Εδώ τα καλά τα βατ!!

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Γιωργο τα εχεις κανει σαλατα, οσον αφορα το περιεχομενο και την αλληλουχια των μηνυματων, και τις προθεσεις του καθενος.

Ευτυχως τα γραπτα μενουν και ειναι πανευκολο στον καθενα να ανατρεξει λιγο πισω και να δει τι παιζει.

Αυτα που λες περι ερωτικων συμπτυξεων μεταξυ μας δεν στηριζονται πουθενα. Το λογοπαιγνιο που εκανα (Ε = μη σε ... τετραγωνο) ηταν πραγματι ατυχες, γιατι νομιζα οτι μιλαω σε καποιο οικειο προσωπο που δεν θα το παρεξηγησει, δεν θα το παραποιησει συστηματικα, και δεν θα το χρησιμοποιησει για να αποπροσανατολισμο απο το κυριως θεμα.

Οσον αφορα το 0 (μηδεν) στις πινακιδες δεν με αφορα οπως ξερεις. Ειμαι μοτοσυκλετιστης.

Εδω που εφτασε το πραγμα, δεν ενδιαφερει πλεον κανενα η μεταξυ μας διενεξη-διαφωνια, και προτεινω να το αφησουμε εκει και να ασχοληθουμε με τιποτε αλλο πιο χρησιμο.

Εξαλλου στην πορεια υποψιαζομαι ολο και περισσοτερο, οτι το κινητρο συμμετοχης σου σε αυτο τουλαχιστον το θεμα, δεν ηταν η υποτιθεμενη αποκατασταση της επιστημονικης αληθειας, αλλα η διαθεση σου να ξενερωσεις την κουβεντα. Βλεπω μαλιστα οτι παρομοια σταση κρατας προσφατα και σε αλλα θεματα.

Ηθελα ναξερα τι σε πιανει ωρες-ωρες ?
Εγω ξερω τον φιλο Γιωργο που εχουμε κατσει στο ιδιο τραπεζι μερικες φορες.

Τελος παντων, σε καλο να μας βγει.
Δεν συνεχιζω. Δεν εχει νοημα. Εσυ γραψε οτι θελεις. Δεν θα απαντησω.
 


Μηνύματα
250
Reaction score
39
Αρκετές είναι οι φορές που σκέφτηκα να φιλοξενηθώ στο χώρο αυτό. Πάντοτε έκανα πίσω. Ο περιορισμένος χρόνος, η δυσπιστία όσο αφορά τη πολιτισμένη ανταλλαγή πληροφοριών, τα συμφέροντα, η εγωκεντρική διάθεση του Ελληνα , με απέτρεπαν και παρακολουθούσα τα δρώμενα αφ΄υψηλού. Επειδή μόνο ο Θεός έχει αυτό το δικαίωμα, σκέφτηκα να έρθω στη παρέα σας. Ελπίζω να με δεχθείτε.

Το πιό σημαντικό στοιχείο της εποχής μας είναι η μετάδοση πληροφοριών. Αυτό που σίγουρα υπόσχομαι, είναι να μοιραστώ τις φτωχές γνώσεις μου μαζί σας. Μακάρι να βρεθεί γόνιμο έδαφος και να νιώσω κι εγώ την ικανοποίηση ότι η τεχνογνωσία και κάποιες ιδέες μου, θα αυγατήσουν εν μέσω του forum.

Το θέμα των αρμονικών παραμορφώσεων μπορεί κανείς να το δεί απλουστευμένα εδώ

Είναι μία απλή περιγραφή.Υπάρχει κι ένα ωραίο προγραμματάκι που μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας το είδος της αρμονικής παραμόρφωσης που θέλετε, να τη δείτε σαν κυματομορφή, αλλά και να... την ακούσετε από το PC σας.

Ομως μη ξεχνάτε ότι υπάρχουν κι άλλες παραμορφώσεις, όπως παραμορφώσεις ενδοδιαμορφώσεων, παραμορφώσεις ρυθμού ανύψωσης κλπ. Και φυσικά θυμίζω ότι δεν υπάρχει πακέτο μετρήσεων βάσει των οποίων κάποιο μηχ/μα οφείλει να έχει κορυφαίο ήχο. Το αντίθετο. Κακές μετρήσεις είναι ακουστά εμφανείς, έστω και σαν έυηχες παραμορφώσεις.

Οταν εξελιχθεί-μετρηθεί μηχάνημα στο εργαστήριο, υπόσχομαι να καλέσω ομάδα του forum, να δει από κοντά μετρήσεις στους αναλυτές φάσματος της HP και Tectronix.Ειδικά στο παραμορφωσίμετρο, φασματογράφο της HP, οι διάφορες αρμονικές αποδίδονται πολύ παραστατικά.

Ευχαριστώ γιά τη φιλοξενία
Κώστας Κωνσταντίνου
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
Καλώς ήλθατε κ. Κωνσταντίνου! Χαίρομαι πραγματικά που ήλθατε στην παρέα μας.
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Εδώ τα καλά τα βατ!!

.... Κακές μετρήσεις είναι ακουστά εμφανείς, έστω και σαν εύηχες παραμορφώσεις ....
Άρα δεν είσαι χαϊεντάς! :119:
Καλωσόρισες στη παρέα. Επέτρεψέ μου τον ενικό, ο πλυθυντικός δεν είναι το στοιχείο μου. :117:
Όσο για τη μέτρηση συσκευής, εύχομαι να μπορώ να είμαι παρών, δεν έχει τύχει να δω μετρητικά τέτοιου επιπέδου.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Αρκετές είναι οι φορές που σκέφτηκα να φιλοξενηθώ στο χώρο αυτό. Πάντοτε έκανα πίσω. Ο περιορισμένος χρόνος, η δυσπιστία όσο αφορά τη πολιτισμένη ανταλλαγή πληροφοριών, τα συμφέροντα, η εγωκεντρική διάθεση του Ελληνα , με απέτρεπαν και παρακολουθούσα τα δρώμενα αφ΄υψηλού. Επειδή μόνο ο Θεός έχει αυτό το δικαίωμα, σκέφτηκα να έρθω στη παρέα σας. Ελπίζω να με δεχθείτε.
...


Κώστας Κωνσταντίνου
Καλωσόρισες Κώστα. Ελπίζω εκτός από της αδυναμίες της φυλής μας μα βρούμε το χρόνο να διερευνήσουμε και τα δυνατά της σημεία.
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση για τις μετρήσεις στο εργαστήριο. Θα μπορούσατε να μετρήσετε τεχνικά χαρακτηριστικά ψηφιακών συσκευών ; για παράδειγμα διαφορετικούς τύπους jitter που εμφανίζονται σε διαφορετικά στάδια της επεξεργασίας σήματος καθώς και των μέσων επικοινωνίας ?

Ευχαριστώ

g.kar
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Γιωργο τα εχεις κανει σαλατα, οσον αφορα το περιεχομενο και την αλληλουχια των μηνυματων, και τις προθεσεις του καθενος.

Ευτυχως τα γραπτα μενουν και ειναι πανευκολο στον καθενα να ανατρεξει λιγο πισω και να δει τι παιζει.

Tα μηνύματα τα έχω όλα στο σκληρό δίσκο με τη σειρά που αυτά γράφτηκαν. Εχω πραγματικά κουραστεί να συνθέτω νέα μηνύματα αναφερόμενος σε προηγούμενα posts. Η ιστορική σειρά είναι καταγεγραμμένη και μην υποτιμάς την νοημοσύνη των αναγνωστών μας γιατί εκτίθεσαι .
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Αυτα που λες περι ερωτικων συμπτυξεων μεταξυ μας δεν στηριζονται πουθενα. Το λογοπαιγνιο που εκανα (Ε = μη σε ... τετραγωνο) ηταν πραγματι ατυχες, γιατι νομιζα οτι μιλαω σε καποιο οικειο προσωπο που δεν θα το παρεξηγησει, δεν θα το παραποιησει συστηματικα, και δεν θα το χρησιμοποιησει για να αποπροσανατολισμο απο το κυριως θεμα.
Δεν νομίζω ότι σου έδωσα ποτέ το δικαίωμα να γράφεις τέτοιου είδους αστεία και μάλιστα δημοσίως.

Και να σου πω και κάτι άλλο ;
δεν το έγραψες ααν αστείο. Απλώς νόμιζες ότι ανακάλυψες το επιχείρημα του αιώνα και ότι έπρεπε να μας πηδ...ς κι από πάνω. Τελικώς, όπως είδαμε και στη συνέχεια το επιχείρημά σου ήταν άσχετο με αυτό που είχα γράψει εγώ λίγο πριν από το "καυτό" σου μήνυμα. Μην με αναγκάζεις να ξανανεβάζω με quotes τα γραφόμενά σου :133:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Οι κατηγορίες στα forums του AVSite έχουν συγκεκριμένη θεματολογία. Δυστυχώς Γιώργο βλέπω εντελώς κακοπροαίρετη συμμετοχή, γεγονός που δεν μπορώ να εξηγήσω. Αυτό που βλέπω είναι κοινό trolling με σκοπό την αποδιοργάνωση και την καταστροφή των threads που συμμετέχεις, κάτι που έχουν επισημάνει και άλλοι...

Το αμέσως επόμενο off topic μήνυμα, θα έχει κυρώσεις.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μετά τις συστάσεις έρχεται η επιβολή τιμωρίας.
Δεν υπάρχει χώρος εδώ για όσους ψάχνουν ευκαιρία για παρεξήγηση. Απαγορεύεται η πρόσβαση στο μέλος g.kar για 3 μέρες.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παρακαλώ τους συντονιστές, να μην ανέχονται off topic μηνύματα, καθώς και μηνύματα που μοναδικό σκοπό έχουν την αποδιοργάνωση της συζήτησης. Τα τελευταία off topic μηνύματα διεγράφησαν.

...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
να κανω κι εγω μια ερωτηση μια και "αναδυθηκε" ξανα αυτο το νημα (δεν το εχω μελετησει ολο ...ειναι και δυσκολο για μενα καθοτι δεν κατεχω τα θεωρητικα )
... γιατι καποιοι (πολλοι ?) κατασκευαστες παρουσιαζουν "δυσκολα" ηχεια ?
φανταζομαι οτι μπορουν να επιλεξουν ολα τα χαρακτηριστικα των υλικων που χρησιμοποιουν για την κατασκευη τους (?) ειναι επιλογη η' αναγκη ?
κοιταζω αυτο το οποιο χαρακτηριζεται σαν "δυσκολο" φορτιο
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
Το βασικό αίτιο είναι αυτό που κοστίζει ακριβά στα ηχεία, η απόκριση στις χαμηλές συχνότητες από κάποια λογική απόσταση. Αν ο κατασκευαστής θέλει να αποδίδει το ηχείο του τα μπάσα σε σχετικά ρεαλιστική στάθμη, αναγκαστικά θα πρέπει να αυξήσει το εμβαδό του γούφερ, δηλαδή να αυξήσει τη διάμετρό του. Όμως, αυξημένη διάμετρος συνεπάγεται αυξημένο πλάτος, κάτι που οι κατασκευαστές αποφεύγουν για λόγους μάρκετινγκ. Ένα φαρδύ ηχείο είναι υποκειμενικά πιο άσχημο, πιο δύσκολα αποδεκτό σε ένα οικιακό δωμάτιο, ενώ έχει και αυξημένες χωροτακτικές απαιτήσεις, πράγμα που μειώνει το πελατειακό φάσμα προς το οποίον απευθύνεται. Επομένως, ο κατασκευαστής καταφεύγει στην προφανή εναλλακτική λύση της χρήσης δύο ή περισσοτέρων γούφερ, ώστε να έχει στη διάθεσή του αυξημένο εμβαδόν, αλλά διατηρώντας το πλάτος του ηχείου σε αποδεκτό μέγεθος.

Φυσικά, τα γούφερ θα τα συνδέσει παράλληλα, αυξάνοντας την ευαισθησία του ηχείου, αποδεχόμενος το μειονέκτημα του υποδιπλασιασμού της εμπέδησης στις χαμηλές συχνότητες (για δύο γούφερ), πράγμα που - εσφαλμένως - το ευρύ κοινό θεωρεί πλεονέκτημα - "πω πω, δύσκολο ηχείο, αλλά παίζει παπάδες", ρίχνοντας νερό και στο μύλο των κατασκευαστών ενισχυτών.

Βεβαίως, προκύπτει το ερώτημα, γιατί τα μεγάφωνα έχουν τυποποιηθεί στα 8Ω, και όχι σε κάποια άλλη, αυξημένη ονομαστική αντίσταση. Μια σχετική συζήτηση έχει γίνει εδώ.

Αυτά εν πολλοίς...
 
Last edited:

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
... γιατι καποιοι (πολλοι ?) κατασκευαστες παρουσιαζουν "δυσκολα" ηχεια ?
φανταζομαι οτι μπορουν να επιλεξουν ολα τα χαρακτηριστικα των υλικων που χρησιμοποιουν για την κατασκευη τους (?) ειναι επιλογη η' αναγκη ?
Όποιος κατασκευαστής θέλει αυξημένη απόδοση ΔΩΡΕΑΝ, μειώνει το R και τη βγάζει στη φτήνεια. Έτσι μεταθέτει το πρόβλημα στο βλάκα τον αγοραστή, που πρέπει να πληρώσει χρυσάφι για ενισχυτή με ικανότητες μηχανήματος ηλεκτροκόλλησης. Δεν είναι αναγκαίο να γίνει έτσι το κόλπο. Θα μπορούσε π.χ. να διπλασιάσει το Bl και να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που θα είχε ρίχνοντας την R από τα 16 στα 4Ω. Αλλά δεν είναι κορόιδο να αγοράσει ακριβούς μαγνήτες. Προτιμάει για πελάτη το κορόιδο που θα (αναγκαστεί να) αγοράσει ακριβό ενισχυτή.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Στα πολιτικά τον διαβάζεις; :p
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Στα πολιτικά τον διαβάζεις; :p
Έχω κάνει "follow" μόνο την ενότητα HiFi όποτε δεν μπαίνω καθόλου στις άλλες ενότητες του site.
Και να σου πω και κάτι, καλύτερα γιατί στα πολιτικά δεν θα ήμουν κόσμιος...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
...
Και να σου πω και κάτι, καλύτερα γιατί στα πολιτικά δεν θα ήμουν κόσμιος...
Γίδι, κωλοέλληνας και βλάκας. Αν προσθέσουμε και τα παλιότερα, κουφός, ισοπεδωτικός και άσχετος, ο κύκλος κλείνει. Δηλαδή τί άλλο θα βρεις να με πεις; Δεν έχει μείνει και κάτι...
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Γίδι, κωλοέλληνας και βλάκας. Αν προσθέσουμε και τα παλιότερα, κουφός, ισοπεδωτικός και άσχετος, ο κύκλος κλείνει. Δηλαδή τί άλλο θα βρεις να με πεις; Δεν έχει μείνει και κάτι...
Ωχ, πότε τα είπα εγώ όλα αυτά??? :idk:
Μήπως με μπερδεύεις με κάποιον άλλον????
Δεν θα τα έλεγα για τον οποιοδήποτε, πόσο δε μάλλον για κάποιον που εκτιμώ.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top