Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Νικολα, οταν αγοραζεις ενα ειδος π.χ. 100 ευρω υπολογιζεις τα εξοδα σου(μισθους, ενοικια, ηλεκτρικο κλπ) προσθετεις το ποσοστο αυτο στο κοστος σου και απο εκει και περα βαζεις και ενα κερδος.
Οταν σε ενισχυτη κοστους 1000 ευρω πουλας 1015 τοτε τι σοι κερδος ειναι αυτο?(τα νουμερα μπορει να ειναι και πραγματικα)

Φίλε μου , εν μέρει έχεις δίκαιο.
Αλλά , επειδή γνωρίζω , όπως κι εσύ, την αγορά εκεί μέσα και την γνωρίζω από διαφορετική σκοπιά απ ότι εσύ, θα σου πω ότι οι μαγαζάτορες πάντα πόνταραν στον όγκο πωλήσεων.
Δεν είναι τυχαίο οτι μαγαζί της στοάς σημείωνε το μεγαλύτερο νούμερο αγορών σε όλη την Ελλάδα, επί σειρά ετών, σε γνωστή αντ/πεία που διακινεί πολλά γνωστά brands.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Νικολα, οταν αγοραζεις ενα ειδος π.χ. 100 ευρω υπολογιζεις τα εξοδα σου(μισθους, ενοικια, ηλεκτρικο κλπ) προσθετεις το ποσοστο αυτο στο κοστος σου και απο εκει και περα βαζεις και ενα κερδος.
Οταν σε ενισχυτη κοστους 1000 ευρω πουλας 1015 τοτε τι σοι κερδος ειναι αυτο?(τα νουμερα μπορει να ειναι και πραγματικα)


ΜΕΓΑΛΟ τεραστιο θα ελεγα.....αν μπορει βεβαια καποιος να καταλαβει το πως..........................
και μετα παιζεις και με <αλλους> κανονες...............
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

ΜΕΓΑΛΟ τεραστιο θα ελεγα.....αν μπορει βεβαια καποιος να καταλαβει το πως..........................
και μετα παιζεις και με <αλλους> κανονες...............
Ελα ρε , σταμάτα την μαιευτική μέθοδο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

περα των ηλεκτρονικαδικων το αττικα ζει και βασιλευει.......θα ελεγα ειναι το μινιον του σημερα.................
αν και γενικα κλεισαν τα μαγαζια της μεσης ταξης, τα brand names απο την αμερικης και πανω κρατιουνται μια χαρα......
(για τις συνθηκες του σημερα)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ελα ρε , σταμάτα την μαιευτική μέθοδο.
δηλαδη ? επειδη δεν σε επιασα , και αν μαντευω σωστα απαντησες εν μερη μονος σου (δεν σε προλαβα)
ευτυχως ή δυστυχως τα στερνα 4 χρονια ειδαμε να τρωει ΠΟΡΤΑ αντιπροσωπιαρα απο μαγαζακι της στοας...............
once in a limetime
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ποιός έφαγε πόρτα και ποιός πίκρα?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Η νοοτροπια του survivor , γινονταν απο θεσης power,
στην πορεια ειδαμε μαγαζακια allover οταν τους σκαγανε γραμματια ,
να ξ*βρακωνουν τιμες second to none , αντιπροσωποι εστελναν τον κοσμο σε συγκεκριμενα μαγαζια συγκεκριμενες ημερομηνιες...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ανάργυρε, δεν είναι κακό να ξέρει ο κόσμος τι συμβαίνει.

Πες ονόματα και θα σου πω αν είναι αλήθεια.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ποιός έφαγε πόρτα και ποιός πίκρα?
αν θυμασαι γνωστο μαγαζακι κοπηκε απο την πλατινουμ εγγυηση , σωστα ? σωστα
και οταν η κομπανια εχασε τρελλες πωλησεις απο το μαγαζακι , σκεφτηκε οτι δεν συμφαιρει να χανει πωλησεις,
ασε που η εννοια αντιπροσωπιας εν ελλαδι δεν υαπρχει.....ειναι ενα πραμα σαν την πολιτικη....
ληψαδουρα......
Λεμε αντιπροσωπια και ελαχιστες εχουν εσοκλειστους <συνεργειαδες> δεν αντεχουν το κοστος,
Το μαγαζακι λοιπον πουλουσε παραεισαγωγης , και αν χαλαγε κατι εδινε εγγυηση μανωλοπουλου.
H κομπανια απο τον πεζαδρομο εχασε την μπαλα................
Αλλιως δεν θα του ξαναεδινε προιοντα της................
ight ?
right !
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ανάργυρε, δεν είναι κακό να ξέρει ο κόσμος τι συμβαίνει.

Πες ονόματα και θα σου πω αν είναι αλήθεια.
ο κοσμος τοχει τουμπανο
ολοι σχεδον ψωνιζαν απο κοσμα ,
ολοι (σχεδον ) ξερουν τι ειχε γινει οταν τον εκοψε η ιντερσις απο ντιλερ........
και ολοι μπορουν να φανταστουν γιατι τον ξανα εκανε........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ο κοσμος ηθελε και θελει τις καλυτερες τιμες , οποιος του τις προσφερει απο εκει ψωνιζει, η aftersales service απαραιτητη,
πολυ εκοψαν τον κοσμα , και καθε κοσμα απο ντιλερ, στην πορεια αυτοι εχασαν......
4 μαγαζακια ειχε η στοα και εμεινε μονος ............
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

αν θυμασαι γνωστο μαγαζακι κοπηκε απο την πλατινουμ εγγυηση , σωστα ?
Λάθος.
Τα platimun κτλ της Intersys ήταν κάτι που εφαρμόστηκε για 2-3 χρόνια και κόπηκε προς όλους με απόφαση της ίδιας.
Και δεν ήταν θέμα εγγύησης(η 3 ετής που έδιναν σε ορισμένα premium προϊόντα δεν είχε σχέση με το κατάστημα αγοράς)αλλά προϊόντων που υπήρχαν σε demo ή διατίθεντω στο εκάστωτε κατάστημα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

.......κοπηκε τελειως απο την ιντερσις , επι πλατινουμ.......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

το 91 pioneer (μαη 09) ηταν παραεισαγωγης............
αντιθετα προπερσι ο 72 ειχε εγγυηση ιντερσις............
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

λιγους μηνες πριν το 71 (?) το ειχα παρει με πλατινουμ απο το πανω μαγαζι της ηχοεκφρασης...........
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Ο κοσμος ηθελε και θελει τις καλυτερες τιμες
Όχι.Ο κόσμος θέλει επιπέδου Rolls Royce ποιότητα και εξυπηρέτηση σε τιμή Seicento.Δεν γίνεται αυτό.
Δεν γίνεται ρε φίλε να σκοτώνω το προϊόν και να θες και τσάμπα εγκατάσταση/ρύθμιση.
Ας πάνε στο πλαίσιο/μίντια κτλ.. να δουνε πόσο τσάμπα είναι και τι δουλειά θα του κάνουν.
Αλλιώς βάλτα μόνος σου αν μπορείς.
Και αν μπορείς να το κάνεις σωστά κάντο επάγγελμα(νόμιμο) να κονομας.
Για να δουν πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

Γιατί αν δείτε τι εγκλήματα κάνουν,πολλά,τζιμάνια ηλεκτρολογοι πχ,θα βάλεις την θηλία στο λαιμό.Πάει το γατόνι και του λέει ο πελάτης:Ρε Μάστρο-Τάσο(το μάστρο είναι τιμητική προσφώνηση,οπότε αν δεν τον αποκαλέσετε έτσι προσοχή γιατί θα σας καταραστεί την κατσίκα και της κοπεί το γάλα,δεν λέει τώρα στην κρίση να αγοράζετε γάλα κάθε μέρα),πήγα για να μου φτιάξουν home cinema και μου είπαν 1000ευρώ για μελέτη/εγκατάσταση.
Μαστρο-Τάσος.:Τι;Ρε τους κλέφτες.Άσε ρε φίλε θα στο κάνω εγώ με 300,αλλά μαύρα,έτσι;
Πελάτης:Για αυτό σε γουστάρω Μαστρο-Τάσο,γιατί είσαι παιδί του λαού(με μερσεντε και βιλα στο Χαλκούτσι-του λαού είναι και η μερσεντε και το Χαλκούτσι,μην απορείτε) και καταλαβαίνεις πόσο δύσκολα βγαίνουν τα λεφτά.
.
.
.
.
.
.
.
.
(1 εβδομάδα μετά)
Πελάτης:Έλα Μαστρο-Τάσο.
Μ-Τ:Ποιός είναι;
Πελ:Καταλαβαινόπουλός.
Μ-Τ:Έλα ρε Νίκο αδερφέ μου,τι κάνεις;
Πελ:Καλά,καλά.Αλλά έχω ένα προβληματάκι;
Μ-Τ:Για λέγε.
Πελ:Να μωρέ,μου βγαίνει ένας θόρυβος απ τα ηχεία όταν ανοίγω τον ενισχυτή.Πήρα στο μαγαζί που τον αγόρασα,ήρθαν τον πήραν,τον κοίταξαν αλλά μου είπαν ότι δεν έχει τίποτα και ότι μάλλον κάποιο πρόβλημα με τα καλώδια που βάλαμε στον τοίχο είναι.
Μ-Τ:Ρε τι λένε τα καραγκιοζάκια,που θα μας πούνε την δουλεία μας;Πες τους να πάνε να γ....νε.
Πελ:Εντάξει Μάστορα,να τους το πώ,αλλά με τον βόμβο τι θα γίνει;
Μ-Τ:Φίλε,επειδή εγώ δεν προλαβαίνω θα σου στείλω έναν φίλο τζιμάνι να στα σιάξει όλα.κερασμένα απο εμένα...
Πελ:Είσαι ΑΔΕΡΦΟΣ!!
Μ-Τ:...αλλά δώσε του μωρέ κανά 100άρικο,έτσι για τις βενζίνες του.
Πελ:..εεεε,καλά.Στείλε τον.
.
.
.
.
.
.
(10 μέρες μετά)
Μ-Τ:Νααιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαι(μακρόσυρτο/βαρύ αλλά ε-ντε λα μαγκέν ντε Βοτανικ)
Πελ:Μάστορα!
Μ-Τ:Αδερφέ μου Καταλαβαινόπουλε,τι κάνεις;
Πελ:Καλά είμαι,αλλά έχω ένα προβληματάκι.Να μωρέ θυμάσαι που σου είχα πεί για τον βόμβο;
Μ-Τ:Τι δεν έφτιαξε;
Πελ:Όχι,έφτιαξε.Δλδ τώρα έχω βόμβο μόνο όταν δεν ανεβάζω την ένταση αλλά το παιδί μου είπε ότι είναι φυσιολογικό
Μ-Τ:Καλά,σου είπε.
Πελ:Αλλά μωρέ μου φαίνεται ότι ζεσταίνεται πολύ ο ενισχυτής.
Μ-Τ:Τι ενισχυτή θύμισε μου έχεις
Πελ:psarioneer
Μ-Τ:Όχι ρε αδερφέ μου,αυτό σου πασάρανε;Ταιβανέζικο;Αμάν ρε φίλε αυτοί είναι για τα μπάζα,στον χρόνο επάνω σχεδόν όλοι βγαίνουν μπι-ελ-αρ.Πάρε τηλ στον κουμπάρο μου που έχει κάτι αμερικάνικους και πες του απο εμένα να σου κάνει καλή τιμή.Ντάξ;
Πελ:Ευχαριστώ Μάστορα!!
.
.
.
.
.
.
Μ-Τ:Ναιαιαιαιαια(είπαμε,βαρύ σαν την τσ..ου του γέρου)
Πελ:Μάστορα.
Μ-Τ:Νικόλα αδερφέ μου ότι σε σκεφτόμουνα.Εντάξει με τον κουμπάρο;
Πελ:Ναι,ναι τεφαρικί ο ενισχυτής,μου έκανε και καλή τιμή γιατί ήταν demo με ελάχιστες ώρες,αλλά μάλλον είναι λίγο παλιός γιατί δεν έχει hdmi πάνω.
Μ-Τ:Τι;Πως το είπες αυτό;
Πελ:Να,μωρέ,αυτό που μπαίνει ένα καλώδιο πάνω στον ενισχυτή και περνάει ήχο και εικόνα.
Μ-Τ:Άντε ρε με τις μλκιες των γιαπωνέζων,όλα απο ένα καλώδιο.Ξέρεις τι προβλήματα έχει αυτό;
Πελ:Όχι..
Μ-Τ:Ξέρω,γώ.30 χρόνια την κάνω την δουλεία.
Πελ:Α,καλά..Τώρα τι θα κάνουμε;
Μ-Τ:Θα σου φέρω εγώ κάτι καλώδια,χώρια για ήχο και εικόνα,γερμανικά.ΆΑΑ πράγμα τα βάζουν σε αεροπλάνα και πλοία.Ό,τι καλύτερο για εσένα στην μισή τιμή ομορφάντρα μουουουουου!
Πελ:Με σκλαβώνεις Μάστορα.Να ρωτήσω,τι εννοείς μισή τιμή;
Μ-Τ:Κοίτα τα ίδια έβαλα και στο Εφοπλιστόπουλο,τον ξέρεις ε;
Πελ:τι λες ρε Μάστορα,ξέρεις αυτόν με τα 100 καράβια;
Μ-Τ:Εννοείτε ρε φίλε τι τον πέρασες τον Μάστορα;Το ηλεκτρολογάκι της γειτονίας;
Πελ:Εντάξει,ένταξει.Αλλά δεν θα είναι λίγο ακριβά;
Μ-Τ:Αγορινα μου σου είπα,για εσένα μισοτιμής.500ευρά και πάλι δεν βγάζω αλλά στα δίνω για να μην καθονται γιατί μου περίσσεψαν απο τον Εφοπλιστόπουλο γιατί είναι τσιφούτης και δεν τέλειώσε το 2ο home cinema στο υπόγειο.Ξερς μωρέ,έτσι κάνουν τα λεφτά αυτοί,πάνε να φάνε εμάς τα φτωχαδάκια.Αλλά δεν βγαίνω να σου κόψω απόδειξη σε φίλε στο 500αρικο,θα βάλω απ την τσέπη μου.
Πελ:Εντάξει,εντάξει.Αλλά μου φαίνεται ότι και αυτός ο ενισχυτής ζεσταίνεται ρε Μάστορα.
Μ-Τ:Ρε,μην αγχώνεσαι όλα θα σιάξουν με τις καλωδιούμπες.Σου μιλάνε 30 χρόνια εμπειρίας.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1 εβδομάδα μετά:
Μ-Τ:Μάστορα!
Μ-Τ:Αδερφέεεεεεεε μου!!Τι κάνεις;
Πελ:Γα..σε με.Πήρε φωτιά το σπίτι..
Μ-Τ:Τιιιιιιιιιιιιιιι;;;;!!!
Πελ:..και μου είπε η πυροσβεστική ότι ξεκίνησε απο το home cinema
M-T:(Τουτ,τουτ,τουτ,τουτ,τουτ....)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Μιά ιστορία,που ίσως να είναι διδακτική,ίσως να μην είναι..ίσως να είναι αληθινή,ίσως να μην είναι..


Βέβαια απο την άλλη ξέρω και περίπτωση που πήγαν απο μαγαζί(αλλά δεν ξέρω ποιό ακριβώς) να βάλουν τηλεόραση σε τοίχο και τον έκαναν ελβετικό τυρί..Αλλά ήταν 55άρα και δεν φαινόντουσαν οι τρύπες(παρά μόνο αν η τηλεόραση έβγαινε προς τα έξω.Και όταν βγήκε κόντεψε να του πέσει κάτω..).Προς τιμή όμως του ανθρώπου δεν είπε κιχ για το ποιοί ήταν!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Α,για να προλάβω και τις κακίες γλώσσες.Δεν έχω πλέον επαγγελματική σχέση με τον χώρο του AV.Ήταν ένα 8μηνο που για εμένα ήταν μαγικό.Άσχετα αν δεν έβγαλα ούτε τα έξοδα μου(εις γνώση μου),γνώρισα ανθρώπους,μλκες,στραβόξυλα και μια οικογένεια κόσμημα για τον χώρο.Δυστηχώς ο Θεός είχε άλλα πλάνα..
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Δυστυχώς αυτά που συμβαίνουν γύρω μας δεν οφείλονται στην οικονομική κρίση, είμαστε "ιδιαίτερη" χώρα με κατοίκους που διακατέχονται απο κόμπλεξ ξενομανίας και έλλειψη συνείδησης.

¨Εχουμε δημιουργήσει με απίστευτο κόπο ένα απο τα καλύτερα ιντερνετικά καταστήματα στην Ευρώπη και αυτά που βιώνουμε κάθε μέρα είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ.

Με περισσή ευκολία ΣΗΜΕΡΑ στα πρόθυρα της κατάρευσης της χώρας ψωνίζουν ακόμα οι περισσότεροι απο την Γερμανία ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ, έτσι απο μαγκιά και απο συνήθεια.

Αυτά που βιώνουμε κάθε μέρα είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ.

Το 50 % των προιόντων μας είναι πιο φτηνό απο το εξωτερικό αλλά δεν έχουμε δεί κανένα Γερμανό να ψωνίζει απο την Ελλάδα. Ακόμα και πιο ακριβό να είναι ένα προιόν (σε λογικά επίπεδα) αν κάποιος έχει στοιχειωδη συνείδηση, δεν θα ψώνιζε ποτέ απο το εξωτερικό.

Όποιος ασχολείτε σοβαρά με business σε αυτή τη χώρα είναι ήρωας. Σαν να προσπαθείς να οργώσεις ένα χωράφι, να παράγεις , αλλά να χτυπάς συνέχεια σε ένα βράχο.

Να μιλήσεις για οργάνωση, για υποδομές, για μεταφορικά, για συγκοινωνίες, για νοοτροπία υπαλλήλων, για την διαπλοκή του κράτους, για την απουσιά κοινής λογικής στην πιο απλή σχέση με το κράτος , για τους μέτριους , για τους ασήμαντους που μας ταλαιπωρούν κάθε μέρα, για τι να μιλήσεις , μπορεί να γράφεις ώρες ...

Η τραγωδία αυτης της χώρας ...
 

Μηνύματα
37
Reaction score
25
Απάντηση: Εκλεισε ο Λημναιος στη στοα Φεξη.

Λάθος.
Τα platimun κτλ της Intersys ήταν κάτι που εφαρμόστηκε για 2-3 χρόνια και κόπηκε προς όλους με απόφαση της ίδιας.
Και δεν ήταν θέμα εγγύησης(η 3 ετής που έδιναν σε ορισμένα premium προϊόντα δεν είχε σχέση με το κατάστημα αγοράς)αλλά προϊόντων που υπήρχαν σε demo ή διατίθεντω στο εκάστωτε κατάστημα.


Η εποχή με τους Platinum dealers της Intersys ηταν πολύ πιο μπερδεμένη και ‘’βρώμικη’’. Αλλά τελικά όπως είπε ο Αργύρης μάλλον της βγήκε σε κακό….
Η αγορά πέθανε γιατί ο Έλληνας ‘’πελάτης’’ έμαθε το internet και ο Έλληνας μαγαζάτορας έμεινε πίσω να πουλαει όπως ακριβός πουλαγε το 1980, αλλοι λιγότερο αλλοι περισσότερο. Επίσης όπως ειπε και ο Ανδρεας Κ. λιγο πιο πανω είναι πολύ σημαντικός και παράλληλος παράγοντας και η διαχείριση του κάθε μαγαζιού. Οσο υπήρχε κίνηση ολοι άντεχαν. Όταν τα πράγματα στενεύουν θα αντέξει δυστυχώς ο αρτιότερος.
Πιστεύω πως τα λιγα μαγαζιά που εμειναν με τα πιο καταναλωτικά προϊόντα και οχι με ακριβότερα ειδικευμένα (οπου το περιθώριο κέρδους ακομα μένει ικανό) μετρανε και αυτά τον χρονο αντίστροφα μιας και αν δεν κανουν κατι δραστικό δε θα εχουν να προσφέρουν στο πελάτη κατι περισσότερο από οποιοδήποτε διαδικτυακό ‘’υπερκατάστημα’’.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.121
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top