Εγγύηση ταχύτητας δικτύου

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Vodafone 24αρα
Τρελλες ταχυτητες......:p

View attachment 151456

View attachment 151457
Εγώ με 8 φυσάω δλδ.
Νομίζω το έχουν παρατήσει το θέμα.
Πάνε για κλείσιμο δεν ξέρω?
Μου είχαν πει ότι 7.5 είναι ο μέσος όρος από εκεί και κάτω στέλνουν τεχνικό για επίλυση χωρίς χρέωση.
Εγώ κέντρο Αθήνα δεν έχω ακόμα ούτε καν επιλογή να βάλω κάτι καλύτερο.
Ούτε vdsl ούτε τπτ δεν έχει περαστεί εδώ.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μια χαρά δίπλα είναι.
Η αδερφή μου στο Ελληνικό είναι πιο μακριά και έχει 30 κλειδωμένα.
Πριν το 2008 έμενα στον Καρέα.
Στο σπίτι το Internet είχε συνέχεια πρόβλημα. Ο κολλητός τότε δούλευε στην TIM. Πήγε στο ΚΑΦΑΟ, βρήκε τη γραμμή, άλλαξε τα καλώδια σε σοβαρά από τις τρίχες που βάζουν, άλλαξε κάτι στη γραμμή από τον υπολογιστή και από τότε όχι μόνο δεν είχα ξανά πρόβλημα αλλά ανέβηκε και η ταχύτητα.
Άρα δεν φταίει μόνο η απόσταση.

Εδώ που ειμαι τώρα μέχρι να με ενοχλήσουν για "αναβάθμιση" δεν είχα θέμα. 30 κλειδωμένα. Μετά την "αναβάθμιση" και το κουτί στην κολόνα που κάποιος πέρασε και το ξέσκισε (2 μήνες ήταν ανοιχτό και κρεμόταν ανάποδα) έφαγε μια πισίνα νερό από τη βροχή (2 μήνες χωρίς γραμμή). Όταν ήρθαν για επισκευή το είδαν πόσο χάλια ήταν και μου λένε μια χαρά είναι. Επισκευή ο Θεός να την κάνει, και από τότε μόνο προβλήματα και ταχύτητα 46 στο modem αλλά μόνο 19 στο σπίτι. Μπουρδέλο Cosmote. Αυτό είναι.

Σχεδόν 2 μήνες ήταν έτσι.
Τα καλώδια το κρατάνε. Χάρβαλο.
View attachment 151442

850 από τη καμπίνα δε θα έπρεπε καν να σου πουλήσουν VDSL είναι σχεδόν εκτός προδιαγραφών.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
850 από τη καμπίνα δε θα έπρεπε καν να σου πουλήσουν VDSL είναι σχεδόν εκτός προδιαγραφών.
Τότε πως έχω 46 στο modem;
Πως είχα τόσο καιρό 30 κλειδωμένα χωρίς θέματα;
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τότε πως έχω 46 στο modem;
Πως είχα τόσο καιρό 30 κλειδωμένα χωρίς θέματα;
Πρέπει να είναι οι απόλυτα μέγιστες ανοχές τις γραμμής. Κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να φτάσεις (συγχρονίσεις) 100 κλειδωμένα και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
Εγώ που είμαι στα όρια ανοχών του προτύπου μπορώ να φτάσω μαξ 79.
Για μέχρι 100-200μ μαξ είναι η VDSL με δεδομένο το (κακό) δίκτυο χαλκού μας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Άλλο περιστατικό πάλι δικό μου, τώρα το θυμήθηκα.
Όταν λοιπόν ήρθε η vdsl 30 πριν 2 χρόνια και κάτι, μετά από πολλές προσπάθειες και τηλέφωνα και και και, δεν μπορούσαν με τίποτα να την ρυθμίσουν πάνω από 24, αντε στο τσακίρ κέφι 25. Στην αρχή ήταν 12 ή 15 δεν θυμάμαι.
Τυχαίνει να έχουμε μια επαφή μέσα στην Cosmote από γνωστό (Τεχνικός). Μου λέει δώσε το νούμερο να μπω (στη γραμμή). Από την επόμενη το πρωί και για τα επόμενα 2 χρόνια ήταν 30 καρφί.
Ότι θέλουν - ξέρουν κάνουν μου φαίνεται. Δεν έχω άλλη εξήγηση.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.417
Reaction score
94.031
έκανα τα καλώδια κούκλες. Πέταξα τη ρεκλέτα και ανέβηκαν όλων οι ταχύτητες
Δεν θυμάμαι, πλέξη έκανες και μετά μονωτική ταινία;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Δεν ξέρω τη κάνουν οι άλλες χώρες, αλλά πως να περιμένουμε σωστά αποτέλεσμα με τέτοια δουλειά - εξαρτήματα.

Έξω από το σπίτι μου από άλλη γωνία.
Για μένα είναι απλή κοροϊδία.

Screenshot_20200124_141544.jpg
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν ξέρω τη κάνουν οι άλλες χώρες, αλλά πως να περιμένουμε σωστά αποτέλεσμα με τέτοια δουλειά - εξαρτήματα.

Έξω από το σπίτι μου από άλλη γωνία.
Για μένα είναι απλή κοροϊδία.

View attachment 151458

Μπορώ να το απαντήσω αυτό, σε άλλες χώρες κάνουν επενδύσεις στο ακραίο δίκτυο. Εδώ δε θέλουμε, πρόσεξε κανείς
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ναι, καλά. Παντού τα ίδια γίνονται όταν υπάρχει χαλκός.


Δεν θυμάμαι, πλέξη έκανες και μετά μονωτική ταινία;
Πλέξη χωρίς ταινία στα κουτιά μου είπε ο κύριος. Στον κήπο με βουλκανισμένη ταινία.
 

TGD

Μηνύματα
6.987
Reaction score
7.079
Να και φρέσκο από το σπίτι. Χαμηλότερο λίγο από την τελευταία φορά που το έτρεξα...

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αβουγουδου: ναι, καλα, μονωση εκανε με παταφιξ στο κουτακι εκει που κλεινει, και γραβατουλες καλωδιων (cable ties) μη σου πω και παπιον αναλογα με το χρωμα και δε κσερω και γω τι αλλο ...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...εν το μεταξυ, εγω ακομα που ειμαι κεντρο της πρωτευουσας δεν εχει ακομα ο δρομος μου vdsl.. 8-)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Λίγο άσχετο αλλά τις γιορτές που πέρασαν η cosmote είχε μια προσφορά απεριόριστα data για 10 μέρες, έβαλα τη SIM σε ένα 4G modem/router και οι ταχύτητες που έδειχνε το Speedtest της Ookla ήταν από 116-142Mbps download και 4.8-11Mbps upload με χαμηλότερο ping 8, οι ωραίες μέρες όμως κάποτε πέρασαν... :(
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Καλημερα, Χθες αλλαξα σε Wind Fiber 100 , μια χαρα το βλεπω, για πειτε...
Ειχα Ηοl 24αρα και καλα, το πολυ 13 download kai max 0.7 upload

View attachment 158440
Super είσαι.
Εγώ κατάφερα μετά από πολύ αγώνα να κλειδώσω την 50αρα στα 42 με τη βοήθεια του φίλου τεχνικού, και η mobile κάρτα της Cosmote που έχω στο Κορωπί τώρα είναι έτσι...
Screenshot_20200324_110112.jpg
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
πολυ δυνατο upload εχεις, πολυ θα το θελα... αυτο μ ενδιαφερει περισσοτερο αλλωστε
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
λίγο το pink. έχεις τρέξει άλλο να δεις? το pink είναι πάντα τόσο?
δεν τα ξερω καλα, οχι μονο αυτο ετρεξα, μπορω να κανω κατι για να βελτιωσω, η να ρυθμισω κατι καλυτερα?
Επισης με το ρουτερ, εχω 2 δικτυα, ενα 2.4g κι ενα 5g που παει με τη διπλασια ταχυτητα, προφανως αυτο χρησιμοποιω ε?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top