Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Σωστή η παρατήρηση. Το ιδανικό είναι να μη γίνονται τέτοια "τραβήγματα" των levels πάντως και υποπτεύομαι ότι κάποιος τρόπος θα υπάρχει για γίνει αυτό και με τον VW80.

Δημήτρη μου, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο να "πειραχτούν" ελαφρά τα εσωτερικά ρυθμιστικά της Nvidia, δηλαδή τόσο η φωτεινότητα όσο και η αντίθεση, για να κάτσουν σωστά τα levels τόσο στον VPL80, αλλά και στους υπόλοιπους προβολείς που παρελαύνουν κατά καιρούς από τη PSA.

Και εξηγούμαι: όπως τελικά έδειξε η πράξη, τα εσωτερικά ρυθμιστικά της Nvidia αποδίδουν με τα ρυθμιστικά στις default τιμές, δηλαδή στο 50 τόσο για φωτεινότητα όσο και για αντίθεση, τέτοιες τιμές στα levels που είναι "τσιμπημένες" προς τα πάνω όσον αφορά τη φωτεινότητα, και "τσιμπημένες" προς τα κάτω όσον αφορά την αντίθεση.

Π.χ., αν πρόσεξες καθόλου τα ρυθμιστικά του HD750, θα θυμάσαι ότι έπαιζε με την αντίθεση στο +14 και τη φωτεινότητα στο -5 αν θυμάμαι καλά. Δεν θυμάμαι τις τιμές στον Optoma, αλλά νομίζω ότι έπαιζε κάπως έτσι κι αυτός.

Οι παραπάνω τιμές είναι σε πλήρη αντίθεση με τα levels που έπαιρνε π.χ. ο HD750 από το player της Pioneer, που έπαιζε με τα ρυθμιστικά του στο +1 και -1 αντίστοιχα.

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, το να πάμε να κατεβάσουμε ελαφρά τη φωτεινότητα και να ανεβάσουμε ελαφρά την αντίθεση, μέσα από τα εσωτερικά ρυθμιστικά της Nvidia, θα φέρει τους περισσότερους προβολείς να παίζουν 16-235 με τα ρυθμιστικά τους πολύ κοντά στις μηδενισμένες τιμές, όπως έχονται δηλαδή default από τα εργοστάσια! :126:

Η περίπτωση του Sony VPL80 απλά είναι ιδιάζουσα, μια και με τα περισσότερα players, απαιτεί το contrast να πάει σχεδόν στο τέρμα, δηλαδή στο 100, για να φέρει το λευκό του στο digital 235. Έτυχε λοιπόν το HTPC της PSA να αποδίδει levels ελαφρά πιο "υποτονικά" όσον αφορά την αντίθεση, με αποτέλεσμα να την πατήσουμε και να μη μπορούμε να φέρουμε το λευκό του εκεί που πρέπει. :141:

Θα "πειράξουμε" λοιπόν ελαφρά, τα εσωτερικά ρυθμιστικά της Nvidia και ούτε γάτα ούτε ζημιά, τα περισσότερα προβόλια θα παίζουν εκεί που πρέπει με πολύ λιγότερο τσίτωμα + ή - στα ρυθμιστικά τους. :126:

Το πρόβλημα βρίσκεται αλλού και το γνωρίζει καλά ο Σκαφάτος. Ποιος θα πείσει τώρα τον Βάγγο, να κάτσει με υπομονή και διάθεση να ξαναρυθμίσει και τους τρεις προβολείς με τα νέα levels του HTPC;! Το πιθανότερο είναι ότι θα μας φορέσει τον αισθητήρα καπέλλο! :204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Θα χαλαγαν Αντριους οι αλλοι....
Το θεμα ειναι εαν θα ερχοταν μετα ο jvc...!!!!!

Λογικα,εαν δεν επιρεαζει το κοντραστ του pc κατι αλλο(απιθανο για pc,αλλα ποτε μην λες ..!!!ποτε) τοτε θα εβαζαν παραπανω κοντραστ στο pc και θα αφαιρουσαν λιγο κοντραστ απο τον jvc και optoma(απο το μενου τους)και ολα θα επαιζαν νορμαλ.......

Αλλα ποιος το γνωριζει αυτο..!!!!!????

Μα καλά βρε Κώστα, ήθελα να ξέρω αν τα εννοείς πραγματικά αυτά που γράφεις! :142:

Με τα ματάκια μου το έλεγξα, έβαλα το contrast της Nvidia στο 56 και τσουπ, ήρθε μια χαρά το λευκό στον VPL80 στο digital 235. Κοιτάω όμως τις φωτεινότητες των χρωμάτων στον HD750 που μόλις είχαμε ρυθμίσει με τον Βάγγο και είχαν χαλάσει, όχι πολύ, αλλά είχαν πειραχτεί εμφανώς. Παρόν ήταν και ο Βρατσάλης.

Αλλά πέρα από αυτό, ας υποθέσουμε ότι το χρώμα έμενε εντελώς ανέπαφο τόσο στον HD750 όσο και στον HD82 με τα νέα levels στο HTPC. Πιστεύεις στα σοβαρά τώρα ότι θα πειράξεις την αντίθεση τόσα πολλά κλικ προς τα πάνω από τη πηγή σου, δηλαδή το HTPC και δεν θα χρειαστεί εκ νέου να ξαναρυθμίσεις το RGB;!!! :111:

Όσο για τα υπόλοιπα που με ρωτάς, δηλαδή τα σημεία υπεροχής του ενός ή του άλλου, προτιμώ να μην εμπλακώ σε συζήτηση μαζί σου, γιατί με βλέπω να τρώω μπανάρισμα που θα είναι όλο δικό μου! :142:

Κατά την άποψή μου, είσαι εμφανέστατα αρνητικά προκατειλημμένος σε οποιοδήποτε προβολέα φέρει πάνω του το λογότυπο της JVC, οπότε δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση.

Εδώ, πριν ακόμα δεις τον HD750, έγραφες με απόλυτη σιγουριά ότι θα είναι "μία από τα ίδια" με τον HD1 και τον HD100. Η κριτική σου πάνω στον HD750 ότι είναι δηλαδή μια μετριότητα, και ούτε λίγο ούτε πολύ αποδίδει όπως ο HD1, είναι στα μάτια μου τουλάχιστον εξωφρενική!!! :137:

Το να συγκρίνεις δηλαδή έναν προβολέα όπως ο HD1, που βλέπει οποιοδήποτε πατερνάκι αναφοράς εκτός του on/off contrast και "κατουριέται πάνω του" και βγάζει κυριολεκτικά σπυράκια, με τον HD750 που ξεσκίζει για πλάκα τα περισσότερα πατερνάκια αναφοράς εκτός από αυτά του ANSI contrast, ε, πώς να το κάνουμε Κώστα μου, σε βρίσκω λιγουλάκι υπερβολικό!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μα καλά βρε Κώστα, ήθελα να ξέρω αν τα εννοείς πραγματικά αυτά που γράφεις! :142:

Με τα ματάκια μου το έλεγξα, έβαλα το contrast της Nvidia στο 56 και τσουπ, ήρθε μια χαρά το λευκό στον VPL80 στο digital 235. Κοιτάω όμως τις φωτεινότητες των χρωμάτων στον HD750 που μόλις είχαμε ρυθμίσει με τον Βάγγο και είχαν χαλάσει, όχι πολύ, αλλά είχαν πειραχτεί εμφανώς. Παρόν ήταν και ο Βρατσάλης.

Αλλά πέρα από αυτό, ας υποθέσουμε ότι το χρώμα έμενε εντελώς ανέπαφο τόσο στον HD750 όσο και στον HD82 με τα νέα levels στο HTPC. Πιστεύεις στα σοβαρά τώρα ότι θα πειράξεις την αντίθεση τόσα πολλά κλικ προς τα πάνω από τη πηγή σου, δηλαδή το HTPC και δεν θα χρειαστεί εκ νέου να ξαναρυθμίσεις το RGB;!!! :111:

Όσο για τα υπόλοιπα που με ρωτάς, δηλαδή τα σημεία υπεροχής του ενός ή του άλλου, προτιμώ να μην εμπλακώ σε συζήτηση μαζί σου, γιατί με βλέπω να τρώω μπανάρισμα που θα είναι όλο δικό μου! :142:

Κατά την άποψή μου, είσαι εμφανέστατα αρνητικά προκατειλημμένος σε οποιοδήποτε προβολέα φέρει πάνω του το λογότυπο της JVC, οπότε δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση.

Εδώ, πριν ακόμα δεις τον HD750, έγραφες με απόλυτη σιγουριά ότι θα είναι "μία από τα ίδια" με τον HD1 και τον HD100. Η κριτική σου πάνω στον HD750 ότι είναι δηλαδή μια μετριότητα, και ούτε λίγο ούτε πολύ αποδίδει όπως ο HD1, είναι στα μάτια μου τουλάχιστον εξωφρενική!!! :137:

Το να συγκρίνεις δηλαδή έναν προβολέα όπως ο HD1, που βλέπει οποιοδήποτε πατερνάκι αναφοράς εκτός του on/off contrast και "κατουριέται πάνω του" και βγάζει κυριολεκτικά σπυράκια, με τον HD750 που ξεσκίζει για πλάκα τα περισσότερα πατερνάκια αναφοράς εκτός από αυτά του ANSI contrast, ε, πώς να το κάνουμε Κώστα μου, σε βρίσκω λιγουλάκι υπερβολικό!
Πανο δεν διαβαζεις καλα...!!!!
Μεταφραζεις οπως θελεις εσυ...!!!

Θα χαλαγαν Αντριους οι αλλοι....
Το θεμα ειναι εαν θα ερχοταν μετα ο jvc...!!!!!

Λογικα,εαν δεν επιρεαζει το κοντραστ του pc κατι αλλο(απιθανο για pc,αλλα ποτε μην λες ..!!!ποτε)τοτε θα εβαζαν παραπανω κοντραστ στο pc και θα αφαιρουσαν λιγο κοντραστ απο τον jvc και optoma(απο το μενου τους)και ολα θα επαιζαν νορμαλ.......

Αλλα ποιος το γνωριζει αυτο..!!!!!????
Με την εικονα ποτε δεν παιζω και δεν ειμαι προληπτικος...
Τωρα εαν εσυ το βλεπεις ετσι δικαιομα σου...
Για μενα οι διαφορες ειναι μηδαμινες στον 750 απο τον 100...

Και φυσικα τον θεωρω μετριο στην εικονα...κακο ειναι..!!!???

Οτι και να προτιμας στην εικονα μου ειναι αδιαφορο Πανο..
Απλα συζητηση κανουμε...

Εξαλλου ποσες φορες μου εχεις πει οτι αυτο ειναι ετσι και μετα το γυρισες οταν το συζητησαμε ....!!!!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Το ζαλισαμε το θεμα Πανο....

Εγραψα την αποψη μου καθαρα με επιχειριματα(σχεδιαγραμματα)....
Οτι εδειχναν τα σχεδιαγραματα επαιζε....
Τωρα σε οποιον αρεσει να βλεπει ετσι,δεν με ενδιαφερει,ειναι δικο του θεμα.....

Απο εκει και περα πιστευε οτι θελεις.....
Προσπαθεις να με πεισεις οτι εχεις δικιο και οτι παιζει ο προβολεας καλα,ενω απεδειξα οτι δεν παιζει,οπως τον ειδα και τον ειδατε.......

Εαν εχεις να μου πεις κατι σοβαρο λεγε....αλλιως ασε τα φρουφρου και αρωματα...
Το θα σε μπαναρουν κ.λ.π.αλλου....απλα δεν εχεις να πεις κατι σοβαρο.....
Και δεν ειμαι προκατειλημμενος με κανενα μηχανακι.....

Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.....οτι βλεπω το λεω..(στο λιγο που βλεπω)
Εαν δεν σου αρεσει η κριτικη μου μην την διαβαζεις...!!!!!

Ολοι μας εχουμε αποψη .....ασε να πω και την δικια μου και ας ειναι βλακεια...!!!!!!

Υ.Γ. στο επανω μηνυμα ηθελα να γραψω προκατειλημμενος και εγραψα προληπτικος...:116:
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
DLP rules !!!Επειδή δε θέλω ν ασχοληθώ με το θέμα και ενώ παραδέχεστε την ευκρίνεια και την πιο τρισδιάστατη του εικόνα του hd82 βγάζετε τον Sony καλύτερο.Μήπως θέλετε ν αναφέρουμε την ιστορία κάθε εταιρίας στους προβολείς???Η ότι μια μικρή δέσμη φωτός αν ενοχλεί θα ρίχνει την εικόνα του λόγο κάκιστης φωτεινότητας???Α βρε SONY με το καλό σου marketing που πάντα σε βγάζουν καλύτερη και ας μην είσαι.Μη μιλήσω για πόσα περιοδικά τα παίρνουν από τη συγκεκριμένη εταιρία για να βγαίνει τέλεια.Για τον JVC δεν ξέρω δεν τον έχω δει καθόλου αλλά υπάρχει ακόμα αυ΄τη η εταιρία??Νόμιζα έβγαζε κασετόφωνα.χαχα
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

DLP rules !!!Επειδή δε θέλω ν ασχοληθώ με το θέμα και ενώ παραδέχεστε την ευκρίνεια και την πιο τρισδιάστατη του εικόνα του hd82 βγάζετε τον Sony καλύτερο.Μήπως θέλετε ν αναφέρουμε την ιστορία κάθε εταιρίας στους προβολείς???Η ότι μια μικρή δέσμη φωτός αν ενοχλεί θα ρίχνει την εικόνα του λόγο κάκιστης φωτεινότητας???Α βρε SONY με το καλό σου marketing που πάντα σε βγάζουν καλύτερη και ας μην είσαι.Μη μιλήσω για πόσα περιοδικά τα παίρνουν από τη συγκεκριμένη εταιρία για να βγαίνει τέλεια.Για τον JVC δεν ξέρω δεν τον έχω δει καθόλου αλλά υπάρχει ακόμα αυ΄τη η εταιρία??Νόμιζα έβγαζε κασετόφωνα.χαχα
Να σου κάνω μια ερώτηση:

Ο βιντεοπροβολέας είναι καλός μόνο από τα δύο που λες και έχω υπογραμμίσει;

Αν είναι μόνο αυτά, πάω πάσο.

Για την JVC που λες ας μην απαντήσω καλύτερα:111:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

DLP rules !!!Επειδή δε θέλω ν ασχοληθώ με το θέμα και ενώ παραδέχεστε την ευκρίνεια και την πιο τρισδιάστατη του εικόνα του hd82 βγάζετε τον Sony καλύτερο.Μήπως θέλετε ν αναφέρουμε την ιστορία κάθε εταιρίας στους προβολείς???Η ότι μια μικρή δέσμη φωτός αν ενοχλεί θα ρίχνει την εικόνα του λόγο κάκιστης φωτεινότητας???Α βρε SONY με το καλό σου marketing που πάντα σε βγάζουν καλύτερη και ας μην είσαι.Μη μιλήσω για πόσα περιοδικά τα παίρνουν από τη συγκεκριμένη εταιρία για να βγαίνει τέλεια.Για τον JVC δεν ξέρω δεν τον έχω δει καθόλου αλλά υπάρχει ακόμα αυ΄τη η εταιρία??Νόμιζα έβγαζε κασετόφωνα.χαχα
3 πουλάκια....:135::135::135:
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Όχι είναι πα΄ρα πολλά abcd .Αλλά σε τέτοιας κατηγορίας projector μάλλον είναι βασικό .Το ότι δεν παίζει με το παραμικρό φως δεν έχει σημασία???Έχεις projector και ξέρεις τι γίνεται ??Η μήπως απλά you love SONY??Επειδή έγω έχω και μου την σπάει να μην βλέπω καλά με φως.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Το ότι δεν παίζει με το παραμικρό φως δεν έχει σημασία???...Επειδή έγω έχω και μου την σπάει να μην βλέπω καλά με φως.
Ένα θα σου πω: Όταν βλέπω με τον βιντεοπροβολέα δεν καπνίζω!!!

Όχι για την υγεία μου ή την υγεία του βιντεοπροβολέα, αλλά με ενοχλεί

το φως που βγάζει ένα αναμμένο τσιγάρο:138:

Ψάξε πάντως τις διαφορές προβολέων home cinema και data,

και μετά θα καταλάβεις τι εννοώ:126:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

DLP rules !!!Επειδή δε θέλω ν ασχοληθώ με το θέμα και ενώ παραδέχεστε την ευκρίνεια και την πιο τρισδιάστατη του εικόνα του hd82 βγάζετε τον Sony καλύτερο.Μήπως θέλετε ν αναφέρουμε την ιστορία κάθε εταιρίας στους προβολείς???Η ότι μια μικρή δέσμη φωτός αν ενοχλεί θα ρίχνει την εικόνα του λόγο κάκιστης φωτεινότητας???Α βρε SONY με το καλό σου marketing που πάντα σε βγάζουν καλύτερη και ας μην είσαι.Μη μιλήσω για πόσα περιοδικά τα παίρνουν από τη συγκεκριμένη εταιρία για να βγαίνει τέλεια.Για τον JVC δεν ξέρω δεν τον έχω δει καθόλου αλλά υπάρχει ακόμα αυ΄τη η εταιρία??Νόμιζα έβγαζε κασετόφωνα.χαχα
Ειλικρινα, δεν σε καταλαβαινω.
Διαβασες εικοσι τοσες διαφορετικες γνωμες και το τελικο σου συμπερασμα απο αυτο το συγκριτικο
ηταν πως...η Sony εχει καλο marketing και η JVC βγαζει κασετοφωνα? :139:
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Έχεις projector και ξέρεις τι γίνεται ??Η μήπως απλά you love SONY??Επειδή έγω έχω και μου την σπάει να μην βλέπω καλά με φως.
Αν δεν σε πειράζει μας λές και ποιόν προβολέα έχεις;
 

Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μια ερώτηση και από μένα. Σ' αυτό το συγκριτικό εξετάστηκαν δύο προβολείς με τεχνολογία LCoS και ένας DLP.
Να υποθέσω ότι η τάση διεθνώς είναι το "τελείωμα" των LCD προβολέων, ή υπάρχουν κι εδώ σοβαροί ανταγωνιστές; Ξέρω τα μοντέλα, την άποψή σας ζητάω.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μια ερώτηση και από μένα. Σ' αυτό το συγκριτικό εξετάστηκαν δύο προβολείς με τεχνολογία LCoS και ένας DLP.
Να υποθέσω ότι η τάση διεθνώς είναι το "τελείωμα" των LCD προβολέων, ή υπάρχουν κι εδώ σοβαροί ανταγωνιστές; Ξέρω τα μοντέλα, την άποψή σας ζητάω.
Εσυ τι λες?(ετσι, για να αντιστεψουμε την ερωτηση...):144:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Όχι είναι πα΄ρα πολλά abcd .Αλλά σε τέτοιας κατηγορίας projector μάλλον είναι βασικό .Το ότι δεν παίζει με το παραμικρό φως δεν έχει σημασία???Έχεις projector και ξέρεις τι γίνεται ??Η μήπως απλά you love SONY??Επειδή έγω έχω και μου την σπάει να μην βλέπω καλά με φως.
Καλα και με φως,δυσκολο....
Βεβαια το καλα στην εικονα ειναι περι ορεξεως..
...οποτε μπορει και να εχεις δικιο....

Οποτε εσυ παιζεις με dlp....εχεις η Ο η Ι .......:112::116:
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Θα μπορουσε να εχει και Β...:144:
οφκος......:112:

Και ειναι το ποιο πιθανο....σωστος Αντριους...:444:
Και με bc φυσικα....
 

Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μια ερώτηση και από μένα. Σ' αυτό το συγκριτικό εξετάστηκαν δύο προβολείς με τεχνολογία LCoS και ένας DLP.
Να υποθέσω ότι η τάση διεθνώς είναι το "τελείωμα" των LCD προβολέων, ή υπάρχουν κι εδώ σοβαροί ανταγωνιστές; Ξέρω τα μοντέλα, την άποψή σας ζητάω.
Εσυ τι λες?(ετσι, για να αντιστεψουμε την ερωτηση...):144:
Δεν ξέρω ειλικρινά. Θεωρώ ότι κατά κει πάει το πράγμα, και ότι σύντομα θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι, προς χάριν της τεχνολογίας LCoS.
Έχω την εντύπωση, βέβαια, ότι οι DLP θα ζήσουν περισσότερο, ειδικά τώρα που λύνεται το πρόβλημα της τοποθέτησης με το ικανοποιητικό lens shift - γι' αυτό και τακτοποιήθηκε μπαμ μπαμ - και ειδικά αυτοί οι προβολείς προς την entry level κατηγορία. Οι λόγοι που τα νομίζω όλα αυτά, είναι το πολύ φως τους, (εγγενές προτέρημα της τεχνολογίας), και το απίθανο sharpness, [μέχρι εξωφρενικό κάποιες φορές], το οποίο λειτουργεί άριστα σαν "κράχτης" σε newbie αγοραστές. Είναι απλά εντυπωσιακοί όταν τους πρωτοδεί κανείς.
Τώρα που η διστακτικότητα της διείσδυσης των LCoS στην ευρεία αγορά έχει αρχίσει να κάμπτεται, οι τιμές νομοτελειακά θα πέσουν. Τα προβλήματα των πρώτων ετών κι αυτά σιγά-σιγά παρακάμπτονται, (contrast, ζωή λάμπας, το footprint των συσκεών "μαζεύεται" σημαντικά κλπ), και με δεδομένα τα μεγάλα προτερήματα της τεχνολογίας, μάλλον τελικά αυτή θα κυριαρχήσει.
Εγώ σαν καταναλωτής, πάντως, αυτή τη στιγμή θα κρατούσα στάση αναμονής. Aν ήμουν υποχρεωμένος να αγοράσω, θα έπαιρνα κάτι στη περιοχή των €2500 περίπου, με σούπερ ικανοποιητικά specs, κάποιο frame interpolator και λοιπά καλούδια, (καλό μενού βρε παιδιά, το Α και το Ω τελικά), και θα περίμενα 2 χρόνια τουλάχιστον. Χρονικός ορίζοντας που νομίζω ότι θα φανεί όλη η μεγαλοπρέπεια των νέων προβολέων. Τώρα τι θα κάνει η Optoma, η BenQ, η Epson και όλοι οι λοιποί, δεν ξέρω, αλλά καλό θα είναι να αρχίσουν να το σκέφτονται.

ΥΓ. Όχι, δεν θα πω αν θα έπαιρνα LCD ή DLP.... :137:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Γνωμη μου ειναι πως καμια τεχνολογια δεν θα "τελειωσει".
Οι LCD θα "προσαρμοστουν" τελικα σε data.
Αντιθετα οι DLP εχουν παρα πολυ "ψωμι" καθως ολες οι επερχομενες
τεχνολογιες εχουν βασιστει επανω τους.Επισης το βασικο τους οπλο,
το ansi contrast δηλαδη, δειχνει να ειναι ανικητο και αξεπεραστο.
Oi δε D-ila καλα κρατουν και υπερεχουν στο τομεα on/off.

Αρα...:126:
 

Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Γνωμη μου ειναι πως καμια τεχνολογια δεν θα "τελειωσει".
Οι LCD θα "προσαρμοστουν" τελικα σε data.
Αντιθετα οι DLP εχουν παρα πολυ "ψωμι" καθως ολες οι επερχομενες
τεχνολογιες εχουν βασιστει επανω τους.Επισης το βασικο τους οπλο,
το ansi contrast δηλαδη, δειχνει να ειναι ανικητο και αξεπεραστο.
Oi δε D-ila καλα κρατουν και υπερεχουν στο τομεα on/off.

Αρα...:126:
Γι' αυτό και ζητώ απόψεις. Δεν είμαι ειδήμων. Τέλεια ταιριάζει το θέμα data στους LCD, ας πούμε. Βέβαια, όσον αφορά τους DLP, πολλά έχουν στηριχτεί επάνω τους, εκτός φυσικά από τα καθρεφτάκια! Το ansi contrast (λέγε με static) είναι πράγματι σημαντική παράμετρος, με λιγώτερο διφορούμενα αποτελέσματα από το on/off, αλλά και οι d-ila, LCoS είναι στην ουσία.
Τι θέλω να πω; Ότι μάλλον όλα συγκλίνουν μεταξύ τους, με κανένα μεγάλο "χαμένο" ή "κερδισμένο" από τις δύο βασικές τεχνολογίες. Μάλλον συμφωνούμε σε όλα.... :107:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μάλλον συμφωνούμε σε όλα.... :107:
Ευτυχώς, γιατί άμα μπει ο φίλος ''wizard1983'' θα σας πω εγώ τι έχει να γίνει:142::142::142:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.302
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top