Ενεργα ηχεια

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τα συγκεκριμένα τα έχω ακούσει. Έχουν το κατιτις του, αλλα όχι υπερβολικά πράγματα. Ότι περίπου έχει κι ο Κράουν με τα κλιψ....

Εμένα προσωπικά δλδ, δεν με ενοχλεί στα 2.80, ίσα που το ακούω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αυτές οι μετρήσεις, δεν είναι εξαιρετικές δεδομένου ότι:

α) είναι ΡΑ ηχείο και
β) είναι σχετικά φθηνό, 535 ευρώ.

Οι μετρήσεις αφορούν το rcf Art 712-A MK IV
Εμενα μου φαινονται αριστες.
Θελουν και 4Χ18" ακομα και ειναι κομπλε.
Το ζήτημα με τις τυπικές πλέον αποκρίσεις spinorama και μετρήσεις αρμονικής παραμόρφωσης είναι ότι μας δείχνουν μεν πού μπορεί να έχει αδυναμίες δεδομένο μοντέλο , αλλά δεν μας εξασφαλίζουν τον βαθμό ποιότητας και απόλαυσης που θα εισέπραττε ο μέσος ακροατής. Δεν γίνεται να έβγαινε από εκείνες κατηγορηματικό συμπέρασμα για τις ικανότητες του ηχείου να έβγαζε ικανοποιητικό βάθος και ύψος κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση ούτε για το βαθμό διαφάνειας και αρμονικού πλούτου που φαίνεται ν'απασχολούν όσους θα ήταν πρόθυμοι να πληρώσουν για κάτι πιο αβανταδόρικο και με σαφή οικιακό προσανατολισμό. Επίσης δεν μας δίνουν στοιχεία για τον χαρακτήρα του συγκεκριμένου σε πολύ χαμηλότερη συνεχόμενη στάθμη από εκείνες που θα ήταν εκ των πραγμάτων σχεδιασμένο.

Ειδικά για το μοντέλο Art 712 θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να υπήρχε διαθέσιμο διάγραμμα CSD ...

Γενικώς ό,τι δεδομένο προέρχεται από Vendors το δεχόμαστε ΄΄with a little grain of salt΄΄ όπως λένε οι αγγλόφωνοι.

Μπορούμε να δούμε ενδεικτικά τις αναλυτικές μετρήσεις για το Ayra
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Το ζήτημα με τις τυπικές πλέον αποκρίσεις spinorama και μετρήσεις αρμονικής παραμόρφωσης είναι ότι μας δείχνουν μεν πού μπορεί να έχει αδυναμίες δεδομένο μοντέλο , αλλά δεν μας εξασφαλίζουν τον βαθμό ποιότητας και απόλαυσης που θα εισέπραττε ο μέσος ακροατής. Δεν γίνεται να έβγαινε από εκείνες κατηγορηματικό συμπέρασμα για τις ικανότητες του ηχείου να έβγαζε ικανοποιητικό βάθος και ύψος κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση ούτε για το βαθμό διαφάνειας και αρμονικού πλούτου που φαίνεται ν'απασχολούν όσους θα ήταν πρόθυμοι να πληρώσουν για κάτι πιο αβανταδόρικο και με σαφή οικιακό προσανατολισμό. Επίσης δεν μας δίνουν στοιχεία για τον χαρακτήρα του συγκεκριμένου σε πολύ χαμηλότερη συνεχόμενη στάθμη από εκείνες που θα ήταν εκ των πραγμάτων σχεδιασμένο.

Ειδικά για το μοντέλο Art 712 θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να υπήρχε διαθέσιμο διάγραμμα CSD ...

Γενικώς ό,τι δεδομένο προέρχεται από Vendors το δεχόμαστε ΄΄with a little grain of salt΄΄ όπως λένε οι αγγλόφωνοι.

Μπορούμε να δούμε ενδεικτικά τις αναλυτικές μετρήσεις για το Ayra
Απελπισία το μπας ριφλεξ.

1675514055753.png


Τρατζικ.

Αυτό παιζ χάλια μαύρα.

Ωστόσο, με κλείσιμο της οπής ανάκλασης χαμηλών, σε συνδυασμό (φυσικά) με σαμπ, θα είναι αρκετά ισορροπημένος ο ήχος του.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Ωστόσο, με κλείσιμο της οπής ανάκλασης χαμηλών, σε συνδυασμό (φυσικά) με σαμπ, θα είναι αρκετά ισορροπημένος ο ήχος του.
+ EQ... Αλλά μιλάμε ούτως ή άλλως για μοντέλο των 150 ευρών ανά τεμάχιο . Μάλλον το R&D της εταιρείας δεν πρέπει να είχε ήδη ενσωματώσει EQ στο ενσωματωμένο DSP του ηχείου.

Μολαταύτα δεν προβλέπεται απ'όλα αυτά πόσο ΄΄ζωηρό΄΄ θ'ακουγόταν συνολικά το ηχείο σε συνήθεις οικιακές στάθμες.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ευτυχής κάτοχος Adam T7V για ακρόαση μουσικής απο το pc.
Αρχικά να πώ πως είναι τα πρώτα μου ενεργά.
Έχω συνδέσει τα ηχεία στην κάρτα ήχου του pc με jack σε rca στα ηχεία.
1. Οταν δεν παίζει μουσική, σκρολαροντας το ποντίκι πάνω κάτω την ώρα του σερφαρίσματος ακούγεται ενα χρρρρρ χρρρρρ σα να γδέρνει κάτι στα ηχεία. Τι είναι αυτό το σπαστικό πράμα?
2. Όταν θέλω να τα κλείσω, θα πρέπει να πατάω και τα δυο on of απο πίσω ή να τα βάλω σε ένα πολύμπριζο και να κλείνω το πολύμπριζο?
3. Εκείνα τα μπλιμπλίκια πίσω σε τι ρυθμίσεις τα βάζω ?(τώρα τα εχω στο 0db βλέπω πως πάει απο -60db εως + 16db)
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
1. Σε ενσωματωμένες στη μητρική κάρτες ήχου, γίνεται αυτό. Πάρε μια pci-express ή εξωτερική usb κάρτα ήχου.

2. Σε πολύμπριζο, όπως όλοι!

3. Ένταση είναι. Βάλτα σε ένα νούμερο, ώστε όταν ακούς σε στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης, να έχεις το volume του pc αρκετά δυνατά, ενδεικτικά πάνω από 50 %.
Αν έχει ξεχωριστά διακοπτάκια για μπάσα και πρίμα, άστα στο 0 για αρχή, αν και θα πρότεινα κάπου στο + στα μπάσα και -2 πρίμα.
Αν έχεις μικρόφωνο και μετρήσεις, θα βρεις που πρέπει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Ακριβό αυτό το ημιενεργό, όμως κοιτάξτε (πέρα από τα σχόλια του ρηβγιούερ) τις μετρήσεις του.
Άσε που δίπλα στις τιμές των μπραντ νέιμς χαγιεντάδικων φαίνεται πάμφθηνο.

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ακριβό αυτό το ημιενεργό, όμως κοιτάξτε (πέρα από τα σχόλια του ρηβγιούερ) τις μετρήσεις του.
Άσε που δίπλα στις τιμές των μπραντ νέιμς χαγιεντάδικων φαίνεται πάμφθηνο.

Πωωωω πωω κάτι μετρήσεεεις.. :tongue:

:lolsign:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
1. Σε ενσωματωμένες στη μητρική κάρτες ήχου, γίνεται αυτό. Πάρε μια pci-express ή εξωτερική usb κάρτα ήχου.

2. Σε πολύμπριζο, όπως όλοι!

3. Ένταση είναι. Βάλτα σε ένα νούμερο, ώστε όταν ακούς σε στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης, να έχεις το volume του pc αρκετά δυνατά, ενδεικτικά πάνω από 50 %.
Αν έχει ξεχωριστά διακοπτάκια για μπάσα και πρίμα, άστα στο 0 για αρχή, αν και θα πρότεινα κάπου στο + στα μπάσα και -2 πρίμα.
Αν έχεις μικρόφωνο και μετρήσεις, θα βρεις που πρέπει.
Πέτρο καλημέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
1.προταση για εξωτερική κάρτα όσο οικονομική γίνεται αλλά καλύτερη από την onboard? Pci express δύσκολο γιατί το pc είναι μικρό και δε χωράει.
3. Μικρόφωνο δεν παίζει και δεν το βλέπω να παίζει...
IMG_20231014_092141.jpg

Εδώ το πίσω μέρος με τα κουμπάκια. Τι είναι το hf και το lf?
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Νομίζω ενίσχυση (ή μείωση) υψηλών και χαμηλών συχνοτήτων... Αν θέλεις περισσότερα ή λιγότερα πρίμα ή μπάσα (±2 dB).
 






Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
θα πηγαινα σε:
-4ης γενιας απο αυτες τις κοκκινοπες - εχουν δυνατοτητα εξωτερικης τροφοδοσιας (καθοτι συχνα εισαγουν ground loop μεσω USB) - με επιφυλαξη καθοτι δεν το εχω αντιμετωπισει ακομα. :angel: (+επαυξημενο dynamic range-αυτο κατα τις προδιαγραφες) // αν και δεν εχουν xlr Εξοδο - μονο trs
-ή ντακ (απο αυτα που προτεινει ο αμιρ) με XLR
 
Last edited:


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Βάλτε κανενα link λεβέντες διότι είμαι άσχετος και δεν καταλαβαίνω τίποτα
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top