Ενεργα ηχεια

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Ένα άψογο dac με USB input από SMSL, topping κτλ με xlr συνδέσεις και bye bye θόρυβος. Μόνο ο Marantz Cinema 60 μου έχει καταφέρει να είναι αθόρυβος από rca σε xlr και δεν ξέρω πως τα κατάφεραν εκεί στην Marantz. Ηχεία που έχω είναι τα Tannoy Gold 8 και οπότε έβαζα rca με jack εκαναν παρτυ τα ζουζουνια.
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Το ζήτημα με τις τυπικές πλέον αποκρίσεις spinorama και μετρήσεις αρμονικής παραμόρφωσης είναι ότι μας δείχνουν μεν πού μπορεί να έχει αδυναμίες δεδομένο μοντέλο , αλλά δεν μας εξασφαλίζουν τον βαθμό ποιότητας και απόλαυσης που θα εισέπραττε ο μέσος ακροατής. Δεν γίνεται να έβγαινε από εκείνες κατηγορηματικό συμπέρασμα για τις ικανότητες του ηχείου να έβγαζε ικανοποιητικό βάθος και ύψος κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση ούτε για το βαθμό διαφάνειας και αρμονικού πλούτου που φαίνεται ν'απασχολούν όσους θα ήταν πρόθυμοι να πληρώσουν για κάτι πιο αβανταδόρικο και με σαφή οικιακό προσανατολισμό. Επίσης δεν μας δίνουν στοιχεία για τον χαρακτήρα του συγκεκριμένου σε πολύ χαμηλότερη συνεχόμενη στάθμη από εκείνες που θα ήταν εκ των πραγμάτων σχεδιασμένο.
:hi::hi::hi:
 








Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ο μπατζανάκης βρήκε στα ντουλάπια του αυτό.
IMG_20231015_091944.jpg
IMG_20231015_091925.jpg

Για να το συνδέσω με την κάρτα ήχου του pc χρειάζομαι ένα coaxial σε Jack 3.5?
 




TGD

Μηνύματα
7.209
Reaction score
7.236
Μήπως είναι κρυμμένη η οπτική μέσα στα ακουστικά; Βρες τις οδηγίες ή τις επιλογές στη διαθέσιμες εξόδους ήχου.
 


TGD

Μηνύματα
7.209
Reaction score
7.236
Όλα σχεδόν τα φορητά έχουν σήμερα αυτή τη δυνατότητα, αλλά δεν ξέρω πόσο διαδεδομένα είναι στα desktop.

Δεξί κλικ στο μεγαφωνάκι -> Άνοιγμα ρυθμίσων ήχου -> Διαχείριση συσκευών ήχου
Βλέπεις αν υπάρχει μια συσκευή που να λέγεται Digital Output (optical) ή κάτι παρόμοιο. Αν υπάρχει, την ενεργοποιείς, παίρνεις έναν αντάπτορα σαν κι αυτόν:
και αποκτάς έξοδο toslink στο PC.

Αν δεν υπάρχει, ο μόνος τρόπος να αξιοποιήσεις το DAC είναι να πάρεις έναν μετατροπέα USB σε COAXIAL. Αλλά τότε ίσως να συμφέρει κι ένα νέο DAC με USB είσοδο.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Την προηγούμενη φορά που κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα, του ζήτησα το μοντέλο της μητρικής. Αυτός δεν κατάλαβε και παρεξηγήθηκε. Μάλιστα μου έστειλε και προσωπικό μήνυμα να μη ξαναγράψω σε θέμα που γράφει αυτός. ΟΚ, τελικά στην πορεία στο forum καταλάβαμε όλοι το ποιόν του.

Αυτή τη φορά, θα ξαναρωτήσω γιατί ξέρω ότι ο λήπτης της απορίας δε θα παρεξηγηθεί. Ποιά είναι η μητρική του υπολογιστή σου (συνάδελφε, αν θυμάμαι καλά).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Την προηγούμενη φορά που κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα, του ζήτησα το μοντέλο της μητρικής. Αυτός δεν κατάλαβε και παρεξηγήθηκε. Μάλιστα μου έστειλε και προσωπικό μήνυμα να μη ξαναγράψω σε θέμα που γράφει αυτός. ΟΚ, τελικά στην πορεία στο forum καταλάβαμε όλοι το ποιόν του.

Αυτή τη φορά, θα ξαναρωτήσω γιατί ξέρω ότι ο λήπτης της απορίας δε θα παρεξηγηθεί. Ποιά είναι η μητρική του υπολογιστή σου (συνάδελφε, αν θυμάμαι καλά).
Κουβαλάς κι εσύ ''τραύματα'' :cry:
Μας έχει καταστρέψει αυτό το forum.. (ή μπαίνουμε όλοι οι κατεστραμένοι..:fuckyou:)
Άλλοι έχουν γίνει νευρικοί, άλλοι παντοφλοφοβικοί, άλλοι χαλάνε σπίτια.. :lol:
Εγώ π.χ. είμ' εδώ..
ggh.jpg
:biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.430
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top