Ενεργά ηχεία

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.445
Reaction score
15.147
καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τα φωτα σας.. λοιπον εχω ενα σετ destop monitors Μ-AUDIO BX5 d2 και σκεφτομουν να τα αλλαξω με ενα απο τα παρακατω
JBL 305p MKII
Presonus Eris E5 XT
ειναι για ακουσμα μονο δεν κανω εγγραφη η edit κλπ και ναι μου αρεσει ο ηχος απο τα studio για pc.
Μου αρεσει να εχει ενα σχετικο μπασακι και καθαρα μεσαια ψιλά. Καποια προταση?
Σκεφτομουν αργοτερα και για ενα sub (presonus 8 eris sub8)


ευχαριστω
ε δε θ' αλλάξει και τίποτα.... καλύτερα βάλε άλλα 100-150 ευρά και πάρε το sub-άκι...
 

gid

Μηνύματα
7.456
Reaction score
8.680
καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τα φωτα σας.. λοιπον εχω ενα σετ destop monitors Μ-AUDIO BX5 d2 και σκεφτομουν να τα αλλαξω με ενα απο τα παρακατω
JBL 305p MKII
Presonus Eris E5 XT
Τι ΔΕΝ σου αρέσει στα τωρινά σου ηχεία;

Μήπως θα ήταν σκόπιμο τα επόμενα να είχαν 8άρι γούφερ;

Κοίτα και τα Tannoy Gold, είναι εξαιρετικά.

Με την ευκαιρία, τα ΒΧ5 έχουν φύσημα όταν είναι ανοικτά αλλά δεν λαμβάνουν σήμα; Ρωτώ γιατί ψιλο-ενδιαφέρομαι για τα ΒΧ8.
 

Μηνύματα
189
Reaction score
25
δεν εχω παρατηρησει φυσημα θα το ξανακουσω προσεκτικα και θα σου πω
Τι ΔΕΝ σου αρέσει στα τωρινά σου ηχεία;

Μήπως θα ήταν σκόπιμο τα επόμενα να είχαν 8άρι γούφερ;

Κοίτα και τα Tannoy Gold, είναι εξαιρετικά.

Με την ευκαιρία, τα ΒΧ5 έχουν φύσημα όταν είναι ανοικτά αλλά δεν λαμβάνουν σήμα; Ρωτώ γιατί ψιλο-ενδιαφέρομαι για τα ΒΧ8.
δεν εχω παρατηρησει φυσημα θα το ξανακουσω προσεκτικα και θα σου πω
ε δε θ' αλλάξει και τίποτα.... καλύτερα βάλε άλλα 100-150 ευρά και πάρε το sub-άκι...
χμ λες ? γιατι και τα bX5 που εχω δεν ειναι ασχημα, μια χαρα ακουγονται απλα ελεγα να παω σε καλυτερα και να τα δωσω αυτα.
για sub στην τιμη που θελω ειναι το presonus eris sub8 η το Mackie CR8S XBT
 
Last edited:

Μηνύματα
189
Reaction score
25
καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τα φωτα σας.. λοιπον εχω ενα σετ destop monitors Μ-AUDIO BX5 d2 και σκεφτομουν να τα αλλαξω με ενα απο τα παρακατω
JBL 305p MKII
Presonus Eris E5 XT
ειναι για ακουσμα μονο δεν κανω εγγραφη η edit κλπ και ναι μου αρεσει ο ηχος απο τα studio για pc.
Μου αρεσει να εχει ενα σχετικο μπασακι και καθαρα μεσαια ψιλά. Καποια προταση?
Σκεφτομουν αργοτερα και για ενα sub (presonus 8 eris sub8)


ευχαριστω
η αλλη σκεψη ειναι να κρατησω τα bx5 και να βαλω ενα sub η το presonus 8 eris sub8 η το Mackie CR8S-XBT ειναι κοντα στα λεφτα ισως λιγο πιο δυνατο στα αφτια το mackie
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.079
Πάρε ένα 10άρι sub συνοδεία για τα ηχεία σου. Θα σε καλύψει. Αν 1 στις 20 δε σε καλύψει και θες άλλα ηχεία, η αγορά του δε θα πάει χαμένη, αφού θα συμπληρώσει τα επόμενα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.445
Reaction score
15.147
χμ λες ? γιατι και τα bX5 που εχω δεν ειναι ασχημα, μια χαρα ακουγονται απλα ελεγα να παω σε καλυτερα και να τα δωσω αυτα.
Σιγά τα καλύτερα... :p
Βασικά ίσως είναι λίγο καλύτερα αλλά όσο κινείσαι στην ίδια κατηγορία τιμής και στην ίδια διάμετρο woofer μην περιμένεις μεγάλες διαφορές...
Καλύτερα πάρε το sub, εκεί θα αλλάξουν όλα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.199
Reaction score
19.169
Σωστά πάρε sub να έχεις χαμηλό, φτιάξε τον χώρο - στήσιμο (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και αν μετά σου λείπει κάτι πάρε και δεύτερο sub... :lol:
Ε, αν ακόμα ''τρώγεσαι'' κοίτα και για ηχεία.
Αν τα αλλάξεις καλύτερα πάρε 6,5'' και πάνω.. 8-)
Στο 1 μέτρο κοντά ακούς ή πιο πίσω?
Έχεις χώρο για μεγαλύτερα?
Πάντως πρώτα τα υπόλοιπα και μετά ηχεία αν δεν σε καλύπτουν ακόμα αυτά για κάποιο λόγο.
Μέχρι το 1,5 μέτρο πάντως και με λογικές εντάσεις θα είσαι οκ και με τα 5''+ sub.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.317
Reaction score
7.847

The performance of the KH 420 was superb. The bass at times was quite scary and it causes resonance in the entire house. You felt like you were in a vibration chamber with tracks that extended down to 20 Hz and lower. Mind you, I could get the driver to bottom out, crackle and clipping light to come on. But by then I was a heck of a lot more scared than the speaker was!

Πφφ….
Ασε μας ρε φιλε πρωινιατικα, με το σκαμπό.

Προτρεπει και σε παρανομιες:
I meant to note that there is absolutely no need for a sub unless you want to play extremely, extremely loud!
Αισχος!

Yeh, it is a joy to setup a system. I just grabbed a Topping DX5, ran XLR cable to it and I was in business! The DX5 has volume control so I was all set.
Ναι, αλλα δεν εχεις μικροδυναμικα ρε φιλε…
 

Μηνύματα
1.061
Reaction score
1.582
I meant to note that there is absolutely no need for a sub unless you want to play extremely, extremely loud!
Ισχύει αυτό που γράφει ή όχι;

Μπορεί δηλαδή εφόσον κάποιος δεν θέλει μεγάλες εντάσεις να βολευτεί με 2 τέτοιου μεγέθους ηχεία χωρίς sub;
Ή πιθανότατα λόφω θέσης, ακυρώσεων κλπ αυτό δεν ισχύει;

Αρχίζω να σκέφτομαι μήπως έκανα λακαμία που μπλέκω με sub, λογισμικό ενσωμάτωσης κλπ
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.869
Reaction score
4.648
Extraordinary bass depth (26 Hz) with high sound pressure (122.4 dB)

As a stereo system with KH 750 DSP and optional tools, controllable and alignable to the room
Από το site της neumann.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.734
Reaction score
28.108
Ισχύει αυτό που γράφει ή όχι;

Μπορεί δηλαδή εφόσον κάποιος δεν θέλει μεγάλες εντάσεις να βολευτεί με 2 τέτοιου μεγέθους ηχεία χωρίς sub;
Ή πιθανότατα λόφω θέσης, ακυρώσεων κλπ αυτό δεν ισχύει
Για απόλυτο performance όχι δεν ισχύει. Επιβάλλεται βέβαια σωστή τοποθέτηση και ρύθμιση αλλιώς ίσως και να γίνει σαν τον απο κάτω.
Ο οποίος και με το "χαμηλό" από ένα 6.5" μια χαρά είναι, για δεν μπορεί το πολύ μπουμ μπουμ. Το οποίο μπουμ μπουμ ήρθε από λάθος επιλογές, ρυθμίσεις κλπ.
 

gid

Μηνύματα
7.456
Reaction score
8.680
Ισχύει αυτό που γράφει ή όχι;

Μπορεί δηλαδή εφόσον κάποιος δεν θέλει μεγάλες εντάσεις να βολευτεί με 2 τέτοιου μεγέθους ηχεία χωρίς sub;
Ο Αμιρ, όχι επειδή έτσι του 'ρθε αλλά βασισμένος σε μετρήσεις, σου λέει πως με τα συγκεκριμένα ηχεία, μπορεί κανείς κάλλιστα να μην έχει σαμπ. Και μάλιστα το λέει εμφατικά, δηλαδή δε μιλάει για συμβιβαστικές καταστάσεις τύπου "μπορεί κανείς να βολευτεί". Συνεπώς ισχύει, για τα συγκεκριμένα ηχεία, και άλλα αντίστοιχων επιδόσεων.

Τώρα, αν πρέπει σώνει και καλά να βλέπεις τα πράγματα δογματικά, βουλώνεις με τα δάχτυλα τα αυτιά σου και φωνάζεις: δεν-ισχύει-δεν-ισχύει-δεν-ισχύει-δεν-ισχύει
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.277
Reaction score
27.184
Δεν νομίζω ότι Τζένελεκ και Άνταμ έχουν κάτι καλύτερο στην ίδια περιοχή τιμών. Είτε με είτε χωρίς το αντίστοιχο σαμπ. Κι ας εφαρμόζουν νεότερες τεχνολογίες στα σημερινά δικά τους. Νομίζω μάλιστα, ότι το ίδιο ισχύει σε όλες τις περιοχές τιμών.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.445
Reaction score
15.147
Ισχύει αυτό που γράφει ή όχι;

Μπορεί δηλαδή εφόσον κάποιος δεν θέλει μεγάλες εντάσεις να βολευτεί με 2 τέτοιου μεγέθους ηχεία χωρίς sub;
Ή πιθανότατα λόφω θέσης, ακυρώσεων κλπ αυτό δεν ισχύει;
Αν είναι να μπλέξεις με subwoofer και όλη τη μανούρα ενσωμάτωσης... πάρε μικρότερους "δορυφόρους" να έχει περισσότερη λογική το όλο εγχείρημα...
Αυτά θα τα πάρεις αν δε θες να μπλέξεις με subs...
Οκ, δε "βαράνε" πολύ δυνατά στα 20-25 Hz...
ε και?????????????????????????????????
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.869
Reaction score
4.648
Για να το βάλουμε σε σωστή βάση. 10 χιλιαρικά το ζευγάρι.

Αν δεν έχεις χώρο που η θέση ακοράσης να δικαιολογεί το 10αρη woofer.

Μήπως τα 10Κ ειναι καλύτερα να ξοδευτουν σε μικρότερους δορυφόρους και subs?

Με ζευγάρια 310 και 750 είσαι λίγο παραπάνω απο τα μισά λεφτά και είσαι σίγουρα καλύτερα λόγω περισσότερων επιλογών τοποθέτησης.

Τώρα βεβαια κανένα απο αυτά δεν είναι ομοαξονικά και αυτό μάλλον είναι ένα θέμα στα φράγκα αυτά.

Εκτος αν έχεις 13!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.199
Reaction score
19.169
Αν είναι να μπλέξεις με subwoofer και όλη τη μανούρα ενσωμάτωσης... πάρε μικρότερους "δορυφόρους" να έχει περισσότερη λογική το όλο εγχείρημα...
Αυτά θα τα πάρεις αν δε θες να μπλέξεις με subs...
Οκ, δε "βαράνε" πολύ δυνατά στα 20-25 Hz...
ε και?????????????????????????????????

Και πως θα πιάσουμε βρε αυτό?


JBL-VTX-Linkin-Park-Photo-Credits-to-Vic-Wagner-1170x731-1.jpg


Άσε που αν δεν χρησιμοποιήσουμε 4-5 πρίζες και 5-6 πολύπριζα είμαστε εκτός θέματος.. :p

(Τώρα, τώρα που θα κλείσουν την κάνουλα στην ενέργεια θα βαράμε τα bongos για να περνάει η ώρα :rolleyes: )
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.623
Για να το βάλουμε σε σωστή βάση. 10 χιλιαρικά το ζευγάρι.
Για να το βάλουμε σε σωστή βάση. 8 χιλιάρικα το ζευγάρι. Άρα? Μένουν και 2 χηνούλες για ένα σαμπάκι της προκοπής, ε βάζεις κι άλλα τόσα και γίνεσαι αρχοντάκι (ατάκα γνωστού). Μην είμαστε τσίπηδες, αφού λεφτά υπάρχουν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.039
Reaction score
6.847
Όπως είπε και ο @Ndis με ένα ζευγάρι καλούς δορυφόρους και ζευγάρι sub κάνεις τη δουλειά σου όχι μόνο πιο οικονομικά αλλά και καλύτερα συνολικά.

Αν πάλι, για διάφορους λόγους δεν θες/μπορείς να βάλεις sub αλλά μπορείς να φτάσεις τα 10 χιλιάρικα, τότε μπαίνουν στην κουβέντα και τα geithain 901.

16άρι woofer, ομοαξονικά, καρδιοειδή. Τι άλλο να ζητήσεις δηλαδής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.863
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top