Ενεργά ηχεία

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.164
Reaction score
19.031
απο σκρουτζ η τιμη φαινεται να ειναι στα 266 ευρω. Αλλα οταν θα μπαινει καποιος σπιτι και θα ρωταει τι μαρκα ειναι τι θα μπορεις να πεις αραγε ???????
http://www.skroutz.gr/s/7644634/Monkey-Banana-Gibbon-Air.html
Αν ηχητικα είναι καλα απλα θα βαζω αυτό το βιντεακι... κι οποιος καταλαβε καταλαβε....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.164
Reaction score
19.031
Βλέπω έχουν 4ιντσο γούφερ. Μήπως σε αυτά τα χρήματα θα ήταν προτιμότερο να κοίταγες σε 5ιντσο;
Επίσης βλέπω ότι το ένα έχει ενισχυτή μέσα και δίνει σήμα επιπέδου ηχείων στο άλλο. Οπότε σίγουρα δεν έχουν ενεργό κροσόβερ.
Εχω ακουσει ηδη presonus, Yamaha, krk, κλασσικα μόνιτορ και θελω να ακουσω και τα jbl 305. Για πιο multimedia κατευθυνση με ''χαρακτηρα'' μονιτορ και με τετοια επιλογή συνδεσεων (εξοδο sub κλπ) εχετε κατι στο νου σας μεχρι 500-600 ευρω?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.164
Reaction score
19.031
Τα focal alpha τα εχει ακουσει κανεις? Φαινονται καλα στα reviews αλλα μηπως το μεταλλικο τουιτερ ξυριζει? Είναι λιγο ογκοδη αλλα αν ο ηχος είναι καλος ισως κανω το βημα... Κατεβαινουν και αρκετα χαμηλα.. ειδικα το 65αρι.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
220
Μια τυπική χρήση είναι με απλό ψηφιακό καλώδιο, το γνωστό μας ομοαξονικό.
Συνδέεις με RCA καλώδιο (ομοαξονικό με ένδειξη χρήσης για ψηφιακό σήμα) την ψηφιακή έξοδο ήχου της πηγής σου στο ηχείο στην θέση "digital in" και μετά συνδέεις τα δύο ηχεία μεταξύ τους με ένα ίδιο καλώδιο από το digital out του πρώτου στο digital in του δεύτερου.
Για περισσότερα, κατέβασε το μανιουαλ του ηχείου, είναι σίγουρα διαθέσιμο στο σάιτ της μεριντιαν.
Ευχαριςτω καρνταση
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.164
Reaction score
19.031
Ευτυχης κατοχος των Focal alpha 65. Τα jbl ηταν κι αυτά αρκετα καλα. Από οσα ακουσα τα μονα καλυτερα ηταν τα Adam A7x αλλα όχι τοσο (για εμενα τουλάχιστον) ωστε να δικαιολογουν το διπλασιο σχεδόν της τιμης. Παντως τωρα είμαι στο στρώσιμο και το ηχειο παιζει καλα με το που βγηκε από το κουτι... Δεν ξερω τι θα γινει σε μερικες μερες...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Ενδιαφέρομαι για αγορά ενεργών ηχείων για χρήση ακρόασης μουσικής (κυρίως από υπολογιστή) και παράγωγες για ραδιοφωνικά, τηλεοπτικά spot. Το χρηματικό ταβάνι είναι δυστυχώς μέχρι 300-350 ευρώ...

Φίλος πουλάει τα KRK Rokit 8 G2 στην τιμή των 300€ μαζί με βάσεις Quiklok & XLR καλώδια.

Τα ηχεία είναι σχεδόν αχρησιμοποίητα μιας και ο φίλος μου έλειπε για χρόνια....

Απλά έχω κάποιο ενδοιασμό μιας και ήταν σχεδόν παρατημένα σ ένα δωμάτιο με σχετική υγρασία για 7-8 χρόνια.... Οπτικά και ακουστικά πάντως φαίνονται εντάξει.

Τι προτείνουν οι ειδικοί ;; να πάρω αυτά η με τα ίδια χρήματα να πάρω π.χ. τα Rokit 5 G3 καινούρια ;;;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.557
Ενδιαφέρομαι για αγορά ενεργών ηχείων για χρήση ακρόασης μουσικής (κυρίως από υπολογιστή) και παράγωγες για ραδιοφωνικά, τηλεοπτικά spot. Το χρηματικό ταβάνι είναι δυστυχώς μέχρι 300-350 ευρώ...

Φίλος πουλάει τα KRK Rokit 8 G2 στην τιμή των 300€ μαζί με βάσεις Quiklok & XLR καλώδια.

Τα ηχεία είναι σχεδόν αχρησιμοποίητα μιας και ο φίλος μου έλειπε για χρόνια....

Απλά έχω κάποιο ενδοιασμό μιας και ήταν σχεδόν παρατημένα σ ένα δωμάτιο με σχετική υγρασία για 7-8 χρόνια.... Οπτικά και ακουστικά πάντως φαίνονται εντάξει.

Τι προτείνουν οι ειδικοί ;; να πάρω αυτά η με τα ίδια χρήματα να πάρω π.χ. τα Rokit 5 G3 καινούρια ;;;
Αν δουλεύουν παρτα, μια χαρά ειναι
 




Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Προσωπικά ακούγοντας 3 μόνιτορ της ίδιας σειράς (focal alpha 50, 65, 80) μετά το 8ιντσο δεν μπορούσα να επιστρέψω πάλι στα μικρότερα. Άκου ένα 5ιντσο και ένα 8ιντσο σαν αυτά που θέλεις να πάρεις πρώτα (Νάκας) γιατί οι διαφορές για τα γούστα σου μπορεί να είναι σημαντικές.
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.645
Μηνύματα
2.868.772
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top