις στο θέμα ηχου ( κατι που εγω δεν εχω ειμαι απλός χομπίστας) θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω μαζί σου.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν και είμαστε εκτός θέματος θα απαντήσω.

Αν και διαβάζω αυτά που γράφεις και κατά την αποψή μου εισαι ανθρωπος που εχει τεχνικές(πιθανόν και επαγγελματικές) γνώσεις στο θέμα ηχου ( κατι που εγω δεν εχω ειμαι απλός χομπίστας) θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω μαζί σου.
Μάλλον έγινε παρανόηση!

Αυτό που είπα:

Τέρμα όχι.
Μόνο σε χαμηλομέτριες εντάσεις.
Αναφερόταν σε αυτό που είπε ο Σάκης:

Το ρεζουμε
---Στην ουσια στο σπιτι σου ο υψηλος βαθμος αποδοσης ειναι αχρηστος στην πραξη τις περισσοτερες φορες 10-15 βαττ ανα καναλι ειναι υπερ αρκετα για οικιακη ακροαση .
Και συμφώνησε ο iason:

Πέστα ρε ανθρωπέ μου που εχουμε τυπους που λένε οτι ενισχυτές 150 watt 8 om δεν μπορούν να οδηγησουν ενα ηχείο βιβλιοθηκης με ενα 6,5 ιντσες γουφερ !!!!!! :headbang:
Αλλά εγώ απάντησα για τα 15 watt για χαμηλομέτριες εντάσεις.
Τα 150 φτάνουν μια χαρά για να τα τερματίσεις!
[DOUBLEPOST=1513465158][/DOUBLEPOST]Άρα νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα για διαφωνία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.856
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top