Εγγύηση ταχύτητας δικτύου

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ζήτησε να σου πουν το ακριβές ποσό αν φύγεις τώρα που είναι νωρίς. Όσο περισσότερο μένεις στο συμβόλαιο τόσο θα ανεβαίνει το ποσό και θα μηδενίσει 2 μήνες πριν τη λήξη του.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
2
Πόσο μπανανια ειμαστε πια!
Ελληνες που μετεφεραν την εδρα τους στη Βουλγαρια μου μου ειπαν οτι εκει η 100mbps κοστιζει 10€, και εχουν και 10 πάροχους!
Αφου με πεθαναν να κανω reset τη συσκευη για μηνες, μετα απο πολυ καιρο παραδεχθηκαν οτι "εχουν προβλημα", και θα θα θα ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ κανουν... επαυξηση (Αντρεα ζεις). Τελευταια 2 φορες μου ειπαν για επαυξηση, να υποθεσω να αγορασουν bandwidth.
Συμπληρωνω, το καλωδιο μεχρι το Box-ΟΤΕ ειναι σχετικα καινουριο (cat 6), ο τεχνικος τους 2 φορες που ηρθε σπιτι, ειπε οτι "ειναι καθαρη η γραμμη μου",.
Δεν μενω σε κανενα βουνο. Απεχω 60 μετρα απο τη καμπινα (KV) και 1,2χλμ απο τα Dslam του Οτε.
Πριν κοντα 2 μηνες ανοιξα θεμα στο γνωστο αναλογο ιντερνετικο φορουμ, αλλα εκει μου απαντουσαν καποια παπαγαλακια των παροχων, μου ελεγαν να κανω καποιες εξιδικευμενες μετρησεις στη γραμμη μου, και ουτε κουβεντα για τη κ*λοεταιρεια. Οταν πηρα ειδηση τι φταιει, και τα εχωσα για τη VF, δεν ξαναεγραψαν τιποτα.
 
  • Like
Reactions: vsm

Μηνύματα
5
Reaction score
2
.......Μπορούν να έχουν κάνει "rules" για traffic shaping και να μοιράζεται το διαθέσιμο bandwidth σχετικά, είτε να το αφήσουν στην τύχη του...


Ειδικά για την Wind δεν έχω να πω παρά ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΟΛΩΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Έχει τύχει σε ξαδερφό μου ( δεν ήξερε, δεν ρώταγε! ), να είναι σε 50αρα, να κλειδώνει τέλεια στα 49.999kbps και να μην πιάνει ποτέ πάνω από 1.2 - 1.4MB/s ταχύτητα... όλως τυχαίως μετά από τηλ του στο support και αφού τους έιπε ότι τον δασκάλεψα, δια μαγείας μέσα σε 2 ώρες από το τηλ η γραμμή του τερμάτιζε...

Και έγινε ειδικά κάποια συγκεκριμένη περίοδο και σε πολλούς ακόμα στην Wind ( υπάρχει αναφορά στο ειδικό για το internet forum στην Ελλάδα, το adslgr )... όπου από ότι φαίνεται είχε επίτηδες βάλει limits στα προφίλ των χρηστών τυχαία για να γλιτώσει κίνηση δικτύου... σου λέει από αυτούς αν το 50% είναι άσχετοι και δεν πάρουν καν χαμπάρι, μια χαρά κέρδος θα έχουμε.
Δεν ηξερα ο βλάκας οτι το 49.999kbps ειναι "καρφωτό", και τον πρωτο μηνα ουτε youtube (σε SD) δεν μπορουσα να δω και νομιζα οτι εφταιγε το Tv-Box!!!!

Ουτε "rules" δεν θα εχουν. Για να πεφτει η ταχυτητα στα 0,2 εως 0,8mbps χυμα μας εχουν.
Στις 5-6 το πρωι που ετυχε να ξυπνησω, γιατι "με ετρωγε" το θεμα, μονο τοτε κατεβαζω με 50mbps.

"...είναι άσχετοι και δεν πάρουν καν χαμπάρι,..." Και που το πηρα χαμπαρι, 2 μηνες καυγαδες και δεν θα βγαλω ακρη ευκολα, λογω κλκρατους και κανονισμων εις βαρος του ιθαγενη Ελληνα, ΠΑΝΤΑ.
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Δεν ηξερα ο βλάκας οτι το 49.999kbps ειναι "καρφωτό", και τον πρωτο μηνα ουτε youtube (σε SD) δεν μπορουσα να δω και νομιζα οτι εφταιγε το Tv-Box!!!!

Ουτε "rules" δεν θα εχουν. Για να πεφτει η ταχυτητα στα 0,2 εως 0,8mbps χυμα μας εχουν.
Στις 5-6 το πρωι που ετυχε να ξυπνησω, γιατι "με ετρωγε" το θεμα, μονο τοτε κατεβαζω με 50mbps.

"...είναι άσχετοι και δεν πάρουν καν χαμπάρι,..." Και που το πηρα χαμπαρι, 2 μηνες καυγαδες και δεν θα βγαλω ακρη ευκολα, λογω κλκρατους και κανονισμων εις βαρος του ιθαγενη Ελληνα, ΠΑΝΤΑ.
Για πολύ δούλεμα ρε συ. Και αν επικοινωνήσεις σε δουλεύουν πιο πολύ. Είμαστε πολύ πίσω...
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Η Βουλγαρία είναι «χαλαρά» 20 χρόνια μπροστά στο Ίντερνετ και στις γραφειοκρατικές διαδικασίες που άπτονται του Ίντερνετ. Όλα ( ή τουλάχιστον τα περισσότερα ) γίνονται ηλεκτρονικά και μόνο όταν αναγκαστικά έρχεσαι σε συναλλαγή με δημόσιο ( και ιδιωτικό μερικές φορές) υπάλληλο , «αισθάνεσαι» την σχετικά αργή εξυπηρέτηση (κατάλοιπο του παλαιού κομματικού κράτους) , ΑΛΛΑ εξυπηρετείσαι. !!
Γενικά , εδώ και μια δεκαετία η Βουλγαρία ήταν αιώνες μπροστά στις ιντερνετικές διαδικασίες , (προσωπική εμπειρία), όταν η Ελλάδα ξεμπλόκαρε «κάποιες» , τώρα λόγω κορονοϊού.
Προσυπογράφω και το φθηνό του πράγματος.
Δε νοείται σύγχρονο κράτος χωρίς γρήγορο ΚΑΙ σταθερό Ίντερνετ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Η διαφορά βεβαίως με την Βουλγαρία ( και την Ρουμανία αντίστοιχα ) είναι πως εκεί έχουν micro-ISPs (ISP & telcom providers που εξυπηρετούν λίγες περιοχές πέριξ των headquarters τους, σε στυλ Inalan δηλαδή) και οι δήμοι δεν εμποδίζουν τα έργα δικτύου από οποιοδήποτε πάροχο σε αντίθεση με εδώ Ελλάδα που με το ζόρι πήρε άδεια ο ΟΤΕ να περάσει ίνες κοντά στο Μοναστηράκι (!!!) μετά από χρόνια προσπαθειών.

Και πάλι δεν είναι όλα ρόδινα ούτε έξω για να μην παραμυθιαζόμαστε.
Μια χαρά και σε ανεπτυγμένες χώρες υπάρχουν περιοχές που το internet έχει κολλήσει σε ADSL2/Cable μέχρι και PSTN εποχή...
Υπάρχουν ουκ ολίγες περιοχές και στην Αμερική του καταναλωτισμού με ADSL2 με μέσο όρο ταχύτητας συγχρονισμού τα 4-5Mbps και δεν λέω σε χωριό στο βουνό στην Montana, σε προάστιο του Chicago, και με κάμποσους αρκετά πλούσιους κατοίκους αναφέρομαι :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κάνε αίτημα διαμεσολάβησης στον Συνήγορο του Καταναλωτή και κοινοποίησέ το στην ΕΕΤΤ και στον πάροχο. Ανάφερε το πρόβλημα, και τους τρόπους και χρόνους που το έχεις αναφέρει στον πάροχο.
+1

Σε 2 περιπτώσεις που χρειάστηκε (1 με Forthnet, 1 με BSH) η παρέμβαση του συνήγορου του καταναλωτή ήταν καθοριστική. Θα χρειαστεί να παραθέσεις τα στοιχεία επικοινωνίας που είχες με τον πάροχο και την απάντηση (ή την απουσία της) από αυτόν. Μην παραλείψεις την κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.

Εξήγησε τι συμβαίνει και τι ακριβώς ζητάς. Είμαι σίγουρος ότι θα δικαιωθείς
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν είναι μάλλον το καλύτερο νήμα για να γράψω αλλά κολλάει λίγο...
Συνδέθηκα στο router μου εχθές για να αλλάξω κάτι έπειτα από καιρό... και είδα αυτό:

1622377947904.png


τι φάση?
η 50/5 τώρα έγινε 55/5,5 ????
νομίζω είδα και άλλη version στο firmware του router....
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δεν ηξερα ο βλάκας οτι το 49.999kbps ειναι "καρφωτό", και τον πρωτο μηνα ουτε youtube (σε SD) δεν μπορουσα να δω και νομιζα οτι εφταιγε το Tv-Box!!!!

Ουτε "rules" δεν θα εχουν. Για να πεφτει η ταχυτητα στα 0,2 εως 0,8mbps χυμα μας εχουν.
Στις 5-6 το πρωι που ετυχε να ξυπνησω, γιατι "με ετρωγε" το θεμα, μονο τοτε κατεβαζω με 50mbps.

"...είναι άσχετοι και δεν πάρουν καν χαμπάρι,..." Και που το πηρα χαμπαρι, 2 μηνες καυγαδες και δεν θα βγαλω ακρη ευκολα, λογω κλκρατους και κανονισμων εις βαρος του ιθαγενη Ελληνα, ΠΑΝΤΑ.
Στην αναφορά σου στον συνήγορο του καταναλωτή και την ΕΕΤΤ, μπορείς να αναφέρεις και την υποχρέωσή τους να εγγυηθούν την ταχύτητα δικτύου για την οποία πληρώνεις και αναφέρεται στο πρώτο ποστ του θέματος.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν είναι μάλλον το καλύτερο νήμα για να γράψω αλλά κολλάει λίγο...
Συνδέθηκα στο router μου εχθές για να αλλάξω κάτι έπειτα από καιρό... και είδα αυτό:

View attachment 214235

τι φάση?
η 50/5 τώρα έγινε 55/5,5 ????
νομίζω είδα και άλλη version στο firmware του router....
Δεν έχει να κάνει με το firmware. Οι πάροχοι έχουν ξεκινήσει και ανεβάζουν τις ταχύτητες κλειδώματος σε +10%, που αντισταθμίζει τις απώλειες από overhead ως προς τις ονομαστικές ταχύτητες. Συνήθως το ενεργοποιούν ανά καμπίνα και εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη της καμπίνας, όχι απαραίτητα τον πάροχο που πληρώνουμε.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top