Ενισχυτής για B&W 802 Series 2

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Όχι κροσάρισμα, καθώς διατηρώ το παθητικό κρος, είπα ότι διστάζω να τα χεριάσω.

Αλλά στη παθητική διενίσχυση για την οποία χρησιμοποιώ 2 FA503 ως μονομπλοκ, οδηγώντας χωριστά τη μονάδα χαμηλών και τα μεσουψηλά (θα μου πεις, 500 βατ για ένα εξιμισάρι μιντ που παίζει πάνω από τους 350 και ένα τουΐτερ; Ε τι να κάνουμε, αφού αυτό έχουμε), έχω παρέμβει για να εξισορροπήσω την απόκριση, αναλόγως με τα όρη και τις κοιλάδες που μου έβγαλε το rew (τη μέτρηση από το οποίο πέρασα μέσα στο HFD), συν ένα γενικό eq στο τέλος.

Πάντως σαν ιδέα είναι ο ορισμός της απλότητας. Είχε απόλυτο δίκιο ο Ζαπ. Ούτε να νοιάζεσαι πώς θα ματσάρει ο προ με τον τελικό, ούτε πώς θα παίξει το ντακ, τίποτα. Κακό για το μικρόβιο της αναβαθμίτιδας βέβαια. Εάν τα έχεις όλα σε ένα δεν θα έχεις τι να πειράζεις. Μόνο τα καλώδια μεταξύ των fusion και των ηχείων σου μένουν -αν σου μένουν, γιατί για να πάρεις φιούζιον μάλλον δεν θα είσαι της φιλοσοφίας των καλωδίων.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Τουλάχιστον μπήκες στο σωστό δρόμο του Θεού, με τα φιούζιον.

Βαρέθηκα να τα λέω, άντε τώρα σειρά σου να τα λες στους επόμενους. ;)

Ε, στο δρόμο που μπήκες, πλέον δεν έχει επιστροφή. Σαμπ χρειάζονται και θα τα χαρείς επιτέλους.

Για το πολυκάναλο θα ζοριστεις. Ίσως κάνα παλιό μεταχειρισμένο φτηνό, να ξηλώσεις μόνο την κεφαλή για μπροστά, που είναι συμμαζεμένη κι εμφανίσημη. Θα φτάσει. Τα ρέστα της κεφαλής, τα μοιράζεις στα υπόλοιπα. Εύκολο με τον εξοπλισμό που πλέον διαθέτεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584


Εδώ φαίνεται το κουτί που τους έκανε ο Μάριος. Τοποθετημένο ανάποδα επειδή... είμαι ανάποδος άνθρωπος. Συγκεκριμένα είναι ο slave. Φαίνεται το ομοαξονικό καλώδιο που έρχεται από τον master, που μεταφέρει το σήμα (24/96) και ταυτόχρονα ελέγχει το slave (volume, preset και επιλογή πηγής). Από κάτω φαίνεται το rca που έρχεται από το phono stage (στα αναλογικά δεν έχει master/slave, θέλει σήμα από το κανάλι του). Στη μεταλλική πλάκα κάτω είναι οι έξοδοι ηχείων, τις οποίες έχει μεταφέρει ο Μάριος από την πλακέτα: υπάρχουν δύο σπίκον και μία xlr για μελλοντική χρήση. Στην τέρμα δεξιά, που χρησιμοποιείται, είναι η έξοδος από τους *2* 500ρηδες NCORe (η οποία στο 4πλό βύσμα χωρίζεται σε δύο δρόμους), δίπλα της είναι η έξοδος του NC100 που προς το παρόν δεν χρησιμοποιείται, και στην xlr θα μπορεί να οδηγηθεί μελλοντικά η έξοδος προενίσχυσης που προορίζεται για τον NC100 (ο οποίος δεν θα χρησιμοποιείται σε αυτό το σενάριο) για οδήγηση, με κροσάρισμα και ισοστάθμιση μέσα από το dsp των fusion, ενός μελλοντικού σαμπ (ένα σενάριο, εν ολίγοις, 2.2). Βέβαια αυτό μπορεί να αλλάξει εάν αποφασίσω να κάνω ενεργά τα 801, οπότε για σαμπ θα χρειαστώ ακόμη ένα ζευγάρι fusion για λειτουργία στο ίδιο master chain. Εκτός εάν πάρω κάποιο εξωτερικό dsp τύπου shd. Θα το δούμε...
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
ποιοτηκα οι FUSION με τους NC τι λένε είναι οι "ίδιοι";

Καταλαβαίνω ότι εσείς μάλλον θα πετάγατε τους αναλογικούς pro και θα πηγαίνατε σε fusion για all in one λύση;;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Οι Fusion *είναι* NCore, καίτοι μετρούν κατά τι χειρότερα, δεν νομίζω ωστόσο ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις αυτό το κάτι.

Για το εάν πρέπει να πεταχτούν οι αναλογικοί προ, δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, καθώς υπάρχουν μηχανήματα εξαιρετικά (και πανάκριβα). Για τον Quad QC24 που αφαίρεσα από την αλυσίδα (προ με τιμή καταλόγου σχεδόν 1,5 χιλιάρικου; ) οπωσδήποτε ναι. Εννοώ ηχητικά, δίχως να πειράξω καθόλου τους fusion, δεν μιλάμε για φίλτρα και eq (που φυσικά, αυτά φέρνουν τη διαφορά, και την απεξάρτηση από την ...χαϊεντάδικη συνήθεια να παλεύεις το eq μέσω της εναλλαγής συσκευών και καλωδίων, όταν σου δίνεται πλέον ευθέως το εργαλείο να το πράξεις κατά τα δοκούν και σωστά). Γιατί να θέλω να μπλέξω με ματσαρίσματα και με ιντερκονέκτ, από τη στιγμή που έχω μόνο δύο πηγές και κάνω άνετα τη δουλειά μου με τον fusion; Μπορείς φυσικά να διατηρήσεις τον προ, για τις αναλογικές σου πηγές, γιατί για την ψηφιακή (προφανώς στρήμερ) δεν υπάρχει νόημα, καθώς το αναλογικό σήμα μετατρέπεται σε κάθε περίπτωση σε ψηφιακό στους fusion για να περάσει από το dsp, ακόμη και εάν το τελευταίο παίξει φλατ. Δεν βλέπω νόημα δηλαδή να έχω μια ακόμη A2D2A μετατροπή, θεωρώ ότι θα εξανεμιστεί το όποιο κέρδος χρήσης ενός πραγματικά καλού προ.




συμμαζεμένα πράματα.... ακόμη πιο συμμαζεμένα με τα ηχεία κολλημένα σχεδόν πίσω όπως τα έχω τώρα
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
@vlasis Βλέπω metric halo 2882 expanded καρτούλα την οποια διέθετα και εγώ και ωραία μετρητικά..

Είμαι σίγουρος πως θα χρειαστώ EQ κανονικά και θα κάνω τις ίδιες μετρήσεις αφού βεβαια έρθουν και οι τελικοί στην θέση τους..




εξαρτάται σε πιο Hypex θα καταλήξω... όμως αν έβαζα 2 ενισχυτές ανά ηχείο τότε θα ήθελα μάλλον 400w για τις χαμηλές και έναν 200w για τις υψηλές.. σε αυτή την περίπτωση δεν ξεφεύγει τρελα το budget όπως τα υπολογίζω.. λάθος κάνω;;
Με αυτην φιλε καναμε τις μετρησεις ...εχω εχω παραμεινει ακομα πιστος στην Lio-8 Metric και την δουλευω ως προ-dac-cross ....θα αργησω να φυγω ....
φιλε εγω δεν ξερω απο αυτα αλλα με nc400 τα ηχεια ουτε που θα ξεκινησουν. Με 1200 ισως.

@vlasis φιλαρακι μπορεις να μου πεις ποσοι απο αυτους που ποσταρες μιλιουνται αναμεταξυ τους σημερα? ;) :p :drinks:
δεν ξερω τι παιζει ρε Βλασαρα ειλικρινα.....γιατι δεν μιλιεστε καλε ?
 


Μηνύματα
126
Reaction score
28
Πανέμορφα και τα καφετιά!!!

Κάτι άλλο σημαντικό από service που τρέχουμε αν και εφόσον (μακριά από μας, εξ από 'δω και τέτοια..)
Με αυτην φιλε καναμε τις μετρησεις ...εχω εχω παραμεινει ακομα πιστος στην Lio-8 Metric και την δουλευω ως προ-dac-cross ....θα αργησω να φυγω ....
Ναι απίστευτα αξιόλογη κάρτα με από τα καλύτερα DAC απλα το interface με κούρασε παρα πολυ
πολύ user unfriendly...
 

P

PMC

Guest
Οι Fusion *είναι* NCore, καίτοι μετρούν κατά τι χειρότερα, δεν νομίζω ωστόσο ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις αυτό το κάτι.

Για το εάν πρέπει να πεταχτούν οι αναλογικοί προ, δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, καθώς υπάρχουν μηχανήματα εξαιρετικά (και πανάκριβα). Για τον Quad QC24 που αφαίρεσα από την αλυσίδα (προ με τιμή καταλόγου σχεδόν 1,5 χιλιάρικου; ) οπωσδήποτε ναι. Εννοώ ηχητικά, δίχως να πειράξω καθόλου τους fusion, δεν μιλάμε για φίλτρα και eq (που φυσικά, αυτά φέρνουν τη διαφορά, και την απεξάρτηση από την ...χαϊεντάδικη συνήθεια να παλεύεις το eq μέσω της εναλλαγής συσκευών και καλωδίων, όταν σου δίνεται πλέον ευθέως το εργαλείο να το πράξεις κατά τα δοκούν και σωστά). Γιατί να θέλω να μπλέξω με ματσαρίσματα και με ιντερκονέκτ, από τη στιγμή που έχω μόνο δύο πηγές και κάνω άνετα τη δουλειά μου με τον fusion; Μπορείς φυσικά να διατηρήσεις τον προ, για τις αναλογικές σου πηγές, γιατί για την ψηφιακή (προφανώς στρήμερ) δεν υπάρχει νόημα, καθώς το αναλογικό σήμα μετατρέπεται σε κάθε περίπτωση σε ψηφιακό στους fusion για να περάσει από το dsp, ακόμη και εάν το τελευταίο παίξει φλατ. Δεν βλέπω νόημα δηλαδή να έχω μια ακόμη A2D2A μετατροπή, θεωρώ ότι θα εξανεμιστεί το όποιο κέρδος χρήσης ενός πραγματικά καλού προ.




συμμαζεμένα πράματα.... ακόμη πιο συμμαζεμένα με τα ηχεία κολλημένα σχεδόν πίσω όπως τα έχω τώρα

Άνοιξε ένα θέμα και κάνε μια αναλυτική παρουσίαση .....
Θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους μας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421


Εδώ φαίνεται το κουτί που τους έκανε ο Μάριος. Τοποθετημένο ανάποδα επειδή... είμαι ανάποδος άνθρωπος. Συγκεκριμένα είναι ο slave. Φαίνεται το ομοαξονικό καλώδιο που έρχεται από τον master, που μεταφέρει το σήμα (24/96) και ταυτόχρονα ελέγχει το slave (volume, preset και επιλογή πηγής). Από κάτω φαίνεται το rca που έρχεται από το phono stage (στα αναλογικά δεν έχει master/slave, θέλει σήμα από το κανάλι του). Στη μεταλλική πλάκα κάτω είναι οι έξοδοι ηχείων, τις οποίες έχει μεταφέρει ο Μάριος από την πλακέτα: υπάρχουν δύο σπίκον και μία xlr για μελλοντική χρήση. Στην τέρμα δεξιά, που χρησιμοποιείται, είναι η έξοδος από τους *2* 500ρηδες NCORe (η οποία στο 4πλό βύσμα χωρίζεται σε δύο δρόμους), δίπλα της είναι η έξοδος του NC100 που προς το παρόν δεν χρησιμοποιείται, και στην xlr θα μπορεί να οδηγηθεί μελλοντικά η έξοδος προενίσχυσης που προορίζεται για τον NC100 (ο οποίος δεν θα χρησιμοποιείται σε αυτό το σενάριο) για οδήγηση, με κροσάρισμα και ισοστάθμιση μέσα από το dsp των fusion, ενός μελλοντικού σαμπ (ένα σενάριο, εν ολίγοις, 2.2). Βέβαια αυτό μπορεί να αλλάξει εάν αποφασίσω να κάνω ενεργά τα 801, οπότε για σαμπ θα χρειαστώ ακόμη ένα ζευγάρι fusion για λειτουργία στο ίδιο master chain. Εκτός εάν πάρω κάποιο εξωτερικό dsp τύπου shd. Θα το δούμε...
ωραίος ο Μάριος :party:

ερώτηση:

η ψύξη του μέσα λειτουργεί σωστά έτσι? ως προς την ροή αέρα?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
ωραίος ο Μάριος :party:

ερώτηση:

η ψύξη του μέσα λειτουργεί σωστά έτσι? ως προς την ροή αέρα?

Υποτίθεται ότι είναι πλάτη για ηχεία. Που μπορεί να είναι και κλειστής καμπίνας. Στην περίπτωσή μου, έχει αφεθεί άπλετος κενός χώρος εσωτερικά, και ένα μικρό κενό κάτι χιλιοστών μεταξύ πλάτης και πλάκας ακροδεκτών όπου μπορεί να τραβάει αέρα. Είχα ζητήσει να υπάρχει σε μια πλευρά κάποιο άνοιγμα με μεταλλική γρίλια, αλλά οι ειδικοί απεφάνθησαν ότι δεν ήταν αναγκαίο. Και εδώ που τα λέμε, ενάμιση μήνα τώρα δεν τα έχω ακούσει ακόμη να δουλεύουν τα ανεμιστήρια. Πάντως από τον φίλο παραπάνω που ανέβασε φωτογραφία με τους ΑΒ τελικούς μέσα σε ντουλάπι (ή έστω ανοικτό από μπροστά ράφι) μάλλον οι fusion είναι πιο δροσεροί, έστω και σε πρακτικώς κλειστό κουτί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Έχει γρίλιες εξαερισμού η ίδια η πλάτη.
Σε κλειστό κουτί κουμπώνει.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Υποτυπώδεις, πάντως φαίνεται ότι αρκούν. Ούτως ή άλλως υπάρχουν οι δικλείδες θερμικής προστασίας, ενώ μπορεί να οριστεί και μέσα από το software το όριο του λιμιτερ για να είμαστε ήσυχοι, εάν ποτέ. Μάλλον περισσότερο καταπονούνται θερμικά τα πηνία των μεγαφώνων μας παρά οι fusion.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Εγω προσωπικα με Sphinx project 12 για ψηλα και Denon poa-6600 για χαμηλες ειμαι αρκετα καλα απο θεμα χαμηλων..
Καφετιά σαν και τα δικά μου (για λίγο ακόμη)!

Βλέπω όμως τζάκι και καθόλου toe in. Γιατί παρακαλώ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Υποτυπώδεις, πάντως φαίνεται ότι αρκούν.
Δεν είναι "υποτυπώδεις", είναι αποτέλεσμα σωστής μηχανολογικής σχεδίασης, αφού υπολόγισαν τα αναμενόμενα θερμικά φορτία στις προβλεπόμενες συνθήκες λειτουργίας.

Όλα είναι όπως πρέπει να είναι.
Μετρημένα.

Δεν είναι γρυλιες και ψυκτρες εντυπωσιασμού, όπως στο Χάι Ενδ.

Είναι αυτό που αρκεί.
Προδιαγραφές. Pdf.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Πάνε δίπλα να δεις πως μέτρησε το Ντακ του πουτση τώρα, και ξαναμιλαμε για τα πιντιεφ άλλη φορά.

Πουτσης.

Μπαϊ δε μπουκ.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ναι ρε μάναμ το είδα. Ο Αμιρ ΤΟ ΨΙΛΟΞΕΣΚΌΝΙΣΕ, δεν είναι άψογο σε όλα. \
Αλλά πολύ καλό , ναι είναι.
Τα των pdf σχόλια παραμένουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top