Ενεργα ηχεια

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε ευχαριστω πολυ ναι σε αυτη την κατευθυνση ειμαι. απλα για sub δεν ξερω αν ειναι για 8αρι η 10αρι . Οικονομικα βγαινουν της presonus σε sub. πχ το Temblor T10
Temblor T10 η KRK S10.4 θα ηταν οι δικες μου επιλογες.
Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι το Presonus εχει fixed High Pass για τα ηχεια, και ρυθμιζομενο Low Pass για το sub ενω το KRK εχει ρυθμιζομενο High Pass & Low Pass αλλα με κλικ, σε συγκεκριμενες συχνοτητες οχι συνεχες.

Αν πας σε 8" sub θα χρειαστεις δυο.
Δες ενα review απο μερικα sub εδω

Υ.Γ. κανενα απο αυτα τα subwoofer δεν κατεβαινει ιδιεταιρα χαμηλα. Μην περιμενεις και πολλα κατω απο τα 35-40Hz αλλα μεχρι εκει ειναι αψογα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε ευχαριστω πολυ ναι σε αυτη την κατευθυνση ειμαι. απλα για sub δεν ξερω αν ειναι για 8αρι η 10αρι . Οικονομικα βγαινουν της presonus σε sub. πχ το Temblor T10
Και κατι ακομα οσον αφορα το sub, ειδα οτι ειχες στα υποψην το Presonus eris 8.
Αυτο το sub με το 8ιντσο γουφερ και τα 50W ενισχυτη, ειναι ΟΚ μονο για να συνοδευσει κανενα ζευγαρι ηχεια PC με 3.5" γουφερ σαν το eris 3.5. Δεν κανει για τιποτε αλλο.
Αν πας σε 8" για οικονομια, μπορεις να πας στο KRK S8.4 στα 300 ευρω.
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Βρε πάρε το neumann που σου έδειξα έστω και χωρίς sub για αρχή
Για 70cm απόσταση ,τι συζητάμε τώρα…
Αν πας σε Neumann η Genelec σε supernearfield απόσταση δεν γυρνάς πίσω με τίποτα
Ένα σκασμό λεφτά δώσαμε και εμείς μέχρι να καταλήξουμε γιατί τα συγκεκριμένα φαινόντουσαν ακριβά στην αρχή
Τα χρυσοπληρώσαμε όμως εξαιτίας των αλλαγών που όλο κάτι βρωμαγε όλο κάτι δεν κολλούσε :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Για το Fluid δεν εχω σχηματισει καλη αποψη λογω εντονων παραμορφωσεων του γουφερ και μετρια υλοποιηση ομοαξονικης σχεδιασης με προβληματα στο σημειο κρος. Το 5ιντσο που θα ηταν και πιο ευκολο να γινει μια ομαλη μεταβαση απο του γουφερ στο τουιτερ δεν τα καταφερνει και τοσο καλα. https://www.audiosciencereview.com/...fluid-audio-fx50-review-active-speaker.19881/ οποτε δεν ειναι εκπληξη που ουτε το 8ιντσο τα καταφερνει πολυ καλα εκει https://www.soundonsound.com/reviews/fluid-audio-fx80
Το αδικείς το 8-ιντσο.

Όντως, το 5-ιντσο δε τα πάει ιδιαίτερα καλά, αλλά το 8-αρι είναι σαφώς καλύτερο.

Στο βίντεο που ανέβασες, οι άνθρωποι εκεί λένε το εξής απλό: σε αυτά τα λεφτά, είτε Κάλι είτε φλούιντ είτε Άνταμ, ένα και το αυτό είναι.
Δεν υπάρχει μεταξύ τους σαφής νικητής.

Οκ, αυτό θέλει λίγο οφ αξις, και το Άνταμ μπορεί το Τουίτερ να σου κάτσει ή να μη το θες ούτε ζωγραφιστό. Το Κάλι έχει τα δικά του, γνωστά κι αυτά. Τελειότητα δεν παίζει σε τέτοια κοστολογια, είναι ουτοπία.

Οπότε σε αυτή την κατηγορία, κερδίζει για μένα η μεγαλύτερη διάμετρος γουφερ, και φυσικά η τιμή, τόσο του δορυφόρου, όσο και του σαμπ που το συνοδεύει.

Όταν έχω δίλημμα, πάντα γυρνάω στις βασικές αρχές της φυσικής, και το μέγεθος του μιντγουφερ είναι απλή χειροπιαστή παράμετρος για την πολύ σημαντική 3η οκτάβα και το κικ που πρέπει να βγάζει σε πολλές μουσικές.

Το χιντ για το συγκεκριμένο ηχείο, είναι λίγη απορρόφηση κολλητά περιμετρικά του Τουίτερ, ώστε να κόψει την αντανάκλαση στην επιφάνεια του γουφερ.

Επίσης είναι θετικό που στο συγκεκριμένο 8-αρι η οφ αξις είναι καλύτερη της ον αξις, διότι με cross firing, για ευρύτερο σουίτα σποτ, που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, θα είναι μανούλα. 😎
Βρε πάρε το neumann που σου έδειξα έστω και χωρίς sub για αρχή
Για 70cm απόσταση ,τι συζητάμε τώρα…
Αν πας σε Neumann η Genelec σε supernearfield απόσταση δεν γυρνάς πίσω με τίποτα
Ένα σκασμό λεφτά δώσαμε και εμείς μέχρι να καταλήξουμε γιατί τα συγκεκριμένα φαινόντουσαν ακριβά στην αρχή
Τα χρυσοπληρώσαμε όμως εξαιτίας των αλλαγών που όλο κάτι βρωμαγε όλο κάτι δεν κολλούσε :(
Τα Νιούμαν και Τζένελεκ, είναι (προφανώς) μια κλάση πάνω (να μη πω και δύο κλάσεις πάνω), δε το συζητάμε καν αυτό.

Με 240 ευρώ θες 8-ιντσο Νιούμαν ή τζενελεκ; Ούτε στον ύπνο σου. Φλούιντ, Κάλι, και η φτηνή σειρά της Άνταμ. Εκεί θα βρεις.
Και στην φτηνή σειρά της JBL φυσικά.

Το θέμα είναι πάντα τα λεφτά. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το αδικείς το 8-ιντσο.

Στο βίντεο που ανέβασες, οι άνθρωποι εκεί λένε το εξής απλό: σε αυτά τα λεφτά, είτε Κάλι είτε φλούιντ είτε Άνταμ, ένα και το αυτό είναι.
Δεν υπάρχει μεταξύ τους σαφής νικητής.
Tο εχουν θαψει κανονικα και ασαλιωτα σε ολο το βιντεο και για να απαλυνουν λιγακι τον πονο της Fluid και για να μην καταληξουν να μην τους δινει κανεις πια εξοπλισμο για review (ηδη μια εταιρια τους εκοψε μετα απο ενα review που δεν ειπαν τα καλυτερα) ειπαν στο τελος οτι δεν υπαρχει σαφης νικητης.
Οταν ομως σου λεει οτι απο κοντα δεν παιζει, και βελτιωνεται οταν παει μακρια αλλα εκει μετα εχεις τις παραμορφωσεις που ηταν οι πιο εντονες απο ολα τα μονιτορ που εχουν δοκιμασει, ειναι σαν να σου λεει μην το παρεις.
Να παρεις ηχειο που παιζει καλα στα 2.5-3 μετρα και να μην μπορεις να παιξεις πανω απο 80db γιατι παραμορφωνει, δεν λεει.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με 240 ευρώ θες 8-ιντσο Νιούμαν ή τζενελεκ; Ούτε στον ύπνο σου. Κάλι, και η φτηνή σειρά της Άνταμ. Εκεί θα βρεις.
Και στην φτηνή σειρά της JBL φυσικά.
Το θέμα είναι πάντα τα λεφτά. 😎
Fixed. Και οταν ολοκληρωσω την ερευνα μου και θα ειμαι 100% σιγουρος θα προσθεσω και αλλα δυο, ακομα φτηνοτερα στη λιστα.
Για την ωρα σε 8" οπως το ειπες, Καλι, Ανταμ και JBL. Παιζει και το Yamaha επισης αν και εχει ανεβει πολυ η τιμη του για αυτο που ειναι.
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Το αδικείς το 8-ιντσο.

Όντως, το 5-ιντσο δε τα πάει ιδιαίτερα καλά, αλλά το 8-αρι είναι σαφώς καλύτερο.

Στο βίντεο που ανέβασες, οι άνθρωποι εκεί λένε το εξής απλό: σε αυτά τα λεφτά, είτε Κάλι είτε φλούιντ είτε Άνταμ, ένα και το αυτό είναι.
Δεν υπάρχει μεταξύ τους σαφής νικητής.

Οκ, αυτό θέλει λίγο οφ αξις, και το Άνταμ μπορεί το Τουίτερ να σου κάτσει ή να μη το θες ούτε ζωγραφιστό. Το Κάλι έχει τα δικά του, γνωστά κι αυτά. Τελειότητα δεν παίζει σε τέτοια κοστολογια, είναι ουτοπία.

Οπότε σε αυτή την κατηγορία, κερδίζει για μένα η μεγαλύτερη διάμετρος γουφερ, και φυσικά η τιμή, τόσο του δορυφόρου, όσο και του σαμπ που το συνοδεύει.

Όταν έχω δίλημμα, πάντα γυρνάω στις βασικές αρχές της φυσικής, και το μέγεθος του μιντγουφερ είναι απλή χειροπιαστή παράμετρος για την πολύ σημαντική 3η οκτάβα και το κικ που πρέπει να βγάζει σε πολλές μουσικές.

Το χιντ για το συγκεκριμένο ηχείο, είναι λίγη απορρόφηση κολλητά περιμετρικά του Τουίτερ, ώστε να κόψει την αντανάκλαση στην επιφάνεια του γουφερ.

Επίσης είναι θετικό που στο συγκεκριμένο 8-αρι η οφ αξις είναι καλύτερη της ον αξις, διότι με cross firing, για ευρύτερο σουίτα σποτ, που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, θα είναι μανούλα. 😎

Τα Νιούμαν και Τζένελεκ, είναι (προφανώς) μια κλάση πάνω (να μη πω και δύο κλάσεις πάνω), δε το συζητάμε καν αυτό.

Με 240 ευρώ θες 8-ιντσο Νιούμαν ή τζενελεκ; Ούτε στον ύπνο σου. Φλούιντ, Κάλι, και η φτηνή σειρά της Άνταμ. Εκεί θα βρεις.
Και στην φτηνή σειρά της JBL φυσικά.

Το θέμα είναι πάντα τα λεφτά. 😎
Τι 8ιντσο βρε doctor ;
50 με 70cm θα ακούει ο άνθρωπος
500 € διαθέτει
Ας βάλει άλλα 40 € και ας πάρει τα Neumann της αγγελίας.
Τι σχέση έχουν αυτά με όλα όσα προτάθηκαν;
ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ
Έκλεισε από θέμα ηχεία στην απόσταση που ακούει
Και με προοπτική να μπει στον κόσμο της υψηλής πιστότητας
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη
Με οικονομίες πιο μετά ,το kh 750 και το μικροφωνακι το ma1 θα του κλείνουν το μάτι
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.156
Reaction score
19.000
Δεν υπάρχει συζήτηση για αυτό..
Τα Neumann - Genelec κλπ είναι σε άλλη κατηγορία.
Απλά οφείλουμε να ακούμε τι θέλει ο ενδιαφερόμενος.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλει περισσότερο χαμηλό.
Μπήκε στη λογική να αλλάξει τα ηχεία του για μεγαλύτερα και πολύ λογικά κοιτάζει να πάρει κάτι καλύτερο ή έστω λίγο διαφορετικό..
Με μπάτζετ χαμηλό..
Τα συγκεκριμένα της αγγελίας είναι μια πολύ καλή περίπτωση αλλά δεν θα κάνουν τίποτα για αυτό που είπε πως του λείπει (χαμηλό).
Αν ανέβασει το μπάτζετ για να πάρει και το sub ή αποφασίσει να ζήσει με αυτά για όσο χρειαστεί μέχρι να το πάρει είναι κάτι που μόνο ο ίδιος μπορεί να απαντήσει.

Κατά τα άλλα συμφωνούμε, λογικά δεν υπάρχει σύγκριση ούτε σε ποιότητα κατασκευής ούτε σε επιδόσεις.
Είναι θέμα μπάτζετ ή γενικά ορίων που βάζει ο καθένας στον εαυτό του.
 

Μηνύματα
189
Reaction score
25
σωστα τα λετε ολοι και καταληγουμε στο budget. Για να απολαυσω μουσικη εχω adam pencil mk3 με naim κλπ κλπ. Εδω θελω κατι στην κατηγορια τιμης που ανεφερα με ενα σχετικα συμπαθητικο χαμηλο και οσο το δυνατον αν γινεται καλο sound stage και καθαρα πριμα. Συμφωνω για τα adam και τα Jbl. Τα kali τα lp6 συγκεκριμενα αλλα και τα IN8 που τα ακουσα καπου δεν με συγκινησαν καθολου για τα γουστα μου. Αλλωστε ο ηχος ειναι υποκειμενικος τι αρεσει στον καθενα δεν παει παντα το ακριβοτερο και καλυτερο. Ειναι σαφως και θεμα γουστου. Οποτε 90% κλεινω για τα adam T5v που καθονται και ωραια στο γραφειο για 80cm - 1m και ενα sub 10 inch που ακομη ψαχνω για ποιο.
1.https://www.thomann.de/gr/swissonic_sub10.htm
2.Presonus Temblor 10
καπου εκει ειμαι νομιζω
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Υποθετικά, ακόμα και τσάμπα να αγοράσεις τα 80αρια, θα χρειαστείς 1.5κ για ένα 750αρη και 3κ για ζεύγος. Δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι μπορείς να αντέξεις χωρίς σαμπ, όχι μόνο για τα 80αρια, αλλά για οτιδήποτε είναι εντός του μπάτζετ του φίλου.

Όποιος παντως σκοπεύει να ξοδέψει τέτοια χρήματα για το γραφείο (2κ) πιστεύω ότι θα έπρεπε να τα χτυπησει το δευτερόλεπτο που ανέβηκε η αγγελία.
 

gid

Μηνύματα
7.416
Reaction score
8.656
Απλά οφείλουμε να ακούμε τι θέλει ο ενδιαφερόμενος.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλει περισσότερο χαμηλό.
Πράγματι, απλά συχνά πέφτουμε στην παγίδα και απαντάμε μ' αυτό που ΕΜΕΙΣ θα θέλαμε στη θέση του.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.156
Reaction score
19.000
Πράγματι, απλά συχνά πέφτουμε στην παγίδα και απαντάμε μ' αυτό που ΕΜΕΙΣ θα θέλαμε στη θέση του.
Τι άλλο θα μπορούσε άραγε να προτείνει κάποιος σαν εμάς πέρα από την δική του ''οπτική'' στα πλαίσια (μπάτζετ) του ενδιαφερόμενου?
Άλλωστε δεν μιλάει ένας αλλά πολλοί και ο τελικός κριτής είναι ο ίδιος.. :idk:
 

gid

Μηνύματα
7.416
Reaction score
8.656
Τι άλλο θα μπορούσε άραγε να προτείνει κάποιος σαν εμάς πέρα από την δική του ''οπτική'' στα πλαίσια (μπάτζετ) του ενδιαφερόμενου?
Άλλωστε δεν μιλάει ένας αλλά πολλοί και ο τελικός κριτής είναι ο ίδιος.. :idk:
Αυτό που εννοούσα είναι ότι αφού ζητάει καλύτερο μπάσο αυτό πρέπει να του "δώσουμε", και όχι προτάσεις για ηχεία που καλύπτουν τις συχνότητες άνω των 100 κύκλων καλύτερα....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.156
Reaction score
19.000
Αυτό που εννοούσα είναι ότι αφού ζητάει καλύτερο μπάσο αυτό πρέπει να του "δώσουμε", και όχι προτάσεις για ηχεία που καλύπτουν τις συχνότητες άνω των 100 κύκλων καλύτερα....
Ναι, μπερδεύτηκα γιατί απάντησες σε εμένα που είμαι από αυτούς που δεν πρότειναν κάτι τέτοιο.. :tongue:
Εγώ πρότεινα sub..
Κοίτα ξανά όλη τη ροή της κουβέντας.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Επειδή τα έχω τα Τ5V, να πω ότι ναι, έχουν ελαφρύ θόρυβο (hiss) όταν όμως κολλήσεις το αυτί σου στους 10 πόντους το πολύ από το ηχείο, με το level στα 0db. Όπως τα έχω τώρα, στην θέση ακρόασης δεν το ακούω και αν δεν το αναφέρατε εδώ δεν θα το είχα προσέξει καν.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Υπαρχει παντα και το ενδεχομενο να παρει μια γκραν κασα και να κανει και γυμναστικη στο ποδι οσο ακουει για πολυ βαθυ χαμηλο .
Περαν πλακας τωρα εφοσον δεν προκειται για επαγγελματικη λυση που θα του φερει χρηματα το αποτελεσμα η σωστη προσεγγιση ειναι να παρει κατι "ευχαριστο" στα γουστα του χωρις να ματωσει η τσεπη του .
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αυτό με τον θόρυβο πάντως (και κατά επέκταση και το sinad στους ενισχυτές και τα DAC) είναι κάτι που δεν έχει την ιδια σημασία για όλους.
Κάποιοι δεν αντέχουν ούτε τον ελάχιστο θόρυβο, κάποιοι άλλοι είναι περισσότερο ανεκτικοί.
Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο να μην είναι ακουστη η παραμόρφωση στις εντάσεις που μου αρέσει να ακούω και να υπάρχει μια σχετική ισορροπία στο φάσμα, για να μην υπάρχουν φαινόμενα masking.
Για τα υπόλοιπα μπορώ να κάνω υποχωρήσεις.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
σωστα τα λετε ολοι και καταληγουμε στο budget. Για να απολαυσω μουσικη εχω adam pencil mk3 με naim κλπ κλπ. Εδω θελω κατι στην κατηγορια τιμης που ανεφερα με ενα σχετικα συμπαθητικο χαμηλο και οσο το δυνατον αν γινεται καλο sound stage και καθαρα πριμα. Συμφωνω για τα adam και τα Jbl. Τα kali τα lp6 συγκεκριμενα αλλα και τα IN8 που τα ακουσα καπου δεν με συγκινησαν καθολου για τα γουστα μου. Αλλωστε ο ηχος ειναι υποκειμενικος τι αρεσει στον καθενα δεν παει παντα το ακριβοτερο και καλυτερο. Ειναι σαφως και θεμα γουστου. Οποτε 90% κλεινω για τα adam T5v που καθονται και ωραια στο γραφειο για 80cm - 1m και ενα sub 10 inch που ακομη ψαχνω για ποιο.
1.https://www.thomann.de/gr/swissonic_sub10.htm
2.Presonus Temblor 10
καπου εκει ειμαι νομιζω
Μια που ήδη είσαι κάτοχος Adam και μάλλον σου αρέσει ο χαρακτήρας τους, πιστεύω ότι τα T5V θα είναι η καλύτερη λύση για αυτό που ψάχνεις μαζί με ένα Temblor T10 η το KRK που πρότεινα και πιο πάνω.
Swissonic δεν θα έπαιρνα. Οι Κινέζοι βγάζουν και καλά ηχεία αλλά αυτά δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα (και τα άλλα κινέζικα είναι αλλά θεωρητικά τουλάχιστον έχουν και κάποιο έστω basic, engineering από πίσω και δεν είναι φασον με διαφορετικό badge)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.288
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top