Εντοπισμος παλαιου βοθρου


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Παρε μια ιδεα με τα λινκ πως γινεται θεωρητικα (earth resistivity method με ηλεκτροδια). Ρωτα στο τμημα Γεωφυσικης ή Υδρογεωλογιας του Γεωλογικου Αθηνας εαν υπαρχει καποια εταιρια που εχει μηχανημα για τετοιες ερευνες ή μαθε μονος σου καπως ή ρωτα στο φυσικο ή στους Πολιτικους μηχανικους εαν δε βγαλεις ακρη στο Γεωλογικο . Ποσο ακριβα να ειναι ? εξαλλου δε θες και υπογεγραμμενη μελετη μαλλον. δε χανεις να ρωτησεις μπορει να εκπλαγεις με την τιμη. Βασικα τι θα πληρωσεις τη χρηση του μετρητικου εξοπλισμου απο κανα δυο ατομα. Εαν εχει αερα η κοιλοτητα θα το βρουν πιο ευκολα. Εαν ειναι γεματος λασπη παλι θα το βρουν.

Οι μεθοδοι ειναι ολοι της Γεωφυσικης κυριως :

GPR
Microgravimetry
Electrical Resistivity methods (2D Wenner or Dipole-Dipole)

Αναλογα το μεγεθος της κοιλοτητας (και χωραφιου) μπορει να γινει και συνδυασμος μεθοδων. Λογικα η τριτη σου κανει. Αλλα αυτοι θα ξερουν τη δουλεια τους. Εσυ απλως περιεγραψε τους καλα την κατασταση. Παντως κανονικα ειναι θεμα Γεωφυσικης αλλα ολο και καποιοι Πολ. Μηχανικοι θα ασχολουνται στη πραξη με τετοιους εξοπλισμους.


Εδω θα παρεις μια πιο θεωρητικη γνωση (ιδεα) της Electrical Resistivity method.


Καλο ψαξιμο
Αυτο θα δούλευε αν ο βόθρος είχε νερά , αλλά αφού είναι χρόνια αχρησιμοποίητος το πιθανότερο θα είναι, να είναι στεγνός.:errwhat:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Προφανώς έχει κρύψει λίρες μέσα στο βόθρο, και ο μαλέας ξέχασε που ήταν, ή έβαλε σημάδι κάνα δέντρο που το κόψαν, κάνα τοίχο που το ριξαν και ψάχνει τώρα το χρυσό.
 


K

kimon

Guest
Εχει κανεις ιδεα πως μπορει να εντοπιστει παλαιος βοθρος μεσα σε χωραφι; Μου προτειναν να σκαψουν σε διαφορα σημεια με ενα μινι γεωτρυπανο που λεγεται αριδα η αριδι. Αλλα μου φαινεται δυσκολο.
Aν μέσα στον κύκλο των γνωριμιών σου περιλαμβάνεται και έμπειρος αρχαιολόγος, κάνε του μιαν ερώτηση! Εάν όχι (το πλέον πιθανό), άσε τα μαστόρια να ψάξουν (λογικά δεν θα σου στοιχίσει παραπάνω), όπως οι ίδιοι προσφέρθηκαν, και αν δεν υπάρξει αποτέλεσμα, τότε πας σε πιο εξεζητημένες λύσεις!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Δεν ψάχνουμε το σπίτι. Τον βόθρο ψάχνουμε. :biggrin:

Τι ποικιλία στη θεματολογία έχουμε στο αβουσάιτ ρε πστ μου....:dance2::dance::roflmao:
Τα βορθοκάναλα και τα βοθροφόρα που μας αποβλακώνουν
 


Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Παρε μια ιδεα με τα λινκ πως γινεται θεωρητικα (earth resistivity method με ηλεκτροδια). Ρωτα στο τμημα Γεωφυσικης ή Υδρογεωλογιας του Γεωλογικου Αθηνας εαν υπαρχει καποια εταιρια που εχει μηχανημα για τετοιες ερευνες ή μαθε μονος σου καπως ή ρωτα στο φυσικο ή στους Πολιτικους μηχανικους εαν δε βγαλεις ακρη στο Γεωλογικο . Ποσο ακριβα να ειναι ? εξαλλου δε θες και υπογεγραμμενη μελετη μαλλον. δε χανεις να ρωτησεις μπορει να εκπλαγεις με την τιμη. Βασικα τι θα πληρωσεις τη χρηση του μετρητικου εξοπλισμου απο κανα δυο ατομα. Εαν εχει αερα η κοιλοτητα θα το βρουν πιο ευκολα. Εαν ειναι γεματος λασπη παλι θα το βρουν.

Οι μεθοδοι ειναι ολοι της Γεωφυσικης κυριως :

GPR
Microgravimetry
Electrical Resistivity methods (2D Wenner or Dipole-Dipole)

Αναλογα το μεγεθος της κοιλοτητας (και χωραφιου) μπορει να γινει και συνδυασμος μεθοδων. Λογικα η τριτη σου κανει. Αλλα αυτοι θα ξερουν τη δουλεια τους. Εσυ απλως περιεγραψε τους καλα την κατασταση. Παντως κανονικα ειναι θεμα Γεωφυσικης αλλα ολο και καποιοι Πολ. Μηχανικοι θα ασχολουνται στη πραξη με τετοιους εξοπλισμους.


Εδω θα παρεις μια πιο θεωρητικη γνωση (ιδεα) της Electrical Resistivity method.


Καλο ψαξιμο
Αν εν τέλει τα μαστόρια δεν βρουν το βόθρο, πες μου για να σε φέρω σε επαφή με φίλο γεωλόγο που 'χει τέτοιον εξοπλισμό κι ενδεχομένως να σε βοηθήσει.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δεν ψάχνουμε το σπίτι. Τον βόθρο ψάχνουμε. :biggrin:

Τι ποικιλία στη θεματολογία έχουμε στο αβουσάιτ ρε πστ μου....:dance2::dance::roflmao:
Αχ πόσο θέλω να γράψω για κάποιον, αλλά κάνω self-moderation.

Συμφωνώ κι εγώ να κοιτάξεις αεροφωτογραφίες. Μπες στη σελίδα του Κτηματολογίου και εκεί έχει θέαση αεροφωτογραφιών από 3 διαφορετικές ημερομηνίες. Κάτι θα δεις.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αυτο θα δούλευε αν ο βόθρος είχε νερά , αλλά αφού είναι χρόνια αχρησιμοποίητος το πιθανότερο θα είναι, να είναι στεγνός.:errwhat:
Γιατι το λες αυτο ? και αερας (μικρη κοιλοτητα) να ειναι παλι θα δειξει η μετρηση. Εκτος εαν καπιος τον ειχε γεμισει απο το ιδιο υλικο παλαιοτερα και δε το ξερουμε. Τοτε δε ξερω ?

Παιρνοντας την ευκαιρια που απαντω στο post σας να πω :

Ο συμφουριτης που εχει γνωστο γεωλογο δε χανει τιποτε να τον ρωτησουν. Δε νομιζω να ειναι τοσο ακριβα η τιμη οπως αναφερθηκε αλλα και αυτο ενταξει ειναι σχετικο. Το θεμα ειναι να του περιγραψει την κατασταση και να τον κανει λιγο να "δεσμευτει" εαν θα μπορεσει να το βρει οτι και να εχει συμβει (π.χ. να γεμιστηκε με υλικα αλλης συστασης και να μη το γνωριζουμε κλπ). Εαν το κανει, ο ειδικος θα του πει τι πιθανοτητες υπαρχουν να το εντοπισει. Αλλιως και θα πληρωσει και μπορει να μη βρεθει.

Παντως πρακτικες λυσεις που αναφερθηκαν και απο αλλους ειναι ολες λογικες και σωστες (ιδιως εαν το οικοπεδο ειναι σχετικα μικρο, εγω νομιζα προκειται για καποιο αρκετα μεγαλο). Δηλαδη να προσπαθησει να βρει ή ιστορικα να μαθει απο ηλικιωμενους γειτονες που ηταν το παλαιο κτισμα , να προσπαθησει να βρει την πλακα κλπ ολα ωραιες ιδεες..
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top