Ενεργά ηχεία


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Για μουσική που ακούς καθισμένος στο γραφείο, δίδρομο με 5άρι γουφεράκι χωρίς σαμπ.
Αν φύγεις από το 5αράκι γούφερ πρέπει να πας στο 1,5 μέτρο απόσταση ακρόασης για να σκάει ο λοβός πάνω σου.
Αν εμπλέξεις σαμπ σε ξύλινο δάπεδο ή σε τοποθέτηση κάτω από το γραφείο, περισσότερο θάχεις το νου σου στο κροσσάρισμα και στα στάσιμα, παρά να ακούς ευχάριστα τη μουσική σου.
Το γραφείο είναι χώρος εργασίας και δημιουργίας, χαλαρά κάνεις την ακρόαση και εντατικά τη δουλειά.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν εμπλέξεις σαμπ σε ξύλινο δάπεδο ή σε τοποθέτηση κάτω από το γραφείο, περισσότερο θάχεις το νου σου στο κροσσάρισμα και στα στάσιμα, παρά να ακούς ευχάριστα τη μουσική σου.
Ε, όχι, δεν είναι έτσι τραγικά τα πράγματα.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ε, όχι, δεν είναι έτσι τραγικά τα πράγματα.
Τραγικός είναι ο πόλεμος, όχι τα σαμπ.
Έγραψα έχοντας κατά νου 10τμ χώρο, πολυκατοικία και ξύλινο πάτωμα.
Επίσης οι παραπάνω συνθήκες είναι οι δικές μου, οπότε βιωματικά λέω ότι με τα shape 40 δεν ψάχνω τις πρώτες οκτάβες, αλλά ακούω μουσική.
Με επιπλέον δεδομένο ότι συνήθως δουλεύουμε πολλές ώρες κοινής ησυχίας, για μένα κλείνει εκεί το θέμα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Όλα καλά, αλλά δε νομίζω πως το 420 (από το οποίο ξεκίνησε - εκ νέου - η συζήτηση) χωρά σε οποιοδήποτε γραφείο 10τμ σε πολυκατοικία. Ούτε κι ο Αμίρ θα είχε στο μυαλό του τέτοια χρήση όταν έγραφε το review.

Εν αντιθέσει με τα Genelec 8361 ασούμε:

Screenshot_20201031-151055.jpg



:roflmao:

ΥΓ: προσέξατε τις λάμπες έτσι; Άκρως απαραίτητες για να παίζεις FPS παιχνίδια.

Διπλό :roflmao:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ισχύει αυτό που γράφει ή όχι;

Μπορεί δηλαδή εφόσον κάποιος δεν θέλει μεγάλες εντάσεις να βολευτεί με 2 τέτοιου μεγέθους ηχεία χωρίς sub;
Ή πιθανότατα λόφω θέσης, ακυρώσεων κλπ αυτό δεν ισχύει;

Αρχίζω να σκέφτομαι μήπως έκανα λακαμία που μπλέκω με sub, λογισμικό ενσωμάτωσης κλπ
Ο Αμιρ, όχι επειδή έτσι του 'ρθε αλλά βασισμένος σε μετρήσεις, σου λέει πως με τα συγκεκριμένα ηχεία, μπορεί κανείς κάλλιστα να μην έχει σαμπ. Και μάλιστα το λέει εμφατικά, δηλαδή δε μιλάει για συμβιβαστικές καταστάσεις τύπου "μπορεί κανείς να βολευτεί". Συνεπώς ισχύει, για τα συγκεκριμένα ηχεία, και άλλα αντίστοιχων επιδόσεων.

Τώρα, αν πρέπει σώνει και καλά να βλέπεις τα πράγματα δογματικά, βουλώνεις με τα δάχτυλα τα αυτιά σου και φωνάζεις: δεν-ισχύει-δεν-ισχύει-δεν-ισχύει-δεν-ισχύει
Επαναλαμβάνεται για πολλοστή φορά : Τα πρόσθετα αυτόνομα sub κρίνονται απαραίτητα ακόμα και για συνοδεία main που θα είχαν ωφέλιμη απόκριση στην πρώτη οκτάβα...Όχι τόσο για τα spl,όσο για την εξομάλυνση απόκρισης του ίδιου του δωματίου στη ζώνη κάτω των 100 Hz...Του δωματίου πρώτα αντί των ηχείων,αφού η δική του συμπεριφορά σε συνδυασμό με τη χωροταξία για ηχητικές πηγές και θέση ακρόασης/λήψης καθορίζει την απόκριση μέχρι 300 Hz περίπου...Για χάρη των ίδιων των ηχείων κρίνεται απαραίτητο και το υψιπερατό κροσάρισμα με διάφορα DSP ούτως ώστε να μη φορτώνονται τα main - ιδίως όσα μοντέλα δεν θα ήταν αρκετά στιβαρά - με τις πρώτες οκτάβες και να βγαίνουν καθαρότερα οι υπόλοιπες από τρίτη και άνω...

Όποιος έχει την καλοσύνη,ας το επισημάνει και στο ASR...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.234
Reaction score
27.036
Οφτόπικ μα θ αρπάξω την ευκαιρία να ρωτήσω. Πώς προστατεύεις τα ηχεία σου από το κατοικίδιο? Μπαίνουν σε κάποιου είδους κλουβί χωρίς σημαντική επίδραση στο ηχητικό αποτέλεσμα??
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Μπαίνουν σε κάποιου είδους κλουβί χωρίς σημαντική επίδραση στο ηχητικό αποτέλεσμα??
Τα κατοικίδια ναι, αρκεί να μη γαβγίζουν/νιαουρίζουν/τιτιβίζουν.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Όποιος έχει την καλοσύνη,ας το επισημάνει και στο ASR...
Εναλλακτικά, μπορείς να του το επισημάνεις αυτοπροσώπως.... Cut the middle man, ξέρεις....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Τα πρόσθετα αυτόνομα sub κρίνονται απαραίτητα ακόμα και για συνοδεία main που θα είχαν ωφέλιμη απόκριση στην πρώτη οκτάβα...Όχι τόσο για τα spl,όσο για την εξομάλυνση απόκρισης του ίδιου του δωματίου στη ζώνη κάτω των 100 Hz...Του δωματίου πρώτα αντί των ηχείων,αφού η δική του συμπεριφορά σε συνδυασμό με τη χωροταξία για ηχητικές πηγές και θέση ακρόασης/λήψης καθορίζει την απόκριση μέχρι 300 Hz περίπου..
Άμα μπορείς να τα βάλεις (χωροταξικά) σε θέσεις που θα μπορέσουν να εξυπηρετήσουν αυτόν τον σκοπό...
Αν όχι... τότε προσπαθείς να λύσεις κάποια προβλήματα αλλά απλά τα πασαλείφεις και βάζεις και νέα στο κεφάλι σου...

Αν ισχύουν όλες οι προϋποθέσεις... χρήμα άφθονο, χώρος ευέλικτος.... τότε ναι, sub σε κάθε περίπτωση...
Αν δεν ισχύουν (το πιο πιθανό), τότε αφού θα γίνουν και θα γίνουν συμβιβασμοί... υπάρχουν και περιπτώσεις που θα "δούλευαν" πιο εύκολα χωρίς sub...

Εμείς να μην έχουμε ...αγκυλώσεις!!! τύπου "χωρίς sub δε γίνεται", "αν το midrage δεν είναι θόλου δεν παίζει" :p κ.λπ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εναλλακτικά, μπορείς να του το επισημάνεις αυτοπροσώπως.... Cut the middle man, ξέρεις....
Ο ίδιος δεν είμαι μέλος του ASR και δεν προτίθεμαι να εγγραφώ εκεί ειδικά για τέτοιον σκοπό...
Άμα μπορείς να τα βάλεις (χωροταξικά) σε θέσεις που θα μπορέσουν να εξυπηρετήσουν αυτόν τον σκοπό...
Αν όχι... τότε προσπαθείς να λύσεις κάποια προβλήματα αλλά απλά τα πασαλείφεις και βάζεις και νέα στο κεφάλι σου...

Αν ισχύουν όλες οι προϋποθέσεις... χρήμα άφθονο, χώρος ευέλικτος.... τότε ναι, sub σε κάθε περίπτωση...
Αν δεν ισχύουν (το πιο πιθανό), τότε αφού θα γίνουν και θα γίνουν συμβιβασμοί... υπάρχουν και περιπτώσεις που θα "δούλευαν" πιο εύκολα χωρίς sub...

Εμείς να μην έχουμε ...αγκυλώσεις!!! τύπου "χωρίς sub δε γίνεται", "αν το midrage δεν είναι θόλου δεν παίζει" :p κ.λπ.
Εάν μπορείς να εγκαταστήσεις τα main ηχεία υπό όρους που έχω ο ίδιος παρουσιάσει,be my guest... :wink:
Μέχρι και τα Triton Seven μπορώ να παρουσιάσω απουσία sub με ωφέλιμη απόκριση από τα 30 Hz χωρίς ισοστάθμιση...
Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις ιδίως σε οικιακούς χώρους ΄΄ασφαλής΄΄ διαχείριση λογαριάζεται η ενσωμάτωση αυτόνομων sub με τη συνδρομή κατάλληλου λογισμικού...
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Ο ίδιος δεν είμαι μέλος του ASR και δεν προτίθεμαι να εγγραφώ εκεί ειδικά για τέτοιον σκοπό...
Μια εγγραφούλα θα κάνεις και θα τον διορθώσεις και σ' αυτό και σε τόσα άλλα θέματα στα οποία - αργά ή γρήγορα - θα τον βρεις να κάνει λάθος...

Τέσπα δικό σου θέμα....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μια εγγραφούλα θα κάνεις και θα τον διορθώσεις και σ' αυτό και σε τόσα άλλα θέματα στα οποία - αργά ή γρήγορα - θα τον βρεις να κάνει λάθος...

Τέσπα δικό σου θέμα....
Μέσα έχεις πέσει,δεν είναι τόσο μια συγκεκριμένη περίπτωση,όσο οι υπόλοιπες όπου θα κρινόταν σκόπιμο να γίνουν επεμβάσεις αργά ή γρήγορα... :sneaky:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Εάν μπορείς να εγκαταστήσεις τα main ηχεία υπό όρους που έχω ο ίδιος παρουσιάσει,be my guest...
Εκεί ακριβώς είναι η "διαφωνία" μας !!
Οι όροι που έχεις παρουσιάσει αφορούν εσένα, το χώρο σου και τους συμβιβασμούς που ο ίδιος επέλεξες!!! :p

Κατά τ' άλλα ναι... και εγώ αγαπάω τα subs και τα λογισμικά διαχείρισης, απλά δεν τα θεωρώ απαραίτητα για όλους και για όλες τις χρήσεις/χώρους.
 


Μηνύματα
189
Reaction score
25
Σωστά πάρε sub να έχεις χαμηλό, φτιάξε τον χώρο - στήσιμο (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και αν μετά σου λείπει κάτι πάρε και δεύτερο sub... :lol:
Ε, αν ακόμα ''τρώγεσαι'' κοίτα και για ηχεία.
Αν τα αλλάξεις καλύτερα πάρε 6,5'' και πάνω.. 8-)
Στο 1 μέτρο κοντά ακούς ή πιο πίσω?
Έχεις χώρο για μεγαλύτερα?
Πάντως πρώτα τα υπόλοιπα και μετά ηχεία αν δεν σε καλύπτουν ακόμα αυτά για κάποιο λόγο.
Μέχρι το 1,5 μέτρο πάντως και με λογικές εντάσεις θα είσαι οκ και με τα 5''+ sub.
στο 1 μετρο εχουν καλη τοποθετηση για το τριγωνο ακροατης ηχεια ειναι πανω σε αποροφητικες βασεις και η αληθεια ειναι οτι τα ηχεια οντως μου αρεσουν αρκετα δεν εχω καποιο σημαντικο παραπονο.. οποτε ναι το σκεφτομαι για το sub.. απο τα 2 sub καποια αποψη?
Presonus Eris Sub8
η
Mackie CR8S-XBT
Πάρε ένα 10άρι sub συνοδεία για τα ηχεία σου. Θα σε καλύψει. Αν 1 στις 20 δε σε καλύψει και θες άλλα ηχεία, η αγορά του δε θα πάει χαμένη, αφού θα συμπληρώσει τα επόμενα.
ελεγα για 8 δεν θελω να μπουκωσει το δωματιο :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
στο 1 μετρο εχουν καλη τοποθετηση για το τριγωνο ακροατης ηχεια ειναι πανω σε αποροφητικες βασεις και η αληθεια ειναι οτι τα ηχεια οντως μου αρεσουν αρκετα δεν εχω καποιο σημαντικο παραπονο.. οποτε ναι το σκεφτομαι για το sub.. απο τα 2 sub καποια αποψη?
Presonus Eris Sub8
η
Mackie CR8S-XBT

ελεγα για 8 δεν θελω να μπουκωσει το δωματιο :)
Προτού αρχίσεις τις εκταμιεύσεις,συμβουλεύω να προμηθευτείς UMIK μικρόφωνο και με τη συμβολή του REW να κάνεις λήψεις από την τωρινή σου κατάσταση.Σκοπός είναι ν'αξιολογηθεί λίγο η σκληρή πραγματικότητα προτού περάσουμε στην...ακόμα σκληρότερη. :wink:
Εκεί ακριβώς είναι η "διαφωνία" μας !!
Οι όροι που έχεις παρουσιάσει αφορούν εσένα, το χώρο σου και τους συμβιβασμούς που ο ίδιος επέλεξες!!! :p

Κατά τ' άλλα ναι... και εγώ αγαπάω τα subs και τα λογισμικά διαχείρισης, απλά δεν τα θεωρώ απαραίτητα για όλους και για όλες τις χρήσεις/χώρους.
Ούτε ο ίδιος θα τα θεωρούσα απαραίτητα,απλώς...αναντικατάστατα.:sneaky:
Δεν χρειάζεται, ειναι ο Toole και τα εχει γράψει πολλάκις.
Έφυγε ένα...μεγάλο βάρος από πάνω μου.:biggrin:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
στο 1 μετρο εχουν καλη τοποθετηση για το τριγωνο ακροατης ηχεια ειναι πανω σε αποροφητικες βασεις και η αληθεια ειναι οτι τα ηχεια οντως μου αρεσουν αρκετα δεν εχω καποιο σημαντικο παραπονο.. οποτε ναι το σκεφτομαι για το sub.. απο τα 2 sub καποια αποψη?
Presonus Eris Sub8
η
Mackie CR8S-XBT

ελεγα για 8 δεν θελω να μπουκωσει το δωματιο :)
Αν ακούς από τόσο κοντά οκ για το μέγεθος των ηχείων..

Για το όποιο ''μπούκωμα'' θα ευθύνεται πάντως κυρίως η τοποθέτηση - ρύθμιση - τα στάσιμα του χώρου και όχι απαραίτητα το μέγεθος του sub.
Το κατά πόσο είναι αναγκαίο να πας σε πολύ μεγάλο ή όχι είναι άλλη κουβέντα..
Ιδανικά (αν υπάρχει χρόνος - όρεξη) ακολουθείς αυτά που λέει ο Bhutia.
Καλύτερα πάντως 10'' για να κατεβαίνει λίγο χαμηλότερα και να έχεις απόθεμα σε δύναμη (στα sub είναι καλό να είσαι large).
Εγώ ''έτυχε'' και έχω δύο 12'' σε 15 τετραγωνικά.. :biggrin:
Ότι προβλήματα αντιμετώπιζα με τις 8'' ίντσες παλιότερα έχω και τώρα με αυτά.. :whistling:

Είναι ο χώρος..

Για το PreSonus Temblor T10 οι κακές οι γλώσσες λένε (παραδόξως :p) καλά λόγια.
Επίσης οι κακές οι γλώσσες λένε ιδανικά να πάρεις sub της ίδιας εταιρίας για καλύτερη συνεργασία με τους δορυφόρους αλλά δεν ξέρω τι έχει η M-Audio. :idk:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top