Ενεργά ηχεία για γραφείο

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Πολύ καλό VFM. Τα έλεγξες για χιςς?
'Οχι δεν τα έλεγξα, ότι διαβάζω από κριτικές χρηστών. Ο πωλητής πάντως μου είπε ότι γενικά το θεμα θορύβου λύνεται με φίλτρο.

Έχουν ομοαξονικά το μιντ με το τουίτερ.
Α, εννοείς τα IN5 ή ΙΝ8
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
'Οχι δεν τα έλεγξα, ότι διαβάζω από κριτικές χρηστών. Ο πωλητής πάντως μου είπε ότι γενικά το θεμα θορύβου λύνεται με φίλτρο.



Α, εννοείς τα IN5 ή ΙΝ8
Για πες του να το κάνει λίγο λιανά αυτό.
Τι φίλτρο ? που το βάζει το φίλτρο ?
Η πως το υλοποιεί .
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Για πες του να το κάνει λίγο λιανά αυτό.
Τι φίλτρο ? που το βάζει το φίλτρο ?
Η πως το υλοποιεί .
Φίλτρο ρεύματος, για το his...
κάτι τέτοιο
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν πρόκειται να κόψει το hiss αυτό το φίλτρο. Αλλη δουλειά κάνει. Αλλους θορύβους κόβει.
Το hiss έχει να κάνει με τον ενισχυτή του ηχείου . Μόνο αν μειωθεί το level του ενισχυτή μειώνεται το hiss.
Η εναλλακτικά , αν τοποθετηθεί ή αν υπάρχει κύκλωμα mute .
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Δεν πρόκειται να κόψει το hiss αυτό το φίλτρο. Αλλη δουλειά κάνει. Αλλους θορύβους κόβει.
Το hiss έχει να κάνει με τον ενισχυτή του ηχείου . Μόνο αν μειωθεί το level του ενισχυτή μειώνεται το hiss.
Η εναλλακτικά , αν τοποθετηθεί ή αν υπάρχει κύκλωμα mute .
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Αν είναι ο ίδιος θόρυβος που είχα κατά καιρούς σε τελικούς λόγω ground loop όντως δεν λύνεται με φίλτρο
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οχι δεν μιλάμε για θόρυβο τύπου ground loop.
Τι hiss είναι το κλασσικό φύσημα που ακούγεται από όλους τους ενισχυτές όταν είναι αναμμένοι αλλά χωρίς σήμα.
Απλά σε κάποιες περιπτώσεις με ευαίσθητα μεγάφωνα ακούγεται πιο έντονα.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Πιθανώς, αλλά όχι στην περίπτωση του φυσήματος που συζητάμε εδώ.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελεί προπατορικό αμάρτημα η αγορά ηχείων μη-ομοαξομικής αρχιτεκτονικής για γραφείο (σταθερή θέση). Ναι σουπερ θα είναι να αγοραστούν τριδρομα και ομοαξονικά! Αφενός ομως κοστίζουν παραπάνω χρήμα τα ρημάδια, αφετέρου αν δεν κάνω λάθος, το μεγάλο πλεονεκτημα των ομοαξομικών ειναι σε μεγαλύτερους χώρους οπου η πλειοψηφία των σημείων ακρόασης ειναι off axis.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα απουσιάσει αισθητα περισσότερο απο οτιδήποτε αλλο θα ειναι το σαμπγουφερ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δείτε τις μοίρες ομοιογενους απόκρισης οφ αξις στον κατακόρυφο άξονα.

Στις 5 μοίρες πολλά τυπικά διδρομα έχουν χασματα που δε στρώνουν με τίποτα.


Σε μικρή απόσταση ακρόασης (<80cm) υπολογίστε τι σημαίνει 5 μοίρες..
Είναι ελάχιστα εκατοστά, πρακτικά πρέπει να είσαι πάντα στο ύψος του ακουστικού κέντρου.


Τα ομοαξονικά έχουν 30 μοίρες ομοιογενους απόκρισης ολοβερ. As good as it gets..

Σε απόσταση >1,5μ δεν είναι πλέον τόσο σημαντικό αυτό στον κατακόρυφο άξονα.

Βεβαίως, σε μεγάλες αποστάσεις ακρόασης, η ομοιογένεια οφ αξις των ομοαξονικων γίνεται σημαντική για άλλο λόγο, για την έμμεση.

Η έμμεση βέβαια, δεν υφίσταται στην πολύ μικρή απόσταση ακρόασης (<80cm).
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Εαν δεν μπορει να τοποθετηθει σαμπ στο κεντρο μεταξυ των ηχειων μην ασχοληθειτε με κατι κατω απο 6 ιντσες με την προυποθεση να ειναι 6ιντσο τουλαχιστον που να εχει τη δυνατοτητα να κατεβει , π.χ. τα yamaha δεν μπορουν σε σχεση με αντιστοιχα αλλων εταιριων...
Δηλαδή η μη κατευθυντικότητα των χαμηλών από το sub είναι μύθος;
Και επειδή το sub λογικά δεν μπορεί να μπει πάνω στο γραφείο ανάμεσα στα ηχεία το ξεχνάμε εντελώς;
Όλες οι υλοποιήσεις με sub κάτω από το γραφείο είναι λάθος και δεν αποδίδουν τα μέγιστα;
Δείτε τις μοίρες ομοιογενους απόκρισης οφ αξις στον κατακόρυφο άξονα.

Στις 5 μοίρες πολλά τυπικά διδρομα έχουν χασματα που δε στρώνουν με τίποτα.


Σε μικρή απόσταση ακρόασης (<80cm) υπολογίστε τι σημαίνει 5 μοίρες..
Είναι ελάχιστα εκατοστά, πρακτικά πρέπει να είσαι πάντα στο ύψος του ακουστικού κέντρου.


Τα ομοαξονικά έχουν 30 μοίρες ομοιογενους απόκρισης ολοβερ. As good as it gets..

Σε απόσταση >1,5μ δεν είναι πλέον τόσο σημαντικό αυτό στον κατακόρυφο άξονα.

Βεβαίως, σε μεγάλες αποστάσεις ακρόασης, η ομοιογένεια οφ αξις των ομοαξονικων γίνεται σημαντική για άλλο λόγο, για την έμμεση.

Η έμμεση βέβαια, δεν υφίσταται στην πολύ μικρή απόσταση ακρόασης (<80cm).
Άρα ρε doctor για να πάρουμε τα μη ομοαξονικά ηχεία που λιγουρευόμαστε πρέπει να ακούμε σε απόσταση πάνω από 1,5m
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Νομίζω ότι ευκολότερο είναι να βρεις έναν τρόπο να σηκώσεις το Τουίτερ στο ύψος των αυτιών σου παρά να αυξήσεις την απόσταση ακρόασης.

Για τα tannoy gold πάντως μόνο καλά λόγια έχουν γραφτεί, άσε που είναι και όμορφα (κι έχουν και χώμα τιμή)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
για ριξτε κι εδω μια ματια..

 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Νομίζω ότι ευκολότερο είναι να βρεις έναν τρόπο να σηκώσεις το Τουίτερ στο ύψος των αυτιών σου παρά να αυξήσεις την απόσταση ακρόασης.

Για τα tannoy gold πάντως μόνο καλά λόγια έχουν γραφτεί, άσε που είναι και όμορφα (κι έχουν και χώμα τιμή)
Μάλλον το ακουστικό κέντρο από ότι καταλαβαίνω, όχι το τουίτερ.
Δεν αναιρεί βέβαια το γεγονός ότι πρέπει συνέχεια να είσαι στο σωστό ύψος για να ακούς σωστά, άγαλμα ...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
H focal είναι η πχιο ΠΑΣΟΚ εταιρεία στην ευρώπη. Ο τιμοκατάλογος είναι για τους ... άλλους !
Πέρα της πλάκας υπάρχει 10-20% περιθώριο για εγγυημένα καλύτερη τιμή.

Μάλλον το ακουστικό κέντρο από ότι καταλαβαίνω, όχι το τουίτερ.
Δεν αναιρεί βέβαια το γεγονός ότι πρέπει συνέχεια να είσαι στο σωστό ύψος για να ακούς σωστά, άγαλμα ...
Εστω κι έτσι, πάλι πιστεύω οτι το τράβαμε απο τα μαλλιά! Ο θωμάς έχει 30 μέρες money back συνεπώς μπορείς να κάνεις παιχνίδι με kali in ή tannoy gold. To 5αρη το gold πχ στα 340 το ζευγάρι ή το 8αρη στα 470 ειναι το απόλυτο τίποτα. Ta kali in αντίστοιχα στα 650 και στα 800. Νομίζω όμως οτι ξεφευγεις οικονομικά. Σε κάθε περίπτωση ομως αν δεν σου αρέσουν παίρνεις τα λεφτά σου πίσω στο cent (το έχω κάνει αρκετές φορές ως σήμερα).
 

D

debianfox

Guest
Ηχεια στο γραφειο...για ποιο λογο τα εχουμε....για να υπαρχει μια μικρη υποκρουση εν ωρα εργασιας? Για να παιρνουμε τη δοση μας στα διαλειματα της δουλειας οταν δεν εχουμε πελατη? η για να απολαμβανουμε για 1 -2 ωρες μουσικη μονοι -η εστω με παρεα-μας μετα τη δουλεια...η για να κανουμε επεξεργασια ηχου , διαφορετικες οι απαιτησεις σε καθε περιπτωση..
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Οπουδήποτε υπάρχει ηχοσύστημα υπάρχουν και περιορισμοί για τη βέλτιστη θέση ακρόασης.
Η καθημερινότητα όμως διέπεται από ανάγκες απόλαυσης της μουσικής μας, παρά από ψυχαναγκασμούς που την ακυρώνουν.
Πάρε -κατά τη γνώμη μου- το ντακάκι σου παραμάσχαλα και άκου από παρόμοια απόσταση τα ηχεία που διερευνάς προς αγορά.
Είναι σημαντικό να σου αρέσουν άνευ σαμπ, αυτό όποτε και αν προστεθεί, θα παίξει το ρόλο να διαμορφώσει πληρέστερο αποτέλεσμα σε ηχεία που ήδη γουστάρεις.
Καλό βόλι!!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Συγνωμη αλλά η πρόταση μου για χρήση ομοαξονικων σε μικρές αποστάσεις ακρόασης δεν έχει να κάνει μόνο με την πολική απόκριση αλλά με την ιδανική προσέγγιση σημειακής πηγής,κάτι που οι κλασικές σχεδιάσεις χρειάζονται μεγαλύτερες αποστάσεις για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο.
Το αυτό και για την ενσωμάτωση σαμπ..
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Τα tannoy gold 8 σε μένα δε βγάζουν κανένα θορυβο ακόμα κι αν έχω το αυτί στο ηχειο κολλητά.
Μια χαρα ηχεια είναι και σε δεύτερη φάση αγόρασα και το svs 3000 micro και τα συνέδεσα με ένα advance acoustic mpp 206. Κάνει αποκοπή από 75 hz ή στα 150 hz στα ηχεία. Παίζουν πολύ καλά. Ίσως αγοράσω και δεύτερο svs 3000 micro.
Υποσημειωση: Μία χαρά παίζουν και χωρίς sub απλά με τα subs παίρνεις το κάτι παραπάνω.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Ηχεια στο γραφειο...για ποιο λογο τα εχουμε....για να υπαρχει μια μικρη υποκρουση εν ωρα εργασιας? Για να παιρνουμε τη δοση μας στα διαλειματα της δουλειας οταν δεν εχουμε πελατη? η για να απολαμβανουμε για 1 -2 ωρες μουσικη μονοι -η εστω με παρεα-μας μετα τη δουλεια...η για να κανουμε επεξεργασια ηχου , διαφορετικες οι απαιτησεις σε καθε περιπτωση..
Για όποιο λόγο και να τα έχουμε αν μπορούμε, βέβαια χωρίς μεγάλο επιπλέον κόστος, να ακούμε και σωστά γιατί να μην ψαχτούμε;
Και στην συντριπτική πλειοψηφία να τα έχουμε για να ακούμε στο background την μία φορά που θα μας έρθει να ακούσουμε σοβαρά γιατί να μην μπορούμε;
Με αυτή την λογική ξεκίνησα αυτό το νήμα, αλλιώς θα έπαιρνα ένα από αυτά που είχα από τη αρχή στο μυαλό μου και θα τελείωνε το θέμα.
Είμαι σίγουρος ότι θα ήμουνα ευχαριστημένος γιατί θα ήμουν αδαής.
Το ίδιο που έγινε με το home cinema. Μέχρι να έρθει ο Μανώλης να ρυθμίσει και να βάλω απορρόφηση/διάχυση στο χώρο ήμουν μια χαρά ευχαριστημένος. Μετά κατάλαβα..........
Εφόσον λοιπόν με τους δεδομένους περιορισμούς είναι καλύτερα τα ομοαξονικά θα πάω προς τα εκεί.
Μάλλον για τα Tannoy gold 7
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top