Ενεργά Ηχεία

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@Astronaut Jr. .... πολυ βιταμινη, ευχαριστω για την κινηση παντως..προσλαμβανω τις βιταμινες απο τη κονσερβα (can)..
.... ας συνοψησουμε σε ενα στιχο το νοημα της κριτικης (για εμενα και το υποβαθρο μου~εσυ την ειπες τη λεξη μολις προχτες και πραγματι το χαρηκα, γιατι ακριβως αυτη τη λεξη χρησιμοποιω και εγω, αλλο που δεν το σχολιασα) στο στιχο των Astronauts , who am I to say I am wrong and who are you to say I am right .. τι να φωτισει αληθεια το σκοταδι (το αλλο μου ονομα) ?
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
τι πινει;
γιατι δεν τα γραφει στα ισπανικα να καταλαβουμε τι λεει;
Η τεχνολογική εξέλιξη και η μετάβαση σε ενεργές υλοποιήσεις με ενσωματωμένη ψηφιακή επεξεργασία σήματος αναμένεται να περιορίσουν την ευχέρεια κάθε σχεδιαστή να προσέδιδε μια ιδιαίτερη για τη δική του αυθεντία ακροαματική υπογραφή στα προϊόντα που θα παράγει.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
δεν ειναι μονο η απουσια συνταξης το προβλημα του αυθεντικου κειμενου αλλα και το οτι αγνοει την δυνατοτητα η ψηφιακη επεξεργασια να δινει την δυνατοτητα της εφαρμογης μιας ηχητικης υπογραφης
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εχω καποιες αποριες που δεν εχω καταφερει να βρω απαντησεις
Το ενα εχει να κανει με το ποσο καλα υλοποιειται το dsp στο ενεργο ηχειο οταν εισερχεται ενα αναλογικο σημα
Για παραδειγμα οταν εισερχεται απο ενα πολυ ακριβο dac , πρεπει να το μετατρεψει παλι σε digital
Ποσο θα " αλλλιωσει" ακουστικα το σημα?
Ποσο καλα θα εφαρμοσει τα ψηφιακα φιλτρα στο συχνοτικο ευρος ?
Εξισου καλα αραγε θα γινεται σε ενα ενεργο των 200 € με ενα των 500€ ?
Προσφατα πηρε το ματι μου ενα ενεργο ηχειο της Hedd οπου διαφημιζει την εφαρμογη αναλογικων φιλτρων αν καταλαβα καλα. Τι ειναι παλι τουτο?
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εχω καποιες αποριες που δεν εχω καταφερει να βρω απαντησεις
Το ενα εχει να κανει με το ποσο καλα υλοποιειται το dsp στο ενεργο ηχειο οταν εισερχεται ενα αναλογικο σημα
Για παραδειγμα οταν εισερχεται απο ενα πολυ ακριβο dac , πρεπει να το μετατρεψει παλι σε digital
Ποσο θα " αλλλιωσει" ακουστικα το σημα?
Ποσο καλα θα εφαρμοσει τα ψηφιακα φιλτρα στο συχνοτικο ευρος ?
Εξισου καλα αραγε θα γινεται σε ενα ενεργο των 200 € με ενα των 500€ ?
Προσφατα πηρε το ματι μου ενα ενεργο ηχειο της Hedd οπου διαφημιζει την εφαρμογη αναλογικων φιλτρων αν καταλαβα καλα. Τι ειναι παλι τουτο?
Η λογική λέει πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Έτσι λοιπόν άλλο το ηχείο των 200€, άλλο των 500€ κι άλλο των 2000€. Τα ίδια πράγματα καλούνται να κάνουν, προφανώς όμως κάποια ηχεία θα τα κάνουν καλύτερα.

Η σχεδιαστική επιλογή της HEDD είναι να μην έχουν dsp αλλά αναλογικό cross. Σύμφωνα με αυτούς είναι καλύτερο. Άλλοι διαφωνούν και προβάλλουν τη δική τους άποψη ως σωστή (φυσικά τη θεωρούν σωστή αφού την ακολουθούν). Η RCA διαφημίζει την καινούργια φθηνή σειρά της ως "μηδενικής φάσης", το dsp τους φέρνει σε όλο το εύρος τη φάση στις 0° (περίπου).
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Η RCA διαφημίζει την καινούργια φθηνή σειρά της ως "μηδενικής φάσης", το dsp τους φέρνει σε όλο το εύρος τη φάση στις 0° (περίπου).
Αυτό θεωρώ ότι είναι ένα βήμα προς τα εμπρός. Στο μέλλον μάλλον θα το υιοθετήσουν και άλλοι κατασκευαστές.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό θεωρώ ότι είναι ένα βήμα προς τα εμπρός. Στο μέλλον μάλλον θα το υιοθετήσουν και άλλοι κατασκευαστές.
Σίγουρα αλλά ποτέ όλοι. Πάντα θα πρέπει να δείχνεις πως το προϊόν σου είναι διαφορετικό αλλιώς γιατί να το αγοράσει κάποιος. Και αυτή η σχεδιαστική επιλογή θα έχει τους πολέμιούς της.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Στην περίπτωση της HEDD είμαι σίγουρος ότι η όλη ιστορία αφορά το Marketing και όχι την ποιότητα. Ο Klaus Heinz πούλησε την Adam με την τεχνολογία που ξέρουμε όλοι όπου αυτός σχεδίαζε και τώρα με αυτά τα χρήματα έκανε άλλη εταιρεία. Η νέα προσπάθεια δεν γίνεται στρατηγικά να είναι ίδια με την παλιά, αλλιώς δεν έχει να πει τίποτα. Έπρεπε να πει κάτι νέο, και επειδή δεν έχει νόημα άλλη μια Adam, βγήκε η HEDD με την όποια τεχνολογία της.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δεν ειναι μονο η απουσια συνταξης το προβλημα του αυθεντικου κειμενου αλλα και το οτι αγνοει την δυνατοτητα η ψηφιακη επεξεργασια να δινει την δυνατοτητα της εφαρμογης μιας ηχητικης υπογραφης
Το πνεύμα του δημοσιεύματος είναι πως οι διαφορές στην ΄΄ιθαγενή απόκριση΄΄(προτού να επενέβαινε ο χρήστης με διαθέσιμες από το λογισμικό ρυθμίσεις) ανάμεσα λ.χ. σε δέκα ηχεία ΄΄μηδενικής φάσης΄΄ θα έτειναν να είναι λιγότερο αισθητές λαμβάνοντας υπόψιν αποκλειστικά τις προδιαγραφές ανηχοϊκής απόκρισης.
Πάει χαμένο στην περίπτωση αυτή.
Στον αντίποδα βεβαίως παύει ν'ανησυχεί - εκταμιεύοντας ανάλογα ποσά - ο ήδη αποφασισμένος χρήστης υλοποιήσεων με DSP για τα χαρακτηριστικά του αφιερωμένου DAC που θα συνόδευε την αλυσίδα. :sneaky:
 
Last edited:


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
O Heitz είναι πέρα από μεγάλος σχεδιαστής και πολύ έξυπνος επιχειρηματίας (συμφωνώ με τον Alexis). Στα προϊόντα της HEDD έδωσαν βάση στην υλοποίηση. Ποιότητα ενισχυτικών, μονάδες, καμπίνες και άφησαν εκτός ότι μπορεί να πραγματοποιθεί μέσω software ή με άλλους τρόπους. Κατά την άποψη μου δίνει έτσι τη δυνατότητα ενός πιο ευέλικτου προϊόντος που μπορεί να παραμείνει updated και inline με νέες τεχνολογίες. Καλό είναι να δεί κάποιος τις δυνατότητες bridge, Dante / Audio-over-IP, και freeware βλέπε Lineariser®. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η αντίληψη και στρατηγική είναι και ευέλικτη και σε σωστό-ασφαλές "μονοπάτι".
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Στον αντίποδα βεβαίως παύει ν'ανησυχεί - εκταμιεύοντας ανάλογα ποσά - ο ήδη αποφασισμένος χρήστης υλοποιήσεων με DSP για τα χαρακτηριστικά του αφιερωμένου DAC που θα συνόδευε την αλυσίδα. :sneaky:
Προσωπικά θεωρώ περιττό το εξωτερικό ντακ, εκτός κι αν το θέλει κάποιος για ακουστικά.
Θα προτιμούσα αμιγώς ψηφιακό σήμα από την πηγή στα ηχεία.
Το θέμα είναι πώς μπορεί να γίνει διαχείριση για 2.1 ή 3.1 ή 5.1 ή 7.1 ή τεσπα Χ.χ ή και... Χ.χ.Χ :o
Αυτός ο Ααμίρρρρ, έχει βάλει αμφιβολίες για την ποιότητα των μινιντιεσπί...
Αυτό...
Καλό είναι να δεί κάποιος τις δυνατότητες bridge, Dante / Audio-over-IP
... θα ήταν ιδανική κατάσταση για μένα, όμως η διαχείριση και η ενσωμάτωση προγράμματος επεξεργασίας πώς γίνεται?? Σημειώνω ότι τα θαυμαστά που γράφεις εδώ https://www.avsite.gr/forum/threads/Τύφλα-να-χει-το-dirac-διόρθωση-απόκρισης-δικαναλικού.176500/ μέ ξεπερνούν κατά πολύ και νομίζω το ίδιο ισχύει για την πλειοψηφία.
Από την άλλη, οι λύσεις που δίνουν οι Ντυνόντιο, Τζένελεκ, Κλάινμάιν κ.ά. μπορούν να λειτουργήσουν ικανοποιητικά δίχως προηγηθείσα εξωτερική επεξεργασία?
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Χάλια... Πάρτε παθητικά!!!

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top