Ενισχυτής για B&W 802 Series 2

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Αν καταργήσεις το κροσόβερ, ναι. Αλλιώς, μπορείς να κάνεις διενίσχυση, δλδ χωριστά για τις χαμηλές και τις μεσο-υψηλές.
Δηλαδή να το πούμε απλά το ηχείο μαμά... μπορεί να οδηγηθεί με δυο ενισχυτές γι'αυτο και η διπλόκαλωδίωση.. fixed.

Για να οδηγήσεις κάθε δρόμο ξεχωριστά, θα πρέπει να ξηλώσεις το παθητικό crossover των ηχείων σου, να αποκτήσεις έναν ενισχυτή για κάθε δρόμο (άρα 3 ενισχυτές για κάθε ηχείο, σύνολο 6 ενισχυτές), οι οποίοι ενισχυτές θα παίρνουν σήμα από συσκευή (ή συσκευές) η οποία θα επιτελεί το ρόλο του crossover (κατά προτίμηση σε ψηφιακό επίπεδο) και θα στέλνει συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων σε κάθε ενισχυτή.
κατάλαβα αλλά δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να χειρουργήσω αυτό το ηχείο για πολλούς λόγους..

Δεν χρειάζεται να βγει το παθητικό κρος σώνει και καλά, μπορεί να παραμείνει και απλώς να χρησιμοποιήσετε ξεχωριστά ενισχυτικά στάδια για κάθε δρόμο.

Αυτό επίσης γίνεται με μια πλάτη φιούζιον ανά ηχείο, η οποία συμπεριλαμβάνει 3 ενισχυτικά στάδια.

Και πάλι, ο καλύτερος τρόπος οδήγησης μιας τέτοιας πλάτης φιούζιον, είναι από την ψηφιακή είσοδο.
Ναι εφόσον θα κοιτάξω την λύση hypex θα κοιτάξω τι είναι καλύτερο για να οδηγήσω το ηχείο..

Υπάρχει συγκεκριμένη πρόταση για το πόσα watt θα πρέπει να οδηγήσουν τα χαμηλομεσαία και πόσα watt τις μεσαιουψηλές περιοχές πάντα γι"αυτό το ηχείο μιλάω πάντα..
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Ειναι τελικα ζημιαρικα αυτα τα 802νε.....σφαζονται παλλικαρια(ενα απο αυτα και εγω εννοειται)στα forums μολις ανοιξει κουβεντα η καποιο θεμα για αυτα..χαχαχαχα
....νομίζω μιλάμε για τα ακόμη παλαιότερα μάτριξ...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Παντως φιλε μου οταν ειχαν ερθει στο σπιτι ο καλιμπρατορας και καποια απιστευτα καλα φιλαρακια για μετρησεις και μετα εννοειται φαγακι και κρασι η πρωτη κουβεντα που μου ειπε ο Χρηστος Χατζησταμου που εκανε τις μετρησεις ηταν.......μεγαλε θελεις SUB και εγω ωσαν μαλακας τον κοιταγα και λεω τι λεει ο τυπος?με Krell 400 στα 8 και τετοιο ηχειο και θελω sub...δεν υπαρχει αυτο...κατι λαθος γινεται......ελα ομως που ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ το sub τους για να ζυγιστει σωστα το ακουσμα να βγει η μεσαια περιοχη ποιο ισσοροπημενα απο το kevlar και οι χαμηλες συχνοτητες ανετα και αβιαστα απο ενα εστω 13,5αρι κτηνακι για αρχη
DSCF0597.jpg
.......φωτος απο αυτο το υπεροχο και καλαμπουρτιδικο meating στο τσαρδι μου......δυστυχως στις φωτος ειμαστε ολοι φρεσκοτεροι και νεοτεροι γαμωτοοοοο.....

DSCF0585.jpg



DSCF0568.jpg


DSCF0606.jpg


DSCF0567.jpg

μιλαγαμε και για λαμπες 5U4GB -6H30 GOLD PIN -5ar4..........ειμαστε παλιοσειρες παλλικαρι και 25 χρονια εμπειριας στην πλατη.....ακουσε μας και λεφτα θα γλυτωσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
....νομίζω μιλάμε για τα ακόμη παλαιότερα μάτριξ...
το ξερω αγορι αλλα και τα παλια ζημιαρικα ειναι.....χαχαχαχα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Υπάρχει συγκεκριμένη πρόταση για το πόσα watt θα πρέπει να οδηγήσουν τα χαμηλομεσαία και πόσα watt τις μεσαιουψηλές περιοχές πάντα γι"αυτό το ηχείο μιλάω πάντα..
Τη διενίσχυση την ανέφερα να την εξετάσεις εάν επέλεγες fusion, αλλιώς στον προϋπολογισμό σου δεν βλέπω καν τον λόγο να ασχοληθείς... δηλαδή αντί για δύο μονομποκ, να πάρεις 4? Το ξεχνάς...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Βεβαια εδω μιλαμε για τα 802 Nautilus τα οποια ειναι νεοτερο μοντελο αλλα κοντινης φιλοσοφιας ,ρευματοφαγα και δυσκολα φορτια για να παιξουν σωστα!
DSCF0588.jpg


DSCF0012.jpg


DSCF0010-1.jpg


Το κακο των μετρησεων..............ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ετσι για να θυμηθουν καποιοι ωραιοι φιλοι καποιες γαματες στιγμες του 2011 !!!!!!!!!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Βεβαια εδω μιλαμε για τα 802 Nautilus τα οποια ειναι νεοτερο μοντελο αλλα κοντινης φιλοσοφιας ,ρευματοφαγα και δυσκολα φορτια για να παιξουν σωστα!
View attachment 150082

View attachment 150083

View attachment 150084

Το κακο των μετρησεων..............ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ετσι για να θυμηθουν καποιοι ωραιοι φιλοι καποιες γαματες στιγμες του 2011 !!!!!!!!!
Πχωωω... Αυτά κι αν είναι δύσκολα φορτία. Για τι κατανάλωση (θερμίδων) μιλάμε?
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
@vlasis Βλέπω metric halo 2882 expanded καρτούλα την οποια διέθετα και εγώ και ωραία μετρητικά..

Είμαι σίγουρος πως θα χρειαστώ EQ κανονικά και θα κάνω τις ίδιες μετρήσεις αφού βεβαια έρθουν και οι τελικοί στην θέση τους..


Τη διενίσχυση την ανέφερα να την εξετάσεις εάν επέλεγες fusion, αλλιώς στον προϋπολογισμό σου δεν βλέπω καν τον λόγο να ασχοληθείς... δηλαδή αντί για δύο μονομποκ, να πάρεις 4? Το ξεχνάς...
εξαρτάται σε πιο Hypex θα καταλήξω... όμως αν έβαζα 2 ενισχυτές ανά ηχείο τότε θα ήθελα μάλλον 400w για τις χαμηλές και έναν 200w για τις υψηλές.. σε αυτή την περίπτωση δεν ξεφεύγει τρελα το budget όπως τα υπολογίζω.. λάθος κάνω;;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Δεν χρειάζεται να βγει το παθητικό κρος σώνει και καλά, μπορεί να παραμείνει και απλώς να χρησιμοποιήσετε ξεχωριστά ενισχυτικά στάδια για κάθε δρόμο.

Αυτό επίσης γίνεται με μια πλάτη φιούζιον ανά ηχείο, η οποία συμπεριλαμβάνει 2-3 ενισχυτικά στάδια.

Και πάλι, ο καλύτερος τρόπος οδήγησης μιας τέτοιας πλάτης φιούζιον, είναι από την ψηφιακή είσοδο.

Τυπικώς δεκτή η επισήμανση, αλλά από τη στιγμή που οι μπόρνες είναι δύο και οι δρόμοι τρεις, πάλι θα πρέπει να χεριαστεί το ηχείο για απευθείας σύνδεση πάνω στο κρος έστω και δίχως παράκαμψή του, έτσι δεν είναι;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Όσο αφορα το sub... Πριν πάρω τα ηχεία διάβαζα πολλά για την έλλειψη στις χαμηλές..
Σχεδόν ακραία σχόλια σε περιπτώσεις..

Αυτή την στιγμή με CJ Premier 14 και Cav Α-10 (ομολογούμενος καμιά σχέση μεταξύ τους)
καλωδιώσεις interconnect και ηχείων XLO.. απλά θα πω ότι είναι τόσο γεμάτα τα ηχεία σε βαθμό
υπερβολικό σε περιπτώσεις.. Δηλαδή εντελώς ανάποδα από αυτά που είχα διαβάσει..
σίγουρα όμως παίζει ρόλο ο μικρός χώρος που τα ακούω ± 12τ.μ που επίσης δεν είναι ιδανικός για αυτά τα ηχεία αλλα περιέργως και τυχαίος έχει κουρδιστεί πολύ ωραία...

όποιος έχει οποιαδήποτε αμφιβολία κερνάω γουσκάκι καπνιστό και ακρόαση για αλλαξοπιστία..
:p
Τυγχάνω κάτοχος των αντίστοιχων σειράς 3 (τα τελευταία Matrix) εδώ και χρόνια. Ακόμη κι όταν τα έβαλα να παίξουν στην αποθήκη μου (3*3,5*2,2), οι χαμηλές χρειάζονταν λίγο πουσάρισμα. Για νορμάλ χώρο δεν το συζητάμε, είναι μακράν αναγκαία η βοήθεια. Θα το καταλάβεις κι εσύ όταν με το καλό κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Τυπικώς δεκτή η επισήμανση, αλλά από τη στιγμή που οι μπόρνες είναι δύο και οι δρόμοι τρεις, πάλι θα πρέπει να χεριαστεί το ηχείο για απευθείας σύνδεση πάνω στο κρος έστω και δίχως παράκαμψή του, έτσι δεν είναι;

όχι το ηχείο έχει 4 μπορνες.. οι 2 πανε στα χαμηλά και οι άλλες 2 στα μεσαιουψηλά.. Οπότε ένας 400αρις στα κάτω και ένας 200αρις στα πάνω να το πούμε λίγο μπακαλίστικα..



1.jpg
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
εξαρτάται σε πιο Hypex θα καταλήξω... όμως αν έβαζα 2 ενισχυτές ανά ηχείο τότε θα ήθελα μάλλον 400w για τις χαμηλές και έναν 200w για τις υψηλές.. σε αυτή την περίπτωση δεν ξεφεύγει τρελα το budget όπως τα υπολογίζω.. λάθος κάνω;;

Στον προϋπολογισμό σου είναι ένα ζευγάρι NC400.

Εάν τώρα πας σε πλάτες fusion, η διαφορά τιμής μεταξύ των FA252/502/503 είναι πολύ μικρή για να δικαιολογήσει το ασθενέστερο μοντέλο, το οποίο μπορεί μεν να κάνει μια χαρά τη δουλειά σου, αλλά το 502 με 2 NC500 θα την κάνει σίγουρα καλύτερα. Τώρα το εάν θα χρησιμοποιήσει κανείς την πλάτη γεφυρωμένη (μια απλή επιλογή από το λογισμικό είναι) ή χωριστά τους δρόμους, είναι ζήτημα πειραματισμού.
όχι το ηχείο έχει 4 μπορνες.. οι 2 πανε στα χαμηλά και οι άλλες 2 στα μεσαιουψηλά.. Οπότε ένας 400αρις στα κάτω και ένας 200αρις στα πάνω να το πούμε λίγο μπακαλίστικα..



View attachment 150087

Δεν έχει 4. Δύο ζευγάρια έχει. Αυτό εννοούσα. Έχεις δει πουθενά μονή (μόνο το +) μπόρνα;
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Στον προϋπολογισμό σου είναι ένα ζευγάρι NC400.

Δεν έχει 4. Δύο ζευγάρια έχει. Αυτό εννοούσα. Έχεις δει πουθενά μονή (μόνο το +) μπόρνα;
ναι σωστά 2 ζευγάρια. Αν το πιέσω για 4 NC 400 σκέφτομαι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Δε νομίζω πως χρειάζονται τόσο πολύ ισχύ αυτά, αντιθέτως νομίζω πως χρειάζονται σαμπ.

Προσωπικά θα τα οδηγούσα με ένα φιούζιον δικάναλο, με 200 βατ για τα γουφερ και 100 για τους δορυφόρους, και θα έβαζα ένα σαμπ για τις πρώτες 2 οκτάβες.

Βεβαίως, όλες οι λύσεις μεγαλύτερης ισχύος είναι αποδεκτές, απλώς νομίζω πως δε τα χρειάζονται, μόνο σαμπ χρειάζονται κατά βάση.

Τες πα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
φιλε εγω δεν ξερω απο αυτα αλλα με nc400 τα ηχεια ουτε που θα ξεκινησουν. Με 1200 ισως.

@vlasis φιλαρακι μπορεις να μου πεις ποσοι απο αυτους που ποσταρες μιλιουνται αναμεταξυ τους σημερα? ;) :p :drinks:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
φιλε εγω δεν ξερω απο αυτα αλλα με nc400 τα ηχεια ουτε που θα ξεκινησουν. Με 1200 ισως.

@vlasis φιλαρακι μπορεις να μου πεις ποσοι απο αυτους που ποσταρες μιλιουνται αναμεταξυ τους σημερα? ;) :p :drinks:
Αει μωρή φαρμακόγλωσσα εσύ.:fuckyou:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Να φυσικά μπορεί.

Αλλά έτσι γίνεται μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό, για τις ανάγκες επεξεργασίας, και μετά ξανά αναλογικό για να οδηγηθούν οι ενισχυτές.

Αν πας κατευθείαν με ψηφιακό, γλυτώνεις τη μια τζάμπα μετατροπή.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Δεν βλέπω κάπου δυνατότητες Cross. Στραβός είμαι?
Το κροσάρισμα γίνεται μέσω του λογισμικού, HypexFilterDesign:



Υπάρχουν διαθέσιμα 15 biquads *ανά δρόμο* (δλδ στα 3δρομα μοντέλα, 3x15) που μπορούν να αξιοποιηθούν για εφαρμογή διαφόρων φίλτρων (όχι fir, αν και θεωρητικά είναι εντός των δυνατοτήτων του chip), μεταξύ αυτών και για λειτουργίες κροσόβερ (με χρήση high/lowpass και delay, και, φαντάζομαι, πειραματισμό για το τελευταίο, καθώς το κροσόβερ πέραν της συχνοτικής αποκοπής και ταιριάσματος της στάθμης των μονάδων, υποτίθεται ότι προσπαθεί να τις φέρει και σωστά χρονικά). Και στο καπάκι, υπάρχει και "κεντρικό" eq 10 περιοχών (που πιάνει όλους τους δρόμους), το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί για εφαρμογή της τελικής καμπύλης. Το ωραίο είναι ότι όλα αυτά γίνονται σε γραφικό περιβάλλον όπου βλέπεις τα αποτελέσματα των παρεμβάσεών σου στη -θεωρητική- καμπύλη απόκρισης (βοηθάει εννοείται εάν έχεις ανεβάσει μια μέτρηση του χώρου πάνω στην οποία να δουλέψεις).


Γι' αυτό έγραψα παραπάνω ότι είναι ολίγον για ...χειρώνακτες. Πάντως δεν είναι κάτι φοβερό, τουλάχιστον τις βασικές λειτουργίες boost/cut για εξομάλυνση της συχνοτικής απόκρισης των ηχείων στον χώρο, και το τελικό eq το έκανα πολύ γρήγορα δίχως καθόλου γνώσεις -χώρια του ότι είμαι σεσημασμένος τεμπέλαρος :p
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top