Εγκατάσταση δεύτερου sub σε δικάναλο

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Στη σελίδα του rephase έχει δύο tutorials στα Αγγλικά ( μεταφρασμένα για την ακρίβεια ), ένα του Bear και ένα ενός άλλου ( του pda αν θυμάμαι καλά το nickname ). Ειδικά στο δεύτερο έχει διαφωτιστικές παραπομπές σε threads σχετικά με το rephase. Ακόμα δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ( έκανα ένα πρώτο πείραμα με το import απο το rew στο rephase, αλλά σταμάτησα γιατί μου έβγαζε μια απόκλιση στα db, εξηγείται αυτό το φαινόμενο και η διόρθωσή του στο tutorial του pda. Προς το παρόν έχω κάνει παύση για να πάρω νέες μετρήσεις του χώρου ). Δείχνει να μπορεί να κάνει δουλειά το rephase και μάλιστα συγκρίνει ο τύπος τα αποτελέσματά του με αυτά του τρίνοβ και λέει ότι είναι πολύ κοντά.
Εννοείται πως θα ασχοληθούμε και με το rephase, είναι το κερασάκι στην τούρτα.... απλά μαγειρεύουμε την τούρτα ακόμη... (τουλάχιστον εγώ έτσι νοιώθω όσο ασχολούμαι με την τοποθέτηση των subs και τη βελτίωση του χώρου - diy πάντα :p )
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Πως το συμπεραίνεις αυτό;
Με τα φίλτρα που έχω δοκιμάσει στο σύστημά μου το τελευταίο καιρό ( τα οποία βασίζονται στο μέσο όρο των μετρήσεων του χώρου μου απο πολλά σημεία ), πράγματι το sweet spot έχει διευρυνθεί. Το ίδιο ισχύει ( όπως έχω ακούσει ) και σε φροντισμένους χώρους, κυρίως εκεί που επικρατεί η διάχυση. Εμπειρικά πάλι, σε μη φροντισμένο χώρο και χωρίς να αναλαμβάνει τη διόρθωσή του η ισοστάθμιση, το sweet spot είναι σαφώς πιο περιορισμένο. Θυμάμαι στις αρχές την (εκ νέου) ενασχόλησής μου με το στήσιμο του συστήματος στον χώρο ( πριν λίγους μήνες δηλαδή ), το sweet spot ήταν τόσο περιορισμένο που αν παρέκλινα αυτού έστω και κατά λίγα εκατοστά, έχανα το phantom center, πως το λέτε εσείς οι παλιοί. Είμαι σίγουρος ότι οι δόκτωρες μπορούν να το εξηγήσουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Με τα φίλτρα που έχω δοκιμάσει στο σύστημά μου το τελευταίο καιρό ( τα οποία βασίζονται στο μέσο όρο των μετρήσεων του χώρου μου απο πολλά σημεία ), πράγματι το sweet spot έχει διευρυνθεί. Το ίδιο ισχύει ( όπως έχω ακούσει ) και σε φροντισμένους χώρους, κυρίως εκεί που επικρατεί η διάχυση. Εμπειρικά πάλι, σε μη φροντισμένο χώρο και χωρίς να αναλαμβάνει τη διόρθωσή του η ισοστάθμιση, το sweet spot είναι σαφώς πιο περιορισμένο. Θυμάμαι στις αρχές την (εκ νέου) ενασχόλησής μου με το στήσιμο του συστήματος στον χώρο ( πριν λίγους μήνες δηλαδή ), το sweet spot ήταν τόσο περιορισμένο που αν παρέκλινα αυτού έστω και κατά λίγα εκατοστά, έχανα το phantom center, πως το λέτε εσείς οι παλιοί. Είμαι σίγουρος ότι οι δόκτωρες μπορούν να το εξηγήσουν καλύτερα.
Μήπως τα έχεις μπλέξει; Δες τι γράφεις επάνω και τι έγραφες. Lίγο αχταρμά το λες κιόλας :)

Πέραν τούτου, για να πετύχεις τόσο μεγάλο sweet spot πρέπει να έχεις πολυ καλά φτιαγμένο χώρο ( παθητικά ή ενεργητικά ή και τα δύο ).


Φιλοσοφικά ερωτήματα:

Το spot είναι τελικά....spot? Πόσο "μεγάλο" μπορεί να είναι το sweet spot ?
Πόσο ισοσκελές ή ισόπλευρο είναι το τρίγωνο ακρόασης;

Πολλοί εδώ κυνηγάτε δράκους.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Μήπως τα έχεις μπλέξει; Δες τι γράφεις επάνω και τι έγραφες. Lίγο αχταρμά το λες κιόλας :)

Πέραν τούτου, για να πετύχεις τόσο μεγάλο sweet spot πρέπει να έχεις πολυ καλά φτιαγμένο χώρο ( παθητικά ή ενεργητικά ή και τα δύο ).


Φιλοσοφικά ερωτήματα:

Το spot είναι τελικά....spot? Πόσο "μεγάλο" μπορεί να είναι το sweet spot ?
Πόσο ισοσκελές ή ισόπλευρο είναι το τρίγωνο ακρόασης;

Πολλοί εδώ κυνηγάτε δράκους.
Καθόλου δεν τα έχω μπλέξει, ούτε είπα κάτι διαφορετικό. Στη δική μου περίπτωση κάνω σύγκριση μεταξύ δύο καταστάσεων σε ένα μη φροντισμένο χώρο: με και χωρίς ισοστάθμιση. Και ναι, έχει αλλάξει αισθητά η συμπεριφορά του συστήματος στον χώρο. Αν αναλογιστεί κανείς και ότι όλο αυτό έχει γίνει ανέξοδα ( και παραμένει ανέξοδο όσο ακούω μέσω υπολογιστή και δεν προβαίνω σε χρήση subs ), αξίζει το κόπο 1000%. Αν μη τι άλλο, τόσο καιρό ασχολιόμουν με αντικείμενα που είχαν σαφώς μικρότερη επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα και που κόστιζαν. Και έστω και ένα ευρώ να ήταν το κόστος, σε σχέση με το μηδενικό κόστος της ισοστάθμισης, μιλάμε για 100% χρηματική διαφορά. Επομένως, δεν κυνηγάμε δράκους, αλλά τον τρόπο με τον οποίο θα λειτουργήσει καλύτερα το σύστημα του καθενός στον χώρο του. αν μάλιστα έρχεται και ανέξοδα η κατάσταση ( άντε, πληρώσαμε ο καθένας απο ένα μικρόφωνο για να κάνουμε τις μετρήσεις μας, σιγά τα λάχανα, άλλοι τα χαλάνε για μπανάνες και ακροδέκτες ), μιλάμε για κάτι που αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.

Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να κάνεις κάποιου είδους λογοπαίγνιο, αφού δεν νοείται να είσαι σε αυτό το χώρο, να έχεις ηχοσύστημα και να μη ξέρεις τί είναι το sweet spot. Το εύρος μετακίνησης γύρω απο αυτό το σημείο, έμμεσα υποδηλώνει τη θέση σου ότι δεν απαιτείται ισόπλευρο, αλλά ισοσκελές τρίγωνο. Και πράγματι, εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι έχω ακούσει αυτό που λες. Ακόμα και στον χώρο μου ( που είναι στα μαύρα του τα χάλια απο πλευράς ηχητικής ). Δεν παραμένω καθηλομένος σε ένα σημείο, άνετα μπορώ να φύγω απο τη κορυφή του τριγώνου τουλάχιστον 20 εκατοστά χωρίς σημαντικές απώλειες στην εικόνα. Δεν σου κρύβω ότι τις περισσότερες φορές ακούω μισό μέτρο πίσω απο τη κορυφή του τριγώνου, Πως όμως; Στη δική μου περίπτωση κατόπιν ισοστάθμισης ( που προέκυψε κατόπιν μετρήσεων στη κορυφή του ισόπλευρου τριγώνου και σε θέσεις πέριξ αυτής, λαμβάνοντας τον μέσο όρο των μετρήσεων ), όπως και στη περίτπωση (καρα)φροντισμένου χώρου όπου δέσποζε η διάχυση. Ειδικότερα σχετικά με τον δεύτερο χώρο, είναι αξιοσημείωτη η δυνατότητα του ακροατή να περιφέρεται οπουδήποτε στο χώρο μπροστά απο τα ηχεία και να μη χάνει τη στερεοφωνική εικόνα.
Αντίθετα, στη προ ισοστάθμισης "εποχή" στον (αφρόντιστο κατά τ'άλλα χώρο μου), λίγο να έφευγα απο τη κορυφή του τριγώνου και η στερεοφωνική εικόνα πήγαινε περίπατο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στη σελίδα του rephase έχει δύο tutorials στα Αγγλικά ( μεταφρασμένα για την ακρίβεια ), ένα του Bear και ένα ενός άλλου ( του pda αν θυμάμαι καλά το nickname ). Ειδικά στο δεύτερο έχει διαφωτιστικές παραπομπές σε threads σχετικά με το rephase. Ακόμα δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ( έκανα ένα πρώτο πείραμα με το import απο το rew στο rephase, αλλά σταμάτησα γιατί μου έβγαζε μια απόκλιση στα db, εξηγείται αυτό το φαινόμενο και η διόρθωσή του στο tutorial του pda. Προς το παρόν έχω κάνει παύση για να πάρω νέες μετρήσεις του χώρου ). Δείχνει να μπορεί να κάνει δουλειά το rephase και μάλιστα συγκρίνει ο τύπος τα αποτελέσματά του με αυτά του τρίνοβ και λέει ότι είναι πολύ κοντά.
Μωρέ τα έχω δει και διαβάσει. Όταν προσπάθησα να τα εφαρμόσω δεν τα κατάφερα, γι αυτό ρώτησα αν κάποιος από εδώ το έχει κάνει.

Αν προσαρμόσεις στη διόρθωση της απόκρισης και τη διόρθωση φάσης και impulse τότε η μόνη διαφορά που έχεις με το dirac είναι στο να επιλέξεις τις βέλτιστες ρυθμίσεις για την περίπτωσή σου. Αυτό το dirac θα στο κάνει αυτόματα (εκτός κι αν εσύ θες να επέμβεις).


Τώρα για το ισόπλευρο ή ισοσκελές έχω να πω πως εντάσσομαι και στις περιπτώσεις: η κανονική μου θέση είναι στα 2.70 από τα ηχεία που απέχουν 2μ μεταξύ τους αλλά αρκετές φορές μεταφέρω την πολυθρόνα 70εκ μπροστά και κάθομαι σε ισόπλευρο. Για κάθε θέση έχω άλλη ισοστάθμιση, άλλες ρυθμίσεις. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο αυτές θέσεις είναι χαρακτηριστική, δε θα πω καλύτερη ή χειρότερη πάντως ακούς αλλιώς και εύκολα το διακρίνεις. Καθώς όμως με ικανοποιεί και η θέση στα 2.70μ τις περισσότερες φορές αράζω εκεί, σιγά μη σπρώχνω πολυθρόνες 8-).
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top