Ενεργα ηχεια


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Άνταμ.
Καθαρά σε θεωρητικό επίπεδο μια που δεν τα έχω ακούσει, με προβληματίζει η συχνότητα διαχωρισμού των 2.6Khz στα 7ιντσα Adam μια που το beaming του 7ιντσου ξεκινά λίγο κάτω από τα 2Κ οπότε είναι δεδομένο ότι στο σημείο κρος θα υπάρχει ανωμαλία στην κατευθυντικοτητα (και κατά επέκταση και στο σπινοραμα, συν την ευαισθησία στις αλλαγές θέσης ακρόασης σε nearfield).
Αυτό μπορεί για κάποιους να είναι πολύ ενοχλητικο και για κάποιους άλλους όχι οπότε μόνο μετά από ακρόαση θα μπορούσε να το δει.
Τα Mackie τα θεωρώ έτσι κι αλλιώς αρκετά υποδεέστερα και θα ήταν από τα πρώτα που θα έφευγαν από το shortlist.
Ίσως η καλύτερη επιλογή να είναι η αγορά κάποιου 5ιντσου καλύτερου από το προηγούμενο που είχε (πχ Adam T5V που λόγω 5ιντσου δεν έχει θέμα με την υψηλή συχνότητα διαχωρισμού) και άμεσα αγορά subwoofer.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Κοίτα, για να μην τραβάει μακριά η κουβέντα, να σε προσγειωσω σε άλλο αεροδρόμιο:

Επειδή τα σαμπ της Άνταμ δεν είναι ιδιαίτερα φτηνά για τη διάμετρο γουφερ που έχουν (και είναι και παλιά):


κι επειδή δεν σε κόβω για μάστορα στην ενσωμάτωση, κι επειδή είναι για γραφείο, κι επειδή θα είσαι σε μικρή απόσταση ακρόασης, κι επειδή οι νόμοι της φυσικής δεν κάμπτονται όσο κι αν το θες, κι επειδή αν δε πάρεις ομοαξονικά θα ακούς χειρότερα, η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις στο χαμηλότερο δυνατόν κοστολογιο, χωρίς σαμπ, είναι η συγκεκριμένη, η μια και η μοναδική:


Είναι οριακά στα λεφτά σου, με 8".
Ακριβώς στα λεφτά σου, έχει 7". Αλλά χωρίς σαμπ, θα έπαιρνα το 8-αρι.

Τώρα, εάν πας σε πιο σοβαρή λύση, δηλαδή με σαμπ, έχεις 2 επιλογές:

Νο. 1.

2 τεμάχια από αυτά τα 8-αρια:


Και προσθέτεις σε δεύτερο χρόνο:


Ή


Λογω μικρής διαφοράς τιμής, προτιμώ το 10-αρι σαμπ.



Νο.2.


Και


Προφανώς το Κάλι είναι σημαντικά ακριβότερο, αλλά είναι 3 δρόμων και με 12-αρι σαμπ.

Υποθέτω το Κάλι είναι εντελώς εκτός μπάτζετ, οπότε η καλύτερη λύση κοντά στο κοστολογιο που έθεσες είναι τα φλούιντ, και το σαμπ σε δεύτερο χρόνο.

Ωστόσο, αν μπορείς να ανέβεις, πάρε τα καλι. 3-δρομα με 12" σαμπ. Αρχηγός.

Αυτά αγαπητέ.

Πάνε δαγκωτά για φλούιντ. Game over.
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Ιδανικά δες αν μπορείς να πάρεις 5'' + sub, αλλιώς μπάσο δεν έχει....
Αν δε θες sub για λόγους χωροταξικούς ή κόστους και αν δεν ακούς πολύ πολύ κοντά, πήγαινε σε 6,5'' ή 7'.
Αν μπορείς δε να παίξεις και με την απόσταση από τον πίσω τοίχο, ε θα ψιλοακούσεις και χαμηλό.
Από αυτά που κοιτάς θα πήγαινα για τα Adams, αν όμως έχεις τοίχο κολλητά στο ηχείο... μάλλον θα πήγαινα για τα KRK που έχουν την οπή του bass reflex μπροστά.
Αν είσαι ανοιχτός και σε άλλα ηχεία, τα ομοαξονικά Tannoy που σου προτάθηκαν παραπάνω είναι καλή λύση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Το φλούιντ έχει ονομαστική απόκριση από αρκετά χαμηλά. Αν του φτάσει χωρίς σαμπ, έχει καλώς.

Λόγω ομοαξονικης κατασκευής, η καμπίνα είναι αρκετά περιορισμένων διαστάσεων.

Σκοπός μου ήταν να περιοριστώ στο αρχικό μπάτζετ με στόχο κάποιο καλύτερο μπάσο από αυτό που είχε, άρα 8-αρι δαγκωτά.

Σε δεύτερο χρόνο, αν προμηθευτεί σαμπ, μετράει η δυνατότητα ενσωμάτωσης (ομοσταυλο) και φυσικά το κόστος.
 





Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
SOS Γνωριζει καποιος ποιος φερνει τα Presonus Ελλαδα και που κανουμε service ;
Εχω τα Eris 4.5 και μου κανει νουμερα ο ενισχυτης τους ,αμα ζεσταθει δεν λαλαει ,Η εξοδος ακουστικων παιζει >:(:focus:
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω τα Adam T5V. Πολύ ευχαριστημένος. Θέλουν έξτρα μπάσο αλλά αυτό δεν μειώνει την ποιότητα τους.

Ότι είπαν πιο πάνω. Αν πας σε 5αρια θες και σαμπ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Τα 5αρια m-audio πουληθηκαν. οποτε τωρα η παιρνω απο τις μαρκες που ανεφερα ενα 5αρι ελαφρως πιο ποιοτικο πχ Adam t5V και ενα sub η παιρνω τα 7 αρια τους και μένω έτσι άλλωστε δεν θελω να σηκωσω τον κοσμο στο ποδι με το sub χαχα ειναι παρκε στο γραφειο :) .Τα αυτια μου παντως κλεινουν προς τa mackie MR524 h 624 η τα adam Τ5V η 7V
Σε πληροφοριακό πλαίσιο, προμηθευόμενος ποιοτικό εννοείται sub για τις δύο πρώτες οκτάβες , υπό την προϋπόθεση να κροσαριστεί και να ενσωματωνόταν με όλες τις διατυπώσεις, τότε η απαλλαγή των monitors από τη βάση του ακουστού φάσματος θα έχει ως αποτέλεσμα αύξηση της ευκρίνειας στην αναπαραγωγή σα να γινόταν αναβάθμιση σε DAC ή πιο προσεγμένη σε υλικά έκδοση των main ηχείων... Δεν θα επιτυγχανόταν κάτι ανάλογο με απλή αλλαγή σε μεγαλύτερου μεγέθους main απουσία κροσαρισμένου sub.

Επομένως και 8ιντσα να προμηθευτείς, πάλι αυτόνομα sub θα έπρεπε να μπουν στο πλάνο, όχι για τρελά γκάζια που μπορεί να μη ζητούσες ποτέ, αλλά για εξομάλυνση απόκρισης του setup μέχρι τα 100 Hz και αναβάθμιση της ολικής ευκρίνειας κατά την αναπαραγωγή.
 

Μηνύματα
189
Reaction score
25
λοιπον το σετακι που εχει και καλες κριτικες αλλα και ειναι στα οικονομικα μου ειναι ενα απο τα 2
Presonus Eris 5XT με το presonus eris sub 8
Mackie MR524 με το presonus eris sub 8
(14) PreSonus E5 XT vs Mackie MR524 || Sound & Frequency Response Comparison - YouTubeστο τελος δειχνει το γραφημα με τις συχνοτητες νομιζω πιο ομαλο ειναι στο presonus
 


Μηνύματα
189
Reaction score
25
λοιπον το σετακι που εχει και καλες κριτικες αλλα και ειναι στα οικονομικα μου ειναι ενα απο τα 2
Presonus Eris 5XT με το presonus eris sub 8
Mackie MR524 με το presonus eris sub 8
(14) PreSonus E5 XT vs Mackie MR524 || Sound & Frequency Response Comparison - YouTubeστο τελος δειχνει το γραφημα με τις συχνοτητες νομιζω πιο ομαλο ειναι στο presonus
συν τα tannoy gold 8 & ταFluid FX80 που ειπε ο φιλος πιο πανω, θα ψαξω για αυτα να διαβασω λιγο.
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Παρε μεγαλυτερο ηχειο απο 5 ιντσες ,ναι μεν παιζουν καλυτερα τα presonus απο τα maudio αλλα ο ογκος ειναι ογκος.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
λοιπον το σετακι που εχει και καλες κριτικες αλλα και ειναι στα οικονομικα μου ειναι ενα απο τα 2
Presonus Eris 5XT με το presonus eris sub 8
Mackie MR524 με το presonus eris sub 8
(14) PreSonus E5 XT vs Mackie MR524 || Sound & Frequency Response Comparison - YouTubeστο τελος δειχνει το γραφημα με τις συχνοτητες νομιζω πιο ομαλο ειναι στο presonus
Tα συγκριτικα αυτα στο YouTube εχουν νοημα μονο για να συγκρινεις δυο μονιτορ μεταξυ τους.
Το γραφημα της αποκρισης ειναι in-room και δεν εχει καποια βαρυτητα, ειναι και αυτο περισσοτερο για να δειξει την μεταξυ των δυο ηχειων σχεση και παντα μεσα στον συγκεκριμενο χωρο.
Το Presonus εχει πληρες review εδω https://www.audiosciencereview.com/...s/presonus-e5-xt-active-speaker-review.13436/
Και φλατ δεν το λες.
Για εμενα η καλυτερη επιλογη ειναι το Adam T5V https://www.audiosciencereview.com/...s/presonus-e5-xt-active-speaker-review.13436/
Mαζι με ενα 10" sub το οποιο ΔΕΝ χρειαζεται να ειναι Adam. Για Nearfield η ενσωματωση του sub δεν ειναι πολυπλοκη.

Για το Fluid δεν εχω σχηματισει καλη αποψη λογω εντονων παραμορφωσεων του γουφερ και μετρια υλοποιηση ομοαξονικης σχεδιασης με προβληματα στο σημειο κρος. Το 5ιντσο που θα ηταν και πιο ευκολο να γινει μια ομαλη μεταβαση απο του γουφερ στο τουιτερ δεν τα καταφερνει και τοσο καλα. https://www.audiosciencereview.com/...fluid-audio-fx50-review-active-speaker.19881/ οποτε δεν ειναι εκπληξη που ουτε το 8ιντσο τα καταφερνει πολυ καλα εκει https://www.soundonsound.com/reviews/fluid-audio-fx80
 
Last edited:

Μηνύματα
189
Reaction score
25
Tα συγκριτικα αυτα στο YouTube εχουν νοημα μονο για να συγκρινεις δυο μονιτορ μεταξυ τους.
Το γραφημα της αποκρισης ειναι in-room και δεν εχει καποια βαρυτητα, ειναι και αυτο περισσοτερο για να δειξει την μεταξυ των δυο ηχειων σχεση και παντα μεσα στον συγκεκριμενο χωρο.
Το Presonus εχει πληρες review εδω https://www.audiosciencereview.com/...s/presonus-e5-xt-active-speaker-review.13436/
Και φλατ δεν το λες.
Για εμενα η καλυτερη επιλογη ειναι το Adam T5V https://www.audiosciencereview.com/...s/presonus-e5-xt-active-speaker-review.13436/
Mαζι με ενα 10" sub το οποιο ΔΕΝ χρειαζεται να ειναι Adam. Για Nearfield η ενσωματωση του sub δεν ειναι πολυπλοκη.
Σε ευχαριστω πολυ ναι σε αυτη την κατευθυνση ειμαι. απλα για sub δεν ξερω αν ειναι για 8αρι η 10αρι . Οικονομικα βγαινουν της presonus σε sub. πχ το Temblor T10
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top